سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: بسته‌ای برای حاشیه‌نویسی  (دفعات بازدید: 6899 بار)

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
  • -دریافت شده: 57
  • ارسال: 245
    • ديدن مشخصات
    • گروه دانشجویی ابوالوفا بوزجانی
بسته‌ای برای حاشیه‌نویسی
« : نوامبر 05, 2011, 07:56:13 pm »
کدوم بسته‌ است که امکان حاشیه‌نویسی رو محقق می‌کنه، آیا دوستان نمونه‌ای دارند؟
همیشه سخت‌ترین کارها آنهایند که ما در یافتن راه‌های ساده برای انجام آنها کوتاهی کرده‌ایم.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
پاسخ : بسته‌ای برای حاشیه‌نویسی
« پاسخ #1 : نوامبر 05, 2011, 08:19:46 pm »
راهنمای بسته pdfcomment را ببینید.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : نوامبر 05, 2011, 08:53:11 pm »
راهنمای بسته pdfcomment را ببینید.
شاید من منظورم رو درست نگفتم(هرچند این هم توفیقی بود که با این بسته جالب آشنا شم) اما من دنبال بسته‌ای هستم که بشه باهاش مثل کتاب‌های توماس و استوارت(البته نسخه‌های جدیدش) از حاشیه‌ها استفاده کرد یا راهنماهای بیدی و زی‌پرشین که دقیقا در حاشیه‌های متن رسم شکل دارند و البته گاهی هم یه سری توضیحات.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : نوامبر 05, 2011, 09:01:12 pm »
http://ctan.org/pkg/tufte-latex

bidi-tufte گونه تغییر یافته tufte-latex.

bidi-tufte مجانی نیست. بصورت مجانی (جزیی از توزیع سبک bidi است) اما در صورت استفاده از آن باید مجوزش خریداری شود.

آفلاین پیام شیوا

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 31
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : نوامبر 05, 2011, 10:26:31 pm »
ببخشید که دوباره بحث مجوزها را مطرح می‌کنم. خود tufte-latex تحت مجوز Apache License v2.0 توزیع شده است. اگر منظورتان از bidi-tufte فایل‌های:
biditufte-book.cls ، biditufte-handout.cls ، bidituftefloat.sty ، bidituftegeneralstructure.sty، bidituftehyperref.sty، bidituftesidenote.sty، bidituftetitle.sty ، bidituftetoc.sty
است نیز در تمام فایل‌ها تنها گفته شده است که می‌توانند تحت مجوز LPPL 1.3c یا جدیدتر توزیع شوند. اگر قصد داشتید این کلاس‌ها را غیرآزاد کنید آیا نباید این مسأله را در بخش کپی‌رایت آن‌ها ذکر می‌کردید؟

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : نوامبر 11, 2011, 06:21:27 pm »
اگر ممکنه، هزینه‌اش رو بفرمایید.
اما فکرمی‌کنم برای معرفی این بسته لازم باشه اول صاحبان کتاب رو متقاعد کرد تا به استفاده از اون ترغیب بشن به طور موردی بنده برای استفاده از این بسته توی کتابی که هم‌اکنون مشغول تایپش هستم با مولفین مسئله را مطرح کردم، اما واقعا لازمه قسمتی از کتاب‌شون رو تحت این قالب کار کنم و بعد از متقاعد شدنشون وجه مورد نظرتون رو دریافت کنم(خوب طبیعیه که صاحب کتاب برای انتشارش اون قدر متحمل زحمت می‌شه که نباید ازش انتظار داشت که هزینه‌ای رو صرف کنه که حتی خروجی اون رو هم ندیده) ضمن این‌که تنها کاری که از دست یه نفر که مشغول تایپ هست برمی‌یاد پیاده‌سازی کاره.
این رو هم به این دلیل عرض کردم که فرمودید بسته مجانی نیست و در صورت استفاده باید هزینه‌اش پرداخت بشه.
اما از طرفی هم می‌دونم که منطقی نیست که شما حاصل زحمت‌تون رو بدون هیچ حسابی در اختیار دیگران بگذارید که شاید جواب بده یا نه، اما اگر موردی نداشته باشه و از نسخه‌های قدیمی اون که دارای باگ بودن یا حتی یه نسخه محدود رو برای این منظور مشخص کنید تا ضمن معرفی اون بتونیم سطح کیفی کتاب‌ها تهیه شده با زی‌پرشین رو ارتقاء بدیم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : نوامبر 11, 2011, 06:49:03 pm »
اگر ممکنه، هزینه‌اش رو بفرمایید.
اما فکرمی‌کنم برای معرفی این بسته لازم باشه اول صاحبان کتاب رو متقاعد کرد تا به استفاده از اون ترغیب بشن به طور موردی بنده برای استفاده از این بسته توی کتابی که هم‌اکنون مشغول تایپش هستم با مولفین مسئله را مطرح کردم، اما واقعا لازمه قسمتی از کتاب‌شون رو تحت این قالب کار کنم و بعد از متقاعد شدنشون وجه مورد نظرتون رو دریافت کنم(خوب طبیعیه که صاحب کتاب برای انتشارش اون قدر متحمل زحمت می‌شه که نباید ازش انتظار داشت که هزینه‌ای رو صرف کنه که حتی خروجی اون رو هم ندیده) ضمن این‌که تنها کاری که از دست یه نفر که مشغول تایپ هست برمی‌یاد پیاده‌سازی کاره.
این رو هم به این دلیل عرض کردم که فرمودید بسته مجانی نیست و در صورت استفاده باید هزینه‌اش پرداخت بشه.
اما از طرفی هم می‌دونم که منطقی نیست که شما حاصل زحمت‌تون رو بدون هیچ حسابی در اختیار دیگران بگذارید که شاید جواب بده یا نه، اما اگر موردی نداشته باشه و از نسخه‌های قدیمی اون که دارای باگ بودن یا حتی یه نسخه محدود رو برای این منظور مشخص کنید تا ضمن معرفی اون بتونیم سطح کیفی کتاب‌ها تهیه شده با زی‌پرشین رو ارتقاء بدیم.
نه منظورم این نبود. شما میتونید ازش استفاده کنید در واقع مجوزش LPPL هست اما اگر استفاده تجاری ازش می‌کنید باید قسمتی را هم به من بدهید. این مطلب در گذشته در مجوز وجود داشت ولی گویا با بروزرسانی سورس dtx حذف شده است.

آفلاین پیام شیوا

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 31
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : نوامبر 11, 2011, 08:12:32 pm »
منظورتان همان moral obligation است؟

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : نوامبر 11, 2011, 09:22:09 pm »
نه منظورم این نبود. شما میتونید ازش استفاده کنید در واقع مجوزش LPPL هست اما اگر استفاده تجاری ازش می‌کنید باید قسمتی را هم به من بدهید. این مطلب در گذشته در مجوز وجود داشت ولی گویا با بروزرسانی سورس dtx حذف شده است.
این‌طوری که خیلی عالیه و خوب با کمال میل در صورت استفاده تقدیم‌تان خواهم کرد. اما تالار رو که برای نمونه گشتم دیدم که بسته bidifloat  که برای اجرای نمونه لازمه، موجود نیست، جستجو که کردم دیدم همه‌ی آدرس‌هایی که دادین برای دریافت فایل اروری می‌ده که فایل موجود نیست. و چون تک‌لایوم آپدیت بود گفتم شاید اون بسته رو حذف کردین. اگر غیر از این بود بفرمایید از کجا می‌تونم اون رو بگیرم.
« آخرين ويرايش: نوامبر 11, 2011, 09:25:25 pm توسط سید مهدی موسوی »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : نوامبر 12, 2011, 04:35:17 am »
منظورتان همان moral obligation است؟
بله

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : نوامبر 12, 2011, 04:44:42 am »
این‌طوری که خیلی عالیه و خوب با کمال میل در صورت استفاده تقدیم‌تان خواهم کرد. اما تالار رو که برای نمونه گشتم دیدم که بسته bidifloat  که برای اجرای نمونه لازمه، موجود نیست، جستجو که کردم دیدم همه‌ی آدرس‌هایی که دادین برای دریافت فایل اروری می‌ده که فایل موجود نیست. و چون تک‌لایوم آپدیت بود گفتم شاید اون بسته رو حذف کردین. اگر غیر از این بود بفرمایید از کجا می‌تونم اون رو بگیرم.
این نمونه قدیمی هست نام سبک تغییر کرده. به جای استفاده از طبقه‌نوشتار book از biditufte-book استفاده کن و سبک bidifloat رو که وجود خارجی نداره حذف کن.

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : نوامبر 14, 2011, 06:09:37 pm »
شرمنده گشتم ولی راهنمایی برای در مورد این سبک پیدا نکردم، از اون‌جا که برای حروف‌چینی کتاب همه فصول دارای تصویر نیستند حاشیه‌ها خالی زیاد جالب به نظر نمی‌رسند برای همین به نظرم آمد که در درون متن اصل محتوا ارائه شود و توضیحات نه چندان ضروری را در حاشیه بیاورم اما از آن‌جا که فقط دستور اضافه کردن تصویر در حاشیه را بلد بودم با مشکل مواجه شدم آیا برای بقیه قسمت‌های سند هم چاره‌ای هست که بتوان آن‌ها را در حاشیه نوشت؟
خوشبختانه تصمیم بر این شد که از همین قالب برای حروف‌چینی کتاب استفاده شود، از این رو در خصوص مواردی که فرمودید پس از تکمیل کار هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهم آورد، اما انصافا شمایل جالبی به کار می‌بخشد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : نوامبر 14, 2011, 06:20:55 pm »
شرمنده گشتم ولی راهنمایی برای در مورد این سبک پیدا نکردم، از اون‌جا که برای حروف‌چینی کتاب همه فصول دارای تصویر نیستند حاشیه‌ها خالی زیاد جالب به نظر نمی‌رسند برای همین به نظرم آمد که در درون متن اصل محتوا ارائه شود و توضیحات نه چندان ضروری را در حاشیه بیاورم اما از آن‌جا که فقط دستور اضافه کردن تصویر در حاشیه را بلد بودم با مشکل مواجه شدم آیا برای بقیه قسمت‌های سند هم چاره‌ای هست که بتوان آن‌ها را در حاشیه نوشت؟
خوشبختانه تصمیم بر این شد که از همین قالب برای حروف‌چینی کتاب استفاده شود، از این رو در خصوص مواردی که فرمودید پس از تکمیل کار هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهم آورد، اما انصافا شمایل جالبی به کار می‌بخشد.
تنها راهنمای شما نمونه اصلی خود طبقه‌نوشتار tufte است:

http://mirror.ctan.org/macros/latex/contrib/tufte-latex/sample-book.pdf

http://mirrors.ctan.org/macros/latex/contrib/tufte-latex/sample-book.tex

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : نوامبر 15, 2011, 12:47:56 pm »
راهنمای Ubuntu هم با همین طبقه‌نوشتار حروف‌چینی شده است:
http://ubuntu-manual.org/

آفلاین سید مهدی موسوی

• Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ژانویه 06, 2012, 12:47:04 pm »
از اون‌جا که نمونه‌ آقای کارن‌پهلو در این مورد برای بعضی از دوستان و خودم خروجی‌اش مشکل داشت این نمونه رو گذاشتم که با راهنمایی خودشون درست شده.

درخواست راهنمایی برای نوشتن بسته‌ای برای پارسی‌نویسی در لاتک

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2339
آخرين ارسال فوریه 26, 2014, 05:43:13 am
توسط vafa
نصب بسته breqn برای فرمول نویسی

نویسنده talebانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1385
آخرين ارسال مه 02, 2014, 04:48:25 pm
توسط vafa
کاربرد بسته natbib برای ارجاع دادن به مراجع پشت سر هم

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن مراجع و بیب‌تک BibTeX

پاسخ ها: 8
مشاهده: 6226
آخرين ارسال ژانویه 24, 2013, 06:47:04 am
توسط هادی صفی‌اقدم
مناسب‌ترین بسته برای رسم اشکال مختلف در مقالات

نویسنده amirjadidiانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 2
مشاهده: 3958
آخرين ارسال مه 23, 2010, 05:32:57 pm
توسط محمود امین‌طوسی
نحوه درج حاشیه برای یک کتاب

نویسنده ali.kalamyانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 1
مشاهده: 3098
آخرين ارسال ژوئن 09, 2010, 04:58:25 pm
توسط vafa
برای درست کردن اسلاید از کدام بسته استفاده کنم؟

نویسنده سروشانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 3
مشاهده: 4628
آخرين ارسال فوریه 28, 2011, 05:32:28 pm
توسط Nekoomehr
یه راه سریع برای باز کردن راهنمای پی‌دی‌اف بسته‌های لاتک با استفاده از خط فرمان

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 2175
آخرين ارسال آوریل 06, 2011, 05:52:57 pm
توسط وحید دامن‌افشان
درخواست برای برگزاری کارگاه ماکرو نویسی در دانشگاه تهران