سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: کمک برای پروژه Lollipop  (دفعات بازدید: 4293 بار)

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
کمک برای پروژه Lollipop
« : آوریل 04, 2014, 05:31:38 pm »
از آنجایی که این متن را به انگلیسی برای سایرین فرستاده‌ام، فقط آن را در اینجا کپی می‌کنم:
نقل قول
Please forward this email to anyone who has an interest in TeX or typesetting.

Lollipop is an advanced new TeX format like Plain TeX, ConTeXt, LaTeX, and other TeX formats that is built on top of the TeX engine. Lollipop was written by Victor Eijkhout in 1992--1993 and then was unmaintained until this year. I took the maintenance of Lollipop over this year and currently I am the only team member of Lollipop project. Lollipop was licensed under "No Commercial usage" and I just changed the license to GPL v3. Please see http://ctan.org/pkg/lollipop

Lollipop is TeX made easy. Lollipop is a macro package that functions as a toolbox for writing TeX macros. Its main aim is to make macro writing so easy that implementing a fully new layout in TeX would become a matter of less than an hour for an average document, and that it would be a task that could be accomplished by someone with only a very basic training in TeX programming.

Lollipop is an attempt to make structured text formatting available for environments where previously only WYSIWYG packages could be used because adapting the layout is so much more easy with them than with traditional TeX macro packages.

One of the goals of Lollipop is perfect mathematical typesetting; for example I am interested in developing a mechanism that Lollipop would be able to break your equations smartly into multilines; something that you do with align environment manually in LaTeX. The development of mathematical typesetting of Lollipop is on an early stage and I would like to get some feedback from mathematicians or other people that typeset mathematics with TeX to improve the design level of Lollipop for mathematical typesetting.

If you have any wish for mathematical typesetting with TeX; something that you think it would be good if it existed; something that could be improved please make an official feature request for the Lollipop project. The repository of Lollipop project can be fount at https://github.com/vafa/lollipop.

If you want to suggest any feature/wish, etc for mathematical typesetting, please post that at the issues section of Lollipop project page at https://github.com/vafa/lollipop/issues

I also need volunteers to test the development versions of Lollipop and report bugs; if you are happy to help, then please let me know.

Could you please post this to anyone with might be interested.

Note: If you want to contact me about Lollipop, please use my TUG email address for communication; that is persian-tex@tug.org

Thanks
البته یکی دیگر از هداف Lollipop حروف‌چینی راست به چپ و زبان پارسی است که در این متن نیامده است.

یاداشت برای مدیران: لطفاً نام انجمن را به Lollipop تغییر دهید.

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
پاسخ : کمک برای پروژه Lollipop
« پاسخ #1 : آوریل 04, 2014, 11:16:51 pm »
ممنون بابت معرفی این پروژه. فقط چند سوال:
۱. پروژه مهترنگار متوقف شده؟
۲. چه ارتباطی بین Lollipop و سیمرغ وجود داره؟
۳. فایل‌های زی‌پرشین توسط Lollipop قابل اجرا شدن هستن؟
۴. من در صفحه پروژه، فایل راهنمایی برای آشنایی بیشتر پیدا نکردم. اصلاً فایل راهنمایی برای این سیستم وجود داره که نحوه نصب و... رو توضیح داده باشه؟

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آوریل 05, 2014, 12:00:42 am »
چیزی که من متوجه شدم Lilipop  اساسا یک بسته نیست بلکه یک موتور پردازنده هست. یعنی lolipop را باید مثلا با xelatex مقایسه کرد درسته؟
در این صورت، آیا:
1. Lolipop برای نگارش فارسی است یا یک موتور عمومی است؟
2. آیا از خانواده TeX  هست؟ اگر اینطور هست چرا از اسم‌هایی که همگی با TeX خاتمه می‌یابند استفاده نشده؟ مثلا LoliTeX؟
3. برای توسعه این برنامه چه زبانی به کار می‌رود؟ آیا باید اطلاعات خاصی در این مورد داشته باشیم؟

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آوریل 05, 2014, 07:50:25 am »
ممنون بابت معرفی این پروژه. فقط چند سوال:
۱. پروژه مهترنگار متوقف شده؟
۲. چه ارتباطی بین Lollipop و سیمرغ وجود داره؟
۳. فایل‌های زی‌پرشین توسط Lollipop قابل اجرا شدن هستن؟
۴. من در صفحه پروژه، فایل راهنمایی برای آشنایی بیشتر پیدا نکردم. اصلاً فایل راهنمایی برای این سیستم وجود داره که نحوه نصب و... رو توضیح داده باشه؟
۱. پروژه مهترنگار همون Lollipop هست. من تصمیم داتشم اسم lollipop رو به مهترنگار عوض کنم که منصرف شدم و تصمیم گرفتم همون نام اصلی lollipop باشه و تغییر نکنه.

۲. هیچ ارتباطی وجود نداره. احتمال خیلی قوی وجود داره که سیمرغ تعطیل بشه علتش هم اینکه که پروژه Lollipop پروژه بزرگتری است که اهداف سیمرغ تنها یکی از اهداف Lollipop هست.

۳. خیر. xepersian خودش از لاتک استفاده می‌کنه اما lollipop خودش یک فرمت جداگانه مثل لاتک هست. فایل‌های ورودی lollipop و لاتک تفاوتهای اساسی دارند و برای تولید pdf باید از دستورات مختلفی استفاده کنی. برای مثال برای تولید یک مثال ساده که فایل pdf تولید کنی، در لاتک فایلت این شکلیه:
\documentclass{article}
\begin{document}
This is typeset by \LaTeX
\end{document}
و شما این سند رو با دستور
pdflatex filename.tex
اجرا می‌کنی. در صورتی که در Lollipop همین فایل باید به این صورت نوشته بشه:
\Strat
This is typeset by Lollipop
\Stop
و برای اجرای فایل از دتسور زیر استفاده می‌کنی:
lollipop filename.tex
امیدوارم توضیحاتم به اندازه کافی روشن بوده باشه.

۴. من دیشب نسخه 0.97 را به CTAN دادم، راهنما هم وجود داره:  http://ctan.org/pkg/lollipop

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آوریل 05, 2014, 08:03:27 am »
چیزی که من متوجه شدم Lilipop  اساسا یک بسته نیست بلکه یک موتور پردازنده هست. یعنی lolipop را باید مثلا با xelatex مقایسه کرد درسته؟
در این صورت، آیا:
1. Lolipop برای نگارش فارسی است یا یک موتور عمومی است؟
2. آیا از خانواده TeX  هست؟ اگر اینطور هست چرا از اسم‌هایی که همگی با TeX خاتمه می‌یابند استفاده نشده؟ مثلا LoliTeX؟
3. برای توسعه این برنامه چه زبانی به کار می‌رود؟ آیا باید اطلاعات خاصی در این مورد داشته باشیم؟
درسته lollipop یک متور پردازنده هست. با بروزرسانی چند روز آینده تک‌لایو، موتورهای پردازنده زیر وجود خواهند داشت:

lollipop برای تولید pdf

dvilollipop برای تولید dvi

lualollipop برای تولید pdf

dvilualollipop برای تولید dvi

فرق دو تای اول با دو تای دوم در اینه که دوتای اول از pdftex استفاده می‌کنند و دوتای دوم از luatex.

۱. یک موتور عمومی است اما نگارش فارسی یکی از هدف‌هاش هست. در حال حاضر این امکان وجود نداره. پروژه Lollipop پروژه عظیمی هست و نگارش فارسی زمانی اضافه می‌ؤه که سایر قسمت‌های پروژه توسعه پیدا کرده باشند که ممکنه چیزی حدود ۱۰ سال طول بکشه.

۲. Lollipop یک فرمت تک هست که از موتور TeX استفاده می‌کنه. اسم Lollipop توسط خود Donald Knuth پشینهاد شده. توضیح این مطلب در راهنمای lollipop وجود داره.

۳. برای توسعه برنامه از زبان برنامه‌نویسی تک استفاده میشه. برای استفاده از lollipop احتیاجی به دونستن این زبان برنامه‌نویسی نداری. زمانی که پروژه lollipop به تکامل نسبی برسه، حتی برای نوشتن برنامه‌نویسی در تک، احتیاجی نداری که برانامه به زبان تک بنویسی، Lollipop خودش همه امکانات رو فراهم می‌کنه و حتی یک بچه دبستانی به راحتی می‌تونه این کار رو کنه.

من یک پست در مورد فلسفه Lollipop می‌زنم و کمی بیشتر توضیح می‌دهم. برای اطلاعات بیشتر راهنما رو بخون.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : آوریل 05, 2014, 09:08:02 am »
خیلی ممنون از توضیحات جنابعالی.
با توجه به اینکه اکثر فایل‌های نوشته شده توسط دانشگاهیان و دانشجویان توسط زی‌پرشین (که لطف بزرگ شما به جامعه علمی محسوب میشه)
صورت گرفته، آیا چنانچه بخواهیم به سمت lollipop حرکت کنیم، آیا می‌توانیم متن‌های خود را از زی‌پرشین به آن منتقل کنیم؟
مثلا آیا امکان wrap کردن دستورهای زی‌پرشین روی lollipop  وجود دارد؟

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : آوریل 05, 2014, 09:41:54 am »
خیلی ممنون از توضیحات جنابعالی.
با توجه به اینکه اکثر فایل‌های نوشته شده توسط دانشگاهیان و دانشجویان توسط زی‌پرشین (که لطف بزرگ شما به جامعه علمی محسوب میشه)
صورت گرفته، آیا چنانچه بخواهیم به سمت lollipop حرکت کنیم، آیا می‌توانیم متن‌های خود را از زی‌پرشین به آن منتقل کنیم؟
مثلا آیا امکان wrap کردن دستورهای زی‌پرشین روی lollipop  وجود دارد؟
همونطور که قبلاً گفتم انجام این کار حداقل چیزی حدود ۱۰ سال طول میشکه و در اون زمان من ماکروهایی برای Lollipop خواهم نوشت که اسناد زی‌پرشین نوشته شده با lollipop قابل اجرا باشه با کمی تغییرات. بهعنوان مثال:

۱. خذف \documentclass

۲. جایگزینی \begin{document} با \Start

۳. جایگزینی \end{document} با \Stop

....

اما در حال حاضر می‌تونید نوشته‌های لاتین خودتون رو با Lollipop انجام بدهید تا بیشتر باهاش آشنا بشید.

شماره حساب برای کمک مالی به پروژه‌های گروه پارسی‌لاتک (زی‌پرشین، سیمرغ و ...)

نویسنده vafaانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 7990
آخرين ارسال دسامبر 04, 2011, 10:06:41 am
توسط vafa
معرفی پروژه/نرم‌افزار Lollipop - مهترنگار (MehtarNegar)

نویسنده vafaانجمن معرفی

پاسخ ها: 3
مشاهده: 1757
آخرين ارسال دسامبر 25, 2013, 08:46:20 am
توسط محمود امین‌طوسی
صفحه پروژه Lollipop

نویسنده vafaانجمن معرفی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 2608
آخرين ارسال آوریل 05, 2014, 09:28:50 am
توسط vafa
مرجع/کتاب برای یادگیری Lollipop چیست؟