سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تک‌میکر دوجهته ۰۴ می ۲۰۱۰  (دفعات بازدید: 19889 بار)

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
پاسخ : تک‌میکر دوجهته ۰۴ می ۲۰۱۰
« پاسخ #15 : مه 08, 2010, 08:59:34 pm »
سلام
هر روشی نکات مثبت و منفی خودش را دارد،
مثلا در تک‌میکر دوجهته با روش قبلی اینکه فرمولها را می‌توانستید از چپ به راست بنویسید یک مزیت بود و اینکه در متن سند کاراکترهای کنترلی یونیکد اضافه می‌شدند یک نکته منفی که گاهی مشکل ایجاد می‌کرد از جمله مشکل در redo/undo و
در تک‌میکر دوجهته با شیوه جدید راست به چپ بودن فرمولها کمی آزاردهنده است اما برای مثال هیچ کاراکتری به متن اضافه نمی‌شود و undo/redo تقریبا بی‌اشکال کار می‌کند.
سید جان، بابت ورژن جدید ممنون. فقط دو نکته:
۱- موقع شروع کردن تایپ در یک خط جدید، حتما باید ۲ حرف رو وارد کنیم تا مکان‌نما به سمت راست بره. مثلا واسه تایپ کلمه «سلام» بعد از زدن حرف «ل»، مکان‌نما به سمت راست صفحه می‌ره.
۲- وقتی بعد از یه کلمه فارسی، علامت \ رو وارد می‌کنم و مثلا می‌خوام پانویس کنم، جهت مکان‌نما می‌ریزه بهم و یا وقتی $ رو وارد میکنم و شروع می‌کنم به تایپ یه فرمول، باز جهت مکان‌نما می‌ریزه بهم که به نظرم خیلی آزاردهنده‌س. البته گویا عمدا این کار رو کردی، درسته؟
ممنون می‌شم یه کمی توضیح بدی.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #16 : مه 08, 2010, 09:29:51 pm »
سید جان، بابت ورژن جدید ممنون. فقط دو نکته:
۱- موقع شروع کردن تایپ در یک خط جدید، حتما باید ۲ حرف رو وارد کنیم تا مکان‌نما به سمت راست بره. مثلا واسه تایپ کلمه «سلام» بعد از زدن حرف «ل»، مکان‌نما به سمت راست صفحه می‌ره.
درسته. این مشکل را دیده‌ام اما چون این مربوط به کدهای تک‌میکر نیست و مربوط به کدهای qt  است درست کردن آن نیاز به وقت و دقت بیشتری دارد که البته سعی می‌کنم تا یکی دو هفته دیگر درستش کنم.

۲- وقتی بعد از یه کلمه فارسی، علامت \ رو وارد می‌کنم و مثلا می‌خوام پانویس کنم، جهت مکان‌نما می‌ریزه بهم و یا وقتی $ رو وارد میکنم و شروع می‌کنم به تایپ یه فرمول، باز جهت مکان‌نما می‌ریزه بهم که به نظرم خیلی آزاردهنده‌س. البته گویا عمدا این کار رو کردی، درسته؟
ممنون می‌شم یه کمی توضیح بدی.
می‌تونی عکسی از این مشکل بفرستی!
البته اگر به اولین پستم در مورد تک‌میکر ۱۹ آوریل مراجعه کنی می‌بینی که گفتم یک اشکال این روش قرارگیری نامناسب مکان‌نما است که در ویرایش متن مشکل ایجاد می‌کند.

آفلاین diyanat

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 26
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #17 : مه 09, 2010, 10:46:03 am »
راهنمای نسخه‌ی جاری را خواندید؟

از راهنمایی شما خیلی متشکر
خیلی مفید بود
از آقای علوی هم متشکرم
برخی نکات خوبی از راهنما توانستم بفهمم

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #18 : مه 09, 2010, 12:23:58 pm »
می‌تونی عکسی از این مشکل بفرستی!
عکس ضمیمه شده رو ببینین.
راستی سید جان نمی‌دونم خودت متوجه شدی یا نه ولی یه مشکل خیلی بزرگ و کلافه کننده دیگه توی این ورژن حل شده
و اون اینه که تو ورژن‌های قبلی، وقتی می‌خواستی عبارت عکس دومی رو تایپ کنی، به محض زدن علامت $، جای دو عبارت
ریاضی عوض می‌شد که خوشبختانه توی این ورژن، این مشکل حل شده. جالبه که این فرمول رو وقتی اینجا می‌خواستم ینویسم، فوری
ریخت بهم.

آفلاین شهاب

• Full Member
  • -دریافت شده: 21
  • ارسال: 119
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #19 : مه 09, 2010, 05:03:07 pm »

من هنوز در گرفتن پی دی اف از تکمیکر 4 می مشکل دارم آن نکاتی که شما فرموده بودید را هم چک کردم همه  موارد درست  بود آخه وقتی فایل exe  و پی دی اف همراه آن مربوط به 4 می  را برمیدارم و دو فایل  مربوط به 19 آوریل را جایگزین میکنم  مشکل حل میشود 
من نمیدانم باید چکار کنم  ???

در ضمن آن شماره های 1 و 2 و 3   پایین فایل تک میکر  که ظاهرا  bookmark نام دارند در  تک میکر 19 آوریل  من وجود ندارند  شاید من گزینه ای را  به اشتباه زده بودم که ناپدید شده  اند اگر این طوری  است لطفا راهنمایی کنید تا آنها را برگردانم 
خدایا تو چه بی منتها می بخشی، و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوییم!

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #20 : مه 09, 2010, 05:28:26 pm »
من هنوز در گرفتن پی دی اف از تکمیکر 4 می مشکل دارم آن نکاتی که شما فرموده بودید را هم چک کردم همه  موارد درست  بود آخه وقتی فایل exe  و پی دی اف همراه آن مربوط به 4 می  را برمیدارم و دو فایل  مربوط به 19 آوریل را جایگزین میکنم  مشکل حل میشود 
ببینم مقصود این است که کلا PDF تولید نمی‌شود؟ و اگر این‌طور است چه خطاهایی می‌دهد؟
و اگر مقصود این است که PDF ساخته شده اما باز نمی‌شود که در این صورت صبر کنید تا یکی دو روز آینده ورژن installer را برای تک‌میکر ۰۴ می آپلود خواهم کرد آن را تست کنید.

در ضمن آن شماره های 1 و 2 و 3   پایین فایل تک میکر  که ظاهرا  bookmark نام دارند در  تک میکر 19 آوریل  من وجود ندارند  شاید من گزینه ای را  به اشتباه زده بودم که ناپدید شده  اند اگر این طوری  است لطفا راهنمایی کنید تا آنها را برگردانم
با توجه به عکسی که گذاشتم اگر سه شماره bookmark را در ورژن ۱۹ آوریل نمی‌بینید آیا بقیه نوشته‌ها را هم نمی‌بینید و نکته بعد اینکه آیا کلا این قسمت پایین را یعنی statusbar را هم نمی‌بینید؟ از چه سیستم‌عاملی استفاده می‌کنید؟
در ضمن هیچ تنظیمی برای حذف این سه دکمه وجود ندارد و کلا statusbar قابل حذف شدن نیست!
« آخرين ويرايش: مه 09, 2010, 05:47:43 pm توسط سیدرضی علوی‌زاده »

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #21 : مه 09, 2010, 05:42:46 pm »
عکس ضمیمه شده رو ببینین.
راستی سید جان نمی‌دونم خودت متوجه شدی یا نه ولی یه مشکل خیلی بزرگ و کلافه کننده دیگه توی این ورژن حل شده
و اون اینه که تو ورژن‌های قبلی، وقتی می‌خواستی عبارت عکس دومی رو تایپ کنی، به محض زدن علامت $، جای دو عبارت
ریاضی عوض می‌شد که خوشبختانه توی این ورژن، این مشکل حل شده. جالبه که این فرمول رو وقتی اینجا می‌خواستم ینویسم، فوری
ریخت بهم.
در مورد عکس اول بله همان‌طور که در پست ۱۹ آوریل (در سایت) گفتم و چند screenshot برای مقایسه گذاشتم در ورژن‌های جدید سعی شده است الگوریتمی شبیه به notepad++ در حالت RTL بکار رود، البته با رفع بعضی از باگ‌ها که در روش notepad++ بود.
و اما در مورد عکس دوم تنها احتمالی که می‌دهم این است که در ورژن ۱۹ آوریل در بعضی از حالتها که از قلم افتاده بود کاراکترهای کنترلی به متن اضافه می‌شد که احتمالا همان کاراکترها این شکل نامناسب نمایش را ایجاد می‌کرده‌اند.

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #22 : مه 10, 2010, 02:28:21 pm »
در مورد عکس اول بله همان‌طور که در پست ۱۹ آوریل (در سایت) گفتم و چند screenshot برای مقایسه گذاشتم در ورژن‌های جدید سعی شده است الگوریتمی شبیه به notepad++ در حالت RTL بکار رود، البته با رفع بعضی از باگ‌ها که در روش notepad++ بود.
سید جان یعنی به نظرت، این روش بهتره؟ این جوری اصلا نمی‌شه تایپ کرد ???
لطفا بقیه دوستان هم نظرشون رو بگن تا به یه جمع‌بندی برسیم.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #23 : مه 10, 2010, 03:23:04 pm »
من هم این چیزی رو که وحید گفت آزمودم. من هم موافقم که نوشتن فرمول‌ها در وضع فعلی خیلی سخت میشه. ولی دربارهٔ پانویس‌ها اگه چنین چیزی باشه من مشکلی نمی‌بینم، حتی در این حد که به نظرم بهتره همین جوری بمونه. این از نظر من.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #24 : مه 10, 2010, 03:30:46 pm »

نظر من هم این است که دوستان نظر بدهند تا به یک روش واحد برسیم، البته بد نیست اگر دوستان به یک جواب بله/خیر اکتفا نکنند و جنبه مثبت و منفی هر روش را بگویند و سرانجام حالتی که بیشتر مورد پسندشان است را بگویند.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #25 : مه 13, 2010, 09:32:56 am »
سلام
یه سوالی؟ آیا امکانش هست این ورژن جدید به صورتی باشه که فقط یه فایل exe باشه و لازم نباشه که مثلا قبلش ورژن ۱۹ آوریل را نصب کنیم؟
اینجور که من فهمیدم قبلش نیاز به نصب ورژن ۱۹ آوریل هست و در اون ورژن هم باید یکسری فایل dll رو بارگذاری کنیم. شاید هم من دارم اشتباه می کنم.

یادم هست قبلا ورژن نصبی برای ویندوز بود که فقط کافی بود اجرا می کردیم مثل ورژن ۲۳ اکتبر

البته من نمی دونم این کار چقدر وقت گیر هست. اگر خیلی وقت گیر هست که هیچی.
ممنون

ورژن نصبی ورژن ۰۴ می را آپلود کردم و کلیه لینک‌ها نیز بروز شدند.

تک‌میکر دوجهته ۰۴ می (installer ویندوزی)

آقا شهاب باید با نصب این ورژن مشکلت حل بشه.

آفلاین شهاب

• Full Member
  • -دریافت شده: 21
  • ارسال: 119
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #26 : مه 13, 2010, 06:43:42 pm »
مشکلم حل شد

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #27 : مه 13, 2010, 08:58:01 pm »
دوستان آزمایش کنند که آیا تایپ کامای فارسی در حالت‌های مختلف مشکل ایجاد می‌کند یا نه؟
من چند روز پیش یک مشکل با تایپ کاما داشتم و وقتی بعد از کاما space می‌زدم کاما جابجا می‌شد، اما امروز هرچه سعی کردم نتوانستم این مشکل را دوباره تولید کنم.
نمی‌دونم شاید آن روز به اشتباه از ورژن قدیمی تک‌میکر استفاده می‌کرده‌ام.  ??? 

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
« پاسخ #28 : مه 19, 2010, 10:04:52 am »
سلام
در ابتدا ممنون بابت نسخه نصبی ویندوز که کار را بسیار راحت کرد. همچنین خیلی عالی شد که برای نصب روی لینوکس دیگه احتیاجی به qt نیست چون برای کسانی که می خواستند فقط نصب کنند یک مقدار سخت می شد.

من وقتی از این ورژن استفاده کردم یه چند تا مشکل برای پیش اومد که نمی دونم باگ برنامه هست یا مشکل از جای دیگری است به هر حال من اینها رو می گم.
سیستم من ویندوز سون ۶۴ بیتی هست.
در تنظیمات تکمیکر گزینه bi-directional method بر روی first strong character (LTR)  است. و دیگر گزینه ها فقط change language by typing \ or $ فعال است.

۱. من انتظار دارم وقتی انگلیسی می نویسم و اصلا نمی خوام فارسی بنویسم همه چی انگلیسی باشد اما طبق شکل شماره ۱۱ که پیوست کردم من زمانی که در یک متن انگلیسی footnote قرار می دهم اولین کلمه‌ای را که می‌نویسم تغییر نمی دهد و همان انگلیسی است اما دومین کلمه ای که می نویسم فارسی می شود!

۲. وقتی من فارسی می نویسم انتظار دارم پس از قرار دادن \ متن انگلیسی بشود در صورتی که همانطور که در شکل ۱۲ میبینید این اتفاق نیوفتاده و فارسی مونده ولی اگه یه فاصله بزنم انگلیسی میشود. همچنین درون {وقتی شروع می کنم به نوشتن وقتی اولین کلمه را می نویسم فارسی است ولی کلمه دوم انگلیسی می شود}.

این دو مشکل بالا که برای من وجود دارد کلی گیجم میکند و در متن هی باید انگلیسی کنم هی فارسی کنم و ....

چرا از همان ctrl + . استفاده نمی کنیم؟ آیا مشکلی داشت؟ در این صورت به راحتی می‌توان تعریف کرد که هر زمان که از ctrl + . استفاده کنیم، متن خود به خود انگلیسی شود.

۳. زمانی که در متن انگلیسی از $ $ استفاده می کنیم مشکلی پیش نمی آید اما زمانی که در متن فارسی از $ $ استفاده می کنیم من انتظار دارم بعد از زدن کلیدهای ctrl + shift + M متن انگلیسی شود اما این اتفاق نمی افتد. من این مضوع را در شکل ۱۳ نشان داده ام.

۴. زمانی که در یک متن فارسی و یا انگلسی مثلا زیرنویس می نویسیم اگر موفق شویم مشکلات قسمتهای ۱ و ۲ را پشت سر بگذاریم همه چی خوب است! بالای شکل ۱۴

۵. و اما از نظر من بدترین قسمت در این است که وقتی یک فرمول ریاضی در بین متن فارسی می نویسیم این فرمول برعکس نوشته می شود و این گیج کننده است مخصوصا زمانی که بخواهیم تصحیح کنیم. شاید خوب باشد که گزینه ای برای کاربر گذاشته شود که یکی از این دو را انتخاب کند. شاید با ctrl + . هم این مشکل حل شود.

در کل من متوجه نشدم که چرا ما از ctrl + . به این سمت حرکت کردیم.

و در نهایت باید حسابی ازتون تشکر کنم چونکه الان ادیتور در کل عالی شده و وقتی اون رو با ۲ سال پیش مقایسه می کنم می بینم خیلی رشد کرده و دستون درد نکنه. این ها رو هم من بابت اینکه نظراتم رو گفته باشم و احیاناً شاید باعث پیشرفت کار بشه عرض کردم

موفق باشید
ممنون

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #29 : مه 20, 2010, 02:45:44 am »
سلام
ممنون از لطف‌تان و همچنین ممنون از اینکه نظر خود را در مورد این ورژن بیان کردید.
سیستم من ویندوز سون ۶۴ بیتی هست.

۱. من انتظار دارم وقتی انگلیسی می نویسم و اصلا نمی خوام فارسی بنویسم همه چی انگلیسی باشد اما طبق شکل شماره ۱۱ که پیوست کردم من زمانی که در یک متن انگلیسی footnote قرار می دهم اولین کلمه‌ای را که می‌نویسم تغییر نمی دهد و همان انگلیسی است اما دومین کلمه ای که می نویسم فارسی می شود!

۲. وقتی من فارسی می نویسم انتظار دارم پس از قرار دادن \ متن انگلیسی بشود در صورتی که همانطور که در شکل ۱۲ میبینید این اتفاق نیوفتاده و فارسی مونده ولی اگه یه فاصله بزنم انگلیسی میشود. همچنین درون {وقتی شروع می کنم به نوشتن وقتی اولین کلمه را می نویسم فارسی است ولی کلمه دوم انگلیسی می شود}.

این دو مشکل بالا که برای من وجود دارد کلی گیجم میکند و در متن هی باید انگلیسی کنم هی فارسی کنم و ....

۴. زمانی که در یک متن فارسی و یا انگلسی مثلا زیرنویس می نویسیم اگر موفق شویم مشکلات قسمتهای ۱ و ۲ را پشت سر بگذاریم همه چی خوب است! بالای شکل ۱۴
آیا همیشه این‌طور است؟ یا در یک حالت خاص؟ و منظور از «پشت سر بگذاریم» چیست و به چه‌شکل؟

۳. زمانی که در متن انگلیسی از $ $ استفاده می کنیم مشکلی پیش نمی آید اما زمانی که در متن فارسی از $ $ استفاده می کنیم من انتظار دارم بعد از زدن کلیدهای ctrl + shift + M متن انگلیسی شود اما این اتفاق نمی افتد. من این مضوع را در شکل ۱۳ نشان داده ام.
کد این قسمت‌ها را مدتها پیش بنا به دلیلی (که الان یادم نیست  ;D) حذف کرده بودم، که الان با تذکر شما یادم آمد و آن را برگرداندم. این‌طور که معلوم است فقط شما از این میان‌بر استفاده می‌کنید  ;)

چرا از همان ctrl + . استفاده نمی کنیم؟ آیا مشکلی داشت؟ در این صورت به راحتی می‌توان تعریف کرد که هر زمان که از ctrl + . استفاده کنیم، متن خود به خود انگلیسی شود.

۵. و اما از نظر من بدترین قسمت در این است که وقتی یک فرمول ریاضی در بین متن فارسی می نویسیم این فرمول برعکس نوشته می شود و این گیج کننده است مخصوصا زمانی که بخواهیم تصحیح کنیم. شاید خوب باشد که گزینه ای برای کاربر گذاشته شود که یکی از این دو را انتخاب کند. شاید با ctrl + . هم این مشکل حل شود.

در کل من متوجه نشدم که چرا ما از ctrl + . به این سمت حرکت کردیم.
اگر موضوع «تک‌میکر دوجهته ورژن ۱۹ آوریل» را دنبال کرده باشید، در آنجا گفتم که می‌توان یک انتخاب اضافه کرد که کاربر بین دو الگوربتم یکی را انتخاب کند، سر فرصت همین ایده را عملی خواهم کرد.

سؤال: تفاوت TexMakerX 1.9.9 با تک‌میکر دوجهته ۰۴ می ۲۰۱۰

نویسنده d.edalatانجمن Texmaker

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2173
آخرين ارسال ژوئن 19, 2010, 04:14:39 am
توسط سیدرضی علوی‌زاده
آخرین نسخهٔ تک‌میکر دوجهته کجاست؟

نویسنده امیرمسعودانجمن Texmaker

پاسخ ها: 2
مشاهده: 3645
آخرين ارسال اكتبر 10, 2009, 02:00:36 pm
توسط امیرمسعود