سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تکمیکر 3.0  (دفعات بازدید: 10667 بار)

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
تکمیکر 3.0
« : آوریل 06, 2011, 06:19:18 pm »
سلام
تکمیکر اخیرا ورژن 3.0 رو بیرون داده که فکر کنم چیز جالبی باشه. یک چیزی که از ورژن 2.2 به بعد اضافه شده این هست که میشه قسمتهای \section \chapter , .... را collapse کرد که به نظرم امکان بسیار عالی است.

تا جایی که یادم هست آقای سید رضی در چند ماه آینده تصمیم داشتند کارهایی بر روی تکمیکر دو جهته انجام دهند. شاید بد نباشد ورژن 3.0 را هم ملاحظه کنند شاید به درد خورد.

تغییرات در ورژن ها ی مختلف را می توان در آدرس زیر مشاهده کرد

http://www.xm1math.net/texmaker/log.html

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
پاسخ : تکمیکر 3.0
« پاسخ #1 : آوریل 10, 2011, 02:05:17 pm »
سلام
تکمیکر اخیرا ورژن 3.0 رو بیرون داده که فکر کنم چیز جالبی باشه. یک چیزی که از ورژن 2.2 به بعد اضافه شده این هست که میشه قسمتهای \section \chapter , .... را collapse کرد که به نظرم امکان بسیار عالی است.

تا جایی که یادم هست آقای سید رضی در چند ماه آینده تصمیم داشتند کارهایی بر روی تکمیکر دو جهته انجام دهند. شاید بد نباشد ورژن 3.0 را هم ملاحظه کنند شاید به درد خورد.

تغییرات در ورژن ها ی مختلف را می توان در آدرس زیر مشاهده کرد

http://www.xm1math.net/texmaker/log.html
سلام
ممنون از اطلاع‌سانی‌تون
من از ورژن ۲.۱ به بعد تک‌میکر را دانلود نکرده بودم که امروز بطور اتفاقی دیدم ورژن ۳ آمده با دانلود و آزمایش دیدم خاصیت شبیه به gedit همونطور که گفتم به موتور Qt اضافه شده و بصورت پیش‌فرض فعاله در مورد تک‌میکر غیرفعاله، فکر کنم بدلیل باگ‌هایی که پیش می‌آمده نویسنده تک‌میکر این امکان رو غیرفعال کرده، به امید خدا من سعی خواهم کرد ورژن ۱.۹.۹ رو با پچ دوجهته آپدیت‌شده در هفته اول اردیبهشت آماده کنم یا مستقیما سراغ تک‌میکر ۳ و پچ دوجهته جدید خواهم رفت که آن هم به امید خدا فکر کنم هفته سوم یا چهارم اردیبهشت‌ماه آماده شود.
یا حق

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
تکمیکر 3.0.2
« پاسخ #2 : آوریل 27, 2011, 12:08:08 pm »
با سلام
ورژن جدید تک‌میکر امروز در وب رسمی آن منتشر شد:
برگه دانلود

ChangeLog

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : تکمیکر 3.0.2
« پاسخ #3 : آوریل 27, 2011, 01:29:41 pm »
با سلام
ورژن جدید تک‌میکر امروز در وب رسمی آن منتشر شد:
برگه دانلود

ChangeLog
با بودن گونه جدید texworks که در آن به راحتی می‌توان راست به چپ تایپ کرد، چه احتیاجی به texmaker است؟ (این یک سوال است نه یک انتقاد)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آوریل 27, 2011, 03:08:22 pm »
با بودن گونه جدید texworks که در آن به راحتی می‌توان راست به چپ تایپ کرد، چه احتیاجی به texmaker است؟ (این یک سوال است نه یک انتقاد)
این نظر شخصی منه البته. اگه فایل ضمیمه شده را ببینید بین \ و sqrt فاصله افتاده. موارد دیگر هم مثل این هستند. البته وضع در تک‌ورکس پچ شده بهتر است.

در تکمیکر پچ‌شده داریم:
‪\footnote

اما در تک‌ورکس داریم:
footnote\

من تک‌ورکس پچ شده را از این نظر بیشتر می‌طلبم

یک مورد خیلی بد تک‌ورکس اینه که اگه سطر ۳ فایل ضمیمه شده را ببینید یک پانشته لاتین (ال‌تی‌آر فوتنوت) که متن جلوش هم لاتین هست. ولی به شدت داغونش کرده
نظرتون در مورد خریداری یک ادیتور از طرف من و با هزینه من چیه؟ میخام در اختیار گروه بگذارم. اگر اعضا ادیتور خوبی سراغ داشتند به من بگند تا بخرم و با لایسنس سایت بخرم و در اختیار گروه بذارم
با تشکر قبلی
« آخرين ويرايش: آوریل 27, 2011, 03:10:30 pm توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #5 : آوریل 27, 2011, 05:58:04 pm »
اگر کاربر با لاتک و دستورات آن آشنایی قبلی داشته باشد، texworks خوب است اما درغیر این‌صورت برای تازه‌کاران که هیچ یک از دستورات لاتک را بلد نیستند، محیط TeXMaker با ابزاری که دارد راحت‌تر است و فرد تازه‌کار مشکل کمتری در ورود به لاتک خواهد داشت.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : آوریل 28, 2011, 04:29:12 am »
این نظر شخصی منه البته. اگه فایل ضمیمه شده را ببینید بین \ و sqrt فاصله افتاده. موارد دیگر هم مثل این هستند. البته وضع در تک‌ورکس پچ شده بهتر است.

در تکمیکر پچ‌شده داریم:
‪\footnote

اما در تک‌ورکس داریم:
footnote\

من تک‌ورکس پچ شده را از این نظر بیشتر می‌طلبم

یک مورد خیلی بد تک‌ورکس اینه که اگه سطر ۳ فایل ضمیمه شده را ببینید یک پانشته لاتین (ال‌تی‌آر فوتنوت) که متن جلوش هم لاتین هست. ولی به شدت داغونش کرده
نظرتون در مورد خریداری یک ادیتور از طرف من و با هزینه من چیه؟ میخام در اختیار گروه بگذارم. اگر اعضا ادیتور خوبی سراغ داشتند به من بگند تا بخرم و با لایسنس سایت بخرم و در اختیار گروه بذارم
با تشکر قبلی
شما تا به حال کلیک راست توی تک‌ورکز انجام دادید؟ اگر انجام داده باشید کاراکترهای کنترلی یونیکد را می‌توانید وارد کنید که این را هم حل می‌کند

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : آوریل 28, 2011, 04:30:34 am »
اگر کاربر با لاتک و دستورات آن آشنایی قبلی داشته باشد، texworks خوب است اما درغیر این‌صورت برای تازه‌کاران که هیچ یک از دستورات لاتک را بلد نیستند، محیط TeXMaker با ابزاری که دارد راحت‌تر است و فرد تازه‌کار مشکل کمتری در ورود به لاتک خواهد داشت.
این دقیقاً همان دلیلی است که نباید از texmaker استفاده کرد.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : آوریل 28, 2011, 08:46:12 am »
شما تا به حال کلیک راست توی تک‌ورکز انجام دادید؟ اگر انجام داده باشید کاراکترهای کنترلی یونیکد را می‌توانید وارد کنید که این را هم حل می‌کند
بله! یعنی من باید برای هر دستور مثلا \footnote باید اول و آخرش دو بار کلیک راست کنم و کاراکتر خاص وارد کنم؟

این دقیقاً همان دلیلی است که نباید از texmaker استفاده کرد.
یعنی منظورت اینه که باید دستورها را از راهنما بخونه و حفظشون کنه و از منوی نمادهای تک‌میکر استفاده نکنه؟
( یعنی مثلا بره حفظ کنه که دستور sqrt\ برای جذر هست)

« آخرين ويرايش: آوریل 28, 2011, 08:49:05 am توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
« پاسخ #9 : آوریل 28, 2011, 09:22:21 am »
با سلام

من هم با این نظر در کل موافق هستم که نباید علائم مربوط به تک در دسترس کاربر باشه. و در واقع موافقم که کاربر باید اونها رو حفظ کنه.

البته من خودم به این صورت حفظ شدم که زمانی که با فارسی تک کار می کردم مجبور بودم هی برم تو winedit و برگردم و تایپ کنم که به مرور زمان حفظ شدم.

البته به نظر من ادیتور باید حتما auto complete داشته باشه.

دلیلم هم این هست که یک تایپیست باید به این نقطه برسه که فقط از کیبورد استفاده کنه و اصلا سراع ماوس نره تا سرعتش بتونه خیلی بالا بره در غیر این صورت سرعت تایپ از یک حدی بالاتر نمی‌ره.

اگر ادیتور راهنمای علائم داشته باشه، کاربر عادت می کنه و خیلی سخت به این سمت میره که فقط از کیبورد استفاده کنه.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : آوریل 28, 2011, 09:51:49 am »
با سلام

من هم با این نظر در کل موافق هستم که نباید علائم مربوط به تک در دسترس کاربر باشه. و در واقع موافقم که کاربر باید اونها رو حفظ کنه.

البته من خودم به این صورت حفظ شدم که زمانی که با فارسی تک کار می کردم مجبور بودم هی برم تو winedit و برگردم و تایپ کنم که به مرور زمان حفظ شدم.

البته به نظر من ادیتور باید حتما auto complete داشته باشه.

دلیلم هم این هست که یک تایپیست باید به این نقطه برسه که فقط از کیبورد استفاده کنه و اصلا سراع ماوس نره تا سرعتش بتونه خیلی بالا بره در غیر این صورت سرعت تایپ از یک حدی بالاتر نمی‌ره.

اگر ادیتور راهنمای علائم داشته باشه، کاربر عادت می کنه و خیلی سخت به این سمت میره که فقط از کیبورد استفاده کنه.
من هم موافقم هر چند دستورات لاتک نیازی به حفظ کردن نداره وقتی اون رو برای یک مدتی استفاده کنید دیگه بهش عادت میکنید به عبارت دیگر مثل راه رفتن میمونه که شما اول که بچه هستید نمیتونید راه برید ولی بعد میتونید.

(به رشد تصاعدی امتیازهای منفی من هم توجه کنید، آدمهای عقده ای زیاد داریم، بیا هم به خلق خدمت کن و هم امتیاز منفی بگیر!)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : آوریل 28, 2011, 09:56:00 am »
من هم موافقم هر چند دستورات لاتک نیازی به حفظ کردن نداره وقتی اون رو برای یک مدتی استفاده کنید دیگه بهش عادت میکنید به عبارت دیگر مثل راه رفتن میمونه که شما اول که بچه هستید نمیتونید راه برید ولی بعد میتونید.

(به رشد تصاعدی امتیازهای منفی من هم توجه کنید، آدمهای عقده ای زیاد داریم، بیا هم به خلق خدمت کن و هم امتیاز منفی بگیر!)
وفا سوال من را ندیدی؟ اینکه باید برای هر دستوری مثل \footnote کاراکتر کنترلی در تک‌ورکط باید وارد کنم یا راه بهتری هست که خود تک‌ورکز وارد کنه؟
آره دیده بودم. امتیاز منفی های من هم  از ۴ روز پیش به این ور ۴ برابر شده است. از چند روز پیش برای من هم همین طوری شده و واقعا آدم مریض پیدا میشه

وفا جان؟ خیلی ها قدردان زحمت‌هایی که برای جامعه پارسی زبان ایران کشیده‌ای هستند. هر جایی میرم (انتشاراتی‌ها) صحبت از زی‌پرشین هست و این که این را کی هست که درست کرده. خدا خیرت بده
« آخرين ويرايش: آوریل 28, 2011, 10:02:43 am توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #12 : مه 02, 2011, 11:02:03 am »
در مورد «این یک سوال است نه یک انتقاد» باید بگویم من همیشه سعی کرده‌ام انتقادپذیر باشم، که امیدوارم عملکردم به همین شکل بوده باشد.
و اما در مورد سوالت وفاجان:
در انتخاب ویرایش‌گر مثل خیلی انتخاب‌های دیگر سلیقه کاربر تاثیر زیادی در آن دارد.
در مورد گونه جدید تک‌ورکز هم، در نسخه پچ شده تک‌میکر در حدود ۲ سال پیش به این حد (شبیه gedit) رسیدیم که البته در آن زمان چون از کدهای سطح بالا استقاده شده بود و محدودیت‌های موتور متن Qt باعث ضعف در قسمت Undo/Redo میشد، که این اشکال هم چندین ماه پیش که تغییر را به سطوح پایین (API های Qt) اعمال کردم تقریبا حذف شد.
از طرف دیگر روش وارد کردن نویسه‌های کنترلی یونیکد برای سند‌های جدید عمل می‌کند اما در مورد بارگذاری سندهای قدیمی باز مشکل باقیست، که در نسخه پچ شده سعی شد تا حد امکان این نویسه‌ها در مکان مناسب وارد شوند!

در واقع هدف فراتر رفتن از حد gedit است که همین الان هم کمی به آن رسیده‌ایم فقط طول میکشد تا به نسخه‌ای پایدار برسیم. که البته همانطور که گفتم با تغییر جدید موتور متن Qt (همان چیزی که در texworks دیده‌اید) پچ نسبت به قبل بسیار پایدارتر خواهد شد.
آیا کاراکترهای کنترلی را در تک‌ورکز وارد میکنید مشکل کامپایل پیش نمی‌آید؟
چون قبلا یادم است وجود این کاراکترها مشکل کامپایل ایجاد می‌کرد، که مجبور به حذف آن‌ها در زمان کامپایل شدم.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #13 : مه 02, 2011, 11:04:19 am »
در بین دوستان کسی با تک‌میکر ۳ به بالا و زی‌پرشین همراه تونسته سندهاش رو کامپایل کنه؟ با تک‌میکر ۳ یا بالاتر به هیچ مشکلی تا بحال برنخورده‌اید؟  ???

آفلاین Jalil

• Full Member
  • -دریافت شده: 114
  • ارسال: 213
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : مه 02, 2011, 12:31:18 pm »
من با تکمیکر 3.0.2 و تکلایو 2010 کامل ، سندی را که قبل نوشته بودم را امتحان کردم و مشکی ندیدم.

نصب تکمیکر در لینوکس

نویسنده محمد چهارسوقیانجمن Texmaker

پاسخ ها: 13
مشاهده: 5751
آخرين ارسال دسامبر 13, 2009, 01:47:01 pm
توسط محمد چهارسوقی
توزیع تکمیکر ۲.۰.۰ توسط سایت اصلی تکمیکر

نویسنده محمد چهارسوقیانجمن Texmaker

پاسخ ها: 5
مشاهده: 2983
آخرين ارسال اوت 16, 2010, 02:16:10 pm
توسط سیدرضی علوی‌زاده