سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: معرفی زی‌پرشین در رادیوی اینترنتی لینوکس اف ام  (دفعات بازدید: 7704 بار)

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
مدتی است که این ایده در سرم می‌چرخد که یک برنامه بسازیم و به گردانندگان لینوکس اف ام بفرستیم تا پخشش کنند. با این کار هم از لینوکس اف ام به عنوان یک حرکت ترویجی و آموزشی داوطلبانه پشتیبانی کرده‌ایم و هم زی‌پرشین را گسترش داده‌ایم. ساختن چنین برنامه‌ای هم چندان سخت نیست. کافی است یک پروندهٔ صوتی آماده کنیم و آن را برایشان بفرستیم تا اگر آن‌ها کیفیتش را مناسب دیدند، پخشش کنند.

در همین جا از دوستان علاقه‌مند دعوت می‌کنم پیشنهادهای خودشان یا ترجیحاً پرونده‌های صوتی خودشان را بفرستند تا رویش کار کنیم و یک خروجی خوب دربیاوریم.

d.edalat

• مهمان
بجز این ایده، بهتر اینکه با انتشار نسخه‌های جدید بهشان اطلاع بدیم تا در بخش اخبار و تازه‌ها ؛ اعلام کنند...(گرچه خودشان هم نمی‌دونن که می‌خوان چکار کنن با این برنامه...)

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
بجز این ایده، بهتر اینکه با انتشار نسخه‌های جدید بهشان اطلاع بدیم تا در بخش اخبار و تازه‌ها ؛ اعلام کنند...(گرچه خودشان هم نمی‌دونن که می‌خوان چکار کنن با این برنامه...)
ایدهٔ خیلی خوبی است. می‌توانیم برای نسخهٔ آیندهٔ زی‌پرشین بهشان خبر بدهیم.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
من خودم دربارهٔ مطالبی که این برنامه (معرفی زی‌پرشین) باید پوشش دهد خیلی فکر کردم. هنوز نمی‌دانم که آیا بهتر است پیش از معرفی زی‌پرشین لاتک را هم معرفی کنیم، یا فرض کنیم که شنونده خودش با لاتک آشناست؟

تجربه‌ام از سمینار زی‌پرشین در دانشگاه شریف این است که بیش از دو سوم زمان سمینار به معرفی لاتک گذشت و تنها در پایان دربارهٔ خود زی‌پرشین حرف زدیم. باید هم همین طور باشد، زیرا زی‌پرشین جزء کاملاً یکپارچه‌ای از لاتک است.

ولی معرفی لاتک خودش پروژهٔ عظیمی است که تأکید ما را از زی‌پرشین دور می‌کند! نمی‌دانم کدام روش بهتر است. پرسشم به طور خلاصه این است: اگر در یک برنامهٔ رادیویی که نزدیک ده دقیقه است بخواهیم زی‌پرشین را بشناسانیم، بهتر است آشنایی با لاتک را هم در آن بگنجانیم یا تنها به خود زی‌پرشین بپردازیم؟

به فرض که فقط بخواهیم دربارهٔ زی‌پرشین حرف بزنیم. چه چیزهایی می‌توانیم بگوییم؟

d.edalat

• مهمان
...........................................
...................................
.................
به فرض که فقط بخواهیم دربارهٔ زی‌پرشین حرف بزنیم. چه چیزهایی می‌توانیم بگوییم؟
دراین‌باره؛ مطالبی از ویکی مفید نیست؟ فکر کنم بشود از همان‌هم مطلب جمع و جوری، ارائه داد...

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
پرسشم به طور خلاصه این است: اگر در یک برنامهٔ رادیویی که نزدیک ده دقیقه است بخواهیم زی‌پرشین را بشناسانیم، بهتر است آشنایی با لاتک را هم در آن بگنجانیم یا تنها به خود زی‌پرشین بپردازیم؟
آقا مسعود، من هم مشکل شما را در هنگام معرفی زی‌پرشین به دوستان داشته‌ام. اینکه روی کدام مورد تاکید داشته باشیم به شنوندگان برمی‌گردد که آیا با لاتک آشنا هستند یا نه. به نظر من در یک برنامهٔ عمومی باید فرض را بر این گذاشت که شنوندگان با لاتک آشنا نیستند. بهتر است آنها را با توانمندیهای لاتک آشنا کرد. در انتها فقط  جملهٔ «اگر این امکانات و قابلیت‌ها را می‌خواهید در فارسی استفاده کنید از بستهٔ زی‌پرشین استفاده کنید» راه را به شنوندهٔ مشتاق شده نشان خواهد داد.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین khajavi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 27
    • ديدن مشخصات
    • کافهٔ گنو/لینوکس
در مورد محتوای فایل صوتی که خودتون در این زمینه صاحب‌نظر هستید.
چیزی برای گفتن ندارم ولی جدا ایدهٔ خوبیست.

فایل صوتی سمینارهایی که قبلاً در این زمینه ارائه داده‌اید را ندارید گوش کنیم؟ اینطوری بهتر می‌تونیم نظرمون را بگیم

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
در مورد محتوای فایل صوتی که خودتون در این زمینه صاحب‌نظر هستید.
چیزی برای گفتن ندارم ولی جدا ایدهٔ خوبیست.

فایل صوتی سمینارهایی که قبلاً در این زمینه ارائه داده‌اید را ندارید گوش کنیم؟ اینطوری بهتر می‌تونیم نظرمون را بگیم
بدجوری پشیمونم که از سمینار دانشکدهٔ مکانیک شریف نه فیلمی داریم، نه صدایی و نه حتی عکسی. ولی اسلایدش اینجا است که فکر کنم پایهٔ مناسبی برای کار می‌تواند باشد.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
خب من بالاخره با صدای خودم یه چیزی ضبط کردم به عنوان معرفی لاتک و زی‌پرشین. از اینجا می‌تونید بگیریدش. حدود ۱۰ مگابایت است. زمانش هم حدود ده دقیقه است: مقدمه، معرفی لاتک و فرق آن با واژه‌پردازها، معرفی زی‌پرشین و بیان ویژگی‌هایش، مقایسهٔ زی‌پرشین با نرم‌افزارهای مشابه، معرفی گروه پارسی‌لاتک و نشانی‌های تماس و پشتیبانی.

به جز پرونده‌های ogg که صدام توش ضبط شده (و در ویندوز با نرم‌افزاری مثل VLC می‌تونید پخشش کنید) چند تا پروندهٔ txt هم متناظر با هر ogg گذاشته‌ام و حرف‌هام رو (به تقریب) توش نوشتم.

لطفاً بشنوید و نظر بدهید و بگویید که آیا برای رادیو  لینوکس اف ام مناسب است یا نه.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
خب من بالاخره با صدای خودم یه چیزی ضبط کردم به عنوان معرفی لاتک و زی‌پرشین. از اینجا می‌تونید بگیریدش. حدود ۱۰ مگابایت است. زمانش هم حدود ده دقیقه است: مقدمه، معرفی لاتک و فرق آن با واژه‌پردازها، معرفی زی‌پرشین و بیان ویژگی‌هایش، مقایسهٔ زی‌پرشین با نرم‌افزارهای مشابه، معرفی گروه پارسی‌لاتک و نشانی‌های تماس و پشتیبانی.

به جز پرونده‌های ogg که صدام توش ضبط شده (و در ویندوز با نرم‌افزاری مثل VLC می‌تونید پخشش کنید) چند تا پروندهٔ txt هم متناظر با هر ogg گذاشته‌ام و حرف‌هام رو (به تقریب) توش نوشتم.

لطفاً بشنوید و نظر بدهید و بگویید که آیا برای رادیو  لینوکس اف ام مناسب است یا نه.
خیلی عالی بود. خیلی رسا و شفاف. درست شما درد نکنه و آفرین به همت شما.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
آقا مسعود، خیلی ممنون. همانگونه که وفای عزیز گفت:
خیلی عالی بود. خیلی رسا و شفاف. درست شما درد نکنه و آفرین به همت شما.
فقط دو نکته:
۱- اگر صلاح می‌دانید فایل را روی سایت اصلی قرار دهید (به صورت جداجدا یا به همین صورت) و در قسمت آموزش لاتک و یا ویکی به آن(ها) ارجاع دهید.
۲- اگر از نظر آقا وفا مانعی ندارد، متن صحبتتان را به ویژه‌نامه‌های بایت (روزنامه خراسان) یا کلیک (جام جم) بدهید تا چاپ کنند. هفته گذشته بایت یک مصاحبه با آقای اخگری را چاپ کرده بود. البته می‌توان پیشنهاد یک صفحه مطلب داد که در آن هم صحبت‌های شما باشد و هم -در صورت موافقت آقا وفا- یک مصاحبه با ایشان.

آفلاین آسیه

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 5
  • ارسال: 56
    • ديدن مشخصات
سلام

عالی بود. اما من یه سوال داشتم در معرفی زی‌پرشین شما اشاره کردید که یه بسته است که از موتور حروف‌چینی لاتک استفاده می‌کنه، اما  معرفی زی‌پرشین در ویکی گفته شده که از موتور حروف‌چینی زی‌لاتک استفاده می‌کنه. شاید سوالم مسخره باشه اما کلا چه فرقی بین لاتک و زی‌لاتک هست؟

آفلاین khajavi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 27
    • ديدن مشخصات
    • کافهٔ گنو/لینوکس
برنامه را گوش دادم، عالی بود اما یه کم کیفیت صداش پایینه

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
سلام

عالی بود. اما من یه سوال داشتم در معرفی زی‌پرشین شما اشاره کردید که یه بسته است که از موتور حروف‌چینی لاتک استفاده می‌کنه، اما  معرفی زی‌پرشین در ویکی گفته شده که از موتور حروف‌چینی زی‌لاتک استفاده می‌کنه. شاید سوالم مسخره باشه اما کلا چه فرقی بین لاتک و زی‌لاتک هست؟
اتفاقاً سؤال خیلی خوب و ظریفی پرسیدید.  :)

اگر بخواهیم دقیق حرف بزنیم، لاتک نام یک زبان است. همان طور که HTML یا C یک زبان است. موتور حروف‌چینی لاتک، نرم‌افزاری است که کدهایی را که به زبان لاتک نوشته‌شده‌اند می‌گیرد و یک خروجی (در قالب dvi یا ps یا pdf) می‌دهد؛ یعنی کارش شبیه کامپایلرهای برنامه‌نویسی است. برای هر زبان برنامه‌نویسی ممکن است چند کامپایلر ساخته شده باشد. مثلاً برای زبان C هم gcc هست از پروژهٔ گنو، هم شرکت اینتل کامپایلر خودش را ساخته، هم مایکروسافت، هم بورلند.

در لاتک هم همین گونه است: چندین موتور حروف‌چینی لاتک وجود دارد. نام نخستین موتور لاتکی که ساخته شد اتفاقاً latex است. بعدها موتور دیگری مانند pdflatex ساخته شد که خروجی pdf می‌سازد (برخلاف latex اصلی که خروجی‌اش dvi است). زی‌لاتک هم یک موتور دیگر است که از یونیکد هم پشتیبانی می‌کند و خروجی pdf می‌دهد.

بنابراین وقتی می‌گویم «زی‌پرشین با یک موتور حروف‌چینی لاتک کار می‌کند،» منظورم موتوری است که کدهای لاتک را کامپایل می‌کند، که شامل  زی‌لاتک هم می‌شود. البته قبول دارم که ممکن است باعث بدفهمی شود. ولی ترجیح دادم در آن برنامهٔ کوتاه حرفی از زی‌لاتک نیاورم تا شنونده را گیج(تر!) نکنم.  :D

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
آقا مسعود، خیلی ممنون. همانگونه که وفای عزیز گفت:فقط دو نکته:
۱- اگر صلاح می‌دانید فایل را روی سایت اصلی قرار دهید (به صورت جداجدا یا به همین صورت) و در قسمت آموزش لاتک و یا ویکی به آن(ها) ارجاع دهید.
۲- اگر از نظر آقا وفا مانعی ندارد، متن صحبتتان را به ویژه‌نامه‌های بایت (روزنامه خراسان) یا کلیک (جام جم) بدهید تا چاپ کنند. هفته گذشته بایت یک مصاحبه با آقای اخگری را چاپ کرده بود. البته می‌توان پیشنهاد یک صفحه مطلب داد که در آن هم صحبت‌های شما باشد و هم -در صورت موافقت آقا وفا- یک مصاحبه با ایشان.
۱. من ترجیح می‌دهم کمی صبر کنم تا همهٔ پیشنهادها داده شود و برنامه هم ان‌شاءالله پخش شود. بعد که آب از آسیاب افتاد، و احیاناً برنامهٔ ساخته‌شده هم اصلاح شد، آن را در سایت هم بارمی‌گذاریم.

۲. فکر کنم متن حرف‌هایم به درد همان برنامهٔ رادیویی می‌خورد و نه به درد یک رسانهٔ نوشتاری. (بگذریم که من روی هر چیزی که به یک سازمان دولتی معلوم‌الحال وابسته باشد کمی آلرژی دارم، از جمله یکی از روزنامه‌هایی که نام بردید.) به نظرم برای چاپ در یک رسانهٔ نوشتاری باید از نو یک چیز جدا آماده کرد که امیدوارم کسی برای این کار پیش‌قدم شود.

در ضمن، از مصاحبه با وفا هم به شدت استقبال می‌کنم! :)

معرفی زی‌پرشین در دانشکده ریاضی دانشگاه تبریز

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن کارگاه‌های لاتک و زی‌پرشین

پاسخ ها: 6
مشاهده: 4851
آخرين ارسال دسامبر 21, 2011, 01:41:11 pm
توسط امیرحسین شرفی
استقبال فوق‌العاده از زی‌پرشین هنگام معرفی در دانشکده ریاضی دانشگاه تبریز

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2464
آخرين ارسال اكتبر 11, 2009, 10:29:12 pm
توسط محمود امین‌طوسی