سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: یه مشکل در تایپ فرمول‌های بولد در XeLatex  (دفعات بازدید: 10093 بار)

آفلاین پویا

• Full Member
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 101
    • ديدن مشخصات
پاسخ : یه مشکل در تایپ فرمول‌های بولد در XeLatex
« پاسخ #15 : دسامبر 01, 2009, 10:26:16 am »
سلام
ببخشید من بعلت مشکلات چند روزی سر نزدم
اما در کتاب مقدمه ای نچندان کوتاه یه جا راجع به تعریف توابع که در لاتک نیست توضیح داده شده مثلا کواریانس شما میتونید بالا قبل از 
begin{document}
 اون دستور رو قرار بدید بعد اگه اونو بولد کنید با \boldsymbol ایتالیک نمیشه
موفق باشی

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #16 : دسامبر 01, 2009, 11:33:48 am »
سلام
ببخشید من بعلت مشکلات چند روزی سر نزدم
اما در کتاب مقدمه ای نچندان کوتاه یه جا راجع به تعریف توابع که در لاتک نیست توضیح داده شده مثلا کواریانس شما میتونید بالا قبل از 
begin{document}
 اون دستور رو قرار بدید بعد اگه اونو بولد کنید با \boldsymbol ایتالیک نمیشه
موفق باشی
انتظار نداشته باش کسی تمام سلول‌های خاکستری مغزش رو صرف فهمیدن این جمله شما کنه ;D
یک مثال واقعی بهتر از هر چیزیه.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
« پاسخ #17 : دسامبر 19, 2009, 11:42:50 pm »
سلام
مطلب رو دنبال کردم. حرف آقای طاهریون بی ربط نیست. برای مثال تصاویری رو که من فرستادم نگاه کنید. (تصویر اول و دوم) هر دو دقیقا یک فرمول هستند. یکی تو زی پرشین نوشته شده و دیگری توی استایل مقاله ی انگلیسی. جالب اینه که توی آمار ما ماتریس ها رو به صورت bold و بدون حالت italic می نویسیم. این مطلب تو مقاله انگلیسی رعایت شده اما تو مقاله فارسی که تو زی پرشین نوشته شده رعایت نشده. من از بسته ی mathptmx هم استفاده کردم. اما وقتی این بسته رو به کار می بریم تمام فونتهای مقاله (فقط تو انگلیسی این رو امتحان کردم) پر رنگ تر می شن. البته bold نمی شن اما به نظر می رسه همشون پر رنگ تر شدن. تو زی پرشین باعث می شه که شکل فونتها خیلی زشت بشه. و اصلا به صورت قبل نباشه. (تصویر سوم)

آفلاین پویا

• Full Member
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 101
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #18 : دسامبر 22, 2009, 11:07:51 am »
انتظار نداشته باش کسی تمام سلول‌های خاکستری مغزش رو صرف فهمیدن این جمله شما کنه ;D
یک مثال واقعی بهتر از هر چیزیه.
سلام
اقای دکتر من این انتظار رو ندارم و برای فهم این همه سلولهای
خاکستری نیاز نیست!!! سایت اینترنت دانشگاه امکان ساخت مثال رو به
من نمیده چون لاتک نداره!من فکر کردم با اون توضیح حل بشه
اگه حل نشه خوب طرف مقابل باز می پرسه
من خودم جز همین دسته هستم که نیاز به توضیح کامل دارم
و دوست دارم دیگران رو درست راهنمایی کنم.اما محدودیت امکانات دارم چه کنم؟؟!!
من نظرم این بود که دوستان اون متغیر رو بصورت یک تابع تعریف کنند بعد اون تابع رو هرجا نیاز داشتند بولد کنند

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #19 : دسامبر 25, 2009, 01:36:36 pm »
سلام
مطلب رو دنبال کردم. حرف آقای طاهریون بی ربط نیست. برای مثال تصاویری رو که من فرستادم نگاه کنید. (تصویر اول و دوم) هر دو دقیقا یک فرمول هستند. یکی تو زی پرشین نوشته شده و دیگری توی استایل مقاله ی انگلیسی. جالب اینه که توی آمار ما ماتریس ها رو به صورت bold و بدون حالت italic می نویسیم. این مطلب تو مقاله انگلیسی رعایت شده اما تو مقاله فارسی که تو زی پرشین نوشته شده رعایت نشده. من از بسته ی mathptmx هم استفاده کردم. اما وقتی این بسته رو به کار می بریم تمام فونتهای مقاله (فقط تو انگلیسی این رو امتحان کردم) پر رنگ تر می شن. البته bold نمی شن اما به نظر می رسه همشون پر رنگ تر شدن. تو زی پرشین باعث می شه که شکل فونتها خیلی زشت بشه. و اصلا به صورت قبل نباشه. (تصویر سوم)
من از حرفهای شما یک کلمه‌اش را هم نفهمیدم. در هر صورت اگر حروف‌چینی ریاضی با زی‌پرشین را نمی‌پسندید، می‌توانید از بسته‌های مشابه دیگر مانند فارسی‌تک یا عربی استفاده کنید.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #20 : دسامبر 25, 2009, 04:27:43 pm »
سلام آقای کارن‌پهلو
فکر نمی کنم نوشته من مشکلی داشته باشه. کاملا فارسی نوشته شده و مثال هم کاملا به فهم اون افزوده. شما در پاسخ دادن به دوستانتان کمی رعایت کنید لطفا. من دوست دارم با زی پرشین بنویسم. و این کار را هم انجام می دم. و خودم بانی این کار در دانشکده علوم ریاضی شهید بهشتی بودم. خیلی از مشکلات زی پرشین رو با پیشنهادات مناسب به دوستان خودم  حل کردم. مشکلی هم که برای دوستم به وجود آمده مشکل بنده هم هست که به هیچ وجه قابل تصحیح نیست. فقط جهت اطلاع و رفع آن این مطلب ذکر شد. اگر علاقه ای ندارید آن را اصلاح کنید مهم نیست. ما از روش های دیگر مثل تایپ در غیر از استایل زی پرشین استفاده می کنیم و تصویر مطلب را وارد زی پرشین می کنیم. کاری که الان من انجام می دهم
با تشکر

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #21 : دسامبر 25, 2009, 04:57:33 pm »
من قصد بی‌احترامی به هیچ وجه را نداشتم واقعاً من حرف شما را متوجه نشدم.

از اینکه بانی زی‌پرشین هم بوده‌آید بسیار ممنونم.

اگر به صحبتهای بنده در پاسخ به این دوست عزیز توجه کنید، من چندید بار این مطلب رو تکرار کردم، «وقتی شما قلم \mathbf را تغییر می‌دهید، قلم اعداد و حروف یکی خواهد بود به این معنا که شما نمی‌توانید اعداد را داخل دستور \mathbf با یک قلم و حروف را با قلم دیگری بنویسید». حالا من دو تا نکتهٔ منطقی می‌گم و خواهش می‌کنم شما هم روی این دو نکته و حرف بعدی من، منطقی فکر کنید:

۱- اگر بیائیم و اصلاً قلم \mathbf را با استفاده از دستور \setdigitfont عوض نکنیم، درست است که حروف داخل دستور \mathbf همان استاندارد لاتک خواهند بود اما اگر اعداد را بنویسید، اعداد چاپ نخواهند شد که یک باگ حساب خواهد شد.

۲- اگر همان کاری را کنیم که قلم \mathbf را با \setdigifont عوض کنیم، هم اعداد و هم حروف با این قلم نوشته خواهند شد. شاید شکل حروف خوب نباشد، اما حداقل باگی در میان نیست و ما استانداردها را نقض نکرده‌ایم.

وقتی شما به عنوان یک developer کار می‌کنید، متأسفانه نمی‌توانید یک دیدگاه را در نظر بگیرید و باید همهٔ جوانب را در نظر بگیرید. برای مثال نمی‌توان تصور کرد/فرص کرد که استفاده‌کنندگان فقط حروف را داخل \mathbf می‌نویسند و خبری از اعداد نیست. بنابراین راه‌حل ۲ منطقی‌تر است.

شما یک راه‌حل (لازم نیست که حتماً کد بنویسید، زبانی هم عالی است) که مشکلاتی را که به آن اشاره کردم حل کند و من با کمال میل آن را درست خواهم کرد.

در حال حاضر مشکلی وجود ندارد، فکر کنم تنها مشکل این است که شما نمی‌توانید با شکل حروف داخل دستور \mathbf کنار بیائید و احساس می‌کنید که همان قلم تک قشنگ‌تر است. من هم حرفی ندارم اما چندین بار در این مورد توضیح داده‌ام. خوب بود شما توضیحات بنده را هم کمی نگاه می‌کردید.

در ضمن، کپی کردن تصویر که به آن اشاره  کردید اولاً اصولی نیست و بعد هم فکر می‌کنم کاملاً وقت‌گیر باشد.

در مورد اینکه هم من حرف شما را متوجه نشدم، خوب است بدانید که من تحصیلات academic به زبان فارسی ندارم و الان حود ۲۳ است که در خارج از ایران زندگی می‌کنم. این فارسی‌نوشتن را هم تازه یاد گرفته‌ام، می‌توانید از مهدی امیدعلی یا مصطفی واحدی بپرسید که من اصلاً اول خوب نمی‌توانستم فارسی بنویسم و منظورم را برسانم. اینکه گفتم از حرف شما سر درنیاوردم، الکی نگفتم واقعاً منظور شما را متوجه نشدم.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #22 : دسامبر 30, 2009, 08:00:14 pm »
بنده نگفتم شما بی احترامی کردید. اما لحن شما کمی تند است. در مورد خودم صحبت نمی کنم. این لحن در بسیاری از پاسخ های شما به دوستانتان مشهود است. اینکه می گویید فارسی را خوب نمی نویسید به نظرم شکسته نفسی است. فارسی را بهتر از حداقل بنده می نویسید. اما نوشته های من هم ایرادی ندارد. بنده مدتها روی این مساله وقت گذاشتم اما به نتیجه نرسیدم. چون مشکل اصلی را فونت می دانم راهی برای حل این مشکل هم به ذهنم نمی رسد.
اگر می شد که بتوان فونت اعداد را غیر از فونت فرمولها انتخاب کرد خیلی خوب می شد. اما با توجه به گفته های شما این مساله باعث ایجاد باگ می شود و همانگونه که اکثر دوستان مشاهده کرده اند کل فرمول به هم می ریزد. اگر بتوان این باگ را درست کرد عالی می شود. و ظاهرا این مساله از دست شما خارج است.
باز هم تشکر می کنم برای زحماتی که می کشید و وقتی که صرف ارتقای این نرم افزار می کنید.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #23 : ژانویه 19, 2010, 12:50:18 pm »
من برای این مشکل راه‌حلی پیشنهاد می‌کنم: تا جایی که یادم می‌آید قلم ریاضی همیشه در تک متفاپت بوده است، پیشنهادم این است که قلمهای مخصوصی برای ریاضی تهیه شود به این صورت که صفر آن تو خالی باشد و حروف لاتین آن هم همان حروف لاتین قلمهای CMR باشد.

مشکل به همریختگی دستورات لاتک موقع تایپ در انجمن

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2192
آخرين ارسال نوامبر 03, 2009, 12:59:08 am
توسط محمود امین‌طوسی
مشکل با فاصله زیاد بین فرمول‌ها در محیط equation

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن باگ‌های نسخه ۱.۰.۴

پاسخ ها: 13
مشاهده: 7300
آخرين ارسال آوریل 07, 2010, 07:55:32 pm
توسط vafa