ویرایشگرها Editors > gedit

Gummi ویرایش‌گر جدید اختصاصی تک بر پایه‌ی Gedit

(1/1)

danialbehzadi:
همون‌طور که می‌دونید پلاگین تک برای Gedit فقط با نسخه‌ی ۲ کار می‌کنه و در نسخه‌ی ۳ دیگه نمی‌شه از این پلاگین استفاده کرد. این امر باعث شد تا جمعی از هواداران Gedit به فکر طراحی یه ویرایش‌گر اختصاصی برای تک بیفتن. برای این کار از gedit 2 به همراه پلاگین تک و نمایش‌گر مستندات evince به همراه چند برنامه‌ی دیگه استفاده کردن و با اضافه کردن یه سری کدهای جدید به اون ویرایش‌گر Gummi رو ساختن.
از مهم‌ترین ویژگی‌های این ویرایش‌گر می‌شه به امکان مشاهده‌ی هم‌زمان تفییرات اعمال شده در خروجی نهایی اشاره کرد که عمل ویرایش رو بسیار راحت و سریع می‌کنه. هم‌چین امکاناتی برای افزودن سریع عکس، جدول و ماتریس و یا تنظیمات متن در این برنامه گنجونده شده. در صورت استفاده از منابع کتاب‌شناسی هم این برنامه امکاناتی برای استفاده‌ی ساده از اون‌ها براتون در نظر گرفته. در صورت وجود مشکل در عبارت‌های تک، این برنامه با مشخص کردن محل رخ دادن خطا و تغییر رنگ اون به شما اطلاع می‌ده

سایت توسعه‌دهنده: http://gummi.midnightcoding.org

ابوالفضل دیانت:
با سلام
آیا gummi حالت چپ و راست را برای نوشته های فارسی رعایت می کند؟
باتشکر

danialbehzadi:
بله
اگه نخستین واژه‌ی خط شما فارسی باشه، اون خط رو در قسمت ویرایش راست به چپ نشون می‌ده و اگه هم نباشه می‌تونید با یک بار زدن کلید Enter یه خط جدید راست به چپ در محیط ویرایش ایجاد کنید. محیط نمایش هم که طبق قوانین زی‌پرشین و… عمل می‌کنه

محمد مهدی:
نسخه‌ای که اینجا هست : git://git.gnome.org/gedit-latex
با gedit 3 هم کار می‌کنه. حداقل من که دارم ازش استفاده می‌کنم.

danialbehzadi:
بله. الآن دیگه احتمالا کار می‌کنه. ولی در اون ابتدا ناسازگاری داشت و همین بهانه‌ای شد که یه نرم‌افزار قوی مخصوص tex نوشته بشه

کنترل

[0] صندوق پستی

Go to full version