سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: محیط قضیه  (دفعات بازدید: 2682 بار)

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
  • -دریافت شده: 57
  • ارسال: 245
    • ديدن مشخصات
    • گروه دانشجویی ابوالوفا بوزجانی
محیط قضیه
« : نوامبر 11, 2010, 05:47:08 am »
قبلا در موردی آقا وفا زحمت کشیدند و یک نمونه برای تغییر در محیط از پیش تعریف‌شده theorem ارایه دادند بنده بنا به نیاز کمی تغییرات رو اون‌ها ایجاد کردم اما با دوتا مشکل کوچولو مواجه شدم.
اولی اینه که اگر یه قضیه مثلا نام انگلیسی داشته باشه بعد از جداکننده عنوان قرار می‌گیره.
و دومی این که آرگومان اختیاری که برای مشخص کردن نام محیط تعیین شده در صورت تعیین نشدن خودش اولین حرف از متن رو می‌گیره.

اگر خوب توضیح ندادم ضمیمه را ببینید(صفحه دوم ضمیمه بی ارتباط به سوال است یادم رفت آن‌را حذف کنم).
ممنون می‌شم اگه راهنمایی کنید.
« آخرين ويرايش: نوامبر 11, 2010, 07:27:24 am توسط سید مهدی موسوی »
همیشه سخت‌ترین کارها آنهایند که ما در یافتن راه‌های ساده برای انجام آنها کوتاهی کرده‌ایم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : محیط قضیه
« پاسخ #1 : نوامبر 11, 2010, 07:10:20 am »
اولی اینه که اگر یه قضیه مثلا نام انگلیسی داشته باشه بعد از جداکننده عنوان قرار می‌گیره.
این مشکل ویرایشگر شما است که کاراکترهای unicodeی جهت‌دار وارد می‌کند و جهت را عوض می‌کند. فایلت را از اول در یک ویرایشگر دیگر مثل texworks بنویس (copy و paste نکن) و بعد ببین نتیجه چه خواهد بود. شما در تعریفتان می‌گوئید #1 و بعد - پس دلیلی وجود ندارد که اول - وارد شود و بعد آرگومان محیط.
نقل قول
و دومی این که آرگومان اختیاری که برای مشخص کردن نام محیط تعیین شده در صورت تعیین نشدن خودش اولین حرف از متن رو می‌گیره.
طبیعی است. شکلی کلی تعریف یک محیط به این صورت است:
\newenvironment{example}[1][thing to be replaced by #1 if optional argument is not given]{.....}{.....}
بنابراین محیط‌های شما که وقتی ارگومان اختیاری نمی‌دهید، و انتظار دارید که کاری انجام نشود باید به این صورت در بیاید:
\newenvironment{example}[1][]{.....}{.....}
یعنی بعد از [1] یک [] خالی می‌گذارید که کاری می‌کند این است که در صورت نداشتن یک آرگومان اختیاری چیزی به جای #1 در تعریف شما قرار نمی‌دهد.

من نمی‌دانم شما چه اصراری دارید حتماً از تگ right برای ایجاد پست استفاده کنید. جواب دادن به پستهای شما، آدم را خسته می‌کند از بس که باید تگهای right شما را حذف کند.

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
  • -دریافت شده: 57
  • ارسال: 245
    • ديدن مشخصات
    • گروه دانشجویی ابوالوفا بوزجانی
« پاسخ #2 : نوامبر 11, 2010, 08:00:16 am »
من نمی‌دانم شما چه اصراری دارید حتماً از تگ right برای ایجاد پست استفاده کنید. جواب دادن به پستهای شما، آدم را خسته می‌کند از بس که باید تگهای right شما را حذف کند.
کاش زودتر گفته بودید تا اصلاح می‌کردم حقیقتش  یه خورده نمایش توی اون حالت راحت‌تره و من اصلا به موضوعی که اشاره کردید توجه نکرده بودم، ببخشید.
اما یه سوال برام پیش اومد این که چه تفاوتی بین environment\ و newteorem\ وجود داره یعنی شما به این دلیل که می‌خواستین جای عناوین و شماره عوض بشه و این کار با تغییر newthorem\ ممکن نبود یا زحمت بیشتری داشت از newenvironment\ استفاده کردین؟
اگه جوابتون مثبته پس اگر کسی بخواد به طور کلی تمام عنوان‌هاش بعد از بعد شماره بیاد مجبوره همه اون‌ها را با environment\ بازنویسی کنه و دیگه به راحتی newtheorem\ نمی‌تونه یکی رو معرفی کنه بعد بگه بقیه هم از قالب اون پیروی کنند.
نه دیگه دارم زیاد سوال می‌کنم :'(
راستی امیدوارم به نحوه سوالاتم خرده نگیرید چرا که ضعف اطلاعاتم و گمبود واژگان تخصصی حقیر باعث طرح سوالات به صورت عامیانه شده.
موفق باشید و باز هم مثل همیشه و بیشتر از همیشه ممنون از راهنمایی‌تان

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : نوامبر 11, 2010, 12:07:37 pm »
کاش زودتر گفته بودید تا اصلاح می‌کردم حقیقتش  یه خورده نمایش توی اون حالت راحت‌تره و من اصلا به موضوعی که اشاره کردید توجه نکرده بودم، ببخشید.
اما یه سوال برام پیش اومد این که چه تفاوتی بین environment\ و newteorem\ وجود داره یعنی شما به این دلیل که می‌خواستین جای عناوین و شماره عوض بشه و این کار با تغییر newthorem\ ممکن نبود یا زحمت بیشتری داشت از newenvironment\ استفاده کردین؟
اگه جوابتون مثبته پس اگر کسی بخواد به طور کلی تمام عنوان‌هاش بعد از بعد شماره بیاد مجبوره همه اون‌ها را با environment\ بازنویسی کنه و دیگه به راحتی newtheorem\ نمی‌تونه یکی رو معرفی کنه بعد بگه بقیه هم از قالب اون پیروی کنند.
نه دیگه دارم زیاد سوال می‌کنم :'(
راستی امیدوارم به نحوه سوالاتم خرده نگیرید چرا که ضعف اطلاعاتم و گمبود واژگان تخصصی حقیر باعث طرح سوالات به صورت عامیانه شده.
موفق باشید و باز هم مثل همیشه و بیشتر از همیشه ممنون از راهنمایی‌تان
هیچ فرقی نداره.

محیط قضیه و ... در زی‌پرشین

نویسنده مجتبی برخورداریانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 12
مشاهده: 6215
آخرين ارسال نوامبر 17, 2009, 10:22:47 am
توسط محمود امین‌طوسی
ایتالیک کردن محیط قضیه و گزاره و ....

نویسنده شهابانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 14
مشاهده: 8182