سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تهیه اسلاید با کانتکست  (دفعات بازدید: 10902 بار)

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
تهیه اسلاید با کانتکست
« : مارس 03, 2010, 12:18:36 pm »
امکانات کانتکست+لواتک برای تهیه اسلاید بسیار مناسب است. به نیازی به هیچگونه هک در کدها نیست. یک نمونه ارایه شده است.
« آخرين ويرايش: مارس 03, 2010, 01:15:11 pm توسط مهدی امیدعلی »

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
پاسخ : تهیه اسلاید با کانتکست
« پاسخ #1 : مارس 03, 2010, 12:37:40 pm »
این خیلی عالیه. من الان دارم برای یک سمینار معرفی زی‌پرشین در شریف اسلاید می‌سازم و از محدودیت‌های زیاد bidipresentaion خسته شده بودم.
میشه لطفاً پروندهٔ tex رو هم بگذارید و توضیح کوتاهی دربارهٔ کانتکست برای کسی که هیچ آشنایی‌ای با آن ندارد بدهید؟ آیا با همان میک‌تک یا تک‌لایو که نصب است، می‌شود این را پردازش کرد؟

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : مارس 03, 2010, 01:20:02 pm »
این خیلی عالیه. من الان دارم برای یک سمینار معرفی زی‌پرشین در شریف اسلاید می‌سازم و از محدودیت‌های زیاد bidipresentaion خسته شده بودم.
میشه لطفاً پروندهٔ tex رو هم بگذارید و توضیح کوتاهی دربارهٔ کانتکست برای کسی که هیچ آشنایی‌ای با آن ندارد بدهید؟ آیا با همان میک‌تک یا تک‌لایو که نصب است، می‌شود این را پردازش کرد؟
فایلها رو برات گذاشتم. متاسفانه با میکتک و تکلایو نمیشه فعلا کانتکست رو اجرا کرد و باید جداگانه نصب بشه. نصب کانتکست با تکلایو و میکتک هیچ تداخلی ایجاد نمیکنه. برای نصب به
مراجعه کنید. باید ruby روی سیستم ویندوز شما نصب باشد. اگر دی وی دی میکتک من را دارید در دایرکتوری utilities این نرم افزار وجود دارد. ولی به هر حال نصب آن از اینترنت نیاز به حدود 400 مگابایت دانلود دارد. از این به بعد سورس کانتکست رو هم بر روی این دی وی دی قرار می دهم. اگر احتیاج دارید می توانم دی وی دی را برایتان بفرستم. لطفا آدرس خود را به ایمیل من بفرستید.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : مارس 03, 2010, 01:25:30 pm »
امکانات کانتکست+لواتک برای تهیه اسلاید بسیار مناسب است. به نیازی به هیچگونه هک در کدها نیست. یک نمونه ارایه شده است.
من چیزی خاصی در این اسلایدها نمی‌بینم. بسته bidipresentation هیچ تفاوتی با اینی که شما فرستاده‌اید ندارد. وقتی که بسته bidi موتور luatex را پشتیبانی کند، آن موقع می‌توان اسلایدها را به زیبایی با beamer ساخت که یک نمونه یکتا خواهد بود. در  ثانی هک کردن کد، یک مزیت است و یک هنر به حساب می‌اید.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : مارس 03, 2010, 01:26:28 pm »
می‌توانید یکی از محدودیت‌های bidipresentation را نام ببرید؟

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : مارس 03, 2010, 06:24:18 pm »
به جون مادرم قصد بی‌احترامی یا نادیده گرفتن زحمت‌های آقا وفا رو ندارم! :) فرمودید یکی از محدودیت‌های این کلاس را نام ببرم؟ نخست باید توضیح بدهم که این محدودیت‌ها در مقایسه با beamer تعریف می‌شوند، یعنی در حالت آرمانی دوست دارم این کلاس همهٔ ویژگی‌های خوب beamer را داشته باشد که الان ندارد. برای نمونه، فرمان pause که در beamer هست، در bidipresentation نیست. می‌دانم که کلاس beamer با بستهٔ bidi کلی مشکل دارد. ولی به هر حال کاربر هستم و زیاده‌خواه!

مشکلات زیادی هم دربارهٔ تصویر زمینه (background) در اسلایدها داشتم که در یک موضوع دیگر، یعنی در اینجا
http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=341.0
آن را نوشته‌ام. البته دوستم یک راه دیگر برای مشکل تصویر زمینه به کمک بستهٔ watermark یافته است که هرچند مشکل را کامل حل نمی‌کند، ولی اوضاع را کمی بهتر کرده است. آن راه‌حل را در همان موضوع می‌فرستم.

d.edalat

• مهمان
« پاسخ #6 : مارس 04, 2010, 12:18:58 pm »
من چیزی خاصی در این اسلایدها نمی‌بینم. بسته bidipresentation هیچ تفاوتی با اینی که شما فرستاده‌اید ندارد. وقتی که بسته bidi موتور luatex را پشتیبانی کند، آن موقع می‌توان اسلایدها را به زیبایی با beamer ساخت که یک نمونه یکتا خواهد بود. در  ثانی هک کردن کد، یک مزیت است و یک هنر به حساب می‌اید.

هک کردن اگر هم یک مزیت باشد این مزیتی برای اپن‌سورس محسوب می‌شود که سورس را به اشتراک می‌گذارد نه برای هکر. هنر بودنش هم بماند تا ببینیم کاربرد و کیفیت خروجی چیست و چقدر باگ دارد.
فعلا که زی‌پرشین در این مقوله می‌لنگد.
 اگر عیب را نبینید، چطور می‌خواهید رفعش کنید؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : مارس 04, 2010, 01:01:47 pm »
هک کردن اگر هم یک مزیت باشد این مزیتی برای اپن‌سورس محسوب می‌شود که سورس را به اشتراک می‌گذارد نه برای هکر. هنر بودنش هم بماند تا ببینیم کاربرد و کیفیت خروجی چیست و چقدر باگ دارد.
فعلا که زی‌پرشین در این مقوله می‌لنگد.
 اگر عیب را نبینید، چطور می‌خواهید رفعش کنید؟
فکر نمی‌کنم شما معیار مناسبی برای سنجش این موضوع انتخاب کرده‌اید؟ همچنین فکر نمی‌کنم با عدالت  قضاوت می‌کنید؟ کانتکست بر روی زی‌تک و بسته bidi بر روی زی‌تک را با هم مقایسه کنید و آن موقع معنی لنگیدن واضح خواهد شد؟ عیب مربوط به bidi نیست بلکه مشکل زی‌تک در حروف‌چینی دوجهته می‌باشد. به علاوه با تمام محدودیتها و باگهای حروف‌چینی دوجهته در زی‌تک، بستهٔ bidi بستر بسیار مناسبی را برای حروف‌چینی دوجهته فراهم کرده است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : مارس 04, 2010, 01:16:29 pm »
به جون مادرم قصد بی‌احترامی یا نادیده گرفتن زحمت‌های آقا وفا رو ندارم! :)
زیاد مهم نیست. من دیگر اینقدر شنیده‌ام عادت کرده‌ام یا بهتر بگم پوست‌کلفت شده‌ام.
نقل قول
فرمودید یکی از محدودیت‌های این کلاس را نام ببرم؟ نخست باید توضیح بدهم که این محدودیت‌ها در مقایسه با beamer تعریف می‌شوند، یعنی در حالت آرمانی دوست دارم این کلاس همهٔ ویژگی‌های خوب beamer را داشته باشد که الان ندارد. برای نمونه، فرمان pause که در beamer هست، در bidipresentation نیست. می‌دانم که کلاس beamer با بستهٔ bidi کلی مشکل دارد. ولی به هر حال کاربر هستم و زیاده‌خواه!
حق با شماست. ولی شما باید کاتکست بر روی زی‌تک با bidi را مقایسه کنید نه کانتکست بر روی luatex و bidi. پشتیبانی beamer در حروف‌چینی دوجهته بر روی زی‌تک ارزش کارکردن ندارد یا حداقل من وقتش را ندارم. همان بهتر است که پشتبانی از luatex بر روی bidi اضافه شود و این کار خودکار انجام خواهد شد.

در ادامه من تولید‌کننده هستم نه مصرف‌کننده.
نقل قول
مشکلات زیادی هم دربارهٔ تصویر زمینه (background) در اسلایدها داشتم که در یک موضوع دیگر، یعنی در اینجا
http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=341.0
آن را نوشته‌ام. البته دوستم یک راه دیگر برای مشکل تصویر زمینه به کمک بستهٔ watermark یافته است که هرچند مشکل را کامل حل نمی‌کند، ولی اوضاع را کمی بهتر کرده است. آن راه‌حل را در همان موضوع می‌فرستم.
این به این خاطر است که تصویر مناسبی را انتخاب نکرده‌اید. اگر امروز وقت کردم، یک نمونه را درست می‌کنم و می‌فرستم.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : مارس 04, 2010, 02:42:50 pm »
زیاد مهم نیست. من دیگر اینقدر شنیده‌ام عادت کرده‌ام یا بهتر بگم پوست‌کلفت شده‌ام.حق با شماست. ولی شما باید کاتکست بر روی زی‌تک با bidi را مقایسه کنید نه کانتکست بر روی luatex و bidi. پشتیبانی beamer در حروف‌چینی دوجهته بر روی زی‌تک ارزش کارکردن ندارد یا حداقل من وقتش را ندارم. همان بهتر است که پشتبانی از luatex بر روی bidi اضافه شود و این کار خودکار انجام خواهد شد.

در ادامه من تولید‌کننده هستم نه مصرف‌کننده.این به این خاطر است که تصویر مناسبی را انتخاب نکرده‌اید. اگر امروز وقت کردم، یک نمونه را درست می‌کنم و می‌فرستم.
دو موضوع موتور حروف‌چینی و بسته ماکرو باید از هم جدا بررسی شوند. برای XeContext هنوز مدولی (معادل بسته در لاتک، به بسته های مناسب کانتکست مدول می‌گویند) مانند بیدی نوشته نشده است. اگر این کار انجام شود آنوقت می‌توان توانایی کانتکست و لاتک را (هر دو برروی موتور زیتک) در تایپ دوجهته بررسی کرد. اگر بعدا بیدی از لواتک پشتیبانی کند آنوقت می‌توان امکانات آنرا با MKIV=Context+Luatex مقابسه کرد.

خارج از این مطلب، روند پذیرش کانتکست به جای لاتک دقیقاً شبیه روند پذیرش لاتک به جای word است. اگر بتونید به عدم تمایل درونیتان برای یادگیری یک چیز جدید غلبه کنید از مزایاش بهره‌مند می‌شید. این مطلب رو کنوث به خوبی در ابتدای کتاب تک خودش گفته که کسی که قانع کردن یک نفر برای یادگیری زبان دوم برنامه‌نویسی خیلی سخته. ولی همینکه زبان دوم را یادگرفت می‌فهمه که هر زبانی توانایی و امکانات خودش رو داره و بعد از اون به راحتی زبان‌های جدید رو می‌پذیره.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : مارس 05, 2010, 02:22:18 am »
دو موضوع موتور حروف‌چینی و بسته ماکرو باید از هم جدا بررسی شوند. برای XeContext هنوز مدولی (معادل بسته در لاتک، به بسته های مناسب کانتکست مدول می‌گویند) مانند بیدی نوشته نشده است. اگر این کار انجام شود آنوقت می‌توان توانایی کانتکست و لاتک را (هر دو برروی موتور زیتک) در تایپ دوجهته بررسی کرد. اگر بعدا بیدی از لواتک پشتیبانی کند آنوقت می‌توان امکانات آنرا با MKIV=Context+Luatex مقابسه کرد.

خارج از این مطلب، روند پذیرش کانتکست به جای لاتک دقیقاً شبیه روند پذیرش لاتک به جای word است. اگر بتونید به عدم تمایل درونیتان برای یادگیری یک چیز جدید غلبه کنید از مزایاش بهره‌مند می‌شید. این مطلب رو کنوث به خوبی در ابتدای کتاب تک خودش گفته که کسی که قانع کردن یک نفر برای یادگیری زبان دوم برنامه‌نویسی خیلی سخته. ولی همینکه زبان دوم را یادگرفت می‌فهمه که هر زبانی توانایی و امکانات خودش رو داره و بعد از اون به راحتی زبان‌های جدید رو می‌پذیره.

1- تا جایی که من یادم می‌آید پشتیبانی حروف‌چینی دوجهته در کانتکست برای زی‌تک در خود کانتکست موجود می‌باشد اما خیلی ساده می‌باشد و خودشان از کارکردن رویش منصرف شده‌اند چون که نتوانسته‌اند راه‌حلی برای بسیاری از موارد در حروف‌چینی دوجهته پیدا کنند و اصلاً قابل مقایسه با توانائیهای بسته بیدی نمی‌باشد.

2- این حرفی که شما زده‌اید را کجای کتاب تک پیدا کرده‌اید. من کتاب تک را حداقل ۱۰ بار خوانده‌ام و همچین چیزی ندیده‌ام.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : مارس 05, 2010, 07:21:17 am »
1- تا جایی که من یادم می‌آید پشتیبانی حروف‌چینی دوجهته در کانتکست برای زی‌تک در خود کانتکست موجود می‌باشد اما خیلی ساده می‌باشد و خودشان از کارکردن رویش منصرف شده‌اند چون که نتوانسته‌اند راه‌حلی برای بسیاری از موارد در حروف‌چینی دوجهته پیدا کنند و اصلاً قابل مقایسه با توانائیهای بسته بیدی نمی‌باشد.

2- این حرفی که شما زده‌اید را کجای کتاب تک پیدا کرده‌اید. من کتاب تک را حداقل ۱۰ بار خوانده‌ام و همچین چیزی ندیده‌ام.
1- در مقدمهٔ یکی از کتابهای کنوث این نوشته شده است. شاید کتاب هنر حروفچینی کامپیوتری باشد. نگاه می‌کنم و مرجع دقیق را اعلام می‌کنم.
2- کانتکست از ابزارهای دوجهتهٔ لواتک آگاه است نه زیتک. اصولا زیتک دارای ابزاری دوجهته درون خود موتور نیست بلکه باید با یک سری حک‌ها مثل \everypar و غیره این امکانات رو اضافه کرد. این دستور از دستورات پایه‌ای تک است و بنابراین در xecontext هم قابل استفاده است. درحقیقت فکر می‌کنم تنها فرمان اولیه=primitive زیتک برای حروفچینی دوجهته همان beginR و endR است و بقیه کارها باید بر اساس این دو انجام شود. کانتکست این دو فرمان را می‌شناسد چون فرمانها موتور است. در لواتک فرمان‌های اولیه دیگری هم داریم که کانتکست و یا لاتک قابلیت استفاده از آن را دارند.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : مارس 05, 2010, 07:55:27 am »
1- در مقدمهٔ یکی از کتابهای کنوث این نوشته شده است. شاید کتاب هنر حروفچینی کامپیوتری باشد. نگاه می‌کنم و مرجع دقیق را اعلام می‌کنم.
2- کانتکست از ابزارهای دوجهتهٔ لواتک آگاه است نه زیتک. اصولا زیتک دارای ابزاری دوجهته درون خود موتور نیست بلکه باید با یک سری حک‌ها مثل \everypar و غیره این امکانات رو اضافه کرد. این دستور از دستورات پایه‌ای تک است و بنابراین در xecontext هم قابل استفاده است. درحقیقت فکر می‌کنم تنها فرمان اولیه=primitive زیتک برای حروفچینی دوجهته همان beginR و endR است و بقیه کارها باید بر اساس این دو انجام شود. کانتکست این دو فرمان را می‌شناسد چون فرمانها موتور است. در لواتک فرمان‌های اولیه دیگری هم داریم که کانتکست و یا لاتک قابلیت استفاده از آن را دارند.
من مطمئن هستم که xecontext دارای پشتیبانی حروف‌چینی دوجهته خیلی ابتدایی است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : مارس 05, 2010, 08:16:01 am »
من مطمئن هستم که xecontext دارای پشتیبانی حروف‌چینی دوجهته خیلی ابتدایی است.
خوب این رو که خود شما در جریانش هستید حداقل:

http://www.ntg.nl/pipermail/ntg-context/2008/033863.html

http://www.ntg.nl/pipermail/ntg-context/2008/033895.html

http://www.ntg.nl/pipermail/ntg-context/2008/033905.html

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : مارس 06, 2010, 01:57:08 pm »
درحقیقت فکر می‌کنم تنها فرمان اولیه=primitive زیتک برای حروفچینی دوجهته همان beginR و endR است و بقیه کارها باید بر اساس این دو انجام شود
البته به اضافهٔ \beginL و \endL و همین امر نشانگر این است که بستهٔ bidi با تمام این محدودیت‌ها و باگها سیستم قوی را برای حروف‌چینی دوجهته مهیا کرده است. متأسفانه کابران ظاهربین هستند و اطلاع چندانی از این موضوعات ندارند مثل دوست خوبمان جناب عدالت.

مشکل در تهیه اسلاید

نویسنده f.smailyانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2200
آخرين ارسال ژوئن 13, 2010, 01:08:21 am
توسط امیرمسعود
ایجاد لیست های طولانی در بیش از یک اسلاید

نویسنده e.roknabadiانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3034
آخرين ارسال اكتبر 17, 2009, 11:01:35 am
توسط vafa
کانتکست چیست؟

نویسنده d.edalatانجمن کانتکست CONTEXT

پاسخ ها: 2
مشاهده: 8482
آخرين ارسال دسامبر 28, 2010, 03:31:22 pm
توسط hasannoori
چگونه در ویندوز با زیپرشین اسلاید درست کنم؟

نویسنده rghanbariانجمن اسلاید Beamer

پاسخ ها: 11
مشاهده: 7516
آخرين ارسال سپتامبر 30, 2010, 03:46:28 am
توسط vafa
شیوه درست کردن اسلاید در ویندوز

نویسنده rghanbariانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 2
مشاهده: 2649
آخرين ارسال فوریه 17, 2010, 07:21:38 am
توسط rghanbari
درخواست نمونه‌ی اسلاید با بیمر در زی پرشین