سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: چپ چین کردن فرمول نوشته شده بین [\...]\  (دفعات بازدید: 5822 بار)

آفلاین morva

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 11
    • ديدن مشخصات
پاسخ : چپ چین کردن فرمول نوشته شده بین [\...]\
« پاسخ #15 : اكتبر 11, 2013, 12:17:47 pm »

\documentclass{article}
\usepackage{amsmath}
\usepackage{xepersian}
\begin{document}
\begin{flalign*}
4+5&=4+(4+1)&\\
&=(2+2)+(2+2+1)&
\end{flalign*}
\end{document}

بخشی از بسته‌های موجود در کتابی که مشغول به تایپ آن هستم و به فرمایشات شما مربوط است را در فایل txt ضمیمه قرار دادم.
آیا قطعه کدی که فرمودید باید به طور کامل در بین متن نوشته شود؟! به نظرم کمی عجیب آمد و به همین دلیل مجدّداً سؤال کردم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #16 : اكتبر 11, 2013, 12:46:45 pm »
کمکی نمی‌تونم بکنم. خودت باید مشکلت رو حل کنی.

آفلاین morva

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #17 : اكتبر 11, 2013, 01:09:02 pm »
کمکی نمی‌تونم بکنم. خودت باید مشکلت رو حل کنی.

به طور قطع به یقین اگر موفّق شده بودم مشکل را برطرف کنم، اصلاً نه تاپیکی ایجاد می‌کردم و نه سؤال مطرح می‌نمودم.
تصوّر بر این بود که مدیران و متخصّصان این سایت به افرادی که دچار مشکل و سؤال شدند، کمک خواهند کرد ولی خیلی جالب بود که بعد از چند پست با جمله‌ی شما مواجه شدم!
سپاس!!!

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #18 : اكتبر 11, 2013, 02:00:09 pm »
به طور قطع به یقین اگر موفّق شده بودم مشکل را برطرف کنم، اصلاً نه تاپیکی ایجاد می‌کردم و نه سؤال مطرح می‌نمودم.
تصوّر بر این بود که مدیران و متخصّصان این سایت به افرادی که دچار مشکل و سؤال شدند، کمک خواهند کرد ولی خیلی جالب بود که بعد از چند پست با جمله‌ی شما مواجه شدم!
سپاس!!!

جواب سوالت در این خلاصه میشه که ساختار یک فایل لاتک را بدانی، کجا نوشتار شروع میشه و کجا تمام میشه. اگر این موارد ابتدایی را ندانی، من کمکی نمی‌تونم بکنم مگر اینکه پیشنهاد کنم یک کتاب ابتدایی در مورد لاتک برداری و بخونی.

آفلاین morva

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #19 : اكتبر 11, 2013, 02:27:40 pm »
جواب سوالت در این خلاصه میشه که ساختار یک فایل لاتک را بدانی، کجا نوشتار شروع میشه و کجا تمام میشه. اگر این موارد ابتدایی را ندانی، من کمکی نمی‌تونم بکنم مگر اینکه پیشنهاد کنم یک کتاب ابتدایی در مورد لاتک برداری و بخونی.

من چند فایل راهنما در مورد این نرم افزار مطالعه کردم و کدهای کامل یک کتاب چاپ شده را نیز مورد برّرسی قرار دادم و  تابحال که 3 فصل از یک کتاب را نوشتم، مشکلاتم را خودم برطرف کردم و کد خطایی ندارم و DPF آن هم کاملاً صحیح است. تنها در مورد موضوع این تاپیک به مشکلی برخوردم که نتوانستم راه حلی برای آن پیدا کنم و فکر می‌کردم به کمک تاپیک‌ها و افراد حاضر در تالار این سایت می‌توانم این مشکل را حل کنم.
از راهنمایی‌های شما سپاسگزارم و سعی می‌کنم از فرمایشاتتان بهره‌ی کافی را ببرم.
« آخرين ويرايش: اكتبر 11, 2013, 02:52:05 pm توسط morva »

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #20 : اكتبر 11, 2013, 06:20:00 pm »
کاربر عزیز Morva
اگر درست و بدون پیش‌ذهنیت به راهنمایی‌های آقای کارن‌پهلو توجه کنید، متوجه می‌شوید که ایشان دارند به درستی مطالب را به شما می‌گویند. خلاصه‌ی این بحث این است:
1. استفاده از محیط ریاضی به‌صورت $...$ برای نوشتن معادلات inline (درخط) یا معادلاتی که درون متن برنامه قرار می‌گیرد است.
2. اینکه شما از محیط $..$  استفاده می‌کنید و سپس با flushleft  آن‌را به چپ می‌برید کار غیر اصولی است. محیط $...$  برای نوشتن فرمول‌های غیر-درخط نیست.
3. هنگامی که یک معادله را به‌صورت درخط می‌نویسید، ارتفاع آن‌ها باید کوچک شود تا فاصله‌ی خطوط برهم نخورد. به همین دلیل لیتک به‌طور اتوماتیک ارتفاع را کم می‌کند.
     یکی از قوانینی که برای انجام این‌کار دارد، همان بردن حدود lim  به اندیس به‌جای زیر آن است. همچنین کسرها را کوچک می‌کند.
4. برای نوشتن معادلات غیر-درخط باید از محیط $$....$$  استفاده کنید (دوتا علامت دولار به هم چسبیده) یا اینکه از این محیط \[...\]   که کار اصولی است. اگر
    از حالت اول استفاده کنید، همواره معادلات شما وسط‌چین می‌شود. اما اگر از حالت دوم استفاده کنید، اگر از گزینه‌ی fleqn  که قبلاً گفته بودم استفاده کنید، معادله
     چپ‌چین و اگر استفاده نکنید وسط‌چین می‌شود. به هر حال هر دو گزینه باعث ایجاد معادلات بدون شماره می‌شود.
5. اگر بخواهید معادلات با شماره می‌خواهید، باید از محیط  equation  استفاده کنید و اگر چندین معادله‌ی پشت سر هم دارید از محیط align  (که جزو بسته‌ی amsmath است)
     استفاده کنید. این محیط‌ها هم از گزینه‌ی fleqn  پیروی می‌کنند. یعنی اگر باشد چپ‌چین و اگر نباشد وسط‌چین می‌شوند.

گزینه‌های زیاد دیگری هم هست. توصیه می‌کنم فرمایشات آقای کارن‌پهلو را یک‌بار دیگر از ابتدا تا انتها مطالعه بفرمایید. به نظر این‌جانب، راهنمایی‌های ایشان کامل است.
فقط یک کم حالت بحث پیش آمده.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #21 : اكتبر 11, 2013, 06:29:24 pm »

من چند فایل راهنما در مورد این نرم افزار مطالعه کردم و کدهای کامل یک کتاب چاپ شده را نیز مورد برّرسی قرار دادم و  تابحال که 3 فصل از یک کتاب را نوشتم، مشکلاتم را خودم برطرف کردم و کد خطایی ندارم و DPF آن هم کاملاً صحیح است. تنها در مورد موضوع این تاپیک به مشکلی برخوردم که نتوانستم راه حلی برای آن پیدا کنم و فکر می‌کردم به کمک تاپیک‌ها و افراد حاضر در تالار این سایت می‌توانم این مشکل را حل کنم.
از راهنمایی‌های شما سپاسگزارم و سعی می‌کنم از فرمایشاتتان بهره‌ی کافی را ببرم.

همان‌گونه که عرض کردم، هدف آقای کارن‌پهلو بیان این نکته است که اگرچه شما تا حالا نتیجه گرفتید اما کار اصولی انجام ندادید.
نتیجه گرفتن به معنی کار اصولی انجام دادن نیست. به‌عنوان مثال شما می‌توانید متن خود را در paint‌ بنویسید و به‌صورت یک عکس در متن قرار دهید. اگرچه ممکن است
با این کار نتیجه هم بگیرید ولی کار اصولی انجام نشده. امیدوارم که منظور مرا متوجه شده باشید.

موفق باشید.

آفلاین morva

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #22 : اكتبر 11, 2013, 06:37:49 pm »
کاربر عزیز Morva
اگر درست و بدون پیش‌ذهنیت به راهنمایی‌های آقای کارن‌پهلو توجه کنید، متوجه می‌شوید که ایشان دارند به درستی مطالب را به شما می‌گویند. خلاصه‌ی این بحث این است:
1. استفاده از محیط ریاضی به‌صورت $...$ برای نوشتن معادلات inline (درخط) یا معادلاتی که درون متن برنامه قرار می‌گیرد است.
2. اینکه شما از محیط $..$  استفاده می‌کنید و سپس با flushleft  آن‌را به چپ می‌برید کار غیر اصولی است. محیط $...$  برای نوشتن فرمول‌های غیر-درخط نیست.
3. هنگامی که یک معادله را به‌صورت درخط می‌نویسید، ارتفاع آن‌ها باید کوچک شود تا فاصله‌ی خطوط برهم نخورد. به همین دلیل لیتک به‌طور اتوماتیک ارتفاع را کم می‌کند.
     یکی از قوانینی که برای انجام این‌کار دارد، همان بردن حدود lim  به اندیس به‌جای زیر آن است. همچنین کسرها را کوچک می‌کند.
4. برای نوشتن معادلات غیر-درخط باید از محیط $$....$$  استفاده کنید (دوتا علامت دولار به هم چسبیده) یا اینکه از این محیط \[...\]   که کار اصولی است. اگر
    از حالت اول استفاده کنید، همواره معادلات شما وسط‌چین می‌شود. اما اگر از حالت دوم استفاده کنید، اگر از گزینه‌ی fleqn  که قبلاً گفته بودم استفاده کنید، معادله
     چپ‌چین و اگر استفاده نکنید وسط‌چین می‌شود. به هر حال هر دو گزینه باعث ایجاد معادلات بدون شماره می‌شود.
5. اگر بخواهید معادلات با شماره می‌خواهید، باید از محیط  equation  استفاده کنید و اگر چندین معادله‌ی پشت سر هم دارید از محیط align  (که جزو بسته‌ی amsmath است)
     استفاده کنید. این محیط‌ها هم از گزینه‌ی fleqn  پیروی می‌کنند. یعنی اگر باشد چپ‌چین و اگر نباشد وسط‌چین می‌شوند.

گزینه‌های زیاد دیگری هم هست. توصیه می‌کنم فرمایشات آقای کارن‌پهلو را یک‌بار دیگر از ابتدا تا انتها مطالعه بفرمایید. به نظر این‌جانب، راهنمایی‌های ایشان کامل است.
فقط یک کم حالت بحث پیش آمده.

بنده ذهنیت خاصی نداشتم و در تمام مدّت هم تلاش کردم از صحبت‌های جناب کارن‌پهلو استفاده نمایم که خوشبختانه با در نظر گفتن راهنمایی‌های ایشان و کمک یکی دیگر از دوستان محترم، مشکلم حل شد.
از راهنمایی‌های شما هم متشکرم.
این مورد را هم عرض کنم که من  با اساتید و افرادی که مطمئناً تجربه و دانش بیشتری از بنده دارند، بحث نخواهم کرد.

بزرگ کردن سایز همه فرمول‌ها

نویسنده vnikoofardانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 13
مشاهده: 9609
آخرين ارسال سپتامبر 25, 2012, 03:07:47 pm
توسط ali_da
چپ چین کردن فرمول‌های ریاضی

نویسنده محمد چهارسوقیانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 11
مشاهده: 16123
آخرين ارسال اكتبر 14, 2010, 04:37:55 pm
توسط محمد چهارسوقی
وسط چین کردن کل فرمول با شماره فرمول

نویسنده n.fانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 1
مشاهده: 3189
آخرين ارسال ژوئن 07, 2011, 11:44:06 am
توسط هادی صفی‌اقدم
سه تا فرمول پهلوي هم نوشته مي شن. چه جوری بینشون فاصله بدهم؟

نویسنده زهرا شيخانجمن فارسی‌تک FarsiTeX

مشاهده: 1649
آخرين ارسال آوریل 26, 2012, 05:44:46 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
تایپ فرمول بین نوشته های فارسی

نویسنده hediانجمن انجمن تازه‌کاران

مشاهده: 1207
آخرين ارسال ژوئن 22, 2012, 07:53:52 am
توسط هادی صفی‌اقدم
ریز کردن فقط یک خط از فرمول در محیط align