سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل mathbf  (دفعات بازدید: 9828 بار)

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
مشکل mathbf
« : ژانویه 20, 2010, 11:11:45 am »
مشکل اصلی همون setdigitfont هست. اگر این دستور رو قرار بدیم تا اعداد فارسی تایپ بشه اونوقت با دستور mathbf مشکل پیدا می کنیم. و بعضی از فرمولها رو نمی نویسه. اما اگر این دستور رو تعریف نکنیم اونوقت تمام اعداد در فرمولها به صورت انگلیسی ظاهر می شه که اصلا صورت خوبی نداره. این مشکل توی پارسی تک یا تک فارسی نبود.
من با setdigitfont مشکلی ندارم. شما می‌تونید اثبات کنید که با دستور mathbf توی زی‌پرشین بعضی از فرمولها نوشته نمی‌شوند؟ من به همیچین موردی برخورد نکردم.

زی‌پرشین تنها بسته‌ای است که mathbf را بصورت اساسی و استاندارد انجام می‌دهد. فارسی‌تک و تک‌پارسی باگ‌دار هستند در این نکته، به این معنی که اعداد داخل mathbf یا bold نیستند یا اصلاً چاپ نمی‌شوند. من در پستی یک راه حل به شما پیشنهاد کردم.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
پاسخ : مشکل mathbf
« پاسخ #1 : ژانویه 20, 2010, 01:48:22 pm »
سلام. در فایل پیوست با استفاده از قلم Parsi Digits عبارت لاتین داخل فرمول چاپ نمی‌شود:
\documentclass{article}
\usepackage{xepersian}
\settextfont[Scale=1]{XB Zar}
\setdigitfont{Parsi Digits}

\begin{document}
$\mathbf{x0}$
\end{document}
شاید مشکل از طرف من باشد. قبلاً آقای کارن‌پهلو در این مورد توضیحات مفصلی داده بودند که شاید بدرد دوستان بخورد.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ژانویه 20, 2010, 02:03:13 pm »
مشکل شما به این خاطر است که قلم Parsi Digits حروف انگلیسی را ندارد، اگر از قلمی استفاده کنید که حروف انگلیسی را داشته باشد مثل XB Niloofar مشکلی نخواهید داشت. پیشنهادم را اینجا دوباره مطرح می‌کنم:

این مشکل ماکروهای زی‌پرشین نیست بلکه مشکل قلم ریاضی است، بهترین راه‌حل این است که چند قلم ریاضی تهیه شود که صفر در آن تو خالی باشد و حروف انگلیسی این قلمها، همانند همان حروف انگلیسی قلمهای پیش‌فرض تک باشد. کار سختی نیست فقط کافی است glyphها را کپی نمود و تعدادی قلم مناسب ریاضی تهیه نمود.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
« پاسخ #3 : ژانویه 20, 2010, 09:24:31 pm »
سلام
ساخت قلم جدید کار سختی هست. قبلا یکی از دوستان این کار رو انجام می داد. اما مدتی هست که دیگه این کار رو نمی کنه. این هم درست هست که اگه از فونتهای سری XB استفاده کنید مشکل عدم نمایش حروف پیش نمی یاد اما یه مشکل دیگه پیش می یاد و اونم اینکه حالت حروف تغییر می کنه و دیگه مثل حالت قبلی نیست. شکل فونت حروف جالب نیست.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژانویه 20, 2010, 11:54:22 pm »
شما قرار نیست که یک قلم را از اول بسازید فقط کافی است دو قلم را داشته باشید و چند glyph را از یک قلم به قلم دیگر کپی کنید، حتی ۱۰ دقیقه هم طول نخواهد کشید. به هر حال همانطور که گفتم این مشکل ماکروهای زی‌پرشین نیست بلکه مشکل قلم است.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژانویه 21, 2010, 03:03:35 am »
سلام. در فایل پیوست با استفاده از قلم Parsi Digits عبارت لاتین داخل فرمول چاپ نمی‌شود:
\documentclass{article}
\usepackage{xepersian}
\settextfont[Scale=1]{XB Zar}
\setdigitfont{Parsi Digits}

\begin{document}
$\mathbf{x0}$
\end{document}
شاید مشکل از طرف من باشد. قبلاً آقای کارن‌پهلو در این مورد توضیحات مفصلی داده بودند که شاید بدرد دوستان بخورد.
من قبلا Parsi Digits رو ساخته بودم تا نیاز آنی دوستان رو برای قلم با صفر توخالی برطرف کرده باشم. الان نمی‌دونم چرا از Yas استفاده نمی‌کنید؟ قلم Parsi Digits خیلی ناکامله و نباید پخش بشه.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #6 : ژانویه 21, 2010, 07:20:29 am »
سلام، از توضیحات هر دوی شما متشکرم.
به این ترتیب به نظرم آقای شکوهی دیگر نباید در این خصوص مشکلی داشته باشند.
از وقتی که آقا مهدی قلم یاس را گذاشته‌اند از آن برای setdigitfont استفاده می‌کنم.
آقا مهدی من Parsi Digits را از DVD سمینار برداشته‌ام. لطفاً چک کنید که این قلم در DVD که توزیع می‌کنید حذف شده باشد.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ژانویه 21, 2010, 06:54:04 pm »
سلام
اگر منظورتون از فونت yas فونت XB Yas هست، من استفاده کردم. تا حدی بهتر از بقیه ی فونتها عمل می کنه. اما صفر اون تو خالی نیست. از طرفی با دستور boldsymbol هم بعضی جاها مشکل پیدا می کنه. البته دقیق بررسی نکردم مشکل چی بوده. اگر منظورتون فونت دیگه ای هست لطفا آدرس بدید تا دانلود کنم.
با تشکر

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ژانویه 21, 2010, 10:20:08 pm »
سلام
اگر منظورتون از فونت yas فونت XB Yas هست، من استفاده کردم. تا حدی بهتر از بقیه ی فونتها عمل می کنه. اما صفر اون تو خالی نیست. از طرفی با دستور boldsymbol هم بعضی جاها مشکل پیدا می کنه. البته دقیق بررسی نکردم مشکل چی بوده. اگر منظورتون فونت دیگه ای هست لطفا آدرس بدید تا دانلود کنم.
با تشکر

آفلاین آسیه

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 5
  • ارسال: 56
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : ژانویه 22, 2010, 11:55:37 am »
سلام
دستور \mathbf{} وقتی که عبارت داخل آکولاد پارامتر یعنی \mathbf{\theta} یا مشابه این قرار داده شود در خروجی نشان داده نمی‌شود، تنها وقتی که عبارت داخل آکولاد به صورت مثلاً X یا مانند این باشد در خروجی به صورت صحیح نشان داده می‌شود.

آیا راهی برای عمل کردن آن وقتی که پارامتر \theta یا مانند آن داریم وجود دارد؟ من با \boldsymbol هم امتحان کردم درست نشد.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ژانویه 22, 2010, 12:34:05 pm »
سلام
دستور \mathbf{} وقتی که عبارت داخل آکولاد پارامتر یعنی \mathbf{\theta} یا مشابه این قرار داده شود در خروجی نشان داده نمی‌شود، تنها وقتی که عبارت داخل آکولاد به صورت مثلاً X یا مانند این باشد در خروجی به صورت صحیح نشان داده می‌شود.

آیا راهی برای عمل کردن آن وقتی که پارامتر \theta یا مانند آن داریم وجود دارد؟ من با \boldsymbol هم امتحان کردم درست نشد.
مشکلی وجود ندارد. فایل ضمیمه را نگاه کنید.

آفلاین آسیه

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 5
  • ارسال: 56
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : ژانویه 22, 2010, 05:37:55 pm »
فایل ضمیمه را دیدم اما همانطور که مشخصه بودن یا نبودن دستور \mathbf برای پارامتر \theta فرقی نداره.

البته دستور \boldsymbol همونجوری هست که من می‌خوام اما نمی دونم چرا برای من کار نمیکنه؟  ???

همچنین فایل پیوست شما را که ذخیره می‌کنم کلاً برای من اجرا نمیشه، مشکلش چیه؟

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : ژانویه 23, 2010, 02:57:10 am »
دستور \mathbf فقط حروف a تا x و اعداد ۰ تا ۹ را bold می‌کند. برای bold کردن \theta و یا غیره باید از دستور \boldsymbol استفاده کنید. من از نسخه ۱.۰.۴ زی‌پرشین و bidi استفاده می‌کنم و به همین خاطر دستور \setlatintextfont را استفاده نکرده‌ام. شما اگر فقط \setlatintextfont را به همان فایل قبلی اضافه کنید، کار خواهد کرد. از اینکه دستور \bolsymbol برای شما کار نمی‌کند، تعجب می‌کنم. می‌توانید مثال کوجکی بفرستید که این دستور برای شما کار نمی‌کند؟

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : ژانویه 24, 2010, 11:12:29 pm »
سلام آقای امیدعلی
من فونت yas رو استفاده کردم. فرمولها رو شبیه فونت اصلی می نویسه اما اگر کمی دقت کنید می بینید خیلی هم شبیه نیست. کافی یه مثال خودتون اجرا کنید ببینید که تفاوت دارن. به هر حال این فونت مشکل الان من رو حل می کنه. ای کاش بشه کاری کرد که موقعی که فونت yas  رو استفاده می کنیم تاثیری روی فونت انگلیسی فرمولها نزاره
با تشکر

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ژانویه 25, 2010, 01:43:50 am »
سلام آقای امیدعلی
من فونت yas رو استفاده کردم. فرمولها رو شبیه فونت اصلی می نویسه اما اگر کمی دقت کنید می بینید خیلی هم شبیه نیست. کافی یه مثال خودتون اجرا کنید ببینید که تفاوت دارن. به هر حال این فونت مشکل الان من رو حل می کنه. ای کاش بشه کاری کرد که موقعی که فونت yas  رو استفاده می کنیم تاثیری روی فونت انگلیسی فرمولها نزاره
با تشکر
این موضوع رو وفا باید در صورت صلاحدید اصلاح کنه. اصولا در مکانیسم تغییر قلم ارقام، نباید قلم حروف عوض بشه چون حمایت خیلی از بسته‌های خوب قلم ریاضی مانند mathdesign رو از دست می‌دهیم.

مشکل با mathbf

نویسنده محسن رحمانیانانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 7
مشاهده: 3109
آخرين ارسال مه 17, 2010, 02:01:08 pm
توسط d.edalat
حل مشکل مربوط با \mathbf, \mathit و \mathrm

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3247
آخرين ارسال ژانویه 21, 2011, 08:33:35 pm
توسط h_nuri77
خطا و مشکل پس از آپدیت در دستورانی مانند mathbf mathrm و ...

نویسنده ebi2012انجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 2
مشاهده: 1533
آخرين ارسال آوریل 07, 2013, 08:20:06 am
توسط فرشاد ترابی
مشکل mathbf

نویسنده فرشاد ترابیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1114
آخرين ارسال آوریل 25, 2013, 05:26:13 pm
توسط vafa
مشکل با bidibeamer