سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل با زی‌پرشین و بی‌دی در لینوکس  (دفعات بازدید: 2071 بار)

آفلاین اوژن

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 3
  • ارسال: 18
    • ديدن مشخصات
مشکل با زی‌پرشین و بی‌دی در لینوکس
« : ژوئیه 01, 2011, 04:45:02 pm »
سلام،
تا حالا اگر مدتها بود که به لینوکس مهاجرت میکردم و باز ناامیدانه به ویندوز برمیگشتم عمدتاً بخاطر این بود که هر کاری میکردم فایلهای لاتک فارس‌ام که در ویندوز درست کار میکرد در لینوکس error میداد و نمیتوانستم درستش کنم (با فایلهای انگلیسی مشکلی نداشتم). اما حالا که دیگر برای کارم لازم شده به لینوکس بروم امیدوارم این مشکلم (که به کم‌سوادی من برمیگردد) به کمک شما برطرف شود.
۱. تا وقتی که bidi را در ابتدا صدا میکنم و در فایلم هم فقط انگلیسی مینویسم برنامه اجرا میشود، به شرطی که هیچ فونت فارسی‌ای را به عنوان فونت اصلی متن معرفی نکرده باشم.
۲. وقتی bidi را صدا میکنم و یک فونت فارسی صدا میکنم، چه تمام متنم انگلیسی باشد و چه نباشد گیر میکند. (فونتی را صدا میکنم که روی سیستم نصب شده است ولی باز ایراد میگیرد)
۳. وقتی به جای bidi از xepersian استفاده میکنم در هر صورت ایراد میگیرد.
لصفاً فایلهای ضمیمه را ملاحظه بفرمایید.
در ضمن چه از TexWork استفاده کنم (فایل اصلی و نه دو جهته‌ی آن که ندارمش) و چه از TexMaker-BiDi-0.6.10.2670 فرقی نمیکند و تتیجه یکی است.
با تشکر
« آخرين ويرايش: ژوئیه 01, 2011, 04:49:34 pm توسط اوژن »

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : مشکل با زی‌پرشین و بی‌دی در لینوکس
« پاسخ #1 : ژوئیه 01, 2011, 05:34:08 pm »
سلام،
تا حالا اگر مدتها بود که به لینوکس مهاجرت میکردم و باز ناامیدانه به ویندوز برمیگشتم عمدتاً بخاطر این بود که هر کاری میکردم فایلهای لاتک فارس‌ام که در ویندوز درست کار میکرد در لینوکس error میداد و نمیتوانستم درستش کنم (با فایلهای انگلیسی مشکلی نداشتم). اما حالا که دیگر برای کارم لازم شده به لینوکس بروم امیدوارم این مشکلم (که به کم‌سوادی من برمیگردد) به کمک شما برطرف شود.
۱. تا وقتی که bidi را در ابتدا صدا میکنم و در فایلم هم فقط انگلیسی مینویسم برنامه اجرا میشود، به شرطی که هیچ فونت فارسی‌ای را به عنوان فونت اصلی متن معرفی نکرده باشم.
۲. وقتی bidi را صدا میکنم و یک فونت فارسی صدا میکنم، چه تمام متنم انگلیسی باشد و چه نباشد گیر میکند. (فونتی را صدا میکنم که روی سیستم نصب شده است ولی باز ایراد میگیرد)
۳. وقتی به جای bidi از xepersian استفاده میکنم در هر صورت ایراد میگیرد.
لصفاً فایلهای ضمیمه را ملاحظه بفرمایید.
در ضمن چه از TexWork استفاده کنم (فایل اصلی و نه دو جهته‌ی آن که ندارمش) و چه از TexMaker-BiDi-0.6.10.2670 فرقی نمیکند و تتیجه یکی است.
با تشکر
حداقل چهار مشکل وجود دارد:
۱- به جای xelatex از pdflatex استفاده می‌کنی.
۲- تک‌لایو ۲۰۰۹ داری که خیلی قدیمی است.
۳- تک‌لایو را از مخازن Debian نصب کرده‌ای، در صورتی که بهتر است تک‌لایو را مستقیماً از tug.org/texlive دریافت و نصب کنی.
۴- دستور \settextfont فقط با فراخوانی سبک bidi بی‌معناست. این دستور تنها وقتی معنا پیدا می‌کند که سبک xepersian را فراخوانده باشی.

آفلاین اوژن

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 3
  • ارسال: 18
    • ديدن مشخصات
پاسخ : مشکل با زی‌پرشین و بی‌دی در لینوکس
« پاسخ #2 : ژوئیه 01, 2011, 08:20:00 pm »
سلام،
از جواب شما خیلی ممنونم! مشکلم درست شد و الآن لااقل این ساده‌ترین فایها را بدون خطا اجرا میکند! در واقع من همان texmaker-bidi را برداشته بودم نصب کرده‌بودم و شروع کرده بودم به کار کردن با آن، ولی بعد از جواب شما رفتم در تنظیمات آن و دیدم که برای ایجاد سریع به جای xelatex روی latex تنظیم شده است. با تغییر آن و اضافه کردن یک فونت لاتین مشکلم حل شد و متن فارسی هم تابپ کردم، ان شاء الله برای متنهای بزرگتری که از ویندوز با خودم به لینوکس آورده‌ام هم مشکلی پیش نیاید!
باز هم ممنون

مشکل ایجاد واژه‌نامه در زی‌پرشین

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 6
مشاهده: 4804
آخرين ارسال اكتبر 19, 2009, 11:32:18 am
توسط آسیه
مشکل در میتک و نصب فارسیتک و زی پرشین

نویسنده meim007انجمن زی‌تک

پاسخ ها: 16
مشاهده: 8248
آخرين ارسال مارس 16, 2010, 02:47:08 pm