سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: ویرایشگر TeXstudio  (دفعات بازدید: 4920 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
ویرایشگر TeXstudio
« : مه 31, 2012, 10:14:03 am »
این ویرایشگر نسخه تغییریافته TeXMakerX است که خود نسخه تغییریافته TeXMaker است. این ویرایشگر از QT استفاده می‌کنند بنابراین متون راست به چپ در آن مانند TeXWorks نمایش داده می‌شود.

http://texstudio.sourceforge.net/

آفلاین ebi2012

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 12
    • ديدن مشخصات
پاسخ : ویرایشگر TeXstudio
« پاسخ #1 : ژوئیه 27, 2012, 02:53:30 pm »
این ویرایشگر علاوه بر تمام ویژه‌گی‌های TexMaker یک سری از ویژهگیهای Kile ,Texmac ... دار میباشد. همین‌طور یک سری ویژهگی‌های منحصر بفرد دارد.

بنظرم  تایپ بسیار بهتر وسریعتر وراحتر از تک میکر و کایل انجام می‌شود. auto complete های بسیار هوشمند تر و  همچنین دارای option های زیادی است که کاربر میتواند براحتی به دلخواه خود تنظیم کند. البته در نگاه اول کمی شلوغ بنظر میاید اما بعد از مدتی به مزایای option ها مختلف پی‌می‌برید.

از همه مهمتر همانطور که آقای کارن‌پهلو گفتند ویژه‌گی راست به چپ آن است. اما ایرادی که دارد این است که وقتی در، مد راست به چپ قرار دارد ، نشانه گر برعکس حرکت میکند. یعنی وقتی کلید راست را فشار میدهید به سمت چپ (حرف بعدی) می‌رود و بالعکس. این ایراد از   QCodeEditor هست، که وایرایشگر Texstudio از آن استفاده می‌کند.
Kile هم دقیقاً همین مشکل را داشت (البته من سال قبل چک کردم شاید ورژنهای جدید این مشکل را نداشته باشند)

به دوستان پیشنهاد میکنم که حتما این را چک کنند و مزایای آن را خود ببینند.
 ورژن اصلی و svn آن را میتوانید از این دانلود کنید.  http://sourceforge.net/projects/texstudio/files/texstudio/

البته من در مورد مشکل راست به چب با توسعه دهنده ها صحبت کردم، آنها بزودی این مشکل را هم رفع می‌کنند.  توسعه دهنده QCodeEditor  ، گفت که آخر تابستان ورژن QCodeEditor3  میآید که این مشکلات را ندارد
http://sourceforge.net/tracker/?func=detail&aid=3521791&group_id=250595&atid=1126427

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 271
  • ارسال: 812
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ژوئیه 27, 2012, 04:00:59 pm »
با سلام
من از نسخه ای که در سایتش گذاشته در ubuntu استفاده می کنم. برای من که خیلی مشکل داره. مثلا بعد از کمی تایپ فارسی مکان نما دیگر در سر جایش نیست و چند خط پایین تر می رود. در حالی که اگر من کلمه ای را تایپ کنم، آن کلمه را در همان چند خط بالاتر نمایش می دهد. این مشکل برخی مواقع رخ می دهد و برخی مواقع رخ نمی دهد. در ضمن من یادم است که یک بار هنگام تایپ انگلیسی نیز این مشکل به وجود آمد.
دومین و یکی دیگر از مهم ترین مشکلات آن این است که هنگامی که می خواهد یک دستور را به طور خودکار کامل کند، ناگهان یک صفحه سیاه بزرگ باز می شود، به نظر می رسد این صفحه قرار است راهنمایی برای این دستور باشد، ولی این صفحه و موقعیت بد آن موجب می شود که اصلا نبینم در آن موقع چه چیز تایپ می کنم.
یکی دیگر از مشکلات آن این است که هنگامی که مثلا یک عبارت فارسی تایپ می کنم، عبارت می لرزد، یعنی با وارد کردن هر حرف ابتدا کمی به جلو آمده سپس دوباره به سر جای اول خود بر می گردد. باز یادم هست که این مشکل را در نسخه هایی از libreoffice‌ نیز وجود داشت اما الان نمی دانم درستش کردن یا نه؟
مشکل دیگری که در biditexmaker‌ قبلا وجود داشت ولی الان دیگر مرتفع شده است این است که هنگامی که درون متن فارسی از یک دستور انگلیسی استفاده می کنیم، مکان آکولادها به هم می ریزد. تقریبا این مشکل اغلب ویرایشگرهای لاتک مثل texworks‌نیز هست.

آفلاین Jalil

• Full Member
  • -دریافت شده: 114
  • ارسال: 213
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : ژوئیه 27, 2012, 04:10:44 pm »
همانطور که Temp اشاره کردند و قبلا آقای علوی زاده در پست زیر هم بیان فرمودند
http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=594.msg3644#msg3644
 هنوز باگ اصلی اون وجود دارد

آفلاین ebi2012

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژوئیه 27, 2012, 04:19:44 pm »
من روی ویندوز 7 (بیت32)  چک کردم. در این چند ماه هیچ مشکلی بر نخوردم
در مورد مشکلات دیگر در اوبونتو، من یه بار روی ubuntu 10.04 نصب کردم مشکل نداشت !!
اما آنطور که در فروم باگهاش میبینم ، بله درست میگید بشترین باگها در لینوکس و مک هست

اما در مورد صفحه سیاه. حق با شماست . اما این خاصیت را میتوان از option  ها برداشت
قسمت Enable Toolitip  help   ,   show  help as tool tip , show  preview as tooltip  تیکش رو بردارید. دیگه آنها را نشان نمیدهد.
مشکلات آکولاد در Texworks  تا اونجا که میدونم و چک کردم وجود نداره در Texstuio  هم وجود نداره.

الان هم روی ubuntu 10.10  چک کردم، واقعیتش این مشکلهایی گفته شد در مورد تایپ فارسی ندیدم ???
« آخرين ويرايش: ژوئیه 27, 2012, 04:35:26 pm توسط ebi2012 »

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژوئیه 27, 2012, 04:37:43 pm »
یک راه دیگر نیز این است که در پایین صفحه configure texstudio یک قسمت برای advance option است. هنگامی که این قسمت را می زنیم یک مساله از شما می پرسد که اگر پاسخ درست دهید قسمت advance‌ فعال می شود
برای من که مساله اش جالب بود. برای من جواب شماره ۳ بود. سپس بعد از رفتن به قسمت advance در قسمت completion تیک گزینه Enable tooltip را بردارید کافی است.
ایا شما که مشکل ندارید از نسخه svn‌ آن استفاده می کنید؟ یا نسخه ای که در سایتش گذاشته است؟
من خودم از ubunutu 12.04 استفاده می کنم.
« آخرين ويرايش: ژوئیه 27, 2012, 04:46:02 pm توسط Temp »

آفلاین Jalil

• Full Member
  • -دریافت شده: 114
  • ارسال: 213
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ژوئیه 27, 2012, 04:40:51 pm »
texworks‌ هنوز با دستورات در متن راست به چپ مشکل دارد مانند gedit و TeXstudio
« آخرين ويرايش: ژوئیه 27, 2012, 04:43:14 pm توسط Jalil »

آفلاین ebi2012

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ژوئیه 27, 2012, 06:41:22 pm »
ایا شما که مشکل ندارید از نسخه svn‌ آن استفاده می کنید؟ یا نسخه ای که در سایتش گذاشته است؟
من خودم از ubunutu 12.04 استفاده می کنم.

روی ویندوز هم ورژه اصلی هم svn نصب کردم مشکلی نداره
اما روی ubuntu 10.04  10.10   ورژن اصلی 2.3  نصب کردم  از لینک http://sourceforge.net/projects/texstudio/files/texstudio/
« آخرين ويرايش: ژوئیه 27, 2012, 06:55:09 pm توسط ebi2012 »

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ژوئیه 27, 2012, 07:20:22 pm »
با سلام و تشکر
شما اخرین نسخه SVN آن را در لینوکس کامپایل کرده اید؟
من هرچه می خواهم این کار را بکنم با خطا مواجه می شوم و می گوید path QT4 غیرمعتبر است. در حالی که چنین path وجود دارد.
شما می توانید آخرین نسخه نصبی ان را تحت لینوکس یه جوری در این سایت بگذارید؟ چون برای حالت ویندوزیش تا آخرین نسخه یعنی نسخه SVN 2012-07-20  در سایتی که آدرس دادید، وجود دارد ولی نسخه برای نصب لینوکسش همان برای ماه دوم ۲۰۱۲ است.
این جوری می توان نسخه جدیدش را نیز برای خطاهای احتمالی ازمایش نمود.
باتشکر
« آخرين ويرايش: ژوئیه 27, 2012, 07:24:01 pm توسط Temp »

آفلاین ebi2012

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : ژوئیه 27, 2012, 10:36:41 pm »
با سلام و تشکر
شما اخرین نسخه SVN آن را در لینوکس کامپایل کرده اید؟
من هرچه می خواهم این کار را بکنم با خطا مواجه می شوم و می گوید path QT4 غیرمعتبر است. در حالی که چنین path وجود دارد.
باتشکر
ببشخید یک اشتباه شد لینک دانلود برای سستم های لینوکس   http://download.opensuse.org/repositories/home:/BeniBela:/texstudio/   است.  با انتخاب سیستم عامل مورد نظر (اینگار   ubuntu 12.04    ساپورت نمیکنه. )
کامپایل اصلا نکردم. شاید موقع کامپایل چنین مشکلی رو داره. نمیدانم

آشنایی با دو امکان جالب در ویرایشگر تک‌میکر

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن Texmaker

پاسخ ها: 10
مشاهده: 6773
آخرين ارسال ژوئیه 10, 2011, 02:52:24 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
نظریابی در مورد سیستم عامل و ویرایشگر تک

نویسنده vafaانجمن عمومی

پاسخ ها: 27
مشاهده: 8267
آخرين ارسال مه 13, 2013, 01:29:27 pm
توسط محمدرضا حقیری
ویرایشگر

نویسنده مهدی امیدعلیانجمن عمومی

پاسخ ها: 14
مشاهده: 5198
آخرين ارسال ژوئن 24, 2010, 09:27:50 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
برعکس بودن جهت تایپ در ویرایشگر و جدول‌

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن حروف‌چینی مستندات

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2190
آخرين ارسال ژوئیه 11, 2010, 05:47:51 pm
توسط وفا خلیقی
ویرایشگر WinShell

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن WinShell

پاسخ ها: 2
مشاهده: 6607
آخرين ارسال ژوئیه 26, 2010, 08:52:48 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
انتخاب اسم «میک‌تک و ویرایشگر پرتابل (بدون نیاز به نصب) با امکان اجرای زی‌پرشین»

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 11
مشاهده: 5913
آخرين ارسال نوامبر 24, 2010, 09:09:50 am
توسط محمد چهارسوقی
تنظیم گزینه syntax coloring در ویرایشگر تک‌ورکس

نویسنده faانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 6
مشاهده: 2905
آخرين ارسال سپتامبر 09, 2011, 06:36:11 pm
توسط vafa
آیا بعد از نصب تک‌لایو 2011 و ویرایشگر bidiTexmaker نیاز به تنطیمات خاصی داریم؟

نویسنده jamshidانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1969
آخرين ارسال مه 01, 2012, 01:08:00 pm
توسط هادی صفی‌اقدم