سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: راهنمای تایپ (درج) نیم‌فاصله  (دفعات بازدید: 80682 بار)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
پاسخ : راهنمای تایپ (درج) نیم‌فاصله
« پاسخ #15 : اوت 07, 2013, 02:46:55 am »
با سلام
اگه این کیبورد استاندارد نصب بشه، به غیر از این تغییراتی که اساتید در مورد نیم فاصله فرمودند، تغییرات دیگری هم در کیبورد ایجاد خواهد شد؟
مثلا جای بعضی دکمه ها عوض بشه یا بعضی ترکیب ها تغییر کنند
ممنون
سلام
بله. امّا تغییراتش مفیده. یعنی دکمه‌ها منظم‌تر میشن.
کیبورهای قبلی اینجوری بودن که پایه‌شون عربی بود. بعدش اومده بودن نمادهای پارسی را بین‌شون پخش کرده بودن. (به صورت بی‌نظم)
امّا این منظم‌تر هست و حفظ کردن ترتیب کلیدها راحت‌تر شده و به تبع اون، سرعت‌تایپ هم بیشتر میشه باشه.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #16 : اوت 07, 2013, 04:46:31 am »
اگرچه کیبورد استاندارد به معنی واقعی استاندارد هست و مشابه با کیبورد فارسی در لینوکس و احتمالا سیستم‌های دیگر است،
نظر شخصی من اینه که کیبورد استاندارد یک بدی هم داره و اون اینه که هنگامی که روی کیبورد فارسی هستید، اعداد فارسی می‌شوند.
همینطور کاراکترهای مهم و کاربردی نظیر % و اینجور چیزا. من خودم از اون یکی کیبورد که فقط shift+space‌ را تصحیح می‌کنه بیشتر خوشم میاد.
خصوصاً اینکه در کیبورد استاندارد جای ویرگول رفته روی عدد 7 که باعث می‌شه دست آدم هنگام تایپ از روی کیبورد بلند بشه و سرعت بیاد پایین.

اما از مزایای کیبورد استاندارد هم نباید غافل شد. همین که استاندارد هست کلی نعمته. مثلا کسانی که با دو تا سیستم عامل کار می‌کنند،
وقتی بین این دو جابجا می‌شوند، همه ذهنیتاشون راجع به جای کیبوردها به هم می‌خوره. هم اینکه یکسری علائم با کیبور استاندارد قابل تایپ
هست ولی در کیبورد ویندوز من ندیدم. مثلاً  الف مقصوره که روی ی قرار می‌گیره. یا حرف‌های ی به فرمت‌های فارسی و عربی و از قبیل حروف.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #17 : اوت 07, 2013, 04:51:11 am »
اگرچه کیبورد استاندارد به معنی واقعی استاندارد هست و مشابه با کیبورد فارسی در لینوکس و احتمالا سیستم‌های دیگر است،
نظر شخصی من اینه که کیبورد استاندارد یک بدی هم داره و اون اینه که هنگامی که روی کیبورد فارسی هستید، اعداد فارسی می‌شوند.
همینطور کاراکترهای مهم و کاربردی نظیر % و اینجور چیزا. من خودم از اون یکی کیبورد که فقط shift+space‌ را تصحیح می‌کنه بیشتر خوشم میاد.
خصوصاً اینکه در کیبورد استاندارد جای ویرگول رفته روی عدد 7 که باعث می‌شه دست آدم هنگام تایپ از روی کیبورد بلند بشه و سرعت بیاد پایین.

اما از مزایای کیبورد استاندارد هم نباید غافل شد. همین که استاندارد هست کلی نعمته. مثلا کسانی که با دو تا سیستم عامل کار می‌کنند،
وقتی بین این دو جابجا می‌شوند، همه ذهنیتاشون راجع به جای کیبوردها به هم می‌خوره. هم اینکه یکسری علائم با کیبور استاندارد قابل تایپ
هست ولی در کیبورد ویندوز من ندیدم. مثلاً  الف مقصوره که روی ی قرار می‌گیره. یا حرف‌های ی به فرمت‌های فارسی و عربی و از قبیل حروف.
۱- در کیبورد پیش‌فرض خود ویندوز، آیا اعداد پارسی نمیشه تایپ کرد؟
۲- در کیبورد پیش‌فرض خود ویندوز، آیا ٪ پارسی نمیشه تایپ کرد؟
۳- ویرگول جاش  ویندوز قبلی دقیقاً یک دکمه پایین‌تر از دکمه‌ی ۷ بود فکر کنم. یعنی یکی از دکمه‌های u یا y.
خیلی از جای اصلیش دور نشده. امّا منظم‌تر شدن بقیه‌ی دکمه‌ها مخصوصاً همزه‌دارها و حرکه‌ها و ... سرعت تایپو بالا برده.
اینا سوال‌های من و نظر شخصی منه. ممنون میشم نظرتون باز بفرمایین.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #18 : اوت 07, 2013, 05:02:30 am »
۱- در کیبورد پیش‌فرض خود ویندوز، آیا اعداد پارسی نمیشه تایپ کرد؟
۲- در کیبورد پیش‌فرض خود ویندوز، آیا ٪ پارسی نمیشه تایپ کرد؟
۳- ویرگول جاش  ویندوز قبلی دقیقاً یک دکمه پایین‌تر از دکمه‌ی ۷ بود فکر کنم. یعنی یکی از دکمه‌های u یا y.
خیلی از جای اصلیش دور نشده. امّا منظم‌تر شدن بقیه‌ی دکمه‌ها مخصوصاً همزه‌دارها و حرکه‌ها و ... سرعت تایپو بالا برده.
اینا سوال‌های من و نظر شخصی منه. ممنون میشم نظرتون باز بفرمایین.
تا اونجایی که کن کار کردم جواب گزینه‌های 1 و 2 شما خیر است. یعنی اعداد را چه از NumPad‌ بزنی چه از بالای کیبورد یکجور تایپ میشه همینطور علامت %
همین الان توی این متن معلومه که شما از کیبورد استاندارد استفاده می‌کنید و من نه. چون شما اعداد فارسی زدید ولی من نمی‌تونم. همینطور %

ویرگول  روی  T  هست،  روی Y  حروف نقطه ویرگول و روی U حرف کامای انگلیسی است.
به نظرم همون یک کیبورد بالاتر سرعت تایپ (حداقل برای من که یک حرفه‌ای نیستم) را پایین میاره. مگه انگشت آدم چند متره؟  :-*
البته قبول دارم که کیبورد استاندارد منظم‌تر شده
مخصوصاً‌ جای حروف  « و »  که در کیبورد ویندوز به طرز خنده‌داری برعکس هستند.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #19 : اوت 07, 2013, 05:11:33 am »
تا اونجایی که کن کار کردم جواب گزینه‌های 1 و 2 شما خیر است. یعنی اعداد را چه از NumPad‌ بزنی چه از بالای کیبورد یکجور تایپ میشه همینطور علامت %
همین الان توی این متن معلومه که شما از کیبورد استاندارد استفاده می‌کنید و من نه. چون شما اعداد فارسی زدید ولی من نمی‌تونم. همینطور %

ویرگول  روی  T  هست،  روی Y  حروف نقطه ویرگول و روی U حرف کامای انگلیسی است.
به نظرم همون یک کیبورد بالاتر سرعت تایپ (حداقل برای من که یک حرفه‌ای نیستم) را پایین میاره. مگه انگشت آدم چند متره؟  :-*
البته قبول دارم که کیبورد استاندارد منظم‌تر شده
مخصوصاً‌ جای حروف  « و »  که در کیبورد ویندوز به طرز خنده‌داری برعکس هستند.
ممنون دکتر.
مورد ۱ و ۲ خیلی مورد خوبین. بعضی فرم‌های اینترنتی الان هستن که کاربر رو مجبور میکنه که عدد پارسی بزنه.
اگه کیبوردش اینا رو نداشته باشه، دیگه ....

در مورد درصد پارسی هم خیلی توی کتاب‌های الان ناشرها و ناظراشون بهش گیر میدن. میگن باید درصد پارسی باشه و ... مخصوصا ممیز پارسی.

در مورد ویرگول:
فاصله‌ی دکمه‌ی Y تا 7 کمتر از یک سانت هست. احتمالا انگشتای من درازتره و میرسه. :)
برای من 7 دقیقا بالای وسط دکمه‌های Y و U هست. احتمالا لپتاپ دارین و من کیبورد معمولی الان دارم و دکمه‌ها فاصله‌هاشون فرق داره. حتی کی کیبورد مخصوص تایپ دیدم که دو تکه بود! یکی برای دست چپ و یکی برای راست.!
حرف «پ» که اوضاعش تعطیله! الان برای حرف «پ» دقیقاً ۴ جا دیدم که هست.
چینش حروف لاتین کیبورد خیلی قانون‌مند و حساب‌شده هست. امّا پارسی نه. چون بر اساس عربی بوده و اومدن بهش اضافاتی کردن. اما فکر کنم آقای اسفهبد هم روش کار کردن. (اگه اشتباه نکنم.)
امیدوارم چینش کیبوردهای پارسی بهتر از این هم بشه.

چگونه می‏توان در تک‏میکر نیم‏فاصله را تایپ نمود؟

نویسنده mohsen.khaxarانجمن Texmaker

پاسخ ها: 3
مشاهده: 10386
آخرين ارسال نوامبر 08, 2009, 11:26:24 pm
توسط محمود امین‌طوسی
فاصله نامتعارف بین اعداد قلم‌ها و کامای (یا نقطه) بعد از آنها موقع تایپ فارسی

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 2
مشاهده: 2858
آخرين ارسال فوریه 25, 2011, 10:48:36 pm
توسط سروش
چگونه دستورات الگوریتم تایپ کنیم که فاصله بین کلمات و تور رفتگی خطوط رعایت شود