سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: Aurora  (دفعات بازدید: 2880 بار)

آفلاین sun

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 48
    • ديدن مشخصات
Aurora
« : آوریل 05, 2010, 02:21:35 am »
سلام

من متاسفانه مجبور شدم که بخش زیادی از مستنداتم رو در M$ Word بنویسم چون دانشگاه ما فقط فایل های doc قبول میکنه. اگرچه که دو ساله که با xepersian کار میکنم ولی باید خیلی چیزها رو وارد word کنم. متاسفانه نه با word خوب آشنام و نه با windows! چون زیباییه متن با زیپرشین رو نمیخوام در نوشته هام از دست بدم، خیلی تو اینترنت گشتم تا چیزی پیدا کنم تا بشه ازش تو word استفاده کرد. بین خیلی از نرم افزارها و کد ها و ...  نرم افزار Aurora رو پیدا کردم که به راحتی میشه فرمولها رو با latex  در word  با کیفیت خوب (البته با تنظیم درست preference) نوشت.

خواستم کمی تنظیمات Aurora رو تغییر بدم تا بشه فرمولها رو حتی با زیپرشین به صورت فارسی نوشت. ولی با مشکل مواجه شدم. ممنون میشم اگر کمکم کنید. لطفا متن زیر رو که میخونید همزمان screenshot ها رو هم نگاه کنید.

1- اول screenshot1.jpg رو ببینید. این وقتیه که یه فرمولی توی word  نوشته باشم و بعد preference  رو برای اون فرمول با aurora انتخاب کنم. فعلا rendering رو روی raster گذاشتم اگرچه که کیفیت کمتری داره. ولی برای نوشتن فارسی گزینه های دیگه جواب نمیده.

2- در  screenshot2.jpg  چهار خط آخر رو خودم اضافه کردم. خط های اول به صورت پیش فرض در Aurora  هست. فونت XB Zar رو هم در ویندوز نصب کردم.

3- بعد در screenshot3.jpg قسمت آخر یعنی در pdflatex به جای pdflatex (که پیش فرض بود) رو پاک کردم و به جاش xelatex نوشتم. به بقیه دست نزدم و همان پیش فرض هستند.

4- حالا فرمول ساده ای رو نوشتم و مشکل اینجاست که متاسفانه اعداد فارسی نشد بلکه همان انگلیسی بود. یعنی همون طوری که aurora در حالت عادی داره. البته error ای هم داره. برای اون به screenshot4.jpg مراجعه کنید. متن اون outputlog رو اینجا میزارم:

--- LaTeX:

LaTeX Font Info:    Try loading font information for U+msa on input line 12.

(c:/Program Files/texlive/2008/texmf-dist/tex/latex/amsfonts/umsa.fd

File: umsa.fd 2002/01/19 v2.2g AMS font definitions

)

LaTeX Font Info:    Try loading font information for U+msb on input line 12.

(c:/Program Files/texlive/2008/texmf-dist/tex/latex/amsfonts/umsb.fd

File: umsb.fd 2002/01/19 v2.2g AMS font definitions

)

LaTeX Font Info:    Font shape `EU1/XBZar(1)/m/n' will be

(Font)              scaled to size 12.0pt on input line 12.

! Font EU1/XBZar(1)/m/n/12="XB Zar:" at 12.0pt not loadable: Metric (TFM) file

not found.

<to be read again>

relax

l.12 $x

^5+40452y^2-2 $

I wasn't able to read the size data for this font,

so I will ignore the font specification.

[Wizards can fix TFM files using TFtoPL/PLtoTF.]

You might try inserting a different font spec;

e.g., type `I\font<same font id>=<substitute font name>'.

(Font)              scaled to size 8.0pt on input line 12.

! Font EU1/XBZar(1)/m/n/8="XB Zar:" at 8.0pt not loadable: Metric (TFM) file no

t found.

<to be read again>

relax

l.12 $x

^5+40452y^2-2 $

(Font)              scaled to size 6.0pt on input line 12.

! Font EU1/XBZar(1)/m/n/6="XB Zar:" at 6.0pt not loadable: Metric (TFM) file no

t found.

<to be read again>

relax

l.12 $x

^5+40452y^2-2 $

Completed box being shipped out [1]

\vbox(9.51027+2.33331)x86.7251

.\vbox(9.51027+2.33331)x86.7251

..\glue(\splittopskip) 0.0

..\hbox(9.51027+2.33331)x86.7251 []

در صورتی که در screenhot1.jpg حالت rendering رو روی vector تنظیم کنم کلا اعداد نمیاد و جای اونها خالی خواهد بود.

ممنون.
« آخرين ويرايش: آوریل 05, 2010, 02:23:37 am توسط sun »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : Aurora
« پاسخ #1 : آوریل 05, 2010, 09:53:39 am »
آیا مطمئن هستید که xelatex روی فایل run می‌شود و نه latex؟ می‌توانید log کامل را بفرستید که نشان بدهید چه متوتور تکی استفاده می‌شود؟

آفلاین sun

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آوریل 06, 2010, 09:08:43 am »
در اینکه در word و aurora خود xelatex درست کار انجام میده و latex دخالتی نمیکنه، نه مطمئن نیستم. ولی برای لاتین، pdf)latex) در آرورا به درستی فرمولهای لاتین رو نمایش میده.

ولی اگر منظورتون اینه که کلا جدا از این نرم افزار، خود xelatex کار میکنه، بله. یک نمونه تست هم ضمیمه کردم. این فایل روی ویندوز xp با texlive2008 و زیپرشین 1.03 هست.
« آخرين ويرايش: آوریل 06, 2010, 09:12:14 am توسط sun »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آوریل 06, 2010, 10:48:34 am »
در اینکه در word و aurora خود xelatex درست کار انجام میده و latex دخالتی نمیکنه، نه مطمئن نیستم)
من هم دقیقاً منظورم همین بود. قسمت logی که دفعهٔ قبل گذاشته بودید، نشان می‌داد که مطمئناً xelatex فراخوانده نمی‌شود. راه‌حل این است که سعی کنید جای latex را با xelatex عوض کنید و ببینید جواب می‌کیرید یا نه.

آفلاین sun

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آوریل 06, 2010, 08:21:25 pm »
امتحان کردم. الان مطمئن هستم که xelatex کار نمیکنه. در screenshot1.jpg از textbox اول به جای latex نوشتم xelatex و همون طور که در screenshot2.jpg میبینید نه فرمولی آمده (هاشور خاکستری) و در پایین زیر نویس صفحه خطایی مبنی بر کار نکردن latex داده. برای امتحان اینجا رو داونلود کنید و نصب کنید. http://elevatorlady.ca/

آفلاین sun

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : آوریل 10, 2010, 06:26:18 pm »
وفای عزیز

آیا امکانش هست که کد لاتک به همراه بسته‌ی زیپرشین رو با latex فراخوانی کرد (به صورت صوری) ولی در طول کد خود xelatex هم اجرا بشه؟ چون ظاهرا این نرم افزار با اینکه چرا latex اجرا نشده مشکل داره. نرم افزار آزاد هم نیست که بشه این مشکل رو تغییر داد.

ولی شاید بشه با همون latex اجرا کرد تا حداقل error نده و در کدی که میخونه xelatex بعدا در طول کد اجرا بشه؟ یعنی یک کد tex به همراه زیپرشین رو به صورت غیر معمول طوری نوشت که اون رو با latex اجرا کرد نه xelatex (فقط و فقط در command مثل unix) ولی در طول اجرای کد xelatex اجرا بشه.

البته بسیار این کار غیر منطقی به نظر میرسه.

و سوال بعد: آیا پلاگین یا نرم افزاری برای word میشناسید که کد لاتک رو (شبیه همین aurora) بپذیره و انعطاف پذیرتر از این باشه تا بشه با کمی دستکاری کردن، به جای latex از xelatex استفاده کرد؟

copy-paste کردن تصویر از فرمولهای فارسی حاصل از زیپرشین و گذاشتش توی word برای متن 200 صفحه ای و ویرایش اون فوق العاده وقت گیره. بعضی کدهایی هم که tex یا حتی pdf رو به doc تبدیل میکنند خروجی مناسب ندارند.
« آخرين ويرايش: آوریل 10, 2010, 06:34:51 pm توسط sun »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : آوریل 10, 2010, 08:17:26 pm »
وفای عزیز

آیا امکانش هست که کد لاتک به همراه بسته‌ی زیپرشین رو با latex فراخوانی کرد (به صورت صوری) ولی در طول کد خود xelatex هم اجرا بشه؟ چون ظاهرا این نرم افزار با اینکه چرا latex اجرا نشده مشکل داره. نرم افزار آزاد هم نیست که بشه این مشکل رو تغییر داد.

ولی شاید بشه با همون latex اجرا کرد تا حداقل error نده و در کدی که میخونه xelatex بعدا در طول کد اجرا بشه؟ یعنی یک کد tex به همراه زیپرشین رو به صورت غیر معمول طوری نوشت که اون رو با latex اجرا کرد نه xelatex (فقط و فقط در command مثل unix) ولی در طول اجرای کد xelatex اجرا بشه.

البته بسیار این کار غیر منطقی به نظر میرسه.

و سوال بعد: آیا پلاگین یا نرم افزاری برای word میشناسید که کد لاتک رو (شبیه همین aurora) بپذیره و انعطاف پذیرتر از این باشه تا بشه با کمی دستکاری کردن، به جای latex از xelatex استفاده کرد؟

copy-paste کردن تصویر از فرمولهای فارسی حاصل از زیپرشین و گذاشتش توی word برای متن 200 صفحه ای و ویرایش اون فوق العاده وقت گیره. بعضی کدهایی هم که tex یا حتی pdf رو به doc تبدیل میکنند خروجی مناسب ندارند.
جواب سؤال اول: خیر.

جواب سؤال دوم: خیر.

جواب سؤال سوم: اطلاعی ندارم.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #7 : آوریل 11, 2010, 09:36:27 am »
سلام.
من Aurora را از آدرسی که دادید نصب کردم ولی متاسفانه خطای Problems Running Latex را می‌دهد با آنکه در PATH سیستم Latex هست. حتی مسیر کامل latex را هم که دادم کار نکرد. در هنگام نصب Aurora می‌توان MikTex Basic را هم نصب کرد. آیا شما آنرا نصب کرده‌اید یا از میک‌تک خودتان استفاده کرده‌اید؟

در صورتی درست کار کردن Aurora، شاید با تغییر latex به xelatex، گذاشتن دستورات زی‌پرشین -که انجام داده بودید- و استفاده از یک مبدل pdf به png (به جای dvipng) بتوان به نتیجه دلخواه رسید.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین sun

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : آوریل 11, 2010, 10:27:51 am »
منون از وقتی که گذاشتید. برای من Aurora به طور کامل کار میکنه (البته برای لاتین).
از TExlive2008 استفاده کردم در ویندوز. بدون دست زدن به path.

دقیقا پیشنهاد شما رو انجام دادم. به جای latex تو مسیر نوشتم xelatex و در انتهای preamble دستورات usepackage و setfont و ... برای زیپرشین رو اضافه کردم. جواب نگرفتم. مشکل رو به آدرس ایمیلی که در سایت Aurora هست نوشتم.