سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: ترکیب اعداد فارسی و انگلیسی در فرمول‌ها  (دفعات بازدید: 6032 بار)

آفلاین Raminjj

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 17
    • ديدن مشخصات
سلام
آیا راهی برای switch کردن در یک فرمول ریاضی بین اعداد فارسی و انگلیسی وجود داره؟ یعنی در یک فرمول هم عدد فارسی داشته باشیم و هم انگلیسی؟
ممنون

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : ترکیب اعداد فارسی و انگلیسی در فرمول‌ها
« پاسخ #1 : ژانویه 17, 2011, 09:28:28 am »
سلام
آیا راهی برای switch کردن در یک فرمول ریاضی بین اعداد فارسی و انگلیسی وجود داره؟ یعنی در یک فرمول هم عدد فارسی داشته باشیم و هم انگلیسی؟
ممنون
آری

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
  • -دریافت شده: 57
  • ارسال: 245
    • ديدن مشخصات
    • گروه دانشجویی ابوالوفا بوزجانی
« پاسخ #2 : ژانویه 17, 2011, 07:26:57 pm »
آری
اگر اشتباه نکنم منظور آقا وفا اینه که این موضوع رو قبلا توضیح دادن و باید تالار رو جستجو کنید، اما با اجازه ایشون بنده دوباره راه حلی رو که قبلا فرمودن خدمت‌تون تقدیم می‌کنم.
همیشه سخت‌ترین کارها آنهایند که ما در یافتن راه‌های ساده برای انجام آنها کوتاهی کرده‌ایم.

آفلاین Raminjj

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : ژانویه 19, 2011, 01:43:18 am »
خیلی ممنون از جوابتون. اما متاسفانه در فایل نمونه در واقع switch کردن بین عدد فارسی و انگلیسی در محیط ریاضی صورت نمی گیرد و در نتیجه مشکل من را حل نمی کند. مشکل من درست کردن چیزی شبیه فایل پیوست است، به طوری که عدد ۱ در اندیس ‌a_1 فارسی باشد.
آیا این راه حلی دارد؟ با تشکر مجدد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژانویه 19, 2011, 05:45:56 am »
خیلی ممنون از جوابتون. اما متاسفانه در فایل نمونه در واقع switch کردن بین عدد فارسی و انگلیسی در محیط ریاضی صورت نمی گیرد و در نتیجه مشکل من را حل نمی کند. مشکل من درست کردن چیزی شبیه فایل پیوست است، به طوری که عدد ۱ در اندیس ‌a_1 فارسی باشد.
آیا این راه حلی دارد؟ با تشکر مجدد.
مثال ایشون هم دقیقاً مشکل شما رو حل کرد. من نمی‌دونم چجوری مشکل شما را حل نمی‌کند. شما داخل یک فرمول نمی‌تونید قلم ریاضی را عوض کنید چون قبل از اینکه وارد محیط بشید قلم عوض شده اما بین دو فرمول راحا می‌تونید قلم رو عوض کنید.

آفلاین Raminjj

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژانویه 19, 2011, 03:38:30 pm »
ممنون از راهنمایی تان. من با همان کلک به صورت برعکس مشکلم را حل کردم. (فایل پیوست را ببینید.) اما نکته اصلی اینست که دستور \rl و \lr تنها در محیط متن کار میکنند و در محیط ریاضی کار نمیکنند. اگر کار میکردند خیلی بهتر بود که بتوان از آنها در دستوراتی مثل \mathbf و \mathbbm  استفاده کرد. با تشکر مجدد

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ژانویه 19, 2011, 04:06:44 pm »
ممنون از راهنمایی تان. من با همان کلک به صورت برعکس مشکلم را حل کردم. (فایل پیوست را ببینید.) اما نکته اصلی اینست که دستور \rl و \lr تنها در محیط متن کار میکنند و در محیط ریاضی کار نمیکنند. اگر کار میکردند خیلی بهتر بود که بتوان از آنها در دستوراتی مثل \mathbf و \mathbbm  استفاده کرد. با تشکر مجدد
خیر شما به راحتی می‌توانید از دستورات \rl و \lr در محیط ریاضی استفاده کنید کافی است آنها را داخل یک \hbox قرار دهید یا اینکه از \textbf، \textrm و غیره استفاده کنید. در پرونده ضمیمه هم مشکلی وجود ندارد که شما نوشته‌اید اولی درست است و دومی غلط. آیا شما قلم فارسی را می‌شناسید که ۱ در آن بصورت \mathbb باشد، اگر می‌شناسید می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید ولی اگر قلمی که از آن استفاده می‌کنید این حالت را نداشته باشد، ۱ معمولی جایگزینش خواهد شد. در ضمن من متوجه نمی‌شوم چرا شما از سبک bidi بعد از xepersian استفاده می‌کنید؟ یا نمی‌دانم چرا به جای اینکه از سبک amssymb استفاده کنید، از سبک bbm استفاده می‌کنید؟

دستورات \lr و \rl برای استفاده داخل \mathbf و غیره طراحی ندشه‌اند و خوب اگر از چیزی درست استفاده نکنید، خطا خواهید گرفت.

در آخر هم باید بگویم که من تا به حال کاربردی از حروف‌چینی ریاضی را ندیده‌ام که در یک فرمول نصف ارقام فارسی باشند و بقیه لاتین و اگر هم همچین کاربردی وجود داشته باشد، کاربرد بیخودی است که بسیار به حروف‌چینی متن ریاضی لطمه وارد می‌کند.

آفلاین Raminjj

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ژانویه 19, 2011, 04:31:41 pm »
خیر شما به راحتی می‌توانید از دستورات \rl و \lr در محیط ریاضی استفاده کنید کافی است آنها را داخل یک \hbox قرار دهید یا اینکه از \textbf، \textrm و غیره استفاده کنید. در پرونده ضمیمه هم مشکلی وجود ندارد که شما نوشته‌اید اولی درست است و دومی غلط. آیا شما قلم فارسی را می‌شناسید که ۱ در آن بصورت \mathbb باشد، اگر می‌شناسید می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید ولی اگر قلمی که از آن استفاده می‌کنید این حالت را نداشته باشد، ۱ معمولی جایگزینش خواهد شد. در ضمن من متوجه نمی‌شوم چرا شما از سبک bidi بعد از xepersian استفاده می‌کنید؟ یا نمی‌دانم چرا به جای اینکه از سبک amssymb استفاده کنید، از سبک bbm استفاده می‌کنید؟
منظور من هم دقیقا همین بود. قرارداد hbox یا textrm به منزله خروج از محیط ریاضی است و حرف من و شما یکی است. از سبک bbm به جای amssymb استفاده می‌کنم زیرا دستور \mathbbm عدد ۱ را به صورت دلخواه نشان می‌دهد ولی دستور \mathbb اعداد را ندارد و کارکتر نامربوط نشان میدهد. از bidi هم استفاده کردم چون کد مثال آقای موسوی را عینا کپی کردم وگرنه حق باشماست نیازی به فراخوانی آن بعد از xepersian نیست.

دستورات \lr و \rl برای استفاده داخل \mathbf و غیره طراحی ندشه‌اند و خوب اگر از چیزی درست استفاده نکنید، خطا خواهید گرفت.

در آخر هم باید بگویم که من تا به حال کاربردی از حروف‌چینی ریاضی را ندیده‌ام که در یک فرمول نصف ارقام فارسی باشند و بقیه لاتین و اگر هم همچین کاربردی وجود داشته باشد، کاربرد بیخودی است که بسیار به حروف‌چینی متن ریاضی لطمه وارد می‌کند.
پیشنهاد من هم دقیقاً سازگار کردن دستورات \lr و \rl با محیط ریاضی است (بدون استفاده از کلک hbox) که البته اگر اینکار را غیرضروری میدانید که هیچ.
کاربردی که گفتید دقیقا در مثال من وجود دارد. در اینجا \mathbbm{1}  در واقع بردار ثابت ۱ است که باید به صورت bbold لاتین نوشته شود اما اندیس a_1 باید مثل بقیه متن فارسی باشد.
بسیار ممنون از توجه شما.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ژانویه 19, 2011, 05:10:05 pm »
کاربردی که گفتید دقیقا در مثال من وجود دارد. در اینجا \mathbbm{1}  در واقع بردار ثابت ۱ است که باید به صورت bbold لاتین نوشته شود اما اندیس a_1 باید مثل بقیه متن فارسی باشد.
پرونده پیوست را ببینید.

آفلاین Raminjj

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : ژانویه 19, 2011, 05:35:10 pm »
پرونده پیوست را ببینید.
آقا وفا! دست شما درست! بسیار عالی بود. اینطور که من فهمیدم راه حل در استفاده از mathalpha به جای mathord بود. درسته؟‌ آیا مساله مشکلی در جاهای دیگه درسته نمیکنه؟ آیا در نسخه بعدی xepersian این مساله اصلاح میشه؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ژانویه 19, 2011, 07:18:01 pm »
آقا وفا! دست شما درست! بسیار عالی بود. اینطور که من فهمیدم راه حل در استفاده از mathalpha به جای mathord بود. درسته؟‌ آیا مساله مشکلی در جاهای دیگه درسته نمیکنه؟ آیا در نسخه بعدی xepersian این مساله اصلاح میشه؟
متأسفانه این مسئله مشکلی است. در حال حاضر xepersian روش تک‌پارسی را دارد که همه اعداد فارسی می‌باشند ولی با تغییری که دادم اعداد داخل \mathbf بصورت لاتین ظاهر می‌شوند که فکر کنم فعلاً این راه‌حل بهتری باشد.

فارسی شدن اعداد موجود در فرمول ها

نویسنده ابوالفضل دیانتانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 1
مشاهده: 3582
آخرين ارسال اكتبر 28, 2011, 09:20:45 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
اعداد انگلیسی در فرمول‌های ریاضی

نویسنده hnouriانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 7
مشاهده: 8452
آخرين ارسال سپتامبر 01, 2014, 06:31:53 pm
توسط فرشاد ترابی