سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: چند نکته در باره‌ی فونت‌های فارسی  (دفعات بازدید: 4024 بار)

آفلاین a.g

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 39
    • ديدن مشخصات
چند نکته در باره‌ی فونت‌های فارسی
« : دسامبر 23, 2009, 01:12:23 pm »
سلام به همه
زبان‌نگاره‌ی فارسی (رسم‌الخط فارسی) بی‌قاعده‌گی‌هایی دارد که از گذشته (چاپ سربی) تا کنون(تایپ با رایانه با هر نرم‌افزاری) خود را در نوشته‌ها نشان می‌دهد. برای نمونه فاصله‌ی حرف‌های ر و ز از حرف‌های پس از خود (برای نمونه در کلمه‌ی را) همیشه از لبه‌ی زیرین ر تا حرف بعد حساب می‌شود که این اندازه با فاصله‌ی دیگر حرف‌ها در یک کلمه فرق می‌کند (بیشتر است) اگر توجه کنید هنگام نوشتن کلمه‌ای مانند را با دست ناخودآگاه حرف الف را درون قوس ر (نزدیک‌تر به حرف ر ) می‌نویسیم. از دیگر بی‌قاعده‌گی‌های زبان‌نگاره‌ی فارسی حرف‌های سرکش‌دار مانند ک و گ هستند (در کلمه‌هایی مانند اگر و اکبر) در این کلمه‌ها هم فاصله‌ی حرف پیش از ک (گ) تا خود ک(گ) از حرف پیشین تا لبه‌ی سرکش حساب می‌شود که فاصله ـــ بسته به شکل و شمایل قلم ـــ  چه بسابزرگ باشد و به چشم بیاید. (گفتنی است که شادروان دکتر غلامحسین مصاحب نویسنده‌ی  و ویراستار دائره‌المعارف فارسی سال‌ها پیش (بدون رایانه) قلمی طرح کرد که در آن فاصله‌ی سرکش تا حرف پیش از خود برابر با فاصله‌ی لبه‌ی حرف از حرف پیش از خود بود). ‎‎‎
به گمان‌ام می‌توان با استفاده از رایانه و روش طرح فونت (البته با سازگاری کامل با استانداردهای مربوط) این گونه مشکل‌ها را حل کرد(همانطور که شادروان مصاحب با طرح حروف جدید سربی این کار را کرد‎) ‎‎‎
لابد توجه کرده اید که منظور از این کار یکنواخت کردن فاصله‌ی بین حرف‌های فارسی در یک نوشتار است (مانند فاصله‌ی کمابیش یکنواخت حرف‌های انگلیسی)
آیا کسی از دوستان می‌تواند این کار را انجام دهد؟ اگر کسی وقت این انجام این کار را ندارد لطفاً اصول طرح فونت را برای من بنویسید یا دست‌کم نقطه‌ی آغاز و روش کار را شرح دهید تا بتوانم خود این کار را انجام دهم.
با سپاس و درود
« آخرين ويرايش: فوریه 11, 2011, 02:33:25 pm توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
این موضوع با نام کِرن است که در تک شناخته شده است و با معرفی زی‌تک به عنوان موتوری که قلم اندازهٔ واقعی و اندازهٔ باز را می‌شناسد این مشکل به صورت کلی برای زبان فارسی هم برطرف شده است ولی برای استفاده از آن باید قلم مورد نظر این ویژگی را داشته باشد. قبلا همین مورد را به پدید‌آورنده قلم‌های سری ایکس مطرح کردم که برای افزودن این امکانات موافقت نکردند.

آفلاین سروش

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 3
  • ارسال: 32
    • ديدن مشخصات
این موضوع با نام کِرن است که در تک شناخته شده است و با معرفی زی‌تک به عنوان موتوری که قلم اندازهٔ واقعی و اندازهٔ باز را می‌شناسد این مشکل به صورت کلی برای زبان فارسی هم برطرف شده است ولی برای استفاده از آن باید قلم مورد نظر این ویژگی را داشته باشد. قبلا همین مورد را به پدید‌آورنده قلم‌های سری ایکس مطرح کردم که برای افزودن این امکانات موافقت نکردند.
سلام؛
یکم دیره ولی خوب این مربوط میشه:
من در حال کار روی پروژه‌ای هستم که یک سری الگوهایی  رو برای دبیرۀ عربی مدیریت می‌کنه. کرنینگ هم توش پشتیبانی می‌شه. اولین خروجی رو با قلم نیلوفر گرفتم که حدود 5000 جفت کرنینگ رو اضافه کرده. جاگذاری‌های علائم نگارشی و حرکه‌ها هم مدیریت می‌شن و عدم سازگاری تقریباً وجود نداره.
فایل خروجی رو که توی پست قبلی پیوست کردم ملاحظه کنید

آفلاین javadr

• همکاران
  • Jr. Member
  • -دریافت شده: 18
  • ارسال: 93
    • ديدن مشخصات
سلام؛
یکم دیره ولی خوب این مربوط میشه:
من در حال کار روی پروژه‌ای هستم که یک سری الگوهایی  رو برای دبیرۀ عربی مدیریت می‌کنه. کرنینگ هم توش پشتیبانی می‌شه. اولین خروجی رو با قلم نیلوفر گرفتم که حدود 5000 جفت کرنینگ رو اضافه کرده. جاگذاری‌های علائم نگارشی و حرکه‌ها هم مدیریت می‌شن و عدم سازگاری تقریباً وجود نداره.
فایل خروجی رو که توی پست قبلی پیوست کردم ملاحظه کنید
سلام،
یکم دیر تره!!
ولی در کدام پست؟!

فونت XB Zar با صفر توخالی و ممیز فارسی

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 4
مشاهده: 15529
آخرين ارسال ژانویه 27, 2011, 01:01:17 pm
توسط امید غیور
عدم تشخیص فونت فارسی

نویسنده masoodانجمن قلم‌ها و حروف