سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل در اجرا فرمان تکمکر برای مک  (دفعات بازدید: 9281 بار)

آفلاین meim007

• Full Member
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 108
    • ديدن مشخصات
مشکل در اجرا فرمان تکمکر برای مک
« : دسامبر 07, 2010, 10:30:45 pm »
چطوری می‌شود در برنامه‌ی تکمکر برای مکینتاش دستور Quick build را اجرا کرد؟ هربار که می‌زنم این را می‌زند could not start the command. در پرفرنس ش قسمت کامندهاش هم رفتم ولی نمیدانم آدرسش را کجا تعریف کنم راهنمای میکنید؟(آدرس پیش فرض برنامه هم کار نکرد).
« آخرين ويرايش: دسامبر 08, 2010, 08:43:01 am توسط محمد چهارسوقی »

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
پاسخ : مشکل در اجرا فرمان تکمکر برای مک
« پاسخ #1 : دسامبر 08, 2010, 12:53:40 pm »
من در اینترنت گشتم و اینهای که گفتن کار نکرد و خودم هم سعی کردم در فولدرها بگردم و دستی آدرس دهی کنم که باز نشد(برخی از فلدرها هیدن هست که نمیدانم چگونه بازشان کنم تا بتوانم دستی براش تعریف کنم ببینم کار می‌کند.

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : دسامبر 10, 2010, 05:48:18 pm »
این نسخة‌ی که در سایت هست برای مک 10.6.3 که من دارم انگار کار نمیکند(با نسخه‌ی دیگر مک هم  کسی امتحان کرده است و چه نسخه ای هست؟) ولی نسخه ی جدید تکمکر که در سایتش هست یا با بسته‌ی MacTeXtras هست کار میکند. ولی متاسفانه امکان دوجهتی بودن را ندارد.

بعد مگر این برنامه رایگان و سورس باز نیست؟ نمیشود این امکان با همکاری با خود سازندگانش در نسخه ی اصلی اضافه شود؟ یعنی به آنها گفت و همکاری کرد که اگر ورژن جدید آمد یا تغییری ایجاد شد این امکان هم داشته باشد؟ (البته من در این مورد نه سررشته دارم و به اصطلاح نه سرپیازم نه ته پیاز! تنها یک سوال یا پیشنهاد کردم یا دادم. و به نظرم اگر امکان این وجود داشته باشد که اینگونه برنامه ها را با همکاری ارتقاع داد یا امکان فارسی هم به آنها اضافه کرد، نه مشخصا جدا گانه، خیلی بهتر هست به مانند همین زی.پرشین و اصولا کمی هم تعجب میکنم که قبل از این، برنامه های برای خودشان و جداگانه میساختند نه به صورت زی.پرشین که بسته ای در کنار بسته های دیگر باشد در صورتی که میکتک این امکان را داشت و به نظر میآید ساده تر از آن حالت هم بود و با ارتقاع و بهبود نرمافزارها بهتر و راهتر میشود ازش استفاده کرد.)
« آخرين ويرايش: دسامبر 10, 2010, 06:10:04 pm توسط meim007 »

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #3 : دسامبر 11, 2010, 03:47:57 pm »
این نسخة‌ی که در سایت هست برای مک 10.6.3 که من دارم انگار کار نمیکند(با نسخه‌ی دیگر مک هم  کسی امتحان کرده است و چه نسخه ای هست؟) ولی نسخه ی جدید تکمکر که در سایتش هست یا با بسته‌ی MacTeXtras هست کار میکند. ولی متاسفانه امکان دوجهتی بودن را ندارد.

با ورژن‌های قبلی مک‌تان مشکل داشته؟
با ۱۰.۶.۳ چه مشکلی دارد؟ کلا اجرا نمی‌شود یا اجرا می‌شود و خطا می‌دهد؟
اگر اجرا می‌شود پیغام خطا را اینجا بگذارید
و اگر اجرا نمی‌شود در ترمینال به محلی که بسته تک‌میکر است بروی و آن‌را اجرا کنید و اگر در ترمینال پیغامی نمایش داده شد آن پیغام را در اینجا بگذارید، برای مثال اگر بسته تک‌میکر دوجهته بر روی Desktop است بعد از باز کردن Terminal دستورات زیر را تایپ کنید:
$ cd ~/TeXMaker-BiDi.app/Contents/MacOS/
$ ./texmaker

بعد مگر این برنامه رایگان و سورس باز نیست؟ نمیشود این امکان با همکاری با خود سازندگانش در نسخه ی اصلی اضافه شود؟ یعنی به آنها گفت و همکاری کرد که اگر ورژن جدید آمد یا تغییری ایجاد شد این امکان هم داشته باشد؟
بله، به زودی انشاالله

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : دسامبر 11, 2010, 07:11:45 pm »
تکمکر که گذاشتید باز می شود و میشود داخل آن نوشت و تمام امکاناتش کار میکند ولی زمانی که Quick build را می‌زنی پیام could not start the command را میدهد. و هرکاری که کردم و هر آدرسی در قسمت کامندها گذاشتم کار نکرد و زمانی که ورژن جدید را نصب کردم به خوبی کار کرد(و آدرسی که در این ورژن در کامندها هست را برای دوجهته گذاشتم کار نکرد!)
من تنها همین ورژن مک را دارم و امتحان کردم.
بعد دستورهای بالا را اجرا کردم پیامی نداد بلکه تنها تکمکر را باز کرد که باز همان مشکل بالا را دارد.

ممنون اگر این کار کند به غیر از اینکه این امکان دوجهته دارد و با زبان فارسی خوب سازگاری در مک دارد، برای ‍پیدا کردن و درستکردن خطاها خیلی کار را راحت میکند(همچنین از آنجای که با وجود خیلی از خطاها را باز فایل را کامپایل میکند می توان سرفرصت خطاها را درست کرد) و اگر امکان تغییر زیان هم بعد از $ و \ هم داشت عالی میشد.   

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #5 : دسامبر 11, 2010, 08:37:09 pm »
تکمکر که گذاشتید باز می شود و میشود داخل آن نوشت و تمام امکاناتش کار میکند ولی زمانی که Quick build را می‌زنی پیام could not start the command را میدهد. و هرکاری که کردم و هر آدرسی در قسمت کامندها گذاشتم کار نکرد و زمانی که ورژن جدید را نصب کردم به خوبی کار کرد(و آدرسی که در این ورژن در کامندها هست را برای دوجهته گذاشتم کار نکرد!)
بعد دستورهای بالا را اجرا کردم پیامی نداد بلکه تنها تکمکر را باز کرد که باز همان مشکل بالا را دارد.

ممنون اگر این کار کند به غیر از اینکه این امکان دوجهته دارد و با زبان فارسی خوب سازگاری در مک دارد، برای ‍پیدا کردن و درستکردن خطاها خیلی کار را راحت میکند(همچنین از آنجای که با وجود خیلی از خطاها را باز فایل را کامپایل میکند می توان سرفرصت خطاها را درست کرد) و اگر امکان تغییر زیان هم بعد از $ و \ هم داشت عالی میشد.   
یک فایل ساده لاتین بنویسید و دستور Latex‏ را که با میان‌بر ‎(F2)‎ در دسترس است را هم آزمایش کنید.
و نتیجه را اطلاع دهید.

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : دسامبر 11, 2010, 09:36:14 pm »
امتحان کردم باز همان خطا(Error : could not start the command) را میدهد.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #7 : دسامبر 12, 2010, 12:34:21 am »
امتحان کردم باز همان خطا(Error : could not start the command) را میدهد.

متاسفانه من امکان نصب تک بر روی مک ندارم، ولی محل ایجاد مشکل را حدس می‌زنم، سعی خواهم کرد تا یک هفته آینده یک ورژن تستی برایتان بفرستم تا معلوم شود مشکل حل خواهد شد یا نه!

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : دسامبر 12, 2010, 10:47:24 am »

من از تکشاپ استفاده می‌کنم که ساده‌تر است و برای کار من راحت‌تر. فکر می‌کنم راه حل مشکل شما وارد کردن آدرس کامل در تنظیمات است. یعنی مثلا اگر texlive2010 را نصب کرده اید،

/usr/local/texlive/2010/bin/universal-darwin/

اگر مسأله حل نشد بگویید تا خودم هم امتحان کنم.

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : دسامبر 12, 2010, 12:11:53 pm »
متاسفانه من امکان نصب تک بر روی مک ندارم، ولی محل ایجاد مشکل را حدس می‌زنم، سعی خواهم کرد تا یک هفته آینده یک ورژن تستی برایتان بفرستم تا معلوم شود مشکل حل خواهد شد یا نه!
ممنون

من از تکشاپ استفاده می‌کنم که ساده‌تر است و برای کار من راحت‌تر. فکر می‌کنم راه حل مشکل شما وارد کردن آدرس کامل در تنظیمات است. یعنی مثلا اگر texlive2010 را نصب کرده اید،

/usr/local/texlive/2010/bin/universal-darwin/

اگر مسأله حل نشد بگویید تا خودم هم امتحان کنم.

تکشاپ من خوب کار میکند ولی کمی مشکل هست باهاش خطاها را پیدا کردن(البته هنوز زیاد بهش عادت ندارم) همچنین تکمکر تکس های که در ویندوز نوشته شده است را خوب نشان میدهد(انگار تکشاپ در این مورد مشکل دارد).
من این آدرس را در قسمت کامند تکمکر(دوجهته) گذاشتم باز کار نکرد اگر شما هم امتحان کنید ممنون می‌شوم(همین تک مکری که در سایت هست ورژن جدیدش ، ۲.۱ و ۲.۲، کار میکند وای دوجهته نیست).

همچنین آیا شما می‌توانید با gedit کار کنید؟ برای من مشکلی که در همین سایت قسمت تکشاپ بهش اشاره کردم را دارد.(متن فارسی از یک خط بیشتر شود برنامه بسته می‌شود!)

« آخرين ويرايش: دسامبر 12, 2010, 12:32:33 pm توسط meim007 »

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : دسامبر 12, 2010, 12:41:51 pm »

تکشاپ من خوب کار میکند ولی کمی مشکل هست باهاش خطاها را پیدا کردن(البته هنوز زیاد بهش عادت ندارم) همچنین تکمکر تکس های که در ویندوز نوشته شده است را خوب نشان میدهد(انگار تکشاپ در این مورد مشکل دارد).
من این آدرس را در قسمت کامند تکمکر(دوجهته) گذاشتم باز کار نکرد اگر شما هم امتحان کنید ممنون می‌شوم(همین تک مکری که در سایت هست ورژن جدیدش ، ۲.۱ و ۲.۲، کار میکند وای دوجهته نیست).

همچنین آیا شما می‌توانید با gedit کار کنید؟ برای من مشکلی که در همین سایت قسمت تکشاپ بهش اشاره کردم را دارد.(متن فارسی از یک خط بیشتر شود برنامه بسته می‌شود!)

چطور پیدا کردن خطا در تکشاپ مشکل است؟ مگر go to error درست کار نمی‌کند؟

متأسفانه من هم هر کاری کردم نتوانستم نسخه دوجهته را استفاده کنم. سیستم عامل من ۱۰.۶.۵ است.

در مورد نمایش فایل‌های ویرایش‌شده در ویندوز هم چیزی نمی‌دانم اما تکشاپ برای من اینقدر ساده و خوب است که سراغ ویرایش‌گرهای دیگر مثل gedit هم نرفتم. اگرچه یک بار که امتحان کردم با gedit به مشکلاتی خوردم. البته نظر وفا کارن‌پهلو این است که ماکرونویسی با gedit بهتر است اما فکر کنم نسخه مکینتاشی gedit مشکلاتی دارد.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #11 : دسامبر 12, 2010, 02:30:38 pm »
ممنون

همانطور که گفتم برای ورژن آزمایشی چند روزی باید منتظر بمانید که فکر می‌کنم مشکل  شما را حل کند.

اما gedit با اینکه ویرایشگر بسیار قوی است ولی ورژن ویندوزیش که من استفاده کردم که چندان پایدار نبود و فکر می‌کنم بصورت مشابه ورژن مکینتاشی آن چندان پایدار نیست، حالا نمی‌دونم تو مک افزونه لاتک آن کار می‌کند یا نه؟

در مورد تک‌شاپ و بازکردن فایل‌های که در ویندوز ویرایش شده‌اند مشکل فقط باید در انتخاب Encoding باشد، بهترین حالت این است که در ویندوز با UTF-8 ذخیره کنید تا در تک‌شاپ هم وقتی UTF-8 باز می‌کنید مشکلی نباشد.

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : دسامبر 12, 2010, 04:49:23 pm »
چطور پیدا کردن خطا در تکشاپ مشکل است؟ مگر go to error درست کار نمی‌کند؟

متأسفانه من هم هر کاری کردم نتوانستم نسخه دوجهته را استفاده کنم. سیستم عامل من ۱۰.۶.۵ است.

در مورد نمایش فایل‌های ویرایش‌شده در ویندوز هم چیزی نمی‌دانم اما تکشاپ برای من اینقدر ساده و خوب است که سراغ ویرایش‌گرهای دیگر مثل gedit هم نرفتم. اگرچه یک بار که امتحان کردم با gedit به مشکلاتی خوردم. البته نظر وفا کارن‌پهلو این است که ماکرونویسی با gedit بهتر است اما فکر کنم نسخه مکینتاشی gedit مشکلاتی دارد.
go to error خوب کار میکند.
 در تکمکر خطاها را لیست میکند و زیر همان متن تا اندازه ای علت خطاها را مینویسد برای همین سریعتر میشود بهش دست رسی پیدا کرد و همچنین تکمکر به نگذاشتن فاصله در محیط ریاضی گیر نمیدهد ولی تکشاپ گیر میدهد. (و انگار سرعت کامپایلش از تکمکر بیشتر هست)
و یک سوال آیا تکشاپ امکان"Forward/Inverse search" را دارد(با زدن چندبار موس روی متن در پی.دی.اف همان قسمت متن را در تک نشان میدهد و برعکس این خیلی بکار می‌آید)؟

ولی الان به یک مشکل در تکمکر(غیر دوجهته ۲.۱) برخوردم آن هم اینکه تا زمانی که متن مشکل نداشته باشد خوب کار میکند ولی زمانیکه خطای در متن هست گیر میکند و  سی.پی.یو داغ میکند تا زمانی که force Quit نکنی همینگونه میماند(من هم آپگرید کردم و الان ورژن مکم ۱۰.۶.۵ هست. یادم هم نیست که این  را در ورژن قبلی امتحان کردم یا انجام دادم یا نه).
« آخرين ويرايش: دسامبر 12, 2010, 05:16:16 pm توسط meim007 »

آفلاین meim007

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : دسامبر 12, 2010, 05:13:56 pm »
همانطور که گفتم برای ورژن آزمایشی چند روزی باید منتظر بمانید که فکر می‌کنم مشکل  شما را حل کند.

اما gedit با اینکه ویرایشگر بسیار قوی است ولی ورژن ویندوزیش که من استفاده کردم که چندان پایدار نبود و فکر می‌کنم بصورت مشابه ورژن مکینتاشی آن چندان پایدار نیست، حالا نمی‌دونم تو مک افزونه لاتک آن کار می‌کند یا نه؟
منظورتان را از »افزونه لاتک« متوجه نمیشوم ولی gedit متنهای انگلیسی را اجرا میکند ولی زمانی که متن فارسی هست بسته میشود.
در مورد تک‌شاپ و بازکردن فایل‌های که در ویندوز ویرایش شده‌اند مشکل فقط باید در انتخاب Encoding باشد، بهترین حالت این است که در ویندوز با UTF-8 ذخیره کنید تا در تک‌شاپ هم وقتی UTF-8 باز می‌کنید مشکلی نباشد.
اگر منظورتان این باشد که در قسمت ادییت برنامه، اینکودینگ را روی UTF-8 بگذاریم و بعد ذخیره کنیم این کار را کردم کار نکرد.
همچنین ممنون از حس کمکتان
« آخرين ويرايش: دسامبر 12, 2010, 05:19:34 pm توسط meim007 »

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #14 : دسامبر 12, 2010, 05:26:56 pm »
ولی الان به یک مشکل در تکمکر(غیر دوجهته ۲.۱) برخوردم آن هم اینکه تا زمانی که متن مشکل نداشته باشد خوب کار میکند ولی زمانیکه خطای در متن هست گیر میکند و  سی.پی.یو داغ میکند تا زمانی که force Quit نکنی همینگونه میماند(من هم آپگرید کردم و الان ورژن مکم ۱۰.۶.۵ هست. یادم هم نیست که این  را در ورژن قبلی امتحان کردم یا انجام دادم یا نه).
این یک باگ در تک‌میکر است که من در ورژن دوجهته آنرا برطرف کرده‌ام، البته از کارکرد آن در مک اطلاعی ندارم.

منظورتان را از »افزونه لاتک« متوجه نمیشوم ولی gedit متنهای انگلیسی را اجرا میکند ولی زمانی که متن فارسی هست بسته میشود.

gedit افزونه‌ای برای تک دارد که آن را به ویرایشگری مناسب‌تر برای تک تبدیل می‌کند، این افزونه برای ورژن ویندوزی آن دردسترس نیست، کنجکاو شدم بدونم برای مک قابل نصب است یا نه؟
Gedit/LaTeXPlugin - GNOME Live!

همچنین ممنون از حس کمکتان

خواهش می‌کنم  :)

ساخت برابر فارسی برای دستورهای تک و مشکل استفاده از نسخه‌ی همراه میک‌تک

نویسنده a.gانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2215
آخرين ارسال دسامبر 26, 2009, 07:26:36 am
توسط vafa
مشکل در راه‌اندازی میک‌تک همراه (portable miktex) برای کار با تک‌میکر (texmaker)

نویسنده امیرمسعودانجمن میک‌تک MikTeX

پاسخ ها: 22
مشاهده: 10001
آخرين ارسال مارس 16, 2010, 08:24:18 am
توسط علی روستا
در تکشاپ کجا باید فرمان xindy را وارد و اجرا کرد؟

نویسنده meim007انجمن Texshop

پاسخ ها: 7
مشاهده: 5836
آخرين ارسال اوت 07, 2011, 04:48:04 am
توسط vafa
مشکل برای درست نشان دادن هدر و فوتر در درست کردن اسلاید، و استفاده از واترمارک

نویسنده اوژنانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 8019
آخرين ارسال دسامبر 01, 2011, 01:31:32 am
توسط اوژن
یه راه سریع برای باز کردن راهنمای پی‌دی‌اف بسته‌های لاتک با استفاده از خط فرمان