سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: قلم‌های true type تک پارسی  (دفعات بازدید: 5144 بار)

آفلاین مسهر باقری

• Full Member
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 228
    • ديدن مشخصات
قلم‌های true type تک پارسی
« : اوت 26, 2011, 05:37:49 pm »
قلم‌ تک پارسی (قلم پیش‌فرض یعنی قلم فروردین) یکی از بهترین و حداقل کم‌عیب‌ترین قلم‌های پارسی است. تا اونجا که یادمه آقای کارن‌پهلو بعد از پروژه‌ی قلم پارسی نوین
(persian modern) می‌خواستند قلم‌ true type تک پارسی را آماده کنند. آیا این قلم درست شده است؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : قلم‌های true type تک پارسی
« پاسخ #1 : اوت 26, 2011, 05:42:27 pm »
قلم‌ تک پارسی (قلم پیش‌فرض یعنی قلم فروردین) یکی از بهترین و حداقل کم‌عیب‌ترین قلم‌های پارسی است. تا اونجا که یادمه آقای کارن‌پهلو بعد از پروژه‌ی قلم پارسی نوین
(persian modern) می‌خواستند قلم‌ true type تک پارسی را آماده کنند. آیا این قلم درست شده است؟
خیر. من به تازگی گونه اولیه قلم Persian Modern را به CTAN داده‌ام که باید تا یکی دو روز دیگر به تک‌لایو هم اضافه شود. خود همین قلم Persian Modern چندین سال طول می‌کشد تا تکمیل شود و فکر نمی‌کنم وقتی برای قلم تک‌پارسی داشته باشم هرچند اگر شما توان مالی برای هزینه قلم داشته باشید می‌توانید از یک شرکت طراح قلم بخواهید تا قلم تک‌پارسی را در فرمت ttf برای شما درست کنند.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 40
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آوریل 23, 2012, 01:10:28 pm »
نویسه‌های الف‌بایی قلم فروردین TEX-پارسی با همه‌ی عیب‌هایی که دارند بسیار ظریف، زیبا و چشم‌نوازند. من خود بشخصه خاطره‌های بسیار زیبایی از متن‌های ریاضی با این قلم دارم. حتی دو قلم تیتر و استاندارد آن از قلم‌های مشابه‌شان  در قلم‌های سری ‌B (تیتر و ترافیک) و XB زیباترند. هر چند هر اندازه که نویسه‌های الف‌بایی آن زیبای‌اند نویسه‌های ناالف‌بایی آن اعمّ از کمانک‌ها، قلّاب‌ها، علامت پرسش، نقطه، دونقطه، علامت تعجب، ویرگول، <، > و ...  زشت‌اند [و من همواره  نویسه‌های لاتیین آن‌ها را به جای‌شان به کار می‌بردم ] (بر خلاف قلم فارسی‌تک (Persian Modern) که نویسه‌های ناالف‌بایی آن بسیار زیباست). کاش آقای کارن‌پهلو همانند قلم Persian Modern (هر چند که این قلم هم از قلم‌های ویندوز بسی زیباتر است و من هم این جا به ایشان برای فراهم کردن گونه‌ی true type این قلم و دیگر کارهای‌شان  دست مریزاد و سپاس‌شان را می‌گویم) گونه‌ی true type نویسه‌های الف‌بایی قلم فروردین را هم فراهم می‌کردند یا دست کم مرا (که دانش بسیار کمی در باره‌ی کامپیوتر دارم) راه‌نمایی می‌کردند که بتوانم این کار را بکنم و نویسه‌های ناالف‌بایی‌ای شبیه قلم پیش‌فرض تک برای آن طراحی کنم تا بتوانم سندهایی که با زی‌پرشین می‌نویسم با این قلم بنویسم.
« آخرين ويرايش: آوریل 24, 2012, 12:13:46 am توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آوریل 23, 2012, 01:26:19 pm »
نویسه‌های الف‌بایی قلم فروردین TEX-پارسی با همه‌ی عیب‌هایی که دارند بسیار ظریف، زیبا و چشم‌نوازند. من خود بشخصه خاطره‌های بسیار زیبایی از متن‌های ریاضی با این قلم دارم. حتی دو قلم تیتر و استاندارد آن از قلم‌های مشابه‌شان  در قلمهای سری X (تیتر و ترافیک) و XB زیباترند. هر چند هر اندازه که نویسه‌های الف‌بایی آن زیبای‌اند نویسه‌های ناالف‌بایی آن اعمّ از کمانک‌ها، قلّاب‌ها، علامت پرسش، نقطه، دونقطه، علامت تعجب، ویرگول، <، > و ...  زشت‌اند [و من همواره  نویسه‌های لاتیین آن‌ها را به جای‌شان به کار می‌بردم ] (بر خلاف قلم فارسی‌تک (Persian Modern) که نویسه‌های ناالف‌بایی آن بسیار زیباست). کاش آقای کارن‌پهلو همانند قلم Persian Modern (هر چند که این قلم هم از قلم‌های ویندوز بسی زیباتر است و من هم این جا به ایشان برای فراهم کردن گونه‌ی true type این قلم و دیگر کارهای‌شان  دست مریزاد و سپاس‌شان را می‌گویم) گونه‌ی true type نویسه‌های الف‌بایی قلم فروردین را هم فراهم می‌کردند یا دست کم مرا (که دانش بسیار کمی در باره‌ی کامپیوتر دارم) راه‌نمایی می‌کردند که بتوانم این کار را بکنم و نویسه‌های ناالف‌بایی‌ای شبیه قلم پیش‌فرض تک برای آن طراحی کنم تا بتوانم سندهایی که با زی‌پرشین می‌نویسم با این قلم بنویسم.
۱- برای درست کردن قلم نیاز به سورس متافونت همه نسخه‌های این قلم دارم.
۲- نیاز به پشتیبانی مالی است یا شخصی که بتواند هزینه درست کردن قلم‌ها را تقبل کند. درست کردن یک قلم وقت بسیار زیادی می‌برد. اگر مایل بودید می‌توانید یک pledge برای این کار درست کنیم:

http://micropledge.com/

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آوریل 23, 2012, 02:32:26 pm »
با سپاس از پاسخ‌تان آقای کارن‌پهلو. صفحه‌ی pledge را باز کردم. چیزی نفهمیدم. می‌شود روشن‌تر برای من حقیر بیان کنید.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : آوریل 23, 2012, 02:40:00 pm »
با سپاس از پاسخ‌تان آقای کارن‌پهلو. صفحه‌ی pledge را باز کردم. چیزی نفهمیدم. می‌شود روشن‌تر برای من حقیر بیان کنید.
pledge یعنی اینکه من به عنوان developer مبلغی برای این کار در نظر می‌گیرم (۱۰۰۰ دلار یا یک میلیون) و می‌گم که این کار رو در طی یک سال تمام می‌کنم و اگر همه یا یک شخص پول گذاشت و این پول به حد یک‌میلیون تومان رسید، از این لحظه یک سال شروع می‌شود و اگر در پایان یک سال من کار را تمام کردم و شخص/اشخاصی که پول گذاشتند از نتیجه راضی بودند، این پول به من تعلق می‌گیره در غیر اینصورت (یا کار تمام نشده یا اشخاصی که پول گذاشتند از نتیجه راضی نیستند) پول اشخاص به خودشون برمی‌گرده.

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : آوریل 23, 2012, 03:02:07 pm »
من خودم این مقدار مبلغ را یک دفعه نمی‌توانم بپردازم. اگر هم بتوانم مبلغی چند باره بپردازم گمان نکنم به این مقدار برسد. در ضمن باز بخشی برای من نامفهوم بود. این مبلغ چه گونه باید پرداخت شود؟ آیا از حساب من کم می‌شود و یا اگر نه پس چه ضمانتی برای پرداخت آن است؟

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : آوریل 23, 2012, 07:41:15 pm »
نویسه‌های الف‌بایی قلم فروردین TEX-پارسی با همه‌ی عیب‌هایی که دارند بسیار ظریف، زیبا و چشم‌نوازند. من خود بشخصه خاطره‌های بسیار زیبایی از متن‌های ریاضی با این قلم دارم. حتی دو قلم تیتر و استاندارد آن از قلم‌های مشابه‌شان  در قلمهای سری X (تیتر و ترافیک) و XB زیباترند. هر چند هر اندازه که نویسه‌های الف‌بایی آن زیبای‌اند نویسه‌های ناالف‌بایی آن اعمّ از کمانک‌ها، قلّاب‌ها، علامت پرسش، نقطه، دونقطه، علامت تعجب، ویرگول، <، > و ...  زشت‌اند [و من همواره  نویسه‌های لاتیین آن‌ها را به جای‌شان به کار می‌بردم ] (بر خلاف قلم فارسی‌تک (Persian Modern) که نویسه‌های ناالف‌بایی آن بسیار زیباست). کاش آقای کارن‌پهلو همانند قلم Persian Modern (هر چند که این قلم هم از قلم‌های ویندوز بسی زیباتر است و من هم این جا به ایشان برای فراهم کردن گونه‌ی true type این قلم و دیگر کارهای‌شان  دست مریزاد و سپاس‌شان را می‌گویم) گونه‌ی true type نویسه‌های الف‌بایی قلم فروردین را هم فراهم می‌کردند یا دست کم مرا (که دانش بسیار کمی در باره‌ی کامپیوتر دارم) راه‌نمایی می‌کردند که بتوانم این کار را بکنم و نویسه‌های ناالف‌بایی‌ای شبیه قلم پیش‌فرض تک برای آن طراحی کنم تا بتوانم سندهایی که با زی‌پرشین می‌نویسم با این قلم بنویسم.

آقای دکتر امیدعلی پروژه‌ای برای تولید قلم‌های آزاد و مناسب حروف‌چینی فارسی در دست دارند و شما در صورتی که تمایل به طراحی (و یا تبدیل) فونت دارید می‌توانید با ایشان همکاری کنید.

http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=2469.msg14402#msg14402
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

قلم هخامنش (گونه true type قلمهای علمی فارسی‌تک)

نویسنده vafaانجمن قلم‌ها Fonts

پاسخ ها: 21
مشاهده: 9793
آخرين ارسال مه 15, 2011, 09:32:31 am
توسط هادی صفی‌اقدم
توضیحات کد منبع تک‌پارسی

نویسنده vafaانجمن تک پارسی TeX-e-Parsi

پاسخ ها: 0
مشاهده: 2575
آخرين ارسال اكتبر 22, 2009, 07:17:16 pm
توسط vafa
گونه ۰٫۲ سبک xindy-persian (پشتیبانی زبان پارسی برای زیندی)

نویسنده vafaانجمن Xindy

پاسخ ها: 3
مشاهده: 1936
آخرين ارسال سپتامبر 20, 2011, 08:42:13 am
توسط محمود امین‌طوسی
اضافه کردن ++Notepad به لیست ویرایشگرها در صفحه اول انجمن پارسی‌لاتک

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن تازه‌ها

پاسخ ها: 2
مشاهده: 2622
آخرين ارسال نوامبر 30, 2009, 10:59:50 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
راهنمای نصب پارسی‌لاتک