سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: راهنمای نصب زی‌پرشین (TeXLive و TeXMaker) در اوبونتو ‪Ubuntu  (دفعات بازدید: 27543 بار)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
مطلب‌های این صفحه و موضوع به ویکی منتقل شده‌اند. (یا در حال انتقال هستند.) و در این صفحه آپدیت نخواهند شد. از ویکی می‌توانید همین مطلب را بصورت آپدیت‌شده و بهتر بخوانید.

فیلم  آموزشی آنلاین این مطلب را در «آموزش ویدئویی نصب تک‌لایو در اوبونتو» ببینید.
***مراحل کار:
نصب تک‌لایو
* اولش توی ویکی نوشته که:
نخست همهٔ بسته‌های تک‌لایو قبلی را که روی رایانه‌تان نصب است، حذف کنید:
‪sudo apt-get remove texlive*‬
چون من از قبل تک‌لایو را روی این اوبونتو نصب نداشتم، این مرحله را انجام ندادم.

* دی‌وی‌دی تک‌لایو را داخل دی‌وی‌دی رام بگذارید.
* یک Terminal باز کنید.
* به داخل دی‌وی‌دی تک‌لایو بروید. من با این دستورها رفتم:
iran@iran:~$ cd /media
iran@iran:/media$ dir
floppy   floppy0  texlive
iran@iran:/media$ cd texlive
iran@iran:/media/texlive$ dir
archive               README
install-tl            rsync
install-tl-advanced.bat       TeXLive_RSync_2\ month\ ago.bat
install-tl.bat            tlpkg
install-tl-unx.tar.gz         update-tlmgr-r23180.exe
install-tl-unx.tar.gz.sha256  update-tlmgr-r23180.exe.sha256
install-tl.zip            update-tlmgr-r23180.sh
install-tl.zip.sha256         update-tlmgr-r23180.sh.sha256
* همانطور که می‌بینید فایلی با نام install-tl هست. برای اجرایش دستور زیر را زدم:
iran@iran:/media/texlive$ sudo perl install-tl
همین که Enter بزنید، پسورد را با دستور زیر از شما می‌خواهد:
[sudo] password for iran:
من پسورد را وارد کردم و Enter را زدم. پیغام‌های زیر ظاهر شد:
‪ <O> options:‬
‪   [ ] use letter size instead of A4 by default‬
‪   [X] allow execution of restricted list of programs via \write18‬
‪   [X] create all format files‬
‪   [X] install macro/font doc tree‬
‪   [X] install macro/font source tree‬
‪   [X] after install, use tlnet on CTAN for package updates

‪ <V> set up for portable installation‬

‪Actions:‬
‪ <I> start installation to hard disk‬
‪ <H> help‬
‪ <Q> quit‬

‪Enter command:[/size] ‬
* حرف O (اُ لاتین) را زدم.
* حرف L را زدم.
* ۳ تا اینتر زدم تا مسیرهای پیش‌فرض تایید بشه.
* حرف R را زدم که به منوی اصلی برگرده.
* حرف I (آی لاتین) را زدم که نصب شروع بشه.
بعد از اتمام نصب، این پیغام زیر را داد:
Most importantly, add /usr/local/texlive/2011/bin/i386-linux
 to your PATH for current and future sessions.

Welcome to TeX Live!
Logfile: /usr/local/texlive/2011/install-tl.log
iran@iran:/media/texlive$
*یعنی مسیر نصب تک‌لایو را باید به path اضافه کنیم. یعنی به اوبونتو بفهمانیم که مثلا XeLatex و PdfLatex و Latex و ... کجا هستند.

این کار با آن دکه‌ی L که ما زدیم انجام شده است. اما اگر دیدید ویرایشگرتون قادر به شناسایی دستور مثلاً XeLaTeX نیست باید مسیر bin تک‌لایو را به path سیستم اضافه کنید.

برای من پوشه‌ی bin در پوشه  ‪/usr/local/texlive/2011/bin/i386-linux‬ هستند.
برای توزیع‌های مختلف لینوکس فرق می‌کند.
برای اوبونتوی ۶۴ بیتی، مسیر زیر هست:
/usr/local/texlive/2012/bib/x86_64-linux* برای اضافه کردن به path یک Terminal باز کنید و بزنید:
sudo gedit /etc/environment
پسورد یوزر کاربری خود را وارد کنید و Enter بزنید.
در پنجره‌ای که باز شد، برای من نوشته است:
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
باید مسیر نصب تک‌لایو یعنی ‪/usr/local/texlive/2011/bin/i386-linux ‬  را بعد از " کپی کنید و یک : بعدش بگذارید. مثلا برای من شد:
PATH="/usr/local/texlive/2011/bin/i386-linux:/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
حالا دکمه save را بزنید و پنجره gedit را ببندید.
پنجره Terminal را هم ببندید.

نصب تک‌میکر:
من فایل bidiTeXMaker_Lin که تک‌میکر دو جهته هست را در دسکتاپ کپی کردم.
رویش دابل کلیک کردم و سپس یک فایل داخلش بود. رویش دابل کلیک کردم و یک پنجره نصب باز شد. روی دکمه install کلیک کردم.
پسوردم را وارد کردم و روی دکمه Authenticate کلیک کردم.
یک پنجره اومد که The packege is of bad quality نوشته. (دوستان؟ برای چی؟).
روی Ignore and install کلیک کردم.
نصب که تموم شد این پنجره را بستم.
* حالا تک‌میکر را با تایپ texmaker در Terminal باز می‌کنم.
آیا روش بهتر و دم دست‌تری برای باز کردن تک‌میکر به جز دابل کلیک روی فایل TeX هست؟ با تشکر از دوستمان که جواب این سوال را دادند.
جواب: خود تک میکر هم از منوی Application/Office/Texmaker قابل دسترسی است.

متاسفانه دستور Quick Build روی XeLatex تنظیم نشده است. برای این کار منوی Options و سپس Configure TeXMaker و سپس Quick Build و سپس گزینه user  را انتخاب و داخل کادرش را خالی کنید و دستور زیر را در کاردش کپی کنید.
xelatex -interaction=nonstopmode -synctex=-1 %.tex

نصب فونت فارسی:
دو روش داریم. ۱- نصب برای همه کاربران      ۲- نصب برای کاربر جاری

**ابتدا روش نصب برای همه کاربران:
محل اصلی قرار گرفتن فونت‌ها را در لینوکس مسیر زیر هست:
/usr/share/fonts/
در صورتی که فونت‌ها را در این پوشه قرار دهید برای همه‌ی کاربران قابل دسترس خواهد بود. برای کپی کردن فونت‌ها درون این پوشه باید دسترسی کاربر root را داشته باشیم. برای این کار ترمینال را باز کرده و دستور زیر را درون آن وارد کنید:
sudo nautilus /usr/share/fonts/
بعد از وارد کردن کلمه‌ی عبور خود، شما وارد پوشه‌ی فونت‌ها می‌شوید. البته با دسترسی کاربر root. سپس از طریق همین پنجره‌ی باز شده به محل فونت‌های مورد نظر خود رفته و فونت‌هایی که مایل هستید را کپی کنید و دوباره به پوشه‌ی فونت‌های لینوکس برگردید. (دقت کنید که فقط اجازه دارید فونت‌های با فرمت ttf را کپی کنید.) یک پوشه با نام دلخواه مثلا myfonts بسازید و فونت‌ها را درون آن قرار دهید. من فونت XB Zar را از لینک «» گرفتم و نصب کردم. البته من پوشه zar را داخل پوشه myfonts کپی کردم که جستجویش راحت باشد.

بعد از بستن پنجره‌ی nautilus به محیط ترمینال برگردید و دستور زیر را اجرا کنید:
sudo fc-cache -f
اگر nautilus بسته نشد، در محیط ترمینال از کلید‌های ترکیبی Ctrl+Z برای بستن آن استفاده کنید و سپس دستور بالا را اجرا کنید. این دستور باعث می‌شود cache اطلاعات فونت‌های نصب شده در پوشه‌ی فونت‌ها بروز رسانی شود.

۲- نصب برای کاربر جاری
ابتدا وارد Home Folder شوید.
از منوی View بر روی Show Hiden Files کلیک کنید تا فایل‌ها و پوشه های مخفی نمایش داده شوند.
به دنبال پوشه fonts. بگردید و در صورتی که پوشه ای با این اسم وجود نداشت خودتان این پوشه را ایجاد نمایید.
حالا باید فونت‌های خود را در پوشه fonts. کپی نمایید و در آخرین مرحله یکبار اوبونتو را ری استارت کنید تا تنظیمات شما اعمال گردد.

تست زیلاتک
حالا برای تست گرفتن به مسیر زیر بروید:
\usr\local\texlive\2011\texmf-dist\doc\xelatex
روی پوشه xepersian کلیک راست کنید. copy to را بزنید و سپس Desktop را بزنید.

من فایل magazine-sample را باز کردم و خروجی داد. فایل log را هم ضمیمه کردم.

مطلب نصب فونت را از دو لینک زیر پیدا کردم. با تشکر ازشون.
نصب فونت در اوبونتو
کارهایی که باید بعد از نصب اوبونتو ۱۰.۰۴ انجام دهید (۱) – نصب فونت فارسی

** منتقل شده به ویکی تا اینجا **
« آخرين ويرايش: ژوئن 29, 2014, 01:10:10 am توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین danialbehzadi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 22
  • دانیال بهزادی
    • ديدن مشخصات
    • صفحه‌ی شخصی
سلام. مرسی. ولی راهنما قدیمیه و الآن دیگه نسخه ی ۲۰۰۹ توی مخازن اوبونتو هست. کافیه بزنید:
$ sudo apt-get instal texlive texlive-xetex
برای نصب فونت هم کافیه روی فونت دابل کلیک کنید تا باز شه و بعد دکمه‌ی install font رو بزنید ;)
در ضمن:
نخست همهٔ بسته‌های تک‌لایو قبلی را که روی رایانه‌تان نصب است، حذف کنید:
‎sudo apt-get remove texlive*
چون من از قبل تک‌لایو را روی این اوبونتو نصب نداشتم، این مرحله را انجام ندادم.
(یک سوال: این * اول دستور چیه؟ خطا میده.)
در واقع * اول دستور نیست و به خاطر باگ SMF فارسی در نمایش متون چپ به راست اومده اول. دستور اینه:
$ sudo apt-get remove texlive*

ویرایش: تگ کد انجمن شما هم باگ داره و چینشش راست به چپ هست. پی‌گیری کنید لطفا
« آخرين ويرايش: فوریه 04, 2012, 05:12:09 pm توسط danialbehzadi »
سیستم‌عامل: اوبونتو گنو/لینوکس ۱۳.۰۴ * توزیع: تک‌لایو ۲۰۱۲

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
سلام. مرسی. ولی راهنما قدیمیهو الآن دیگه نسخه ی ۲۰۰۹ توی مخازن اوبونتو هست. کافیه بزنید:
$ sudo apt-get instal texlive texlive-xetex
سلام.
۱- راهنما قدیمی نیست دوست عزیز.
با اخرین نسخه‌های ابونتو و تک‌لایو  نصب شده و ایجاد شده است.
۲- این روش ما زیتک و بسته‌های خیلی قدیمی را میگیره و نصب میکنه.
همانطور که خودتون گفتید، مال سال ۲۰۰۹ هست و دو سال قدیمی‌تر هست!
بهرتین روش نصب، استفاده از منبع اصلی توزیع TeX یعنی تک‌لایو است. (توصیه من نیست. توصیه اساتید من در این گروه است.)

برای نثب فونت هم کافیه روی فونت دابل کلیک کنید تا باز شه و بعد دکمه‌ی install font رو بزنید ;)
خیلی ممنون بابت تکمیل این مورد. حتما به اوّلین پست این موضوع اضافه خواهم کرد. باز مشکلی در روش من بود خوشحال میشم کمک کنید تا با کمک هم راهنمای خوبی برای بقیه دوستان ایجاد بشه.
آیا این روش برای همه کاربران قبلی و جدیدتر در آینده نصب می‌کنه یا فقط برای کاربر فعلی که login کرده؟
در ضمن:در واقع * اول دستور نیست و به خاطر باگ SMF فارسی در نمایش متون چپ به راست اومده اول. دستور اینه:
$ sudo apt-get remove texlive*
دوباره ممنون.
علامت دلار آخرش یعنی چی؟
علامت ستاره اولش یعنی چی؟
« آخرين ويرايش: فوریه 04, 2012, 07:17:41 am توسط محمود امین‌طوسی »

آفلاین danialbehzadi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 22
  • دانیال بهزادی
    • ديدن مشخصات
    • صفحه‌ی شخصی
آیا این روش برای همه کاربران قبلی و جدیدتر در آینده نصب می‌کنه یا فقط برای کاربر فعلی که login کرده؟دوباره ممنون.
علامت دلار آخرش یعنی چی؟
علامت ستاره اولش یعنی چی؟
این روش برای کاربری که لاگین کرده نصب می‌کنه. چون سیاست اوبونتو بر این اساسه که کاربرها نباید بتونن روی تجربه‌ی کاربری دیگر کاربرها اثری بگذارن.
علامت دلار نشون دهنده‌ی اینه که این دستور با دسترسی کاربر عادی انجام می‌شه. در مقابل علامت # که نشون دهنده‌ی اجرای دستور با کاربر ریشه هست.
علامت ستاره به apt می‌گه که هربسته‌ای که اولش texlive بود، اعم از این که بعد از اون چیزی اومده باشه یا نه رو در نظر بگیر. مثلا دستور بالا texlive-xetex رو هم پاک می‌کنه.
نکته‌ی مهم اینه که علامت دلار در ابتدای دستور و ستاره در انتهای دستوره و همون‌طوری که در ویرایش بالا نوشتم مشکل از ویرایش‌گر کد انجمن هست. امیدوارم که هر چه زودتر درست بشه

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
ویرایش: تگ کد انجمن شما هم باگ داره و چینشش راست به چپ هست. پی‌گیری کنید لطفا
سلام، یکی از دوستان قول داده است که در شروع ترم جاری در خصوص رفع برخی مشکلات تالار کمک کند.
کاری که فعلا برای قرار دادن کد می‌توانید انجام دهید آن است که کد خود را به صورت دستی داخل ltr و ltr/ قرار دهید.
من دو پست قبل شما و آقا هادی را اصلاح کردم و می‌توانید نتیجه را ببینید.
در پست آقا هادی  محیط code را داخل ltr گذاشتم و در پست شما فقط دستور را.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین masih

• Full Member
  • -دریافت شده: 13
  • ارسال: 107
    • ديدن مشخصات
درود
 برای آپدیت مخزن تک‌لایو در اوبونتو چکار باید انجام دهم؟

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
نظر من اینه که وقتی روش استاندارد نصب و دانلود از خود سایت تک‌لایو هست، دیلی نداره خودمون را توی دردسر دانلود از یک سایت دیگری و با مشکلات بیشتری درگیر کنیم.
هر برنامه‌ای را خوبه که از سایت خود سارنده‌اش مثلا تک‌لایو را از سایت خودش دانلود و نصب کنیم و نه از جاهای دیگه.

آفلاین aliaomt

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 9
    • ديدن مشخصات
تا حدی موافقم.
یکی از دلایلش به روز رسانی دیر به دیر مخازن اوبونتو است.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
البته الآن تک‌لایو ۲۰۱۲ توی مخازن اوبونتو ۱۲.۱۰ اومده و بهتره که از مخازن نصب بشه، چون مدیریت بسته‌ها رو خیلی آسون‌تر می‌کنه ;)
هر چقدر هم جدید باشه، به اونی که توی سایت خود تک‌لایو هست، نمیرسه.
هر چقدر هم دانلود و نصبش ساده باشه، به راحتی نصب دستی خود تک‌لایو نمیشه. چون مشکل‌های بعدیش ده برابر بیشتره.
بیزحمت،خواهشاً به دوستان پیشنهادشو ندهید. خیلی دردسر ایجاد می‌کنه.
خیلی متشکرم.

آفلاین salman-m

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 5
    • ديدن مشخصات
هر چقدر هم دانلود و نصبش ساده باشه، به راحتی نصب دستی خود تک‌لایو نمیشه. چون مشکل‌های بعدیش ده برابر بیشتره.
میشه توضیح بدید که چرا نصب دستی آسون تره؟
و همچنین اینکه میگید مشکلات بعدیش ده‌برابر میشه، میشه بگید چه مشکلاتی بوجود می‌یاد؟

با تشکر

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
میشه توضیح بدید که چرا نصب دستی آسون تره؟
و همچنین اینکه میگید مشکلات بعدیش ده‌برابر میشه، میشه بگید چه مشکلاتی بوجود می‌یاد؟
با تشکر
به هیچ عنوان این روش توسط اساتید لاتک و ... توصیه نمیشه. (یک مورد هم توی تالار نمیتونین پیدا کنین.)
منم توصیه نمیکنم.
لاتک قدیمی نصب میکنه.
بعدا باید کارمون بشه بسته‌ها راآپدیت کنیم. این یعنی مشکلات بعدی. (توی تالار بگردین میبینین که کاربرانی که از این روش استفاده کردن، خسته شدن و بعدش از روی دی‌وی‌دی خود تک‌لایو نصبش کردن.)
کامل نصب نمیکنه.

وقتی نانوایی باز هست، شما میرین از مغازه، نون توی بسته‌بندی و کهنه میخرین؟
خب توی سایت tex وقتی تک‌لایو هست، چه لزومی داره بریم از مخازن لینوکس که tex قدیمی روشون هست بگیریم؟!

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
خیلی بخشیدا، ولی عمده‌ی کاربرهای کامپیوتر از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنن بنابراین عمده کاربرهای این تالار هم از ویندوز استفاده می‌کنن. برای همین هم هست که به گفته‌ی شما یک مورد هم توی این تالار دیده نمی‌شه.
منظورم یک مورد دیده نمیشه این بود که یک مورد هم استفاده از مخازن برای نصب تک‌لایو توصیه نشده. (منظورم برنامه‌های تحت لینوکس نیستن. منظورم تک‌لایو هست.)
کاربران لینوکس توی تالار هم کم هستن ولی هستن.
نقل قول
دانش شما در زمینه‌ی زی‌لاتک و زی‌پرشین بر کسی پوشیده نیست و مسلما بر اون مسلط هستید ولی در زمینه‌ی گنو/لینوکس بهتره که به متخصصان گنو/لینوکس رجوع کنیم و از اون‌ها راهنمایی بخوایم. بنده نه زیاد گنو/لینوکس بلدم و نه زیاد زی‌لاتک ولی چون نظریات متخصصان گنو/لینوکس رو خوندم می‌دونم که می‌گن باید از طریق مخازن نصب کنی. هم برای امنیت و هم برای یکپارچگی و ...
من هم دانش زیادی در لاتک ندارم. در زمینه‌ی لینوکس که هیچی...
از طریق مخازن برای جدیدترین برنامه‌های تحت لینوکس، نه برای تک‌لایو.
تک‌لایو هم  محصول فرد خاصی نیست که سیستم را از نظر امنیتی به خطر بندازه.
و همچنین از نظر یکپارچگی فرقی با نصب از روی مخازن نداره. روی همه‌ی لینوکس‌ها تقریبا نصب کرده‌ام و هیچ مشکلی نبود و براحتی آب خوردن نصب شد.
یک سوال!
تک‌لایو روی مخازن لینوکس چند وقت یک بار آپدیت میشه؟
الان نسخه‌ی بی‌دی و زی‌پرشین روش چنده؟
نقل قول
این حرف شما در صورتی درست هست که کسی آخرین ویرایش اوبونتو رو نصب نداشته باشه. و خوب معلومه که یک سیستم‌عامل قدیمی‌تر، بسته‌های قدیمی‌تری هم داره.
خیر. زمانی که آخرین نسخه‌ی اوبونتو را دانلود کرده بودم (همان روزهای اول که اومده بود)* همان موقع هم تک‌لایو و بی‌دی و زی‌پرشین روش آخرین نسخه نبود.
چه برسه به الان!
نقل قول
میشه  پیوند به اون صفحه‌ها رو اینجا بذارید؟ چون بنده گشتم و چیزی ندیدم. به جز یک مورد.
احتمالا بخاطر تکراری و مفید نبودن موضوع‌ها حذفشون کردیم.
نقل قول
برای بنده که کامل نصب شده و هم خیلی خوب هم جواب می‌ده. (هم اوبونتوی ۱۲٫۱۰ الآن داره جواب می‌ده و هم قبلنا روی اوبونتو ۱۲٫۰۴ و هم فدورا ۱۷)
من که راهنما های توی سایتش را خوندم، حجم تک‌لایو دانلودیش از حجم خود تک‌لایو کمتر بود. چون شما میگین کامل تک‌لایو را نصب میکنه، حتما من اشتباه کردم.
نقل قول
عزیزم دید کاربر یک سیستم‌عامل نمی‌تونه در مورد سیستم‌عامل‌های دیگر هم نافذ باشه، در صورتی که اصلا اون رو امتحان هم نکرده باشه. اگر از کسانی که کمترین آشنایی با سیستم‌‌هایی عامل‌ شبه یونیکسی دارن بپرسید نظری مخالف با شما ارایه میکنن.
عزیزم!
شما دارین یک طرفه از لینوکس حمایت میکنین. (من مخالف لینوکس نیست. خیلی هم خوشم میاد.) یا اینکه متوجه منظور من از نان و نانوایی نشدین.
یک برنامه‌هایی هستن که گروه‌های لینوکسی گسترشش میدن. خب اونا را بهتره از مخازن لینوکس نصب کنیم. (امنیت و یکپارچگی و ...)
اما وقتی تک‌لایو محصول گروه‌های گسترش لینوکس نیست، چه دلیلی داره از مخازن نصب کنیم؟
خب میرم از خود شرکت سازنده دانلود و نصب میکنم.

این صفحه را نگاه کنین ببینین چقده آپدیت نیست! (مخصوصا قسمت Package texlive-full)
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=texlive

یا ۳ لینکی که در صفحه ی زیر هست:
http://www.tug.org/texlive/debian.html
مثلا این:
http://anonscm.debian.org/viewvc/debian-tex/texlive2012/

توی انجمن‌های http://askubuntu.com هم گشتم. کلی با این روش نصب از روی مخازن مشکل دارن.
« آخرين ويرايش: دسامبر 26, 2012, 07:26:33 am توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
خیلی بخشیدا، ولی عمده‌ی کاربرهای کامپیوتر از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنن بنابراین عمده کاربرهای این تالار هم از ویندوز استفاده می‌کنن. برای همین هم هست که به گفته‌ی شما یک مورد هم توی این تالار دیده نمی‌شه. دانش شما در زمینه‌ی زی‌لاتک و زی‌پرشین بر کسی پوشیده نیست و مسلما بر اون مسلط هستید ولی در زمینه‌ی گنو/لینوکس بهتره که به متخصصان گنو/لینوکس رجوع کنیم و از اون‌ها راهنمایی بخوایم. بنده نه زیاد گنو/لینوکس بلدم و نه زیاد زی‌لاتک ولی چون نظریات متخصصان گنو/لینوکس رو خوندم می‌دونم که می‌گن باید از طریق مخازن نصب کنی. هم برای امنیت و هم برای یکپارچگی و ...
این حرف شما در صورتی درست هست که کسی آخرین ویرایش اوبونتو رو نصب نداشته باشه. و خوب معلومه که یک سیستم‌عامل قدیمی‌تر، بسته‌های قدیمی‌تری هم داره.میشه  پیوند به اون صفحه‌ها رو اینجا بذارید؟ چون بنده گشتم و چیزی ندیدم. به جز یک مورد.
برای بنده که کامل نصب شده و هم خیلی خوب هم جواب می‌ده. (هم اوبونتوی ۱۲٫۱۰ الآن داره جواب می‌ده و هم قبلنا روی اوبونتو ۱۲٫۰۴ و هم فدورا ۱۷)عزیزم دید کاربر یک سیستم‌عامل نمی‌تونه در مورد سیستم‌عامل‌های دیگر هم نافذ باشه، در صورتی که اصلا اون رو امتحان هم نکرده باشه. اگر از کسانی که کمترین آشنایی با سیستم‌‌هایی عامل‌ شبه یونیکسی دارن بپرسید نظری مخالف با شما ارایه میکنن.
هم شما کاملاً اشتباه می‌کنید هم دوستان شما. شخصی که نمی‌دونه تک و بسته‌های لاتک چطوری کار می‌کنند، براش خیلی راحته که تئوری‌های غیرعلمی و بدون برهان بگه. شما می‌خواهید استفاده از تک‌لایو موجود در مخازن رو پیشنهاد کنید، بسیار عالی اما اینجا نمی‌تونید این کار را کنید چون این موضوع باعث مشکلات زیادی برای ما میشه و اون موقع ما باید پاسخگو باشیم نه شما که در گذشته نمونه‌های بسیاری وجود داشته. دلایل بسیاری برای نصب مستقیم تک‌لایو وجود داره اما من مهمترینش رو می‌گم. اگر یک بسته لاتک مشکلی داشته باشه و مولف اون بسته اون مشکل را حل کنه، اگر تک‌لایو را مستقیماً نصب کرده باشی بعد از دو هفته می‌تونید تک‌لایو رو بروز کنید و مشکل حل خواهد شد اما اگر تک‌لایو رو از روی مخازن نصب کرده باشید، شما باید منتظر توزیع بعدی سیستم عاملتون باشید که آیا تک‌لایو رو به نسخه جدید بروز می‌کنند یا نه و اگر جوابش مثبت باشه این کار حداقل بین ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشه.

دلیل مهم دیگه اینه که ما سعی می‌کنیم که تا حد ممکن همه افراد از یک نسخه زی‌پرشین استفاده کنند و چنانچه اگر مشکلی پیش میاد و ما راه‌حلی برایش پیدا می‌کنیم، زی‌پرشین موجود از تک‌لایو مستقیم با زی‌پرشین موجود در مخازن رفتار متفاوتی نشان خواهند داد چرا که زی‌پرشین در مخازن اوبنتو همیشه چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ نسخه قدیمی‌تر هستند.

دلیل مهم دیگه اینه که زی‌پرشین به چند بسته دیگر احتیاج داره بطور مثال بسته‌های bidi و xepersian همیشه باید با هم sync باشند، این اتفاق در تک‌لایو موجود در مخازن نمی‌افته و مشکل‌سازه.

یادداشت: من پاسخ‌هایی را که گمراه کننده بود حذف کردم و  به افرادی که آن پاسخ‌ها را داده‌اند، یک هشدار ۲۰ درصدی داده‌ام. اگر جای دیگری چنین مواردی مشاهده شد، لطفاً آنها را حذف کرده و به افرادی که پاسخ‌های اشتباه و گمراه‌کننده داده‌اند، هشدار دهید.
« آخرين ويرايش: دسامبر 26, 2012, 08:19:58 am توسط وفا خلیقی »

آفلاین salman-m

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 5
    • ديدن مشخصات
از شما بزرگوران ممنونم که جواب بنده رو دادید.

راهنمای نصب MiKTeX 2.8 و زی‌پرشین روی ویندوز

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 6789
آخرين ارسال اكتبر 13, 2009, 10:36:57 pm
توسط مهدی امیدعلی
راهنمای زی‌پرشین

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3865
آخرين ارسال نوامبر 18, 2009, 04:53:00 pm
توسط vafa
راهنمای استفاده از کتابنامه ‎(مراجع)‎ در زی‌پرشین با محیط thebibliography

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن مراجع و بیب‌تک BibTeX

پاسخ ها: 2
مشاهده: 7714
آخرين ارسال نوامبر 17, 2013, 05:53:10 pm
توسط محمود امین‌طوسی
کار نکردن زی‌پرشین بعد از نصب texlive 2009

نویسنده سروشانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 11
مشاهده: 5840
آخرين ارسال سپتامبر 28, 2010, 05:04:09 pm
توسط سروش
تک‌لایو همراه (بدون نیاز به نصب-با امکان اجرای زی‌پرشین و ...) - TeXLive Portable

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن تکلایو TeXLive

پاسخ ها: 7
مشاهده: 16125
آخرين ارسال مه 14, 2012, 09:41:04 am
توسط هادی صفی‌اقدم
خروجی انگلیسی دارم ولی عدم خروجی فارسی با texmaker لینوکسی (Ubuntu 11.10)

نویسنده amerllicaانجمن Texmaker

پاسخ ها: 5
مشاهده: 2881
آخرين ارسال ژانویه 30, 2012, 10:45:00 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
راهنمای نصب تک‌لایو در فدورا - TeXLive Installatin Guide in Fedora

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن تکلایو TeXLive

پاسخ ها: 0
مشاهده: 5906
آخرين ارسال ژانویه 14, 2012, 09:31:00 am
توسط هادی صفی‌اقدم
راهنمای نصب تک‌لایو در مندریوا لینوکس- TeXLive Install in Mandriva Linux