سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تنظيمات حاشيه ها  (دفعات بازدید: 3189 بار)

آفلاین ali_da

• Full Member
  • -دریافت شده: 8
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
تنظيمات حاشيه ها
« : مارس 23, 2011, 01:11:23 pm »
 وقتي  با استفاده از بسته geometry تنظيمات مختلف صفحه مانند طول  و عرض متن را تغيير ميدهيم اين تنظيمات از يك صفحه جديد اعمال ميشود. آيا راهي هست  كه  اين تنظيمات از ادامه متن اعمال شود نه صفحه جديد. به عنوان مثال اگر به كتابهايي رياضي عمومي نگاهي بياندازيد مي بينيد كه  متن اصلي درحدود 12 سانتيمتر است و شكلها در حاشيه كتاب  با عرضي در حدود 5 ساتيمتر رسم شده اما هر جا كه بخش تمام  و تمرينها شروع شده  به صورت دو ستوني است و پهناي متن تقريبا 18 سانتيمتر است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : تنظيمات حاشيه ها
« پاسخ #1 : آوریل 23, 2011, 08:00:53 am »
وقتي  با استفاده از بسته geometry تنظيمات مختلف صفحه مانند طول  و عرض متن را تغيير ميدهيم اين تنظيمات از يك صفحه جديد اعمال ميشود. آيا راهي هست  كه  اين تنظيمات از ادامه متن اعمال شود نه صفحه جديد. به عنوان مثال اگر به كتابهايي رياضي عمومي نگاهي بياندازيد مي بينيد كه  متن اصلي درحدود 12 سانتيمتر است و شكلها در حاشيه كتاب  با عرضي در حدود 5 ساتيمتر رسم شده اما هر جا كه بخش تمام  و تمرينها شروع شده  به صورت دو ستوني است و پهناي متن تقريبا 18 سانتيمتر است.
این توضیحات کافی نیستند. نیاز به توضیحات کاملتری هست و احتمالاً کمی هم باید ماکرونویسی کنید. (جواب سوال شما مثبت است).

آفلاین ali_da

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آوریل 23, 2011, 08:25:31 am »
۱-منظور شما این است که توضیحات من کافی نیست؟
۲- اگر جواب مثیت است چطور می‌توانم این کار را بکنم؟ از راهنمای geometry  چیزی دستگیرم نشد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آوریل 23, 2011, 08:43:54 am »
۱-منظور شما این است که توضیحات من کافی نیست؟
بله

آفلاین ali_da

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آوریل 23, 2011, 12:26:56 pm »
من  می‌خواهم  بتوانم در یک صفحه دو متن با طول‌های متفاوت داشته باشم. الان وقتی   طول متن را ۱۰ سانتیمتر معین می‌کنم و می‌خواهم  مثلا از  وسط  صفحه ۵  به بعد( جاییکه بخش تمام شده) طول متن را به ۱۲ سانتیمتر تغییر دهم ،این امکان وجود ندارد و طول جدید از  صفحه ۶ اعمال می‌شود و به تبع آن متن من هم از صفحه ۶ به بعد درج می‌شود .

در صورتیکه این خواسته در حالت کلی امکان‌پذیر نیست، به طور خاص درخواستم این است:
 در شروع یک بخش  تنظیمات زیر را داشته باشم
\marginpar=5cm,\tewtwidth=12cm,\marginparsep=1cm 

و از یک جا به بعد(بعد از اتمام متن بخش مرود نظر و بلا فاصله > نه از صفحه جدید) تنظیمات زیر
\marginpar=0cm,\tewtwidth=18cm,\marginparsep=0cm
« آخرين ويرايش: آوریل 23, 2011, 12:35:28 pm توسط sh_mehry »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : آوریل 23, 2011, 01:03:41 pm »
من  می‌خواهم  بتوانم در یک صفحه دو متن با طول‌های متفاوت داشته باشم. الان وقتی   طول متن را ۱۰ سانتیمتر معین می‌کنم و می‌خواهم  مثلا از  وسط  صفحه ۵  به بعد( جاییکه بخش تمام شده) طول متن را به ۱۲ سانتیمتر تغییر دهم ،این امکان وجود ندارد و طول جدید از  صفحه ۶ اعمال می‌شود و به تبع آن متن من هم از صفحه ۶ به بعد درج می‌شود .

در صورتیکه این خواسته در حالت کلی امکان‌پذیر نیست، به طور خاص درخواستم این است:
 در شروع یک بخش  تنظیمات زیر را داشته باشم
\marginpar=5cm,\tewtwidth=12cm,\marginparsep=1cm 

و از یک جا به بعد(بعد از اتمام متن بخش مرود نظر و بلا فاصله > نه از صفحه جدید) تنظیمات زیر
\marginpar=0cm,\tewtwidth=18cm,\marginparsep=0cm
این ممکن نیست و این با آن چیزی که قبلاً پرسیدید بسیار متفاوت است. شما می‌توانید برای مثال یک صفحه را با ابعاد مشخصی تنظیم کنید و برای مثال یک محیط دیگر تعریف کنید که مثلاً مقادیر \rightskip و \leftskip را تغییر دهد و این جواب همان سوال اول شماست. باز هم می‌گویم که توضیحات شما لازم و کافی نیستند.

آفلاین ali_da

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : آوریل 23, 2011, 02:35:25 pm »
ببینید. شما و قتی در جایی از متن هر تغییری در ابعاد صفحه می‌دهید این تغییرات بلافاصله  در همان صورت نمیگیرد بلکه  با شروع از صفحه جدید اعمال می‌شود. من می‌خواهم این  تغییر ابعاد در هرجایی از صفحه که می‌خواهم صورت پذیرد. به  عنوان مثال در یک متن ۱۰ صفحه‌ای  ، دو نیم صفحه اول را با سطرهای ۱۰ سانتیمتری و هفت و نیم صفحه باقیمانده با طرهای 15 ساتیمتری تایپ گردد. بنابراین در صفحه سوم هم سطرهی ۱۰ سانتی و هم سطرهای ۱۵ سانتی داشته باشم. آیا با دستور \righskip  این کار شدنی است؟
 ببخشید اگر باز هم احساس میکنید توضیحاتم کافی نیست در صورا داشتن کتای ریاضی عمومی توماس  یا استیوارت (زبان اصلی ) به بخش تمرین‌های آن نگاهی بیندازید. می‌بینید که این بخش دوستونه است و مجموعه طول دو ستون از طول سطرهای متن اصلی کتاب بیشتر است. 

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : آوریل 23, 2011, 02:51:49 pm »
ببینید. شما و قتی در جایی از متن هر تغییری در ابعاد صفحه می‌دهید این تغییرات بلافاصله  در همان صورت نمیگیرد بلکه  با شروع از صفحه جدید اعمال می‌شود. من می‌خواهم این  تغییر ابعاد در هرجایی از صفحه که می‌خواهم صورت پذیرد. به  عنوان مثال در یک متن ۱۰ صفحه‌ای  ، دو نیم صفحه اول را با سطرهای ۱۰ سانتیمتری و هفت و نیم صفحه باقیمانده با طرهای 15 ساتیمتری تایپ گردد. بنابراین در صفحه سوم هم سطرهی ۱۰ سانتی و هم سطرهای ۱۵ سانتی داشته باشم. آیا با دستور \righskip  این کار شدنی است؟
 ببخشید اگر باز هم احساس میکنید توضیحاتم کافی نیست در صورا داشتن کتای ریاضی عمومی توماس  یا استیوارت (زبان اصلی ) به بخش تمرین‌های آن نگاهی بیندازید. می‌بینید که این بخش دوستونه است و مجموعه طول دو ستون از طول سطرهای متن اصلی کتاب بیشتر است.
من متأسفانه دسترسی به این کتابها ندارم اما همانطور که گفتم کاری که باید بکنید این است که یک محیط مثلاً exercises تعریف کنید و در آن مقادیر rightskip و leftskip را تغییر دهید.

آفلاین ali_da

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : آوریل 23, 2011, 04:01:26 pm »
چطور می شود از این دو دستور در یک محیط استفاده کرد. آیا ممکن است یک مثال برای ارسال کنید. . ترجیها محطی به صورت دوستونی باشد

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : آوریل 23, 2011, 06:06:51 pm »
چطور می شود از این دو دستور در یک محیط استفاده کرد. آیا ممکن است یک مثال برای ارسال کنید. . ترجیها محطی به صورت دوستونی باشد
اینطور که بنظر می‌رسد گونه جدید سبک geometry این امکان را فراهم کرده که من از آن بی‌خبر بودم. این پاسخ آقای دامن‌افشان را ببینید: http://www.parsilatex.com/joomla/index.php?option=com_smf&Itemid=0&topic=1469.msg8985#msg8985

تغيير فاصله متن از حاشيه هاي اطراف صفحه

نویسنده موسوی فردانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 3
مشاهده: 1404
آخرين ارسال مارس 16, 2013, 04:50:12 pm
توسط وحید دامن‌افشان