سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: نسخه جدید بسته‌های bidi و xepersian  (دفعات بازدید: 9217 بار)

وفا خلیقی

• مهمان
نسخه جدید بسته‌های bidi و xepersian
« : ژوئیه 18, 2010, 05:06:59 pm »
نسخه‌های جدید این بسته‌ها ۱.۱.۴ و ۱.۰.۹ (به ترتیب در CATN) موجود است که یکی دو باگ جزئی درست شده‌اند. بسته‌ها تا مدتی به روز نخواهند شد مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد.

آفلاین مجتبی برخورداری

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 45
    • ديدن مشخصات
پاسخ : نسخه جدید بسته‌های bidi و xepersian
« پاسخ #1 : ژوئیه 18, 2010, 08:06:46 pm »
سلام
متشکر از اصلاحات انجام شده در نسخه‌های جدید مخصوصا bidi  .
من در تهیه رساله دکتری از نسخه‌های قبلی استفاده کرده بودم و یکی از مشکلاتی که داشتم حاشیه‌ها در قسمت مراجع بود که غیرعادی بودند. ( فایل oldmythesis.pdf را ببینید)
با بروزرسانی نسخه جدید بر خلاف انتظار این مشکل حل نشد  بلکه به نوعی بدتر هم شد( فایل Newmythesis.pdf)
من از دستورات
‎\bibliographystyle{ieeetr}
‎\bibliography{Mydisrefs}‎
برای وارد کردن مراجع استفاده می‌کنم.
سپس دستور
\setLTRbibitems
را قبل از این دو دستور اضافه کردم. نتیجه از نظر حاشیه‌ها تقریبا رضایت بخش بود ولی مشکل دیگری مشاهده می‌شود (فایل nnmythesis.pdf)
همه‌ی ارقام فارسی شدند. در واقع از فونت فارسی برای این قسمت استفاده شده است که باعث به هم ریختگی در بعضی قسمت ها شده.
لطفا دوستان نظر بدن که چطور میشه هم از مزایای دستور اخیر استفاده کرد و هم همچنان با فونت لاتین بخش مراجع را داشت. در واقع همه‌ی مراجع من لاتین است. فقط شماره مراجع قاعدتا باید فارسی باشد . چون در متن هم فارسی بودند.
متشکر

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #2 : ژوئیه 18, 2010, 08:12:17 pm »
مشکل حاشیه مراجع یک مشکل جدی بود که درست شد و در حال حاضر حاشیه مراجع به طور کاملاً درست انجام می‌شود و شما حتماً باید راهنمای bidi را مطالعه کنید و دقت کنید که به هیچ وجه نباید از دستورات \Latin و \Persian استفاده کنید چون این دستورات باعث به هم خوردگی حاشیه مراجع می‌شود. برای مراجع لاتین بعد از دستور \begin{thebibliography} دستور \resetlatinfont را باید وارد کنید تا قلم لاتین مورد استفاده گردد.

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #3 : ژوئیه 18, 2010, 08:18:19 pm »
فایل ضمیمه منظورم را بهتر می‌رساند.

آفلاین مجتبی برخورداری

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژوئیه 18, 2010, 08:44:35 pm »
دستور
\resetlatinfont
باعث شد از فونت لاتین استفاده شود ولی مشکلی که پیش آمد این است که عنوان مراجع یعنی کلمه‌ی کتاب‌نامه به صورت به هم ریخته در آمد. ک ت ا ب ن ام ه

آفلاین مجتبی برخورداری

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژوئیه 18, 2010, 08:45:40 pm »
در ضمن اگر می‌شد کاری کرد که شماره مراجع فارسی ولی بقیه فونت‌ها و ارقام انگلیسی باشند خیلی بهتر بود.

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #6 : ژوئیه 18, 2010, 08:49:52 pm »
دستور
\resetlatinfont
باعث شد از فونت لاتین استفاده شود ولی مشکلی که پیش آمد این است که عنوان مراجع یعنی کلمه‌ی کتاب‌نامه به صورت به هم ریخته در آمد. ک ت ا ب ن ام ه
فایل من که این مشکل را ندارد. فایلی را که من فرستادم امتحان کردی؟ مشکلی بود؟ یک فایل کوجک که مشکل را نشان می‌دهد بفرست.

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #7 : ژوئیه 18, 2010, 08:50:48 pm »
در ضمن اگر می‌شد کاری کرد که شماره مراجع فارسی ولی بقیه فونت‌ها و ارقام انگلیسی باشند خیلی بهتر بود.
متأسفم اما من وقت برای سلیقه‌های مختلف ندارم. اگر این مدل را دوست نداری خودت باید عوضش کنی.

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #8 : ژوئیه 18, 2010, 09:13:16 pm »
سپس دستور
\setLTRbibitems
را قبل از این دو دستور اضافه کردم. نتیجه از نظر حاشیه‌ها تقریبا رضایت بخش بود ولی مشکل دیگری مشاهده می‌شود (فایل nnmythesis.pdf)
لطفاً من را هم از «تقریباً رضایت‌بخش» که اشاره دارد به حاشیه مراجع، روشن فرمائید!

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #9 : ژوئیه 18, 2010, 09:16:46 pm »
مشکل حاشیه مراجع یک مشکل جدی بود که درست شد و در حال حاضر حاشیه مراجع به طور کاملاً درست انجام می‌شود و شما حتماً باید راهنمای bidi را مطالعه کنید و دقت کنید که به هیچ وجه نباید از دستورات \Latin و \Persian استفاده کنید چون این دستورات باعث به هم خوردگی حاشیه مراجع می‌شود. برای مراجع لاتین بعد از دستور \begin{thebibliography} دستور \resetlatinfont را باید وارد کنید تا قلم لاتین مورد استفاده گردد.
آقا وفا سلام.
با تغییرات اخیری که بیان فرمودید من باید فایلهای استیل مراجع فارسی را عوض کنم.
سؤال:
۱- آیا دستورات Latin و Persian حذف شده‌اند؟
۲- با مراجعه به راهنمای جدید bidi  به نظرم باید به جای Persian از محیط RTLitems و به جای Latin از LTRitems  استفاده کنم. درست است؟
در حال حاضر هم اگر از دستور setLTRbibitems استفاده نکنید همان گونه است که شما می‌خواهید.
انشاءالله تا آخر هفته نسخه اصلاح شده استیلهای فارسی را آماده خواهم کرد.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #10 : ژوئیه 18, 2010, 09:29:24 pm »
آقا وفا سلام.
با تغییرات اخیری که بیان فرمودید من باید فایلهای استیل مراجع فارسی را عوض کنم.
سؤال:
۱- آیا دستورات Latin و Persian حذف شده‌اند؟
۲- با مراجعه به راهنمای جدید bidi  به نظرم باید به جای Persian از محیط RTLitems و به جای Latin از LTRitems  استفاده کنم. درست است؟در حال حاضر هم اگر از دستور setLTRbibitems استفاده نکنید همان گونه است که شما می‌خواهید.
۱- خیر، دستورات Latin و Persian حذف نشده‌اند. چون می‌دانستم که فایلهای bst شما از آن استفاده می‌کنند آنها را حذف نکردم ولی این دستورات نباید در مورد مراجع مورد استفاده قرار بگیردچون حاشیه مراجع را خراب می‌کنند.

۲- چند حالت وجود دارد:

آ) اگر شما متن چپ به راست می‌نویسید و تمام موارد مراجع شما راست به چپ هستند دو کار می‌توانید انجام دهید:
اول) دستور \setRTLbibitems را قبل از شروع محیط thebibliography قرار دهید، یا
دوم) تمام موارد مراجع را داخل محیط RTLitems قرار دهید یعنی به اینصورت
\begin{thebibliography}{99}
\begin{RTLitems}
\bibitem{1} one
\bibitem{2} Two
\end{RTLitems}
\end{thebibliography}

ب- متن شما راست به چپ است اما تمام موارد مراجع چپ به راست است. دو کار می‌توانید انجام  دهید:
اول) دستور \setLTRbibitems را قبل از محیط thebibliography استفاده کنید، یا
دوم) تمام موارد مراجع را داخل محیط LTRitems قرار دهید

ج) متن شما راست به چپ است ولی موارد مراجع شما مخلوطی از راست به چپ و چپ به راست است. چون متن اصلی راست به چپ است، لازم نیست کاری برای موارد مراجع راست به چپ انجام بدهید، اما باید موارد مراجع چپ به راست را داخل محیط LTRitems قرار بدهید.

د)  متن شما چپ به راست است ولی موارد مراجع شما مخلوطی از راست به چپ و چپ به راست است. چون متن اصلی چپ به راست است، لازم نیست کاری برای موارد مراجع چپ به راست انجام بدهید، اما باید موارد مراجع راست به چپ را داخل محیط RTLitems قرار بدهید.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #11 : ژوئیه 18, 2010, 09:45:23 pm »
با تشکر از پاسخ شما،
از آنجا که  طراح فایل استیل نمی‌داند که هدف کاربر چیست، نمی‌توانم حالاتی را که جنابعالی فرمودید چک کنم.
اگر طرف تمام منابعش لاتین باشد، می‌تواند از استیلهای لاتین به راحتی استفاده کند و شاید لزومی به استفاده از استیلهای فارسی نبیند.
به صورت معمول ما ترکیبی از مراجع فارسی و لاتین را داریم. لذا به نظرم بهتر است که هر مرجع فارسی را داخل محیط RTLitems و هر مرجع لاتین را هم درون محیط مربوطه قرار دهم. نظرتان چیست؟
اگر کسی به کنترل بیشتری نیاز داشت باید خودش به صورت دستی مراجعش را درج کند یا فایل bbl خروجی bibtex را دستی ویرایش کند.
کنترل من بر روی تک تک مراجع است و نمی‌توانم مثلا یک گروه از مراجع فارسی را داخل محیط مربوطه قرار دهم.

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #12 : ژوئیه 18, 2010, 09:57:35 pm »
با تشکر از پاسخ شما،
از آنجا که  طراح فایل استیل نمی‌داند که هدف کاربر چیست، نمی‌توانم حالاتی را که جنابعالی فرمودید چک کنم.
اگر طرف تمام منابعش لاتین باشد، می‌تواند از استیلهای لاتین به راحتی استفاده کند و شاید لزومی به استفاده از استیلهای فارسی نبیند.
به صورت معمول ما ترکیبی از مراجع فارسی و لاتین را داریم. لذا به نظرم بهتر است که هر مرجع فارسی را داخل محیط RTLitems و هر مرجع لاتین را هم درون محیط مربوطه قرار دهم. نظرتان چیست؟
اگر کسی به کنترل بیشتری نیاز داشت باید خودش به صورت دستی مراجعش را درج کند یا فایل bbl خروجی bibtex را دستی ویرایش کند.
کنترل من بر روی تک تک مراجع است و نمی‌توانم مثلا یک گروه از مراجع فارسی را داخل محیط مربوطه قرار دهم.
من هم مؤافقم با شما. مراجع دو جهته یا لیستهای دو جهته کمی پیچیده هستند. نیازی به انجام کار خاصی برای موارد مراجع فارسی در سند زی‌پرشین نیست. تنها باید موارد مراجع لاتین را در سند زی‌پرشین داخل محیط LTRitems به کار ببریم.

وفا خلیقی

• مهمان
« پاسخ #13 : ژوئیه 19, 2010, 09:52:16 am »
فایلهای ضمیمه حالات مختلف مراجع را نشان می‌دهد که در هر سه مورد حاشیه مراجع بصورت کاملاً صحیح رعایت شده است. test1 وقتی است که فقط مراجع لاتین دارم، در test2 فقط مراجع فارسی داریم و در test3 مخلوطی از مراجع فارسی و لاتین داریم.

آفلاین مجتبی برخورداری

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ژوئیه 19, 2010, 12:56:49 pm »
در حال حاضر هم اگر از دستور setLTRbibitems استفاده نکنید همان گونه است که شما می‌خواهید.
من فعلا برای اصلاح حاشیه‌ها فایل bbl  را ویرایش کردم. یعنی دستورات Latin را حذف کردم و دستور setLTRbibitems را اضافه کردم. نتیجه خوب بود. البته این کار عملا راه حل کاملی نیست چون با هر بار bibtex دوباره فایل bbl به حالت اول برمی‌گردد. منتظر نسخه‌های اصلاحی شما می‌مانم. متشکر

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 6
مشاهده: 3194
آخرين ارسال مه 12, 2010, 01:06:56 pm
توسط سیدرضی علوی‌زاده
نسخه‌های جدید بسته‌های iftex و bidi و xepersian

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 2236
آخرين ارسال ژوئن 30, 2010, 11:07:59 am
توسط محمود امین‌طوسی

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1506
آخرين ارسال سپتامبر 06, 2013, 02:05:50 pm
توسط vafa
نسخه ۱.۰.۵ بسته‌های bidi و xepersian (آزمایشی)

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

مشاهده: 2021
آخرين ارسال ژانویه 25, 2010, 03:24:03 pm
توسط vafa
نسخه جدید xepersian و bidi

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 2862
آخرين ارسال ژانویه 15, 2011, 06:46:42 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
نسخه 11.151 بسته bidi و نسخه 11.137 بسته xepersian.

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

مشاهده: 1542
آخرين ارسال آوریل 13, 2012, 03:25:29 pm
توسط vafa
نسخه 11.139 بسته xepersian و نسخه 11.155 بسته bidi

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 2
مشاهده: 1896
آخرين ارسال ژوئن 01, 2012, 09:21:44 am
توسط vafa
نسخه 11.140 بسته xepersian و نسخه 11.157 بسته bidi