سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: نرم افزار texshop 2.29  (دفعات بازدید: 9772 بار)

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
نرم افزار texshop 2.29
« : دسامبر 14, 2009, 09:44:39 am »
سلام
من دیدم اینجا مطلبی نیست گفتم یه خبر فقط بزارم که دوستان استفاده کنند.
من چون مکنتاش کار می کنم و از ویندوز متنفرم مدتی قبل دیدم که هیچ نرم افزاری توی leopard برای tex وجود نداره که بتونه راست به چپ فارسی تایپ کنه. لذا به پروفسور Richard Koch تماس گرفتم و مشکل رو بهش گفتم. اون موقع به خاطر اینکه leopard خیلی خوب فارسی رو حمایت نمی کرد پرفسور نتونست کاری کنه اما به محض اینکه snow leopard به بازار اومد من دوباره باهاش تماس گرفتم و گفتم که الان text به راحتی راست به چپ رو رعایت می کنه و از اونجا که texshop روی text نوشته شده شاید این بار بشه کاری کرد. اونم در عرض کمتر از ۳ روز نسخه 2.28 رو ساخت و برای من فرستاد. حالا تو این نرم افزار به محض اینکه فارسی تایپ می کنید کل خط راست به چپ می شه. این خیلی عالیه. و قرار شد از نسخه های بالاتر یک گزینه به texshop اضافه کنه که اختیاری کاربران اون رو فعال کنند. خوشبختانه پرفسور به قولش عمل کرد و الان تو نسخه ۲.۲۹ شما می تونید گزینه Arabic, Hebro, Persian رو فعال کنید و متن های فارسی همه راست به چپ نوشته می شوند.
با تشکر
فرهاد

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : نرم افزار texshop 2.29
« پاسخ #1 : دسامبر 14, 2009, 11:10:19 am »
خبر بسیار خوبی است. اگر من هم از mac استفاده می‌کردم، حتماً امتحانش می‌کردم. امیدوارم این کار برای texworks نیز انجام شود.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
منتقل شده: پاسخ : نرم افزار texshop 2.29
« پاسخ #2 : دسامبر 14, 2009, 04:15:05 pm »
از آنجا که ادامه بحث «نرم افزار texshop 2.29» مربوط به TeXworksبود، موضوع شکسته شده و ادامه بحث به قسمت TeXworks انتقال داده شد.

http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=232.0
« آخرين ويرايش: دسامبر 14, 2009, 04:18:44 pm توسط محمود امین‌طوسی »
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین peyman

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 22
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : ژانویه 01, 2010, 12:12:03 am »
سلام
من از سیستم عامل mac استفاده میکنم, دیروز آخرین نسخه MacTex رو نصب کردم ولی نمی تونم به درستی از XePersian استفاده کنم. در فایل pdf خروجی به جای همه فونتهای فارسی علامت سوال چا‍پ میشود. حتی وقتی خود فایل  tex. را هم close و دوباره open میکنم همه فونتهای فارسی به علامت سوال تبدیل می شوند. من از Encoding: UTF-8 استفاده میکنم و گزینه Arabic,Hebrew,Persian رو هم انتخاب کرده ام. ضمناْ فونت XB ZAR رو هم نصب کرده ام. جالب اینه که اگه فایل tex رو توی ++notepad درست کنم و توی TexShop اونو past کنم فونت های فارسی به فونت های عجیب غریبی تبدیل میشن ولی فایل pdf خروجی فونت ها رو درست نشون می ده. ممنون میشم اگه بتونید کمک کنید.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژانویه 02, 2010, 07:39:22 pm »
سلام
اول در مورد مشکل کپی کردن از نوت پد و جایگزینی در تک شاپ بگم که این مشکل زمانی پیش می یاد که شما فایلی رو تو ویندوز تو یکی از ویرایشگرها تایپ کنید و بعد اون فایل رو تو مک باز کنید. شکل کل فونت ها به هم می ریزه. توصیه می کنم اصلا این کار رو نکنید و یا اینکه کل فایل به فرمت مثلا DOC یعنی آفیس ذخیره کنید بعد تو مک باز کنید و بعد از اون کپی گرفته داخل نرم افزار تک شاپ جایگزاری کنید.
اما مشکلی که اول گفتید: من نمی دونم شما snow leopard دارید یا leopard ؟ آیا مک تک کامل رو دانلود کردید یا بسته ای که فقط فایلهای ضروری رو داره؟ بایستی اون بسته کامل که بیش از ۱ گیک هست دانلود کنید و نصب کنید. از طرفی آیا فارسی رو هم به زبانهای سیستم اضافه کردید یا خیر. من تصویری میفرستم تا ببیند سیستم من به چه صورت این دو رو داره.
دقت کنید که حتما فونت ها رو نصب کرده باشین. یعنی فونت های سری ایکس رو از سایت دانلود کنید و تو شاخه ی
macintosh HD/Library/Fonts
بریزید.
من تو نوشته های قبلی چند تا فایل پایه آپلود کردم می تونید از اون فایلها استفاده کنید. اگه باز با مشکلی برخورد کردید یه وقتی که می تونید بگید قرار بزاریم به صورت آنلاین من مشکل شما رو حل کنم
این رو هم بگم که نصب تک و استفاده از زی پرشین در مک بسیار ساده هست. تنها من با مشکل اولی که بالا ذکر کردم برخورد کردم و تا به حال نشده که زی پرشین کار نکنه یا به جای فونت ها علامت سوال بزاره.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژانویه 03, 2010, 01:07:40 am »
من تکشاپ ۲.۲۹ رو نصب کردم و دیدم که امکانات حمایت فارسی اون بهتر شده. الگوریتمی که استفاده می‌کنه اینه که اگر در یک خط حتی یک کاراکتر فارسی وجود داشته باشه اون خط از راست به چپ نمایش داده می‌شه. البته بهتر بود این الگوریتم براساس اولین کاراکتر هرخط جهت چیدن اون خط رو مشخص کنه.
برای استفاده تک در مکینتاش می‌توانید از تکلایو هم استفاده کنید. در دی‌وی‌دی تکلایو ارسالی برای دوستان از این به بعد، تکشاپ رو هم قرار می‌دم. ضمنا قلم‌های فارسی و دیگر ابزارها رو هم به این دی‌وی‌دی اضافه می‌کنم چون به نظر می‌رسه کاربران تکلایو هم کم کم دارند زیاد می‌شوند.

آفلاین peyman

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 22
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ژانویه 03, 2010, 09:35:11 am »
ممنون از لطفتون
درست شد. مشکل این بود که من فونتها رو توی دایرکتوری خودم نصب کرده بودم نه توی HD macintash.
سلامت باشین

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ژانویه 20, 2010, 09:17:38 pm »
سلام آقای امیدعلی
پیشنهادی رو که داده بودید با پروفسور koch مطرح کردم. مثل اینکه یک نفر قبلا این کار رو کرده بود. احتمالا خود شما بودید. به هر حال نسخه غیر رسمی رو می تونید از
دانلود کنید. نسخه ی رسمی اون به زودی منتشر می شه. این رو پروفسور گفت.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ژانویه 20, 2010, 09:29:17 pm »
سلام آقای امیدعلی
پیشنهادی رو که داده بودید با پروفسور koch مطرح کردم. مثل اینکه یک نفر قبلا این کار رو کرده بود. احتمالا خود شما بودید. به هر حال نسخه غیر رسمی رو می تونید از
دانلود کنید. نسخه ی رسمی اون به زودی منتشر می شه. این رو پروفسور گفت.
من گزارش نداده بودم ولی خیلی خوب است که این کار انجام شده است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : مه 22, 2010, 09:24:33 am »
من هم جدیداً یک Macbook Pro خریده‌ام و به کاربران apple پیوسته‌ام. تک‌شاپ را هم امتحان کردمو انصافاً خوب است و کار را بسیار راحت می‌کند. کسی می‌داند چگونه در مک می‌توانید بین صفحه کلید فارسی و انگلیسی عوض کنید؟ یعنی با فشار دادن یک دکمه صفحه کلید فارسی را فعال کنید و با فشار دادن دوباره دکمه به صفحه کلید انگلیسی برگردید. من قبلاً صفحه کلید فارسی را فعال کرده‌ام اما برای عوض کردن بین صفحه کلید انگلیسی و فارسی از موس استفاده می‌کنم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : مه 27, 2010, 10:15:36 am »
من هم جدیداً یک Macbook Pro خریده‌ام و به کاربران apple پیوسته‌ام. تک‌شاپ را هم امتحان کردمو انصافاً خوب است و کار را بسیار راحت می‌کند. کسی می‌داند چگونه در مک می‌توانید بین صفحه کلید فارسی و انگلیسی عوض کنید؟ یعنی با فشار دادن یک دکمه صفحه کلید فارسی را فعال کنید و با فشار دادن دوباره دکمه به صفحه کلید انگلیسی برگردید. من قبلاً صفحه کلید فارسی را فعال کرده‌ام اما برای عوض کردن بین صفحه کلید انگلیسی و فارسی از موس استفاده می‌کنم.
خوب جواب سؤالم را پیدا کردم و توانستم مشکلم را حل کنم. ابتدا به System Preferences رفتم، بعد روی keyboard کلیک کردم بعد روی keyboard shortcuts در منوی بالا کلیک کردم و بعد در مونوی سمت چپبر روی keyboard &text input کلیک کردم و دو گزینه آخر را فعال کردم و shortcutهای دلخواهم را جایگزین کردم.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : مه 27, 2010, 10:51:26 am »
خوب جواب سؤالم را پیدا کردم و توانستم مشکلم را حل کنم. ابتدا به System Preferences رفتم، بعد روی keyboard کلیک کردم بعد روی keyboard shortcuts در منوی بالا کلیک کردم و بعد در مونوی سمت چپبر روی keyboard &text input کلیک کردم و دو گزینه آخر را فعال کردم و shortcutهای دلخواهم را جایگزین کردم.
آیا Texshop 2.33 را نصب کرده‌اید؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : مه 27, 2010, 10:57:50 am »
آیا Texshop 2.33 را نصب کرده‌اید؟
بله و نوشتن اسناد دوجهته در آن خیلی راحت است تقریباً همانند gedit می‌ماند.

آفلاین meim007

• Full Member
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 108
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : نوامبر 08, 2010, 12:39:22 am »
من هم تازه یک مکبوک پرو گرفتم و می‌خواهم زی پرشین را درش نسب کنم.
آیا باید مکتک را دانلود و اجرا کنم. و بعد ویرایش گرهای تکسشاپ و جیدیت استفاده کنم و این ویرایشگرها امکان دو جهته را دارند و می‌توان کاری کرد که با وارد کردن $ زبان تغییر کند؟(یا اگر ندارد می‌توان شورتکی تعرف کرد که با زدن این شیفت 4 زبان را تغیر دهد و $ را وارد کند؟)

مهدی امیدعلی در دی.وی.دی که شما میدهید مک‌تک(و برنامه های بالا) هم هست و چگونه میتوان این دی.وی.دی را در کوتاهترین زمان داشت(من تهران هستم)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : نوامبر 08, 2010, 06:08:28 pm »
من هم تازه یک مکبوک پرو گرفتم و می‌خواهم زی پرشین را درش نسب کنم.
آیا باید مکتک را دانلود و اجرا کنم. و بعد ویرایش گرهای تکسشاپ و جیدیت استفاده کنم و این ویرایشگرها امکان دو جهته را دارند و می‌توان کاری کرد که با وارد کردن $ زبان تغییر کند؟(یا اگر ندارد می‌توان شورتکی تعرف کرد که با زدن این شیفت 4 زبان را تغیر دهد و $ را وارد کند؟)

مهدی امیدعلی در دی.وی.دی که شما میدهید مک‌تک(و برنامه های بالا) هم هست و چگونه میتوان این دی.وی.دی را در کوتاهترین زمان داشت(من تهران هستم)

از طریق تبلیغات موجود در گوشه بالا و چپ سایت می تونید درخواست کنید

نرم افزار TeXshop-64

نویسنده فرهاد شکوهیانجمن Texshop

پاسخ ها: 21
مشاهده: 8941
آخرين ارسال اوت 11, 2011, 03:06:39 pm
توسط vafa
رسم نمودار با نرم افزار qtiplot و خروجی به تک

نویسنده e.roknabadiانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 0
مشاهده: 3809
آخرين ارسال اكتبر 02, 2009, 09:04:26 am