سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: معرفی (کاربران xepersian)  (دفعات بازدید: 18694 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
معرفی (کاربران xepersian)
« : فوریه 02, 2011, 01:28:00 pm »
این پست را ایجاد کردم تا در آن:

۱- کاربران xepersian خودشان را معرفی کنند و بگویند در چه زمینه‌ای از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

۲- از چه سیستمهای مشابهی استفاده کرده‌اند و به نظر آنها نقصها یا امتیازات زی‌پرشین نسبت به این نرم‌افزارها چیست.

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
پاسخ : معرفی (کاربران xepersian)
« پاسخ #1 : فوریه 03, 2011, 09:00:11 am »
با سلام.

محسن شریفی تبار، فارغ التحصیل دکتری دانشکده علوم ریاضی، دانشگاه صنعتی شریف. من به خوبی و با موفقیت، برای حروف‌چینی پایان‌نامه دکتری از زیپرشین استفاده کردم. هم‌اکنون هم برای حروف‌چینی اسلایدهای درس‌ها و سؤالات امتحانی و تمرین‌ها از این بسته استفاده می‌کنم. تا به حال خودم مستقیما از سیستم‌های مشابه فارسی مبتنی بر تک استفاده نکرده بودم و از لاتک فقط برای حروف‌چینی انگلیسی استفاده کرده بودم.

در نیم‌سال تحصیلی اخیر هم درسی به نام ریاضی نویسی ارائه خواهم کرد که قصد دارم در آن به معرفی زیپرشین هم بپردازم.

http://sharifitabar.com/
« آخرين ويرايش: مه 10, 2013, 09:40:41 am توسط محسن شریفی تبار »

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
« پاسخ #2 : فوریه 05, 2011, 01:10:00 am »
وحید دامن‌افشان، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ریاضی از دانشگاه تبریز.
منم با افتخار،  پروپوزال، سمینار و پایان‌نامم رو با زی‌پرشین نوشتم. یک کتاب رو هم برای یکی از استادام با زی‌پرشین، صفحه‌آرایی کردم که چند وقت پیش چاپ شد. یه کتاب دیگه هم خودم و چند نفر دیگه نوشتیم که فعلاً منتظر نظرات داوران انتشارات هستیم. خیلی روی این کتاب، کار کردم و به جرات می‌تونم بگم که با کمک زی‌پرشین،  یکی از باکیفیت‌ترین کتاب‌های پارسی خواهد شد.
با فارسی‌تک هم کار کردم. اما از وقتی که زی‌پرشین اومد، دیگه از فارسی‌تک استفاده نکردم و همه کارامو با زی‌پرشین انجام می‌دم. برای این کارم هم دلیل دارم:
۱-امکان پشتیبانی از یونی‌کد
۲-امکان استفاده از قلم‌های مختلف
۳-سازگاری با خیلی از بسته‌های متداول
۴-پشتیبانی خیلی عالی در مواقع پیش اومدن مشکل
۵-پایه‌گذاری شده بر مبنای آخرین ورژن لاتک
۶-راحتی کار با ویرایشگرش
۷-کیفیت بالای خروجیش
۸-بروز بودن
۹-رفع سریع باگ‌های احتمالی
۱۰-استفاده از امکانات خیلی زیادی نسبت به فارسی‌تک
۱۱- و خیلی چیزهای دیگه
باز هم از وفا جان و بقیه دوستان پروژه پارسی‌لاتک تشکر می‌کنم.

http://www.damanafshan.ir

« آخرين ويرايش: ژوئیه 19, 2012, 03:18:14 pm توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #3 : فوریه 05, 2011, 10:16:57 am »
این پست را ایجاد کردم تا در آن:

۱- کاربران xepersian خودشان را معرفی کنند و بگویند در چه زمینه‌ای از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

۲- از چه سیستمهای مشابهی استفاده کرده‌اند و به نظر آنها نقصها یا امتیازات زی‌پرشین نسبت به این نرم‌افزارها چیست.
سلام،
محمود امین‌طوسی هستم، دانش‌آموخته دانشگاه علم و صنعت (کامپیوتر هوش مصنوعی) و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم سبزوار.

من قبلاً مستندات مختلفی منجمله مقاله، جزوه، طرح و پایان‌نامه با میکروسافت ورد آماده کرده بودم ولی به دلایل مشکلات زیاد ورد برای کارهای علمی، به فارسی‌تک روی آوردم که آن هم مشکلاتی داشت.  در حال حاضر عموماً از لاتک و زی‌پرشین برای آماده‌سازی مقالات و پایان‌نامه استفاده می‌کنم. بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده ریاضی دانشگاه سبزوار نیز به سمت استفاده از زی‌پرشین روی آورده‌اند.
مشکلات ورد و فارسی‌تک  در ویکی نوشته شده است و نیازی به ذکر مجدد نیست.
زی‌پرشین بسیار عالی است، از آقا وفا تشکر کرده و خسته نباشید عرض می‌کنم.
 اغلب مشکلات ما با لاتک و زی‌پرشین، به این برمی‌گردد که:
۱- مجموعه میکروسافت (ورد، پاورپوینت، Visio و...) و برنامه‌هایی همچون EndNote در ایران مجانی است.
۲- این مجموعه بسیار همه‌گیر شده‌است.
۳- دسترسی به اینترنت سریع و دائمی که لازمه کار با ابزاری پویا همچون لاتک است، برای خیلی از افراد فراهم نیست.

همه‌گیر بودن مجموعه ابزار فوق باعث شده‌است حتی بسیاری از اساتیدی که در خارج تحصیل کرده و با لاتک آشنا هستند، وقتی به ایران برمی‌گردند با ورد کار کنند. همچنین یک فایل ورد را در همه جا می‌توانی باز کنی و اصلاح کنی و .... ولی برای لاتک اینگونه نیست. این مشکل و مشکل دسترسی نداشتن به اینترنت پرسرعت تا حد زیادی با نسخه‌های پرتابلی که آقا هادی زحمتش را کشیده‌اند حل شده است.

به جرأت می‌توان گفت که در حال حاضر کاربران اصلی زی‌پرشین دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند که در حال نوشتن مستندات خود می‌باشند. و به نظر من نبودن قالبهای آماده برای سمینار، پروپوزال و پروژه مهمترین کاستی زی‌پرشین در حال حاضر است. این دانشجویان معمولاً به خاطر اینکه خروجی اسناد آنها pdf است مشکلاتی را تحمل می‌کنند. به عنوان مثال مقاله ارسالی من به یک کنفرانس داخلی به دلیل pdf بودن رد شد! به نظر من هر چقدر که استفاده از زی‌پرشین - که در حال حاضر بسیار خوب است- راحت‌تر شود احتمال پذیرفته شدن و همه‌گیر شدن آن بالاتر خواهد رفت.
مشکل دیگری که اسناد لاتک در قیاس با میکروسافت ورد دارند، عدم وجود ابزاری راحت برای درج نظرات مصحح و اعمال آنهاست. من مدتی با یکی از اساتید روی یک مقاله مشترک کار می‌کردم. درج نظرات هر یک از طرفین، رؤیت و اعمال نظرات کار بسیار راحتی در ورد است.
عدم پشتیبانی از استیلهای زیبای beamer هم کاستی دیگر زی‌پرشین است. گرچه که با وضع موجود همه گیر بودن پاورپوینت، آن هم به سختی پذیرفته می‌شود. من حدود ۲۰۰ اسلاید زیبا با لاتک برای دفاع خودم آماده کرده بودم ولی به نظر داوران جالب نیامد. با گذاشتن وقت بسیار، اسلایدها را جالب‌تر کردم، باز هم چندان مورد توجه قرار نگرفت. در نهایت با پاورپوینت آماده کردم (که کمتر از ۱۰۰ اسلاید شد) و هنوز ارائه نکرده‌ام ولی به گمانم این یکی مورد پسند قرار گیرد. البته ناگفته نماند که از بسیاری از اسلایدهای قبلی آمده شده با beamer در پاورپوینت استفاده کردم.

آقا وفا تا همینجا زحمات بسیار زیادی کشیده‌اند. به جز جوابگویی به سؤالات، به نظرم فقط حدود ۲۰۰۰ بار فایلهای زی‌پرشین و bidi را در اینترنت اصلاح و آپلود کرده‌اند. مواردی که گفتم انتظارات من از ایشان نبود و فقط چون گفته بودند که چه کاستی‌هایی وجود دارد ذکر شد.
مزایای لاتک و زی‌پرشین بسیار زیاد است، به نحوی که من برای ارسال مقاله به یک مجله، اول بررسی می‌کنم ببینم، لاتک می‌پذیرد یا نه و اگر لاتک نپذیرد به آن نمی‌فرستم. برخی از مزایای لاتک و زی‌پرشین در ویکی نوشته شده و برخی را در اسلایدهایی که برای معرفی زی‌پرشین آماده کرده بودم، ذکر کرده‌ام. اگر نیازی هست تا مجدداً در اینجا بنویسم.

مدیریت: تصحیح لینک ویکی
« آخرين ويرايش: ژوئیه 15, 2012, 02:20:33 am توسط هادی صفی‌اقدم »
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین h_nuri77

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 9
  • ارسال: 85
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : فوریه 05, 2011, 12:36:42 pm »
سلام- من دانشجوی ارشد ریاضی گرایش جبرم.
برای نوشتن پایان نامه ام از زی پرشین استفاده کردم و اون رو تو گروه ریاضی دانشگاه رازی معرفی کردم که الان اکثر دوستانم از زی پرشین استفاده میکنند قصد دارم که به اساتید گروه ریاضی بگم که زی پرشین رو کلا معرفی کنند بجای اف تک-
مزیت های زی پرشین رو دوستان گفتند. فقط کاش میشد  از استایل های زیبای بیمر استفاده کرد مطمئنا اگه این کار شدنی بشه سرعت فراگیر شدن زی پرشین در کشور فوق العاده زیاد میشه. چون دانشجوهایی که با ورد مینویسند پاورپوینت رو دارند به همین دلیل رغبتشون کمتر میشه. اما با این وجود مزیت های زی پرشین اونقدر زیاده که من از طرفدارای پر وپا قرصشم.
از همه ی دوستان بخصوص آقا وفا تشکر ویژه دارم. راستی آقا وفا خودتون رو معرفی نکردید ;D
بهتر است منفور باشی به خاطر چیزی که هستی تا محبوب باشی به خاطر چیزی که نیستی

آفلاین امير محمدي

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 7
  • ارسال: 37
    • ديدن مشخصات
    • http://www.amirmohammadi.ir/
« پاسخ #5 : فوریه 05, 2011, 01:10:52 pm »
با سلام
امیر محمدی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته ریاضی از دانشگاه تبریز می‌باشم. من هم پروپوزال، سمینار، پایان‌نامه کارشناسی ارشد خودم و  پایان‌نامه چند نفر از دوستان و تعدادی از جزوات درسی ریاضی را  با زی‌پرشین تایپ کردم . دوران کارشناسی با فارسی تک آشنا بودم و پروژه‌های کارشناسی رو با اون تایپ می‌کردم ولی در دوران کارشناسی ارشد  با آشنایی با زی‌پرشین از طریق دوست عزیزم  آقای دامن‌افشان تمام کارهای تایپی خودم رو با این نرم افزار انجام می‌دهم و حاضر نیستم که زی‌پرشین رو با هیچ نرم‌افزار دیگه‌ای عوض کنم. از آقا وفا و کلیه‌ی دوستانی که باعث رشد بیشتر این نرم‌افزار شده‌اند صمیمیانه تشکر می کنم. از همین جا آقا وفا رو می‌بوسم. :-*
« آخرين ويرايش: فوریه 05, 2011, 01:12:49 pm توسط امير محمدي »
ارزش حقیقی شما این است که تا چه اندازه اعمال شما صرف سعادت دیگران می‌شود. (انیشتین)

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #6 : فوریه 09, 2011, 12:04:27 am »
سلام،
سید رضی علوی‌زاده هستم و ارشد ریاضی را از دانشگاه تربیت مدرس گرفتم. پایان‌نامه‌ام را با فارسی‌تک نوشتم، در زمان دفاع با وبلاگ قدیمی گروه آشنا شدم و اونموقع اگر درست یادم باشه از ArabiXeTeX استفاده می‌شد، که اسلاید دفاع رو بوسیله اون بسته و beamer ایجاد کردم، که یادمه برای راه افتادن سوالات خیلی زیادی از وفا پرسیدم. متاسفانه زمانی که زی‌پرشین متولد شد من فارغ‌التحصیل شده بودم و نشد بچه‌های بخش ریاضی را درست و حسابی با زی‌پرشین آشنا کنم. بعدها برای طراحی سوالات امتحانی و همچنین راهنمای تک‌میکر دوجهته از زی‌پرشین استفاده کردم.

آفلاین سید احمد موسوی

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 255
  • ارسال: 595
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : آوریل 20, 2011, 05:32:58 pm »
من سید احمد موسوی، دانشجوی دکتری ریاضی، گرایش آنالیز ماتریسی در دانشگاه شهید باهنر کرمان هستم.
دوران لیسانسم در دانشگاه کاشان با فارسی تک آشنا شدم و یک جزوه توپولوژی با اون آماده کردم.
دوران کارشناسی ارشد با زی پرشین و فارسی زیتک آشنا شدم و پایان نامه ارشدم رو با اون تایپ کردم.
به تعداد زیادی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه هم برای آماده کردن پایان نامه و بیمر راهنمایی و کمک داده ام.
با تشکر

آفلاین mohammad

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 27
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : آوریل 20, 2011, 08:04:47 pm »
با سلام

محمد رمضانپور عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان، پایان نامه ارشدم رو با فارسی تک تایپ کردم و در دوره دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد از طریق دی وی دی که در سمینار انالیز ریاضی دانشگاه اراک دریافت کردم با فارسی زیتک و گروه اشنا شدم و از همان موقع تمام کارام رو از جمله پایان نامه دکتری و  سوالات امتحانی رو با زی پرشین حروف چینی کردم و هم اکنون نیز از قبل راقبتر به استفاده از زی پرشین هستم از زمانی که به دانشگاه دامغان آمدم زی پرشین رو در دانشکده معرفی و کلاسی بنام ریاضی نویسی و تایپ پایان نامه برای دانشجویان ارشد را برگزار نمودم از آن پس دانشجویان ارشد این دانشگاه حتی دانشکده های دیگر نیز پایان نامه خود را با زی پرشین تایپ می کنند. دانشجویان اینجا برای دفاع از بسته
bidipresentation
استفاده میکنند. بر خود لازم می دانم از تمامی افرادی که در راه توسعه این نرم افزار قدمی بر داشته و می دارند بخصوص آقای کارن‌پهلو تشکر کنم.

به امید روزی که کاستی های زیپرشین به حدااقل ممکن برسد.

آفلاین khaksarkalati

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 1
    • ديدن مشخصات
    • فیزیک، کشف اسرار خلقت
« پاسخ #9 : سپتامبر 22, 2011, 11:04:49 am »
با سلام خدمت همه دوستان
عباس خاکسار کلاتی دانشجوی دکترای فیزیک هستم.
شاید اولین فیزیکی باشم که در این جا به شرح حال خود می پردازم.
من مدت زیادی با نرم افزارهای واژه پردازی مثل مایکروسافت آفیس ورد (Microsoft word) کار کرده ام و حتی پایان نامه ارشد و یک کتاب هم با آن نوشته ام و تقریبا به تمام کارهای آن مسلط شده ام.
اما مدتی است که کلا به سیستم عامل لینوکس مهاجرت کرده ام و لذا طبیعتا با نرم افزار های شرکت مایکروسافت نیز خداحافظی کرده ام. الان سعی می کنم که کارهای خود را با نرم افزارهای مشابه و متن باز انجام دهم. پیش از اینکه به لینوکس مهاجرت کنم مدتی با لاتک و مقداری هم با ایرانتک که یک بسته تهیه شده در دانشگاه شهید باهنر توسط دکتر فرهی و دکتر شجاعی می باشد نیز کار کردم اما استفاده جدی خود از این بسته ها را بعد از مهاجرت به لینوکس در دستور کار قرار داده ام.
اکنون با توصیه من دو تا از پایان نامه های دوستان ارشدم را با زیرپرشن تهیه کردیم و تجربه های زیادی در این مسیر کسب کرده ام. و قصد دارم که پایان نامه دکتری خودم را نیز با زیپرشن تهیه کنم.
البته گزارش های متعددی برای کارهای درسی و غیر درسی خود با زیپرشن تهیه نموده ام.
مشکلاتی که من در زیپرشن داشتم از این قرار بود(البته برای من شاید مشکلاتی وجود داشته باشد و برای رفع آن شاید روشهایی وجود داشته باشد):
من با indesign  کارهای حرفه ای خوبی انجام داده ام و دوست داشتم بتوانم این کارها را در زیپرشن هم انجام دهم. اما کمی با کار کردن با ستون ها و تغییر آنها مشکل داشتم. به خصوص دوست دارم کتابهای با فرمتبندی های متنوع تهیه کنم. کتابی مثل کتاب هالیدی که در آن ستون ها مرتب تغییر می کند و از یک محیط به محیط دیگر می رود. و تعداد ستون ها و شکل آنها در یک صفحه چند بار می تواند عوض شود.  مثلا محیط درس به یک شکل است، محیط مثال به شکل دیگر، و محیط نکته به شکلی دیگر و در همه این ها مرتب تعداد و شکل ستون ها در تغییر است. و عکس ها در جاهای مختلف و متنوعی از صفحه قرار می گیرد. من برای کار کردن با چنین محیط هایی در زیپرشن مشکل داشته و دارم. فایل های راهنما یا قالب های آماده ای هم برای این کار پیدا نکردم.
« آخرين ويرايش: سپتامبر 22, 2011, 11:07:56 am توسط khaksarkalati »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : سپتامبر 22, 2011, 11:18:36 am »
با سلام خدمت همه دوستان
عباس خاکسار کلاتی دانشجوی دکترای فیزیک هستم.
شاید اولین فیزیکی باشم که در این جا به شرح حال خود می پردازم.
من مدت زیادی با نرم افزارهای واژه پردازی مثل مایکروسافت آفیس ورد (Microsoft word) کار کرده ام و حتی پایان نامه ارشد و یک کتاب هم با آن نوشته ام و تقریبا به تمام کارهای آن مسلط شده ام.
اما مدتی است که کلا به سیستم عامل لینوکس مهاجرت کرده ام و لذا طبیعتا با نرم افزار های شرکت مایکروسافت نیز خداحافظی کرده ام. الان سعی می کنم که کارهای خود را با نرم افزارهای مشابه و متن باز انجام دهم. پیش از اینکه به لینوکس مهاجرت کنم مدتی با لاتک و مقداری هم با ایرانتک که یک بسته تهیه شده در دانشگاه شهید باهنر توسط دکتر فرهی و دکتر شجاعی می باشد نیز کار کردم اما استفاده جدی خود از این بسته ها را بعد از مهاجرت به لینوکس در دستور کار قرار داده ام.
اکنون با توصیه من دو تا از پایان نامه های دوستان ارشدم را با زیرپرشن تهیه کردیم و تجربه های زیادی در این مسیر کسب کرده ام. و قصد دارم که پایان نامه دکتری خودم را نیز با زیپرشن تهیه کنم.
البته گزارش های متعددی برای کارهای درسی و غیر درسی خود با زیپرشن تهیه نموده ام.
مشکلاتی که من در زیپرشن داشتم از این قرار بود(البته برای من شاید مشکلاتی وجود داشته باشد و برای رفع آن شاید روشهایی وجود داشته باشد):
من با indesign  کارهای حرفه ای خوبی انجام داده ام و دوست داشتم بتوانم این کارها را در زیپرشن هم انجام دهم. اما کمی با کار کردن با ستون ها و تغییر آنها مشکل داشتم. به خصوص دوست دارم کتابهای با فرمتبندی های متنوع تهیه کنم. کتابی مثل کتاب هالیدی که در آن ستون ها مرتب تغییر می کند و از یک محیط به محیط دیگر می رود. و تعداد ستون ها و شکل آنها در یک صفحه چند بار می تواند عوض شود.  مثلا محیط درس به یک شکل است، محیط مثال به شکل دیگر، و محیط نکته به شکلی دیگر و در همه این ها مرتب تعداد و شکل ستون ها در تغییر است. و عکس ها در جاهای مختلف و متنوعی از صفحه قرار می گیرد. من برای کار کردن با چنین محیط هایی در زیپرشن مشکل داشته و دارم. فایل های راهنما یا قالب های آماده ای هم برای این کار پیدا نکردم.
من دقیقاً توجه کارهایی که می]واهید بکنید نشدم اما اگر تونستید این کارها را با لاتک و ایرانتک انجام بدهید، با زی‌پرشین خیلی راحت‌تر می‌تونید. در ادامه برای کارهای پیچیده‌تر باید بتوانید در تک ماکرونویسی کنید. شما از روز اول باید بین تک و indesign تفاوت قائل بشید. تک محدود نیست شما هر کاری می‌تونید باهاش بکنید، اما ممکنه سبک‌هایی برای کارهایی که شما می‌خواهید انجام بدهید وجود نداشته باشد بنابراین باید خودتون ماکرونویسی کنید در صورتی که indesign یک سیستم کاملاً محدود است و ویزگیهای آن از قبل طراحی شده و چیزی قابل تغییر یا ایجاد نیست.

آفلاین امیرحسین شرفی

• Full Member
  • -دریافت شده: 20
  • ارسال: 192
    • ديدن مشخصات
    • باشگاه ریاضی جم
« پاسخ #11 : سپتامبر 23, 2011, 01:00:09 am »
سلام من دو هفته‌ی پیش پایان‌نامه‌ام را در گرایش منطق ریاضی دانشگاه شهید بهشتی که با استفاده از زی‌پرشین نوسته‌ام دفاع کردم، و بسیار از راهنمایی دوستان در سایت بهره برده‌ام. برای جلسه‌ی دفاع نیز از بسته‌ی bidipresentation استفاده کردم، البته خیلی دوست داشتم که با لواپرشین بتونم از بیمر استفاده کنم که به دلیل پشتیبانی نکردن از تمامی تم‌ها منصرف شدم.
من سال گذشته با تک و تک پارسی داده‌کاوی آشنا شدم. شخصی که تک پارسی را معرفی می‌کرد از محاسن آن نسبت به دیگر نرم‌افزارهای فارسی نویسی در لاتک مواردی نام برد که آنچه من به یاد می‌اورم اینهاست:
۱. قابلیت استفاده از دستورات پارسی همزمان با دستورات انگلیسی و لاتک.
۲. اگر خطی باید کشیده شود نه‌تنها می‌تواند فاصله بین کلمات ایجاد کند بلکه کلمات را می‌کشد (قابلیتی که در انگلیسی نداریم) و حتی از صفحات قبل نیز با اضافه کردن فاصله و کشیدن حروف به کمک خط مورد نظر می‌آید (قابلیتی که احتمالا لاتک ندارد).
۳. سرعت بالا در اجرای فایل.
۴. سادگی نصب.
۵. اشغال کردن حجم بسیار کمی از حافظه.
اما از آنجا که ویرایش‌گری بسیار قدیمی داشت تصمیم گرفتم که از این ویژگی‌ها چشم‌پوشی کنم و از زی‌پرشین استفاده کنم. ابتدا در نصب تکلایو با مشکل مواجه شدم و حتی کم کم داشتم پشیمون می‌شدم ولی سیستم رایانه را ارتقا دادم و بالاخره توانستم که تکلایو را نصب کنم.
در حین فراگیری زی‌پرشین متوجه شدم قابلیت‌ ۱ را نیز در آن داریم هرچند که من دستورهای انگلیسی را ترجیح می‌دهم. همچنین کشیدن کلمات نیز در زی‌پرشین وجود دارد. ولی هنوز نمی‌دانم که قابلیت ۲ را کامل داریم یا نه. مورد ۳ را نیز در زی‌پرشین داریم. اگرچه مورد ۴ و ۵ را نداریم ولی اکنون فهمیده‌ام که برای داشتن امکانات بیشتر فعلا از این مشکلات گریزی نیست.
در نهایت از اینکه از زی‌پرسین استفاده کرده‌ام بسیار راضی هستم و آن را به دیگران معرفی می‌کنم زیرا در مقابل مشکلات اندک محاسن بسیاری دارد از جمله پویا بودن که سبب می‌شود معایب آن، کم کم به صفر میل کند.
از آقای کارن‌پهلو هم بسیار سپاسگزارم.
ریاضیات را جذاب‌تر بیاموزیم - www.jammathclub.com

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : سپتامبر 25, 2011, 06:38:06 pm »
با سلام به همه دوستان عزیز

من فرشاد ترابی عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در رشته مهندسی مکانیک هستم.

من از قدیمها با برنامه ریاضی نگار جناب آقای دکتر معصوم نیا رساله کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را
به اتمام رساندم. در زمان کار روی رساله دکتری متاسفانه بسیار دیر با xepersan آشنا شدم و بنابراین تز
دکتری را با فرمت IranTeX تایب کردم. بعد از استخدام به عنوان عضو هیأت علمی در این دانشگاه،
تمامی جزوات آموزشی و کتاب های خود را با xepersian نوشتم و هم اکنون حدود 6 کتاب آماده برای جاپ با
این بسته تهیه شده. اولین آنها همین امسال برای چاپ ارسال خواهد شد و بقیه طی سالهای آتی.

درضمن امسال به علت برگزاری کنفرانس پیل سوختی که قرار است در دانشگاه ما برگزار بشه، و به علت
تاکید من در جلسات کمیته اجرایی، مقرر شده که در این کنفرانس، تمامی پروسدینگ ها با فرمت xepersian تهیه
و CD مربوطه آماده بشه. برای همین هم قرار است که یک تیم دانشجویی در حدود 50 نفر در این دانشگاه
آموزش لازم را ببینند و برای تهیه CD کمک کنند.

برای تهیه فرمت مقالات این کنفرانس از آقای وفا کارن‌پهلو بسیار کمک گرفتیم و بسیار مشتاقانه منتظر
حضور ایشان در ایران هستیم.

از تمامی دوستان و دست اندرکاران این بسته گرانبهای سپاسگزارم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : سپتامبر 25, 2011, 06:45:02 pm »
من از قدیمها با برنامه ریاضی نگار جناب آقای دکتر معصوم نیا رساله کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را
از این نرم‌افزار اطلاعاتی دارید؟. من فقط اسمش را شنیده‌ام اما هرگز نتوانسته‌ام آن را امتحان کنم.

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : سپتامبر 25, 2011, 11:21:56 pm »
سلام

من حسن ذاکری دانشجوی فوق لیسانس مهندسی برق دانشگاه تربیت مدرس هستم.
از حدودای ۸۱-۸۲ با تک و فارسی‌تک آشنا شدم، و از حدود سال ۸۷ با زی‌پرشین آشنا شدم و
پروژه پایانی لیسانسم ( و اخیراً سمینار کارشناسی ارشد) رو باهاش تایپ کردم.

مهمترین علتی که به سمت زی‌پرشین اومدم پشتیبانی قوی و مبتنی بودن بر LaTeX2e و XeLaTeX بود.

در حال حاضر در حال تلاش برای انتخاب زی‌پرشین به عنوان سیستم حروفچینی پیش فرض دانشکده و طراحی شیوه نامه مربوطه هستم.

از تمامی دوستان، به خصوص طراح محترم بسته سپاسگزارم.

پس‌نوشت: با اینکه مدت زیادی نیست به این انجمن پیوستم، اما در همین مدت کوتاه هم شیفته روحیه دوستان و همتی که در کمک به دیگران دارند، شدم.
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

سخني نه‌ چندان کوتاه با کاربران XePersian

نویسنده محمدرضا کاظمیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1666
آخرين ارسال ژانویه 20, 2010, 03:05:14 am
توسط محمدرضا کاظمی
معرفی دی.وی.دی میک‌تک و نرم‌افزارهای موردنیاز کاربران در صفحه اول تالار و سایت

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1599
آخرين ارسال ژوئن 10, 2010, 12:25:43 pm
توسط هادی صفی‌اقدم