سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: چه گونگی ایجاد قلم مایل به چپ در قلم‌های Persian Modern در زی‌پرشین  (دفعات بازدید: 6031 بار)

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 40
    • ديدن مشخصات
با درود. آقای کارن‌پهلو می‌خواستم از شما بپرسم چرا در قلم‌ پارسی نوین هر وقت از تاکید، موکد، خوابیده  em\ یا هر دستور دیگری که به قلم ایتالیک منجر شود استفاده می‌‌کنم متن به سمت راست خم می‌شود؟ فقط با دستور textiranic\ قلم خوابیده به سمت چپ می‌دهد که آن هم درشت و با دیگر بخش‌های متن ناهم‌گون است و هیچ یک از ماکروهای پرونده روی آن اِعمال نمی‌شود. در حالی که در فارسی‌تک (و یا حتی ‌تک‌پارسی) این گونه نبود و همه‌ی دستورهای معادل ایتالیک به قلم مایل به سمت چپ که از قلم مایل به سمت راست زیباتر است منجر می‌شد. در ضمن چرا این موضوع برای قلم‌های ویندوز هم درست است؟ فقط یک قلم از قلم‌های سری XB به سمت چپ مایل می‌شود و آن XB Zar است. با سپاس پیشاپیش از شما و همه‌ی دوستانی که به پرسش‌های‌ام پاسخ می‌دهند.
« آخرين ويرايش: آوریل 29, 2012, 05:04:08 pm توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
با درود. آقای کارن‌پهلو می‌خواستم از شما بپرسم چرا در قلم‌ پارسی نوین هر وقت از تاکید، موکد، خوابیده  em\ یا هر دستور دیگری که به قلم ایتالیک منجر شود استفاده می‌‌کنم متن به سمت راست خم می‌شود؟
چون از قلم italic استفاده می‌شود نه oblique.
نقل قول
فقط با دستور textiranic\ قلم خوابیده به سمت چپ می‌دهد
یا اینکه می‌توانید از دستور \textsl استفاده کنید که اثری همانند \textiranic دارد. در هر دو این دستورات از قلم oblique استفاده شده.
نقل قول
که آن هم درشت و با دیگر بخش‌های متن ناهم‌گون است و هیچ یک از ماکروهای پرونده روی آن اِعمال نمی‌شود.
درشت‌تر نیست همان قلم ایتالیک است اما به سمت مخالف خم شده است. مننظور از اینکه روی ماکروهای پرونده اعمال نمی‌شود چیست؟
نقل قول
در حالی که در فارسی‌تک (و یا حتی ‌تک‌پارسی) این گونه نبود و همه‌ی دستورهای معادل ایتالیک به قلم مایل به سمت چپ که از قلم مایل به سمت راست زیباتر است منجر می‌شد.
اشتباه از فارسی‌تک و تک‌پارسی است. در حروف‌چینی باید تفاوت بین قلم italic و oblique باشد که در زی‌پرشین اینگونه است اما در فارسی‌تک و تک‌پارسی نه.
نقل قول
در ضمن چرا این موضوع برای هیچ یک از قلم‌های ویندوز درست نیست. تنها یک قلم از قلم‌های سری XB به سمت چپ مایل می‌شود و آن XB Zar است؟ با سپاس پیشاپیش از شما و همه‌ی دوستانی که به پرسش‌های‌ام پاسخ می‌دهند.
نظری در مورد قلمهای ویندوز ندارم. حتماً کوتاه‌اندیشی مولفان تک‌پارسی و فارسی‌تک در مولفان قلمهای ویندوز هم وجود داشته است!

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
همانطور که در پرونده پیوست می‌بینید، هیچ تفاوتی (درشتی، ریزی) در قلمهای عادی، italic و oblique وجود ندارد.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
آقای کارن‌پهلو سلام. قصد جسارت نداشتم. پرسش من همانند پرسش دانش‌جوی ریاضی‌ای را می‌ماند که سر جلسه‌ی درس در هنگام اثبات قضیه جایی برای‌اش پرسش‌برانگیز است. او می‌داند که برهان قضیه درست است. فقط جایی برای‌اش گنگ است. این پرسش‌ها چیزی از ارزش‌های زی‌پرشین نمی‌کاهد. امّا در ادامه‌ی پرسش‌های‌ام هنگامی که در پیش درآمد می‌نویسم
{settextfont[Scale=0.8]{Persian Modern\ 
این دستور سبب می‌شود که دیگر دستور sl\ یا textsl\ و یا \خوابیده دیگر کار نکند و textiranic\ با دیگر خطوط متن ناهم‌گون باشد.
این هم پرونده‌ی نمونه.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
آقای کارن‌پهلو سلام. قصد جسارت نداشتم. پرسش من همانند پرسش دانش‌جوی ریاضی‌ای را می‌ماند که سر جلسه‌ی درس در هنگام اثبات قضیه جایی برای‌اش پرسش‌برانگیز است. او می‌داند که برهان قضیه درست است. فقط جایی برای‌اش گنگ است. این پرسش‌ها چیزی از ارزش‌های زی‌پرشین نمی‌کاهد. امّا در ادامه‌ی پرسش‌های‌ام هنگامی که در پیش درآمد می‌نویسم
{settextfont[Scale=0.8]{Persian Modern\ 
این دستور سبب می‌شود که دیگر دستور sl\ یا textsl\ و یا \خوابیده دیگر کار نکند و textiranic\ با دیگر خطوط متن ناهم‌گون باشد.
این هم پرونده‌ی نمونه.
علت درشت بودن این است که شما تنها قلمهای عادی، ایتالیک و سیاه را با مقیاس ۰.۸ فراخوانی می‌کنید در حالی که زی‌پرشین بصورت خودکار قلم oblique را با مقیاس ۱ فراخوانی می‌کند. احتیاجی به فراخوانی قلم Persian Modern نیست زیرا که زی‌پرشین این کار را خود می‌کند. شما حتی نیاز ندارید قلم را نصب کنید. همه این موارد در راهنما زی‌پرشین با توضیحات کامل درج شده است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
در ضمن دستورات \it و \sl که شما استفاده کرده‌اید، نباید در لاتک استفاده شوند (چون دستورات Plain TeX) هستند و حتی نحوه استفاده شما از این دستورات نادرست است.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
می‌دانم قلم پارسی نوین قلم پیش‌فرض زی‌پرشین است. اما این قلم در حالت عادی درشت‌تر از قلم انگلیسی است. می‌خواهم آن را کوچک‌تر کنم. یا قلم لاتین را بزرگ‌تر کنم. راستی چرا قلم لاتین را با نام Modern Computer فراخوانی می‌کنم به من پیغام خطا می‌دهد؟ می‌دانم این قلم بسیار بسیار زیبا پیش‌فرض تک است. از پاسخ‌تان پیشاپیش تشکُر می‌کنم.

با عرض پوزش  از این پس راه‌نما را می‌خوانم سپس پرسشی برای‌ام حل نشده ماند می‌پرسم. حق با شماست.
« آخرين ويرايش: آوریل 28, 2012, 06:58:27 pm توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
می‌دانم قلم پارسی نوین قلم پیش‌فرض زی‌پرشین است. اما این قلم در حالت عادی درشت‌تر از قلم انگلیسی است. می‌خواهم آن را کوچک‌تر کنم. یا قلم لاتین را بزرگ‌تر کنم. راستی چرا قلم لاتین را با نام Modern Computer فراخوانی می‌کنم به من پیغام خطا می‌دهد؟ می‌دانم این قلم بسیار بسیار زیبا پیش‌فرض تک است. از پاسخ‌تان پیشاپیش تشکُر می‌کنم.

با عرض پوزش  از این پس راه‌نما را می‌خوانم سپس پرسشی برای‌ام حل نشده ماند می‌پرسم. حق با شماست.
دستورات فراخوانی قلم Persian Modern (با فرض اینکه آن را در سیستم عامل خود نصب کرده‌اید) باید بصورت زیر باشد:
\settextfont[Scale=0.8,SlantedFont={PersianModern-Oblique},BoldSlantedFont={PersianModern-BoldOblique}]{Persian Modern}
\setiranicfont[Scale=0.8,BoldFont={PersianModern-BoldOblique}]{PersianModern-Oblique}
نام قلم Latin Modern است نه Computer Modern. در ادامه اگر قلم در سیستم عامل نصب نشده باشد باید از گزینه ExternalLocation  استفاده کنید و قلم را با نام پرونده قلم فراخوانی می‌کنید نه با نام خود قلم.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
آقای کارن‌پهلو از این که پاسخ من و همه‌ی اعضای تالار را می‌دهید ممنون.

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
آقای کارن‌پهلو از این که پاسخ من و همه‌ی اعضای تالار را می‌دهید ممنون.

سلام
اطفا برای تشکر از دوستان، از دکمه تشکر استفاده کنید :)
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
چون از قلم italic استفاده می‌شود نه oblique.
آقای کارن‌پهلو با سلام. خسته نباشید. من راه‌نمای آخرین نسخه‌ی زی‌پرشین را خواندم‌ (نسخه‌ی ۱۱/۱۳۸).  در این راه‌نما چیزی در باره‌ی قلم italic و oblique نبود.  تفاوت این دو چیست؟ یا اگر امکان‌اش است مرا راه‌نمایی کنید تا در راه‌نمایی آن را بخوانم.
اشتباه از فارسی‌تک و تک‌پارسی است. در حروف‌چینی باید تفاوت بین قلم italic و oblique باشد که در زی‌پرشین اینگونه است اما در فارسی‌تک و تک‌پارسی نه.
اشتباه نویسندگان فارسی‌تک و تک‌پارسی چی‌ست؟ چرا قلم فارسی متمایل به راست هم‌ارز حالت italic لاتین است و قلم فارسی متمایل به چپ هم‌ارز حالت slanted. رابطه‌ی این دو با قلم oblique چیست؟
حتماً کوتاه‌اندیشی مولفان تک‌پارسی و فارسی‌تک ...
چرا کوتاه‌اندیشی؟
برای همه‌ی زحمت‌هایی که کشیدید و می‌کشید ممنون.
« آخرين ويرايش: مه 30, 2012, 09:01:03 pm توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

مشکل ایجاد واژه‌نامه در زی‌پرشین

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 6
مشاهده: 4213
آخرين ارسال اكتبر 19, 2009, 11:32:18 am
توسط آسیه
هشدار فونت Persian Modern

نویسنده masihانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 1
مشاهده: 3300
آخرين ارسال ژوئن 29, 2011, 10:45:25 am