سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: حروف‌چینی کتاب‌های ریاضی دبیرستان  (دفعات بازدید: 3199 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
حروف‌چینی کتاب‌های ریاضی دبیرستان
« : سپتامبر 03, 2014, 05:29:35 pm »
به واسطه تعدادی از اقوام که در ایران زندگی می‌کنند و بچه‌هایشان امسال پیش‌دانشگاهی هسند. امروز نگاهی به کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال دوره پیش‌دانشگاهی انداختم. حروف‌چینی این کتاب‌ها به نظر با word انجام شده و بسیار بد است که خواننده هیچ رغبتی به خواندن کتاب ندارد. اگر می‌شد کاری کرد که آموزش و پرورش این گونه کتاب‌ها را در سال‌های آینده با تک حروف‌چینی کند، بسیار عالی می‌شد.

آفلاین A.Madanipour

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 18
    • ديدن مشخصات
پاسخ : حروف‌چینی کتاب‌های ریاضی دبیرستان
« پاسخ #1 : سپتامبر 04, 2014, 02:21:18 pm »
دقیقا با نظر شما موافقم. از فایل PDF مربوط به این درس، Properties گرفتم(عکس مربوط به آن را پیوست نمودم) متوجه شدم که مسئولین مربوطه، با Adobe Indesign این کتاب را صفحه‌آرایی کرده‌اند. (البته حروف‌چینی را نمی دانم). همان گونه که شما فرمودبد، رغبتی برای خواندن آن وجود ندارد. من خودم سوالات  و پاسخ درس ریاضی کنکور سراسری امسال را تنها با لاتک و البته بسته XePersian که زحمت آن به دوش شما بوده، حروف‌چینی کردم. با اینکه، این کار با عجله انجام شده و من هم در لاتک مهارت آنچنانی ندارم، اما احساس می‌کنم خیلی بهتر از این کتاب‌ها و نوشته‌جاتی شده که با نرم‌افزارهای تجاری سنگین تهیه شده‌اند، به طوری که برخی از کسانی که این فایل را دیدند، تمایل شدیدی به یادگیری لاتک پیدا کردند. من باز هم از شما صمیمانه قدردانی می‌کنم. فایل مربوط به کنکور را هم در اینجا قرار می‌دهم. خوشحال خواهم شد اگر شما نیز به آن نگاهی بیندازید و مرا راهنمایی بفرمایید.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : سپتامبر 04, 2014, 03:32:00 pm »
دقیقا با نظر شما موافقم. از فایل PDF مربوط به این درس، Properties گرفتم(عکس مربوط به آن را پیوست نمودم) متوجه شدم که مسئولین مربوطه، با Adobe Indesign این کتاب را صفحه‌آرایی کرده‌اند. (البته حروف‌چینی را نمی دانم). همان گونه که شما فرمودبد، رغبتی برای خواندن آن وجود ندارد.
البته من فقط اسکن چند صفحه از کتاب را بصورت عکس دیده بودم و دسترسی به فایل pdf نداشتم، شما باید اطلاعات بیشتری از من داشته باشید. می‌دانید قلم اصلی به کار رفته در این کتاب چیست. به نظرم خیلی شبیه به قلم علمی فارسی‌تک بود.
نقل قول
من خودم سوالات  و پاسخ درس ریاضی کنکور سراسری امسال را تنها با لاتک و البته بسته XePersian که زحمت آن به دوش شما بوده، حروف‌چینی کردم. با اینکه، این کار با عجله انجام شده و من هم در لاتک مهارت آنچنانی ندارم،
بسیاز زیباست. به شما شادباش می‌گویم. البته اگر روی کاغذ پرینت شود هم باز خواندنی‌تر خواهد بود.
نقل قول
اما احساس می‌کنم خیلی بهتر از این کتاب‌ها و نوشته‌جاتی شده که با نرم‌افزارهای تجاری سنگین تهیه شده‌اند، به طوری که برخی از کسانی که این فایل را دیدند، تمایل شدیدی به یادگیری لاتک پیدا کردند.
تک بسیار انعاطف‌پذیر است و من دلیلی به استفاده از نرم‌افزار دیگری نمی‌بینیم.
نقل قول
من باز هم از شما صمیمانه قدردانی می‌کنم. فایل مربوط به کنکور را هم در اینجا قرار می‌دهم. خوشحال خواهم شد اگر شما نیز به آن نگاهی بیندازید و مرا راهنمایی بفرمایید.
من از شما تشکر می‌کنم. من از سن ۱۲ سالگی از ایران رفتم، بنابراین خوشبختانه/متأسفانه نه در ایران کنکور دادم و نه در ایران به دبیرستان رفتم اما کتاب‌های ریاضی دبیرستان ایران یا سوال‌های کنکور ریاضی بسیار برایم جالب بود تا سطح ریاضی ایران و استرالیا را با هم مقایسه کنم. شما خودتان بصورت خصوصی تدریس می‌کنید یا برای موسسه‌ای کار می‌کنید؟ و چه درس‌هایی رو درس می‌دهید؟ ببخشید جلوی فضولی‌ام را نتوانستم بگیرم.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : سپتامبر 04, 2014, 06:10:06 pm »
چقدر این کتاب زیبا حروفچینی شده. واقعا لذت بردم. یه شما دوست عزیز خسته نباشی و تبریک عرض میکنم.
ای کاش همه اهل علم ایران قدرت زیبا بینی داشتند تا شاهد کتابهایی بی کیفیتی که در بازار هستند نبودیم.

آفلاین A.Madanipour

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : سپتامبر 04, 2014, 06:15:12 pm »
نظر لطف شماست وفای عزیز!
آن طور که من متوجه شدم،اسم قلم‌های این کتاب، Amir-New (قلم تیترها) و Amuzesh-New (قلم اصلی متن) و RamsarMathLit (قلم مربوط به اعداد و ارقام) می‌باشد. لینک دانلود این کتاب :
http://www.chap.sch.ir/books/2314

اما در پاسخ به پرسش شما باید بگویم من هم به صورت خصوصی و هم در موسسه‌ها تدریس دارم. کار اصلی‌ من با توجه به رشته تحصیلی‌ام، تدریس ریاضی و فیزیک است، اما به دلیل آشنایی نسبی به زیان‌های انگلیسی و عربی، این زبان‌ها را هم تدریس می‌کنم،
هرچند که شوربختانه کشور ما از کشورهای صاحب این دو زبان آسیب‌های بسیار فراوانی به خود دیده، اما یادگیری آنها برای من به دلیل علاقه شخصی و نیاز به آنها در این دوران بوده است و معتقدم که نباید این موضوع‌ها را با هم مخلوط کرد. درست مانند شما که بیشتر سال‌های زندگی‌تان را در یک کشور خارجی بوده‌اید، اما انگار از خیلی از ایرانی‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند، به تاریخ و فرهنگ با شکوه ایران‌زمین بیشتر اشراف دارید و به آن بیشتر اهمیت می‌دهید و این نشان‌گر خانواده فرهیخته شماست. علاقه شما به عالی‌جناب "فردوسی" و درفش کاویانی و مانند این‌ها حقیقتا قابل ستایش است و برخلاف خیلی‌ها که تنها ادعای ایران دوستی دارند، شما در عمل نیز آن را با کارهای ارزشمند خود برای زبان پارسی در  TeX نشان دادید. خیلی دوست دارم روزی شما را از نزدیک ببینم. آرزو می‌کنم همیشه تندرست و پاینده و پیروز باشید!

آفلاین A.Madanipour

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : سپتامبر 04, 2014, 06:38:50 pm »
جناب ترابی از توجه شما واقعا سپاس‌گزارم.
 شاید برای شما جالب باشد که قبل از کار با LaTeX ، برای فرمول نویسی از  Mathtype در Word استفاده می‌کردم. در یکی از پروژه‌ها نیاز داشتم که یک متن فارسی در عبارت ریاضی درج شود که نتوانستم این مشکل را حل کنم. وقتی برای این مسئله در google جستجو می‌کردم به ویدیو‌های شما برخوردم و این آغاز کار جدی من شد در LaTeX. در واقع نقطه شروع من،‌ ویدیو‌های شما بود، به خصوص بخشی که درآن، شما موضوع مربوط به ممیز فارسی را توضیح می‌دادید. هنوز هم گهگاهی آن فایل‌های شما را مرور می‌کنم، اما نه به دلیل جنبه یادگیری آن  بلکه به خاطر حس خوبی که با دیدن آن‌ها پیدا می‌کنم. 

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : سپتامبر 04, 2014, 06:51:13 pm »
جناب معدنی‌پور از لطف شما و پاسخ شما سپاسگذارم.

اینکه در حق کشور ما جفا شده است، هیچ کسی را نمی‌توان مقصر دانست مگر خودمان. این خرد ما است که مشکل دارد.

به یزدان که گر ما خرد داشتیم//کجا این سرانجام بد داشتیم

همه ما فرزندان ایران هستیم و وظیفه داریم به کشور خود در هر جایی که هستیم خدمت کنیم. اینکه من در استرالیا زندگی می‌کنم به خاطر رفاه بیشتر یا تجملات زندگی نیست. من مسلمان نیستم و از نظر مذهبی در ایران مشکل دارم. اگر حکومت ایران من را قبول می‌کرد به خاطر دینم، حاضر بودم در یک مدرسه روستایی در منطقه‌ای دورافتاده در ایران خدمت کنم.

آفلاین محمد

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 19
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : سپتامبر 05, 2014, 08:48:21 pm »
به نظر می‌آید این وظیفه ماست که دیگران را هم از مزیت‌ زی‌پرشین با خبر کنیم. شاید یکی از دلایلی که این موتور حروف‌چینی مغفول مانده است به کم‌کاری ما برگردد. یادم هست از همان روزهای آغازین پا گرفتن زی‌پرشین به دنبال تدوین راهنمایی برای این بسته بودیم. چندبار در تماس‌های تلفنی با دوستان از جمله آقای صفی اقدم پیگیری کردم. گویا هنوز هم این راهنما تدوین نشده است. به هر حال باید قبول کنیم برای اقبال یک بسته نرم‌افزاری حداقل تلاش‌هایی لازم است که شاید در مورد زی‌پرشین این تلاش‌ها صورت نگرفته است و زی‌پرشین بیشتر در میان دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری رشته ریاضی به زور مصوبه گروه معروف شده است.

تکمله: چند وقت قبل سوال و جواب آمار و احتمال آزمون کارشناسی ارشد1392 (رشته مهندسی صنایع گرایش صنایع) را با زی‌پرشین نوشتم. دنبال فرصتی بودم تا آن را برای سازمان سنجش بفرستم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : سپتامبر 06, 2014, 07:12:33 am »
به نظر می‌آید این وظیفه ماست که دیگران را هم از مزیت‌ زی‌پرشین با خبر کنیم. شاید یکی از دلایلی که این موتور حروف‌چینی مغفول مانده است به کم‌کاری ما برگردد. یادم هست از همان روزهای آغازین پا گرفتن زی‌پرشین به دنبال تدوین راهنمایی برای این بسته بودیم. چندبار در تماس‌های تلفنی با دوستان از جمله آقای صفی اقدم پیگیری کردم. گویا هنوز هم این راهنما تدوین نشده است. به هر حال باید قبول کنیم برای اقبال یک بسته نرم‌افزاری حداقل تلاش‌هایی لازم است که شاید در مورد زی‌پرشین این تلاش‌ها صورت نگرفته است و زی‌پرشین بیشتر در میان دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری رشته ریاضی به زور مصوبه گروه معروف شده است.

تکمله: چند وقت قبل سوال و جواب آمار و احتمال آزمون کارشناسی ارشد1392 (رشته مهندسی صنایع گرایش صنایع) را با زی‌پرشین نوشتم. دنبال فرصتی بودم تا آن را برای سازمان سنجش بفرستم.
راهنمای زی‌پرشین وجود ندارد؟

آفلاین محمد

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 19
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : سپتامبر 14, 2014, 06:22:45 pm »
شاید چنین راهنمایی به زبان پارسی تدوین شده و من خبر ندارم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : سپتامبر 15, 2014, 04:09:38 pm »
شاید چنین راهنمایی به زبان پارسی تدوین شده و من خبر ندارم.
مشکل راهنمای انگلیسی چیه؟

حروف‌چینی ریاضی در صفحات وب

نویسنده vafaانجمن تازه‌ها

پاسخ ها: 5
مشاهده: 4211
آخرين ارسال اوت 20, 2011, 07:51:20 am
توسط احمد معتمدی
مشکل فاصله عطف در حروف چینی یک کتاب

نویسنده torabkheslatانجمن حروف‌چینی مستندات

پاسخ ها: 17
مشاهده: 7537
آخرين ارسال مه 26, 2011, 03:42:31 pm