سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: اندازه کتاب در قطع وزیری؟  (دفعات بازدید: 59578 بار)

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
اندازه کتاب در قطع وزیری؟
« : فوریه 05, 2010, 06:17:52 pm »
سلام
من یه کتاب رو که در اندازه a4 تایپ شده رو می‌خوام در قطع وزیری (که فکر کنم اندازه‌ش 16.5*23.5 باشه)  با حاشیه‌های مثلاً
بالا = ۲/۵
راست = ۳/۵
پایین = ۲
چپ = ۲/۵
 بدم واسه چاپ. حالا سوالم اینه که آیا با دستورات لاتک می‌شه این کار رو انجام داد؟ (یعنی با دستورات لاتک می‌شه اندازه کاغذ رو مشخص کرد؟) یا باید با دستورات خود چاپگر این کار رو انجام داد؟ آیا چاپخانه‌ها فایل a4 رو می‌گیرن و خودشون موقع چاپ بهش سایز می‌دن؟
کسی از دوستان تجربه‌ای توی این زمینه نداره؟
ممنون

دلیل ویرایش: اصلاح اشتباه تایپی
« آخرين ويرايش: نوامبر 15, 2012, 08:16:40 pm توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
پاسخ : اندازه کتاب در قطع وزیری؟
« پاسخ #1 : فوریه 20, 2010, 08:26:35 pm »
سلام
من یه کتاب رو که در اندازه a4 تایپ شده رو می‌خوام در قطع وزیری (که فکر کنم اندازه‌ش 16.5*23.5 باشه)  با حاشیه‌های مثلاً
بالل = ۲/۵
راست = ۳/۵
پایین = ۲
چپ = ۲/۵
 بدم واسه چاپ. حالا سوالم اینه که آیا با دستورات لاتک می‌شه این کار رو انجام داد؟ (یعنی با دستورات لاتک می‌شه اندازه کاغذ رو مشخص کرد؟) یا باید با دستورات خود چاپگر این کار رو انجام داد؟ آیا چاپخانه‌ها فایل a4 رو می‌گیرن و خودشون موقع چاپ بهش سایز می‌دن؟
کسی از دوستان تجربه‌ای توی این زمینه نداره؟
ممنون
جواب:
اندازه استاندارد متن داخل کتاب باید ۱۹*۱۲ باشه. یعنی پهنای متن باید ۱۲ سانت و ارتفاع متن (از سربرگ تا آخرین پانویس) باید ۱۹ سانت باشه (البته برای قطع وزیری). در ضمن واسه حاشیه‌ها، نمی‌خواد کاری انجام بدین. کافیه که فقط کتابتون رو روی برگه a4 با اندازه متن بالا و اندازه فونت مورد نظر به چاپخونه بدین، اونا خودشون این حاشیه رو موقع برش اعمال می‌کنن. به عبارت دیگه، فقط کافیه که یه a4 بهشون بدین که متن داخلش 19*12 باشه.
اگه در مورد نحوه طرح روی جلد هم سوالی بود، خوشحال می‌شم که بتونم کمک کنم.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : اوت 13, 2010, 05:21:51 pm »
جواب:
اندازه استاندارد متن داخل کتاب باید ۱۹*۱۲ باشه. یعنی پهنای متن باید ۱۲ سانت و ارتفاع متن (از سربرگ تا آخرین پانویس) باید ۱۹ سانت باشه (البته برای قطع وزیری). در ضمن واسه حاشیه‌ها، نمی‌خواد کاری انجام بدین. کافیه که فقط کتابتون رو روی برگه a4 با اندازه متن بالا و اندازه فونت مورد نظر به چاپخونه بدین، اونا خودشون این حاشیه رو موقع برش اعمال می‌کنن. به عبارت دیگه، فقط کافیه که یه a4 بهشون بدین که متن داخلش 19*12 باشه.
اگه در مورد نحوه طرح روی جلد هم سوالی بود، خوشحال می‌شم که بتونم کمک کنم.
آقا وحید؟ اگر خودمون در سایز وزیری بدهیم مشکلی پیش میاد؟ یعنی برای اونها بریدن بهتر هست؟ نمیشه خودشون روی وزیری پرینت بگیرن (در صورتی که فایل ما هم در قطع وزیری تایپ شده باشه)

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : اكتبر 06, 2010, 12:38:42 am »
آقا وحید؟ اگر خودمون در سایز وزیری بدهیم مشکلی پیش میاد؟ یعنی برای اونها بریدن بهتر هست؟ نمیشه خودشون روی وزیری پرینت بگیرن (در صورتی که فایل ما هم در قطع وزیری تایپ شده باشه)
با عرض معذرت به خاطر تاخیر در جوابگویی.
 اگه می‌خوای متنی  که داری تایپ کنی، بعدها به صورت
یه کتاب در قطع وزیری چاپ بشه، لازم نیست اندازه صفحه رو با دستور، عوض کنی. کافیه فقط اندازه طول و
 عرض متن رو عوض کنی. یعنی تو باید
با همون a4paper کار کنی و روی a4 هم پرینت بگیری. اون وقت خودشون بعد از چاپ، برش می‌دن. چون کاغذهایی که چاپخونه‌ها دارن، کاغذهایی هستش که ۸ تا a4 توش جا می‌شه. در واقع هر برگشون، ۱۶  صفحه (۸ تا رو، ۸ تا پشت) از کتاب شما (که روی a4 بهشون دادین) توش جا میشه. تا اونجایی که من می‌دونم، چاپخونه‌ها فقط a4 قبول می‌کنن و بعد از چاپ (پرینت) کتاب، اضافه‌هاشو میبرن و اونو به صورت وزیری یا هر قطع دیگه، درمی‌آرن.

آفلاین hossein215

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : اكتبر 05, 2012, 10:27:56 am »
به نام خدا
با سلام و احترام
تبدیل کتابی که به صورت pdf و در سایز A4 انجام داده اید به شکل وزیری که همان B5 می باشد به صورت زیر است:

نرم افزار A-PDF Page Master را از اینترنت دانلود نمایید (که حجم بسیار کمی دارد، حدود 3MB، و خیلی سریع هم نصب می شود و محیط بسیار ساده ای هم دارد. سعی کنید نرم افزار را به صورت free و کامل دانلود کنید، یعنی کد یاسریال هم داشته باشد. اگر نتونستید پیدا کنید، در نرم افزار یک قسمت Try است، که البته بعد از تبدیل در پی ادی اف جدید، صفحه اول را Mark می زند، که این هم راه حل دارد، یعنی شما میتوانید به اول پی دی اف خودتون یک صفحه مثلا سفید اضافه کنید و بعد از تبدیل با نرم افزار A-PDF Page Master آن صفحه را با ویرایشگر های پی ادی اف یا همان PDF Editor حذف یا Delete نمایید)

پس از دانلود و نصب این نرم افزار، آن را باز کنید، از قسمت فایل (File) اوپن (Open) را انتخاب کنید، و Pdf را که میخواهید سایز آن را تغییر دهید انتخاب کنید. بعد از انتخاب، از قسمت پیجز (Pages) ریسایز (Resize) را بزنید. حالا از قسمت Custom Size عرض و ارتفاع کاغذ B5 که همان وزیری می باشد را انتخاب نمایید.
(اندازه های استاندارد کاغذ ها را در سایت www.papersizes.org میتوانید پیدا کنید). برای کار شما، یعنی کاغذ B5 (وزیری) اندازه به صورت زیر است:
Width 6.9
Height 9.8
اندازه های فوق به اینچ است، که معمولا این نرم افزار ها اندازه ها را به اینچ (in) می نویسند. اگر به میلی متر (mm) بود، به قرار زیر است:
Width 176
Height  250
این اعداد را وارد کنید، Orientation را روی Same as original بگذارید. Resize content را روی No change بگذارید. Page را روی All بگذارید. Orientation پایینی را روی All بگذارید. حالا روی Resize کلیک نمایید. و در آخر save کنید (علامت فلاپی را بزنید یا از صفحه کلید Ctrl+S را بزنید).
اکنون فایل پی دی اف A4 شما به فایل پی دی اف B5 که همان اندازه کتاب وزیری می باشد، تبدیل شده است، در حالی که فونت ها و تصاویر و عکس ها تغییر نکرده اند و فقط کاغذ شما به اندازه وزیری درآمده است. و این همان چیزی است که شما می خواستید. (البته این نرم افزار موقع تبدیل از فایل قبلی شما یک کپی هم می گیرد، اما شما برای اطمینان یک کپی از فایل قبلی خود را از قبل داشته باشید).

امیدوارم، این توضیحات مفید واقع شده باشد.
همیشه موفق باشید
یاعلی
کتاب دانلود

وحید دامن‌افشان: آدرس ایمیل و سایت وارد شده به دلیل تجاری بودن، حذف شد.
« آخرين ويرايش: اكتبر 06, 2012, 12:16:33 am توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : اكتبر 05, 2012, 10:51:58 am »
من تا حالا هر وقت کتاب برای چاپ دادم، خود چاپخانه ابعاد آنرا تعیین کرد. یعنی من فقط طول و عرض متن را تعیین کردم.
البته این موضوع را خود چاپخانه ها از من خواسته بودند. قطع و اندازه در خود برش به دست میاد.
ظاهراً اصلا هم لازم نیست که شما حاشه ها را تعیین کنید. آنها خودشان کتاب شما را در مکان مناسب
پرینت گرفته و کارهایش را انحام میدهدند.

آفلاین hossein215

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : اكتبر 05, 2012, 11:13:18 am »
سلام..
این مطلب درست است، اما زمانی هم وجود دارد که شما میخواهید کتابی را در تیراژ بسیار پایین به جاپ برسانید، در آن صورت از فیلم و زینک استفاده نمی شود، و از حالتی به نام "ریسو" استفاده می شود، که میتوان گفت تقریبا شبیه به پرینت می باشد. هر چند، در این حالت، هزینه هر کتاب از حالت چاپ های معمول که با تیراژ های بالا مثلا 1000، 2000، و ... می زنند بالاتر می رود، اما در مجموع چون تعداد کمتری را می خواهید چاپ کنید، هزینه کلی کمتر خواهد شد. در این مواقع چاپخانه ها pdf کتاب را در سایز وزیری یا همان B5 از شما می خواهند. و اگر هم نخواهند، خودشان احتمالا با روشی که گفته ام آشنایی دارند و سایز کاغذ را تغییر می دهند. به عنوان نمونه، همین دیروز کتاب جدیدم را انتشارات به همین حالت از من خواست. و من چون با آن آشنا نبودم، از دنیای اینترنت، که همیشه گفته ام بزرگترین دانشگاه است که تنها مدرک نمی دهد، اطلاعات بدست آوردم، و بعد این اطلاعات را در اینجا در اختیار دیگران قرار دادم.
موفق باشید

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : اكتبر 05, 2012, 11:24:37 am »
با عرض معذرت به خاطر تاخیر در جوابگویی.
 اگه می‌خوای متنی  که داری تایپ کنی، بعدها به صورت
یه کتاب در قطع وزیری چاپ بشه، لازم نیست اندازه صفحه رو با دستور، عوض کنی. کافیه فقط اندازه طول و
 عرض متن رو عوض کنی. یعنی تو باید
با همون a4paper کار کنی و روی a4 هم پرینت بگیری. اون وقت خودشون بعد از چاپ، برش می‌دن. چون کاغذهایی که چاپخونه‌ها دارن، کاغذهایی هستش که ۸ تا a4 توش جا می‌شه. در واقع هر برگشون، ۱۶  صفحه (۸ تا رو، ۸ تا پشت) از کتاب شما (که روی a4 بهشون دادین) توش جا میشه. تا اونجایی که من می‌دونم، چاپخونه‌ها فقط a4 قبول می‌کنن و بعد از چاپ (پرینت) کتاب، اضافه‌هاشو میبرن و اونو به صورت وزیری یا هر قطع دیگه، درمی‌آرن.

سلام. crop mark رو فراموش نکنید، در صورتی که علائم برش را نداشته باشید،‌ ممکن است کتاب شما با حاشیه نامناسب برش بخورد. بعضی‌ها در حین چاپ این علائم را چاپ می‌کنند، بعضی‌ها هم فقط یک نسخه را با این علائم چاپ می‌کنند و بعد به عنوان الگو استفاده می‌کنند. در این خصوص با چاپخانه مشورت کنید.
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : اكتبر 05, 2012, 11:43:45 am »
سلام. crop mark رو فراموش نکنید، در صورتی که علائم برش را نداشته باشید،‌ ممکن است کتاب شما با حاشیه نامناسب برش بخورد. بعضی‌ها در حین چاپ این علائم را چاپ می‌کنند، بعضی‌ها هم فقط یک نسخه را با این علائم چاپ می‌کنند و بعد به عنوان الگو استفاده می‌کنند. در این خصوص با چاپخانه مشورت کنید.
با مشورت کردن کاملاً مواققم زیرا همانطور که گفتم در تجربه شخصی من وقتی به انتشاراتی گفتم که crop mark میخواهد یا نه
گفتند شما هیچ کار به هیچی نداشته باشید. ظاهرا انتشاراتی که من با آنها کار کردم، خودشان مسئولیت همه کارها را برعهده
داشتند. بنابراین مشورت کردن بهترین کار است. زیرا ممکن است زحمت شما برای آنها دچار مشکل کند  8)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : اكتبر 05, 2012, 11:46:04 am »
به نام خدا
با سلام و احترام
تبدیل کتابی که به صورت pdf و در سایز A4 انجام داده اید به شکل وزیری که همان B5 می باشد به صورت زیر است:

نرم افزار A-PDF Page Master را از اینترنت دانلود نمایید (که حجم بسیار کمی دارد، حدود 3MB، و خیلی سریع هم نصب می شود و محیط بسیار ساده ای هم دارد. سعی کنید نرم افزار را به صورت free و کامل دانلود کنید، یعنی کد یاسریال هم داشته باشد. اگر نتونستید پیدا کنید، در نرم افزار یک قسمت Try است، که البته بعد از تبدیل در پی ادی اف جدید، صفحه اول را Mark می زند، که این هم راه حل دارد، یعنی شما میتوانید به اول پی دی اف خودتون یک صفحه مثلا سفید اضافه کنید و بعد از تبدیل با نرم افزار A-PDF Page Master آن صفحه را با ویرایشگر های پی ادی اف یا همان PDF Editor حذف یا Delete نمایید)

پس از دانلود و نصب این نرم افزار، آن را باز کنید، از قسمت فایل (File) اوپن (Open) را انتخاب کنید، و Pdf را که میخواهید سایز آن را تغییر دهید انتخاب کنید. بعد از انتخاب، از قسمت پیجز (Pages) ریسایز (Resize) را بزنید. حالا از قسمت Custom Size عرض و ارتفاع کاغذ B5 که همان وزیری می باشد را انتخاب نمایید.
(اندازه های استاندارد کاغذ ها را در سایت www.papersizes.org میتوانید پیدا کنید). برای کار شما، یعنی کاغذ B5 (وزیری) اندازه به صورت زیر است:
Width 6.9
Height 9.8
اندازه های فوق به اینچ است، که معمولا این نرم افزار ها اندازه ها را به اینچ (in) می نویسند. اگر به میلی متر (mm) بود، به قرار زیر است:
Width 176
Height  250
این اعداد را وارد کنید، Orientation را روی Same as original بگذارید. Resize content را روی No change بگذارید. Page را روی All بگذارید. Orientation پایینی را روی All بگذارید. حالا روی Resize کلیک نمایید. و در آخر save کنید (علامت فلاپی را بزنید یا از صفحه کلید Ctrl+S را بزنید).
اکنون فایل پی دی اف A4 شما به فایل پی دی اف B5 که همان اندازه کتاب وزیری می باشد، تبدیل شده است، در حالی که فونت ها و تصاویر و عکس ها تغییر نکرده اند و فقط کاغذ شما به اندازه وزیری درآمده است. و این همان چیزی است که شما می خواستید. (البته این نرم افزار موقع تبدیل از فایل قبلی شما یک کپی هم می گیرد، اما شما برای اطمینان یک کپی از فایل قبلی خود را از قبل داشته باشید).

امیدوارم، این توضیحات مفید واقع شده باشد. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، لطفا بپرسید. ایمیل: info@ketabdownload.com
سایت: www.ketabdownload.com  سایت کتاب دانلود
همیشه موفق باشید
یاعلی
کتاب دانلود
هیچ احتیاجی به این کار نیست. خود تک توانایی این رو داره که کتاب رو در هر اندازه‌ای که دوست داشته باشی در بیاره. حتی اندازه خود کاغذ هم در تک قابل تنظیم هست.

اندازه حاشیه‌های کتاب در قطع و اندازه وزیری

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن طراحی صفحه

پاسخ ها: 0
مشاهده: 15839
آخرين ارسال نوامبر 21, 2012, 01:59:00 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
اندازه‌ی کتاب در قطع وزیری رحلی رقعی

مشاهده: 4507
آخرين ارسال ژوئیه 08, 2013, 08:30:58 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
کادر دور قطع کتاب وزیری در صفحه A4

مشاهده: 5216
آخرين ارسال مه 13, 2011, 03:24:22 am
توسط هادی صفی‌اقدم
درج نادرست صفحات حرفی در کتاب‌نامه

نویسنده علیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 8
مشاهده: 3214
آخرين ارسال دسامبر 31, 2009, 02:09:36 pm
توسط علی
طول سطرها و تعداد سطرهای استاندارد کتاب دانشگاهی

نویسنده پویاانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 7
مشاهده: 9407
آخرين ارسال ژانویه 18, 2014, 10:36:33 am
توسط ابوالفضل دیانت
چگونه فایل اس وی جی را با اندازه دلخواه و رزولوشن ۶۰۰ به jpg کنم!

نویسنده علی روستاانجمن گرافیک، جدول و شکل

مشاهده: 2351
آخرين ارسال دسامبر 07, 2009, 10:32:47 am
توسط علی روستا
درج شماره خط در کنار خطوط کتاب

نویسنده مهدی شریعتانجمن حروف‌چینی مستندات

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2673
آخرين ارسال ژانویه 20, 2010, 09:36:04 am
توسط محمود امین‌طوسی
کوچیک کردن اندازه فونت caption شکل‌ها؟