سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: چگونه اندازه فونت فرمول های ریاضی را افزایش دهم؟  (دفعات بازدید: 12465 بار)

آفلاین hadi.ghorbani

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 4
    • ديدن مشخصات
سلام
در کاری که برای پایان نامه ام تهیه کرده ام اندازه فرمول ها کوچک تر از متن است و اصلا قابل قبول نیست. موضوعات مشابهی در این مورد وجود داشت که آنها را خواندم و اجرا کردم ولی موفق نشدم ( خب آخه هنوز مبتدی ام  ;D) در واقع تاثیری روی فرمول ها نداشتند.
چیزی که می خواهم این است که اندازه فونت فرمول ها را در ابتدای فایل و فقط یکبار تنظیم کنم نه برای هر فرمول جدا جدا و مثلا اینکه از \large و .... استفاده کنم. تشکر :)

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
نیازی به تغییر اندازه فونت ریاضی نیست، اشکال در فرمول نویسی شماست.
شما باید فرمول‌ها را به صورت نمایشی بنویسید، یعنی به جای اینکه در $ و center قرار دهید در
\[و
\]قرار دهید.
پیشنهاد می‌کنم به طور حضوری از کسی که به لاتک آشنا هست کمک بگیرید و یا یک کتاب لاتک مطالعه کنید.
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

آفلاین hadi.ghorbani

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
دوست عزیز چیزی که شما گفتید اصلا تاثیری نداشت. فکر می کنم شما اشتباه می کنید.
چیزی که من فرستادم  فقط یه نمونه از کار بود . من که همش از center و $ استفاده نکردم. اتفاقا از همه جور چیزی تو کارم هست ولی حتی یه مورد هم نیست که سایز فرمول ها یکم بزرگ تر باشه.
ببینید به خصوص زمانی که بخوام یه فرمول رو داخل متن فارسی بیارم این مساله کاملا مشهود تره. من که گفتم قبلا همه چیز درست بود منتها من رفتم scale ها رو به تناسب یکم بزرگ تر کردم ولی ظاهرا نتونستم فونت ریاضی رو یکم بزرگترش کنم.
دوستان اگه لطف کنید حالا که می خواید کمک کنید یه نمونه رو روی فایل خودم اجرا کنید. بعد وقتی درست بود بزارید همینجا تا دانلود کنم. نه اینکه فقط نظراتی بدید که بیشتر حرفه تا .....

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
چیزی که من گفتم رو هر کاربر تازه کاری متوجه می‌شه، شما می‌گی حرفه؟ راحت باش... ولی اون چیزی که در مورد انتگرال نوشته بودی به همین حرف خالی ربط داره.
شما اندازه فونت فارسی رو با scale هرچقدر دلت خواسته بزرگ کردی، توقع داری ریاضی هم بزرگ شه، بازم خودت می‌دونی. ظاهراً از دستورات تغییر اندازه در لاتک هیچ اطلاعی نداری، بازم میگی حرفه!
اون چیزی هم که من دیدم این بود که برای نوشتن فرمول از $ و center‌ استفاده کرده بودی، ظاهراً تقضیرش هم گردن منه!
اگر هم توقع داری کسی بنشینه یه فایل ۱۵۰ خطی رو غلط گیری کنه و بفرسته، توقعه زیادیه. من که همچین وقتی رو ندارم، کسی رو هم نمی‌شناسم که داشته باشته.
شما بهتره اون کاری رو که گفتم انجام بدی، یعنی کتاب رو شروع کنی به خوندن، نه با آزمون و خطا جلو بری.
و در ضمن، دو تا نکته به شما گفتم، یکی در خصوص فرمول، یکی در خصوص یادگرفتن لاتک، و هیچ کدوم هم اشتباه نیست. اینو هرکسی که این پست رو می‌خونه می‌تونه قضاوت کنه.

آفلاین hadi.ghorbani

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
دوست عزیز نوع حرف زدنم بد بود و معذرت می خوام. بابت این که گفتم "حرفه" هم معذرت میخوام. از اینکه میخونید و نظر میدید هم متشکر
من که خودم گفته بودم مبتدی هستم. اگه نبودم که نمیومدم همچین چیزی بپرسم
شما گفتی از کد   \]   استفاده کن خوب من اینکار رو کردم ولی فرقی نکرد. مثلا اگه من برم فونت فارسی رو سه برابر کنم، با همین یه کد مشکل حل میشه؟ ( ببین این که میگم جواب شما نیست ها ، این واقعا سواله. لطفا ناراحت نشید) یعنی منظورتون اینه که این کد نگاه میکنه به scale  فونت فارسی و بعد خودش رو با اون هماهنگ میکنه؟ اون مورد انتگرال رو درستش کردم. ببین مثلا وقتی میخوای یه فرمول رو تو متن فارسی قرار بدی این مساله جدی تره.مشکل اصلی من هم همینه که فرمولی که تو متن فارسی هست خیلی ناجوره.
ضمنا فایلی که من فرستادم اونجوری که شما میگی هم نیاز به وقت گذاشتن و غلط گیری نداره، چون بچه های دانشگاهمون از این استفاده میکنن. یعنی یه جورایی همه میان فقط متن خودشون رو توش کپی میکنن. منم این کار رو کردم. چیزی که من  اضافه کردم و برا شما فرستادم فقط حدود 5-6 خط متن و یه فرمول بوده.
ولی خب همین که کمک میکنید ممنون
 من 28 سالمه پایان نامم رو هم چند ماه پیش دفاع کردم. الان باید این فایل رو تحویل بدم تا تسویه کنم و فارغ التحصیل بشم. کارم کاملا آمادست. فقط این آخرش شیطونی کردم خواستم تموم فونت ها رو یکم بزرگترش کنم. اگه نتونم اینو درستش کنم میرم دوباره scale ها رو بر میگردونم به اندازه اولیه اش و همه چی درست میشه و میرم تحویلش میدم. دیگه با این همه دل مشغولی واقعا ارزش نداره وقتش هم نیست که برم درست و حسابی یاد بگیرم.
دوباره ممنون. جواب اون سوال بالایی رو بدی ها ;D
منطقی ترش اینه که این دو سه تا مشکلی که دارم رو از یکی بپرسم بعد برم کارم رو تحویل بدم.

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
سلام
خیر. تمام مشکل با \[ حل نمی‌شود، بلکه در مقایسه با بقیه فرمول، اندازه‌ها درست می‌شود. مثلاً انتگرال درست می‌شود. راه درست کردن این مشکل هم این است که تمام scaleها را به ۱ برگردانید، سپس با دستوراتی مثل \large فونت را بزرگ کنید، که هم فونت ریاضی را بزرگ می‌کند، هم لاتین و هم فارسی. scale کردن فقط اون یک فونت خاص (مثلاً نستعلیق)‌ رو بزرگ می‌کنه.
البته ارزش یاد گرفتن رو هم داره،‌ مطمئن باشید!

پ.ن: از دستورات سطح پایینی مثل
\fontsize{15pt}{18pt}\selectfontنیز می‌توانید استفاده کنید، اما دستورات large‌ و غیره بهتر است.

آفلاین hadi.ghorbani

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
سلام
ممنون
بله. ارزش یاد گرفتن رو داره.
متاسفانه مشکل ما اینه که تموم تنظیمات باید مطابق خواسته دانشگاه باشه.
منم فقط خواستم یه کوچولو فونت ها رو بزرگ ترش کنم.
نمیدونم این چیزی که شما گفتی چقدر از اون تنظیمات فاصله می گیره ولی خب امتحانش میکنم
اصلا از همونن اول نباید بهش دست میزدم
البته این چند روز خیلی چیزا یاد گرفتم
موفق باشید

آفلاین محبوبه166

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
    • ديدن مشخصات
این دقیقا مشکل من هم هست. منتها من مقیاس  عبارت فارسی رو کوچیک کردم و حالا فونت عبارتهای لاتین یا ریاضی ای که درون متن نوشته میشه خیلی بزرگه. لطفا اگر کسی راه حلی واسه این موضوع داره ارائه کنه:(

اندازه فونت بین 12 و 14.4 برای عبارات ریاضی

نویسنده aghajaniانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 5
مشاهده: 3359
آخرين ارسال دسامبر 13, 2012, 10:09:48 am
توسط aghajani
تغییر فونت فرمول ریاضی در beamer

نویسنده amintcانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2665
آخرين ارسال سپتامبر 07, 2013, 02:47:59 pm
توسط سید احمد موسوی
چگونه فایل اس وی جی را با اندازه دلخواه و رزولوشن ۶۰۰ به jpg کنم!

نویسنده علی روستاانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 0
مشاهده: 2683
آخرين ارسال دسامبر 07, 2009, 10:32:47 am
توسط علی روستا
کوچیک کردن اندازه فونت caption شکل‌ها؟

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 11
مشاهده: 7677
آخرين ارسال فوریه 05, 2010, 02:28:33 pm
توسط vafa
چگونه میتوان در محیط ریاضی در زی‌پرشین یک محیط دیگر"نکته"همانند"نتیجه"اضافه کرد؟

نویسنده meim007انجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 3355
آخرين ارسال فوریه 07, 2010, 06:24:28 pm
توسط محمود امین‌طوسی
چگونه فونت‌های جدید را در لینوکس روی سرور نصب کنیم؟

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن عمومی

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3411
آخرين ارسال فوریه 10, 2010, 06:36:21 pm
توسط محمود امین‌طوسی
روش نوشتن یک فرمول ریاضی

نویسنده f.smailyانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 2
مشاهده: 3312
آخرين ارسال ژوئن 01, 2010, 05:34:31 pm
توسط امیرمسعود
افزایش حداکثر اندازه مجاز فایل برای ضمیمه کردن در پست‌های تالار گفتگو