سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تهیه اسلاید با کانتکست  (دفعات بازدید: 11134 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : تهیه اسلاید با کانتکست
« پاسخ #15 : مارس 07, 2010, 02:50:14 pm »
و این صفحه که context wiki هست را ببینید. در قسمت Basic Bi-directional text  در قسمت Features می‌خوانید:

ConTeXt support for this was ushered in with XeTeX, but is fundamentally an eTeX feature. There is tentative support for direction changing with \pardir TRT and TLT, emulating Omega/Aleph's commands. These should be seen as low-level commands, to be intgrated with language switching, for example. There is a bad feature interaction between this and specials (e.g., color) support.

http://74.125.153.132/search?q=cache:Qm9qqiIFRV4J:wiki.contextgarden.net/XeTeX+\pardir+TRT&cd=8&hl=en&ct=clnk&gl=au

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #16 : مارس 07, 2010, 03:52:36 pm »
و این صفحه که context wiki هست را ببینید. در قسمت Basic Bi-directional text  در قسمت Features می‌خوانید:

ConTeXt support for this was ushered in with XeTeX, but is fundamentally an eTeX feature. There is tentative support for direction changing with \pardir TRT and TLT, emulating Omega/Aleph's commands. These should be seen as low-level commands, to be intgrated with language switching, for example. There is a bad feature interaction between this and specials (e.g., color) support.

http://74.125.153.132/search?q=cache:Qm9qqiIFRV4J:wiki.contextgarden.net/XeTeX+\pardir+TRT&cd=8&hl=en&ct=clnk&gl=au
این مطلب بیان می کنه که زیتک با sapecial ها مشکل داره و ربطی به کانتکست یا لاتک نداره.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #17 : مارس 07, 2010, 04:00:55 pm »
این مطلب بیان می کنه که زیتک با sapecial ها مشکل داره و ربطی به کانتکست یا لاتک نداره.
صد درصد. اما موضوع اینجاست که حروف‌چینی دوجهته در bidi بسیار وسیعتر و پیشرفته‌تر از آن چیزی است که context ارائه می‌دهد. برای مثال آیا در xecontext می‌توانید حروف‌چینی چند ستونه از راست به چپ کنید؟ خود هک کردن بستهٔ multicol در bidi یک پروژهٔ بزرگ بوده است. در واقع من شخصاً ممنون محدودیت‌های حروف‌چینی دوجهته در زی‌تک هستم چون توانسته‌ام بسیاری از کارهای ناممکن، را ممکن کنم و مثالهای بسیاری وجود دارد مثل هک کردن انواع بسته‌های مختلف برای رسم جدول، مثل بستهٔ wrapfig و غیره و غیره و غیره. در واقع بستهٔ bidi اولین سیستم نسبتاً کامل برای حروف‌چینی دوجهته می‌باشد. حتی مشکل رنگ هم  در bidi حل شده است.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #18 : مارس 07, 2010, 05:50:57 pm »
صد درصد. اما موضوع اینجاست که حروف‌چینی دوجهته در bidi بسیار وسیعتر و پیشرفته‌تر از آن چیزی است که context ارائه می‌دهد. برای مثال آیا در xecontext می‌توانید حروف‌چینی چند ستونه از راست به چپ کنید؟ خود هک کردن بستهٔ multicol در bidi یک پروژهٔ بزرگ بوده است. در واقع من شخصاً ممنون محدودیت‌های حروف‌چینی دوجهته در زی‌تک هستم چون توانسته‌ام بسیاری از کارهای ناممکن، را ممکن کنم و مثالهای بسیاری وجود دارد مثل هک کردن انواع بسته‌های مختلف برای رسم جدول، مثل بستهٔ wrapfig و غیره و غیره و غیره. در واقع بستهٔ bidi اولین سیستم نسبتاً کامل برای حروف‌چینی دوجهته می‌باشد. حتی مشکل رنگ هم  در bidi حل شده است.
نه اصلا xecontext دارای هیچ ابزار بغیر از همان ابزارهای دوجهتهٔ زیتک نیست. Bidi الان کار خود را در لاتک خوب انجام می‌دهد. ولی MKIV به عنوان مثال توانایی حروفچینی راست به چپ جدول رو داره نه به خاطر کانتکست بلکه به خاطر خود لواتک. در حقیقت lualatex به کمک بستهٔ آیندهٔ بیدی خیلی بهتر از بیدی روی زیلاتک خواهد بود. البته باید توجه داشت که حتی با لواتک هم تمام مشکلات حل نخواهد شد چون بعضی چیزها مثل متاپست و غیره که برای گرافیک به کار می‌روند ممکن است دوجهته نباشند. به این معنی که وقتی در آنها به نقطه (0,0) اشاره می‌کنید فارغ از جهت نوشتن به منتهی‌علیه سمت راست اشاره می‌کنند.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #19 : مارس 21, 2010, 08:17:04 am »
روند پذیرش کانتکست به جای لاتک دقیقاً شبیه روند پذیرش لاتک به جای word است. اگر بتونید به عدم تمایل درونیتان برای یادگیری یک چیز جدید غلبه کنید از مزایاش بهره‌مند می‌شید.
فکر نمی‌کنم. کانتکست مزیتی ندارد که تک یا لاتک آن را نداشته باشد. در حقیقت کانتکست کلی باگ دارد که تا بیائیم و همهٔ این باگها درست شوند، موی ما سفید شده است.

به عنوان یک ریاضی‌دان ترجیح می‌دهم وقتم را به جای اینکه بر سر کانتکست طلف کنم به تحقیق بپردازم و چند قضیه مشکل ریاضی را اثبات کنم. چون هدف فقط نوشتن یک سند است که تک یا لاتک این کار را برای من می‌کند.

آفلاین hasannoori

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 15
  • ارسال: 49
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #20 : دسامبر 27, 2010, 02:48:35 pm »
نخست باید توضیح بدهم که این محدودیت‌ها در مقایسه با beamer تعریف می‌شوند، یعنی در حالت آرمانی دوست دارم این کلاس همهٔ ویژگی‌های خوب beamer را داشته باشد که الان ندارد. برای نمونه، فرمان pause که در beamer هست، در bidipresentation نیست.
مشکلات زیادی هم دربارهٔ تصویر زمینه (background) در اسلایدها داشتم که در یک موضوع دیگر، یعنی در اینجا
http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=341.0
آن را نوشته‌ام. البته دوستم یک راه دیگر برای مشکل تصویر زمینه به کمک بستهٔ watermark یافته است که هرچند مشکل را کامل حل نمی‌کند، ولی اوضاع را کمی بهتر کرده است. آن راه‌حل را در همان موضوع می‌فرستم.
در هر دو مورد بايد بگويم كه من از bidi استفاده مي كنم و هم امكان استفاده از دستور pause وجود دارد و هم تصويرپس زمينه بدون مشكل است!!!!!!

در حال حاضر در حال تهيه اسلايد خودم هستم و در اولين فرصت نمونه كار خودم را ارسال مي كنم.

آفلاین hasannoori

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 15
  • ارسال: 49
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #21 : دسامبر 28, 2010, 03:08:09 pm »
امکانات کانتکست+لواتک برای تهیه اسلاید بسیار مناسب است. به نیازی به هیچگونه هک در کدها نیست. یک نمونه ارایه شده است.
جناب اميدعلي عزيز،
من فايل نمونه شما را گرفتم و با دستور
context FILENAME.tex
فايل را پردازش كردم. ولي متاسفانه نتيجه اين شد كه هيچ متن فارسي
ديده نمي شود!  :-\
ضمنا از تكلايو 2010 استفاده ميكنم.
فايل پردازش شده بهمراه مطعلقات را هم پيوست كرده ام.
لطفا نگاهي بياندازيد و اشكال كار را بيان كنيد.
آيا بايد كار ديگري مي كردم يا روش ديگري را بكار مي بستم؟  ???
با تشكر.
« آخرين ويرايش: دسامبر 29, 2010, 05:05:19 pm توسط hasannoori »

مشکل در تهیه اسلاید

نویسنده f.smailyانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2404
آخرين ارسال ژوئن 13, 2010, 01:08:21 am
توسط امیرمسعود
ایجاد لیست های طولانی در بیش از یک اسلاید

نویسنده e.roknabadiانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3459
آخرين ارسال اكتبر 17, 2009, 11:01:35 am
توسط vafa
کانتکست چیست؟

نویسنده d.edalatانجمن کانتکست CONTEXT

پاسخ ها: 2
مشاهده: 8580
آخرين ارسال دسامبر 28, 2010, 03:31:22 pm
توسط hasannoori
چگونه در ویندوز با زیپرشین اسلاید درست کنم؟

نویسنده rghanbariانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 11
مشاهده: 7787
آخرين ارسال سپتامبر 30, 2010, 03:46:28 am
توسط vafa
شیوه درست کردن اسلاید در ویندوز

نویسنده rghanbariانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 2
مشاهده: 2852
آخرين ارسال فوریه 17, 2010, 07:21:38 am
توسط rghanbari
درخواست نمونه‌ی اسلاید با بیمر در زی پرشین