سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: رسم شکل هایی به صورت دایره و مربع در محورهای مختصات دو بعدی  (دفعات بازدید: 4932 بار)

آفلاین hamed89

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 65
    • ديدن مشخصات
سلام...
من میخواستم همچین شکلی رو بکشم (ضمیمه کردم عکسش رو)...خیلی سعی کردم که از سایتهای گوناگون و بسته ی tikz کمک بگیرم ولی فقط یه دونه ازین شکل ها اونم مربعشو تونستم بکشم...
میخواستم ازتون کمک بگیرم برای رسمش..ممنون
\begin{tikzpicture}
\draw [->] (-1.5,0)--(3,0);
\draw [->] (0,-1.5)--(0,3);
\draw[dashed] (-1,0)--(0,1)--(1,0)--(0,-1)--cycle;
\node[below left] at (0,0) {$x$};
\draw[shorten <=-1cm, shorten >=-3mm] (0,1)--(2,0) node [midway, above] {$A$};
\node[above right] at (0,1) {$\hat{x}$};
\end{tikzpicture}

آفلاین پروین نقی زاده

• Full Member
  • -دریافت شده: 17
  • ارسال: 152
    • ديدن مشخصات
یکی از روش‌ها اینه که این شکل‌هارو در جئوجبرا رسم کنی و کد لاتک اون رو از جئوجبرا برداری.

آفلاین hamed89

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
مرسی از پاسختون ولی من چون یکم مبتدیم متوجه نشدم. دارم واسه پایان نامم شکل میکشم یکم عجله ای شده متاسفانه :(

آفلاین پروین نقی زاده

• Full Member
  • -دریافت شده: 17
  • ارسال: 152
    • ديدن مشخصات
گفتم که نرم افزار جئوجبرا رو دانلود کنید و از اون استفاده کنید. اتفاقا این نرم افزار مخصوص مبتدی‌هاست که بتونن با اون کد لاتک شکل رو تولید کنند.

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 271
  • ارسال: 812
    • ديدن مشخصات
با سلام
کد شکلی که می خواستید اتچ شد. توضیحات لازم را درون فایل نوشتم. برای یادگیری tikz نباید ناامید شوید. باید تا می توانید تلاش کنید که شکل ها را خودتان رسم کنید، و  نحوه رسم کدهای دیگران را به دقت مطالعه کنید. تقریبا  نمونه‌هایی از بسیاری از اشکال را می‌توانید در اینترنت بیابید. خواندن راهنمای tikz نیز واقعا کمک کننده است.
باتشکر

آفلاین hamed89

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
با سلام
کد شکلی که می خواستید اتچ شد. توضیحات لازم را درون فایل نوشتم. برای یادگیری tikz نباید ناامید شوید. باید تا می توانید تلاش کنید که شکل ها را خودتان رسم کنید، و  نحوه رسم کدهای دیگران را به دقت مطالعه کنید. تقریبا  نمونه‌هایی از بسیاری از اشکال را می‌توانید در اینترنت بیابید. خواندن راهنمای tikz نیز واقعا کمک کننده است.
باتشکر
با تشکر از لطفی که در حق بنده کردید و سپاس فراوان بابت کمک ها و راهنمایی های زیادی که تا الان به بنده کرده اید. حرف شما کاملا متین است و برای یادگیری واقعا باید دست به کار برد و تمرین کرد. اشتباه بنده این بود که هننگام نوشتن پایان نامه تصمیم گرفتم که تا حد امکان از قرار دادن عکس در متن خود داری کنم و اکثر عکسها با latex کشیده شوند و به علت وقت بسیار محدودی که دارم فرصت مطالعه و یادگیری فراهم نشد. ولی این امر جزء اصلی ترین برنامه های من خواهد بود. از صبر و تلاش شما هم که سعی در یاد دادن مطالب به افراد هستید صمیمانه تشکر میکنم.

آفلاین hamed89

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
با سلام
باتشکر
جناب آقای دیانت با سلام...من فایلی را که خودتون برام فرستادید اجرا میکنم و شکل رسم میشه. اما وقتی پکیج هایی را که شما بکار بردید در فایل اصلی خودم کپی و سپس اجرا میکنم برنامه شکل رو رسم نمیکنه و یه حالت busy باقی میمونه...من فایل تکس اصلی خودم رو که شامل کل پکیج ها هست رو واستون فرستادم...اگه لطف کنید چکش کنید ببینید ایراد از کجاس سپاسگذارتون میشم...

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 271
  • ارسال: 812
    • ديدن مشخصات
با سلام

چند نکته:

نکته اول: کد زیر در قسمت بسته‌ها:
\usepackage[active,tightpage]{preview}
\PreviewEnvironment{tikzpicture}
\setlength\PreviewBorder{1mm}
را برای این گذاشتم که حاشیه اضافی را حذف کند، پس شما در کل نیازی نیست در متن اصلی خود این سه خط را وارد کنید.

نکته دوم: بهتر است که محیط tikzpicture را درون یک محیط figure‌ قرار دهید تا بتوانید برای آن caption‌ نیز بگذارید. یعنی:
\begin{figure}
\begin{tikzpicture}

\end{tikzpicture}
\caption{............}
\label{............}
\end{figure}

نکته سوم: همان‌طور که در فایل اتچ شده مشاهده می کنید من شکل را به نوعی scale‌ کردم که در صفحه جای بگیرد.
\begin{figure}
\begin{tikzpicture}[scale=.7]

نکته چهارم: البته نمی‌گویم روش درستی است، اما من خودم راحت‌تر هستم که شکل را به صورت جداگانه با همان حذف حاشیه ها تولید کنم، سپس آن را با فرمت pdf با دستور includegraphic وارد کنم. عین یک شکل عادی که شما در متن وارد می کنید البته فقط با کیفیت pdf که کیفیت آن تغییر نکند.

نکته پنجم: البته فایل شما کامل نبود که من آن را اجرا کنم. ولی دیدم که یک عالمه بسته وارد کرده بودید، برخی از آن ها واقعا نیاز است، ولی به علت استفاده از برخی پی نبردم. اگر واقعا از بسته ای استفاده نمی کنید بهتر است آن را وارد نکنید.

باتشکر
« آخرين ويرايش: اوت 17, 2014, 09:26:24 am توسط ابوالفضل دیانت »

آفلاین hamed89

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
با سلام

چند نکته:

نکته اول: کد زیر در قسمت بسته‌ها:
\usepackage[active,tightpage]{preview}
\PreviewEnvironment{tikzpicture}
\setlength\PreviewBorder{1mm}
را برای این گذاشتم که حاشیه اضافی را حذف کند، پس شما در کل نیازی نیست در متن اصلی خود این سه خط را وارد کنید.

نکته دوم: بهتر است که محیط tikzpicture را درون یک محیط figure‌ قرار دهید تا بتوانید برای آن caption‌ نیز بگذارید. یعنی:
\begin{figure}
\begin{tikzpicture}

\end{tikzpicture}
\caption{............}
\label{............}
\end{figure}

نکته سوم: همان‌طور که در فایل اتچ شده مشاهده می کنید من شکل را به نوعی scale‌ کردم که در صفحه جای بگیرد.
\begin{figure}
\begin{tikzpicture}[scale=.7]

نکته چهارم: البته نمی‌گویم روش درستی است، اما من خودم راحت‌تر هستم که شکل را به صورت جداگانه با همان حذف حاشیه ها تولید کنم، سپس آن را با فرمت pdf با دستور includegraphic وارد کنم. عین یک شکل عادی که شما در متن وارد می کنید البته فقط با کیفیت pdf که کیفیت آن تغییر نکند.

نکته پنجم: البته فایل شما کامل نبود که من آن را اجرا کنم. ولی دیدم که یک عالمه بسته وارد کرده بودید، برخی از آن ها واقعا نیاز است، ولی به علت استفاده از برخی پی نبردم. اگر واقعا از بسته ای استفاده نمی کنید بهتر است آن را وارد نکنید.

باتشکر

مثل همیشه نکاتتون سازنده و مفید بود ...ممنون که وقت میذارید و کمک میکنید...

ظاهر شدن نماد درصد (٪) به صورت مربع توخالی در فونت PGaramond

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 5
مشاهده: 7078
آخرين ارسال دسامبر 14, 2012, 09:36:02 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
رسم شکل دایره با نوشته‌هایی روی دایره

نویسنده پروین نقی زادهانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 5
مشاهده: 2765
آخرين ارسال آوریل 20, 2014, 04:16:57 pm
توسط Jalil
تغییر علامت صفر از یک نقطه به دایره‌ای توخالی

نویسنده hasannooriانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 13
مشاهده: 4656
آخرين ارسال نوامبر 30, 2012, 10:33:22 am
توسط محمود امین‌طوسی
نوشتن به صورت عمودی در جدول

نویسنده آسیهانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 14
مشاهده: 25241
آخرين ارسال مه 23, 2011, 08:03:18 pm
توسط امير محمدي
(خبر خوش) امکان آپلود فایل زی‌پرشین به سایت و تولید pdf به صورت محدود فراهم شد.

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن تازه‌ها

پاسخ ها: 13
مشاهده: 7795
آخرين ارسال مه 02, 2010, 02:28:04 pm
توسط محمود امین‌طوسی
تعیین اندازه صفحه به صورت custom

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 10
مشاهده: 4937
آخرين ارسال مه 26, 2011, 12:30:12 am
توسط هادی صفی‌اقدم
ظاهر شدن مربع توپر در پایان قضایا یا مثالها و ....

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2833
آخرين ارسال سپتامبر 10, 2010, 11:33:40 am
توسط h_nuri77
چگونگی نمایش اسلایدها به صورت slide show

نویسنده f.smailyانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3764
آخرين ارسال ژوئیه 26, 2011, 06:53:08 pm
توسط هادی صفی‌اقدم