سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تک‌میکر دوجهته ۰۴ می ۲۰۱۰  (دفعات بازدید: 18901 بار)

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
تک‌میکر دوجهته ۰۴ می ۲۰۱۰
« : مه 06, 2010, 01:56:15 pm »
در صفحه اول سایت پستی مربوط به آپدیت به ورژن ۰۴ می قرار دادم که دوباره در اینجا بعضی نکات را تکرار می‌کنم.
ورژن ۰۴ می تغییرات کمی نسبت به ورژن ۱۹ آوریل دارد:
۱- در این ورژن چند باگ جزیی رفع شده‌اند.
 مهمترین آنها که امیدوارم واقعا درست شده باشد باگی بود که مشکل در کامپایل سند‌ها ایجاد‌ می‌کرد که خوب است اگر آقا محمد یا دکتر موسوی که این باگ را گزارش کردند بتوانند روی کامپیوترهایشان تست کنند تا معلوم شود که واقعا درست شده است یا نه؟
۲- راهنما بر مبنای ورژن ۱۹ آوریل و ۰۴ می تهیه شده است.
این راهنما در خود بسته‌ها نیز موجود است اما می‌توانید بصورت جدا هم آن را از مرکز دانلود دریافت کنید.
۳- کدها برای کامپایل روی لینوکس سازگار شدند و ورژن لینوکسی بدون وابستگی به کتابخانه‌های Qt آماده شد. (این نسخه بر روی دیسک زنده ubuntu قابل نصب و اجراست)
نکته: ورژن لینوکسی یک فایل دبیان است که برروی ابونتو ۹.۱۰ و ۱۰.۰۴ هم ۳۲ بیت و هم ۶۴ بیت قابل نصب است. اما برای دیگر لینوکس‌های جدید که برپایه دبیان می‌باشند نیز باید کار کند و اما برای دیگر لینوکس‌ها باید این فایل را extract کنید و فایل اجرایی texmaker را که در پوشه usr/bin قرار دارد اجرا کنید.

لینک‌های دانلود از مرکز دانلود:

تک‌میکر دوجهته ۰۴ می (installer ویندوزی)

تک‌میکر دوجهته ۰۴ می (لینوکس)

راهنمای تک‌میکر دوجهته ۱۹ آوریل و ۰۴ می
« آخرين ويرايش: مه 13, 2010, 09:22:46 am توسط سیدرضی علوی‌زاده »

d.edalat

• مهمان
پاسخ : تک‌میکر دوجهته ۰۴ می ۲۰۱۰
« پاسخ #1 : مه 06, 2010, 04:32:30 pm »
ضمن تشکر از شما، آقای علوی‌زاده.
برای دانلود نسخه ویندوزی:
Not Found
The requested URL /joomla/%20%20http://www.parsilatex.com/download/newBiDi/TeXmaker-BiDi_update-to-04may2010.zip was not found on this server. www.parsilatex.com

گویا اشکالی هست.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #2 : مه 06, 2010, 05:28:47 pm »
ضمن تشکر از شما، آقای علوی‌زاده.
برای دانلود نسخه ویندوزی:
Not Found
The requested URL /joomla/%20%20http://www.parsilatex.com/download/newBiDi/TeXmaker-BiDi_update-to-04may2010.zip was not found on this server. www.parsilatex.com

گویا اشکالی هست.
لینک تصحیح شد.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : مه 06, 2010, 07:49:26 pm »
ممنون از سیدرضی بزرگ برای به‌روزرسانی پیوستهٔ تک‌میکر دوجهته!  :)

من یک باگ در تک‌میکر دارم که خیلی آزاردهنده است تا جایی که گاهی باعث می‌شود در حالی که تک‌میکر باز است آن را ببندم و با چیز دیگری (با جی‌ادیت) کارم را ادامه بدهم. این مشکل را در نسخه‌های pi-day و نسخهٔ ۴ می دارم.

مشکل این است که وقتی دارم چیزی تایپ می‌کنم، اولش همه چیز خوب است و نوشته‌ها خیلی عادی از راست به چپ نوشته می‌شوند. ولی به محض این که نخستین فاصلهٔ مجازی (همان شیفت+اسپیس یا ZWNJ) را تایپ می‌کنم، فاصلهٔ بین آخرین کلمه (یعنی همان کلمه‌ای که دارم در آن فاصلهٔ مجازی می‌زنم) و کلمهٔ پیش از آن از بین می‌رود. مثلاً فرض کنید می‌خواهم بنویسم «من دارم می‌روم.» بین «می» و «روم» یک فاصلهٔ مجازی است. تا پیش از رسیدن به فاصلهٔ مجازی نوشته‌ام عادی است (این خط عمودی | که گذاشتم مثلاً مکان‌نما است):

من دارم می|

ولی به محض تایپ فاصلهٔ مجازی، نوشته‌ام این شکلی می‌شود:

من دارم‌می |

یعنی «می» ناگهان عقب می‌رود و به «دارم» می‌چسبد و مکان‌نما از انتهای «می» فاصله می‌گیرد.
بعد به ترتیب که تایپ می‌کنم، نوشته‌ام این شکلی می‌شود:

من دارم‌می‌ر |

من دارم‌می‌رو |

من دارم‌می‌روم |

این خطا باعث می‌شود وقتی نوشته‌ام طولانی است، ظاهر نوشته بسیار به هم بریزد. یک نمونه ظاهر به‌هم ریخته را پیوست کرده‌ام!

در ضمن من با اوبونتوی ۹٫۱۰ نگارش ۳۲ بیت کار می‌کنم. امیدوارم بودم که این باگ در نسخهٔ تازه (۴ می) رفع شده باشد. من اولش نسخهٔ ۴ می را روی نسخهٔ پیش که داشتم نصب کردم و دیدم این مشکل همچنان هست. بعد برای اطمینان آن را وا (uninstall) کردم، بعد رفتم و پوشهٔ usr/share/texmaker و پروندهٔ usr/bin/texmaker را هم پاک کردم که مطمئن شوم هیچ چیز از نسخهٔ پیش به جا نمانده، و از نو همه‌چیز را نصبیدم. ولی باز هم مشکل سرجایش هست.

در ضمن، من هیچ کجا تنظیمات پیش‌فرض تک‌میکر را دست نزده‌ام.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #4 : مه 06, 2010, 08:54:36 pm »
در ضمن من با اوبونتوی ۹٫۱۰ نگارش ۳۲ بیت کار می‌کنم. امیدوارم بودم که این باگ در نسخهٔ تازه (۴ می) رفع شده باشد.
خوب مسعودجان تا باگی را که دیدی گزارش ندهی نباید زیاد به رفعش امید داشته باشی!  ;)
اما این باگ که مشابه آن را در ویندوز با فونت پیش‌فرض تک‌میکر یعنی courier new قبلا دیده بودم، به تک‌میکر برنمی‌گردد (یا حداقل ربطی به کدهای من ندارد   ;) ) این باگ مربوط به موتور فونت Qt است (احتمالا) و فقط کافیست فونت خود را عوض کنید چیزی مانند DejaVu Sans در کل فکر می‌کنم با تمام فونت‌های mono این مشکل باشد. فونت‌های سری B فارسی را هم اصلا بکار نبرید!

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : مه 06, 2010, 09:12:34 pm »
خوب مسعودجان تا باگی را که دیدی گزارش ندهی نباید زیاد به رفعش امید داشته باشی!  ;)
اما این باگ که مشابه آن را در ویندوز با فونت پیش‌فرض تک‌میکر یعنی courier new قبلا دیده بودم، به تک‌میکر برنمی‌گردد (یا حداقل ربطی به کدهای من ندارد   ;) ) این باگ مربوط به موتور فونت Qt است (احتمالا) و فقط کافیست فونت خود را عوض کنید چیزی مانند DejaVu Sans در کل فکر می‌کنم با تمام فونت‌های mono این مشکل باشد. فونت‌های سری B فارسی را هم اصلا بکار نبرید!
خدا خیرت بده رضی‌جان. من یک عمر دعات خواهم کرد  :)

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : مه 06, 2010, 09:34:37 pm »
یک مشکل دیگر دیده‌ام در این نسخه.

وقتی یک متن فارسی نوشته‌ایم، با کلیدهای چپ و راست صفحه‌کلید می‌توانیم مکان‌نما را روی آن حرکت دهیم. مکان‌نما درست جابه‌جا می‌شود؛ یعنی اگر کلید راست را یک‌بار یا به تناوب بفشاریم، مکان نما یک نویسه به سمت راست (به سمت آغاز سطر) می‌رود.

ولی مشکل وقتی پیش می‌آید که کلید راست را فشار دهیم و نگه داریم (مثلاً وقت‌هایی که می‌خواهیم به سرعت روی متن جابه‌جا شویم). در این حالت جهت حرکت مکان‌نما برعکس می‌شود. یعنی فشردن و نگه‌داشتن کلید راست مکان‌نما را به چپ می‌برد و برعکس.

این مشکل فقط در نوشته‌های فارسی پیش می‌آید.

آفلاین شهاب

• Full Member
  • -دریافت شده: 21
  • ارسال: 119
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : مه 06, 2010, 11:08:56 pm »
یه مشکل

وقتی تک میکر 4 می را به روشی که اشاره کردید به تک میکر 19 آوریل اضافه کردم خواستم یه فایل را به عنوان نمونه اجرا کنم ولی با این مشکل مواجه شدم که پس اجرا و زدن گزینه view pdf هیچ اجرایی از سوماترا بالا نیآید  ???

راستی آن سه شماره 1و2و3 در این نسخه دوباره ظاهر شدند که بابت آن تشکر میکنم چون در ادیت فایلها خیلی به کار می آمدند و در 19 آوریل حذف شده بوند
خدایا تو چه بی منتها می بخشی، و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوییم!

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #8 : مه 06, 2010, 11:22:03 pm »
یک مشکل دیگر دیده‌ام در این نسخه.

وقتی یک متن فارسی نوشته‌ایم، با کلیدهای چپ و راست صفحه‌کلید می‌توانیم مکان‌نما را روی آن حرکت دهیم. مکان‌نما درست جابه‌جا می‌شود؛ یعنی اگر کلید راست را یک‌بار یا به تناوب بفشاریم، مکان نما یک نویسه به سمت راست (به سمت آغاز سطر) می‌رود.

ولی مشکل وقتی پیش می‌آید که کلید راست را فشار دهیم و نگه داریم (مثلاً وقت‌هایی که می‌خواهیم به سرعت روی متن جابه‌جا شویم). در این حالت جهت حرکت مکان‌نما برعکس می‌شود. یعنی فشردن و نگه‌داشتن کلید راست مکان‌نما را به چپ می‌برد و برعکس.

این مشکل فقط در نوشته‌های فارسی پیش می‌آید.
این یک مشکل نیست اگر پست مربوط به تک‌میکر ۱۹ آوریل ویژگی پنجم را بخوانید به اصل ماجرا پی‌می‌برید(متاسفانه یادم رفته این را در راهنما اضافه کنم  :-[ )
«۵- (موقتی) گزینه‌ای با نام Don't Reverse Arrow Keys به منوی Bi-Directional اضافه شده است که با فعال بودن آن در هنگام جابجایی بین متن با استفاده از مکان‌نما و کلید‌های جهتی وقتی کلید جهتی را نگه‌داریم کلید سمت راست بدون توجه به جهت خط به کاراکتر بعدی می‌رود و کلید سمت چپ بدون توجه به جهت خط به کاراکتر قبلی می‌رود، با این روش اشکال جابجا شدن از یک خط که از راست به چپ است به یک خط که از چپ به راست است و بالعکس رفع می‌شود، اما به نظر من باعث سردرگمی کاربر می‌شود. اگر با این حالت مشکل دارید این گزینه را غیر فعال کنید. در ضمن نظرتان را در مورد اینکه کدام حالت بهتر است در تالار پارسی‌لاتک بگویید تا معلوم شود که کدام حالت را باید نگه‌داریم و کدام حالت را حذف کنیم.»

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #9 : مه 06, 2010, 11:33:14 pm »
یه مشکل

وقتی تک میکر 4 می را به روشی که اشاره کردید به تک میکر 19 آوریل اضافه کردم خواستم یه فایل را به عنوان نمونه اجرا کنم ولی با این مشکل مواجه شدم که پس اجرا و زدن گزینه view pdf هیچ اجرایی از سوماترا بالا نیآید  ???
اولا آیا اطمینان دارید که pdf ساخته شده است؟
ثانیا این آپدیت هیچ تغییری در تنظیمات قبلی ایجاد نمی‌کند، پس احتمالا اتفاق دیگری افتاده!
۱- تنظیم مربوط به PDF Viewer تک‌میکر را چک کنید.
۲- علاوه بر آن چک کنید که آیا sumatra سر جایش هست و مثلا به اشتباه جابجا یا پاک نشده و
۳- آیا به درستی اجرا می‌شود، یعنی فایل دچار صدمه نشده است؟

راستی آن سه شماره 1و2و3 در این نسخه دوباره ظاهر شدند که بابت آن تشکر میکنم چون در ادیت فایلها خیلی به کار می آمدند و در 19 آوریل حذف شده بوند
منظورتان را متوجه نشدم، اگر مقصود شماره‌های مربوط به bookmark است که من اصلا حذفشان نکرده بودم!
موفق باشید.
« آخرين ويرايش: مه 07, 2010, 12:13:24 am توسط سیدرضی علوی‌زاده »

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : مه 07, 2010, 04:44:03 pm »
این یک مشکل نیست اگر پست مربوط به تک‌میکر ۱۹ آوریل ویژگی پنجم را بخوانید به اصل ماجرا پی‌می‌برید(متاسفانه یادم رفته این را در راهنما اضافه کنم  :-[ )
«۵- (موقتی) گزینه‌ای با نام Don't Reverse Arrow Keys به منوی Bi-Directional اضافه شده است که با فعال بودن آن در هنگام جابجایی بین متن با استفاده از مکان‌نما و کلید‌های جهتی وقتی کلید جهتی را نگه‌داریم کلید سمت راست بدون توجه به جهت خط به کاراکتر بعدی می‌رود و کلید سمت چپ بدون توجه به جهت خط به کاراکتر قبلی می‌رود، با این روش اشکال جابجا شدن از یک خط که از راست به چپ است به یک خط که از چپ به راست است و بالعکس رفع می‌شود، اما به نظر من باعث سردرگمی کاربر می‌شود. اگر با این حالت مشکل دارید این گزینه را غیر فعال کنید. در ضمن نظرتان را در مورد اینکه کدام حالت بهتر است در تالار پارسی‌لاتک بگویید تا معلوم شود که کدام حالت را باید نگه‌داریم و کدام حالت را حذف کنیم.»
اشتباه از من است، راست می‌گویید. من چون نسخهٔ ۱۹ آوریل را هیچ‌گاه نصب نکردم، توضیحاتش را نخوانده بودم.

من ترجیح می‌دهم این ویژگی نباشد. کلاً دربارهٔ ویرایشگرهای دوجهته gedit را به عنوان استاندارد قبول دارم که آن هم چنین ویژگی‌ای ندارد. (البته جی‌ادیت هم خودش یک باگ آزاردهنده دارد: وقتی که Ctrl را نگه داشته‌اید تا روی کلمه‌های متن حرکت کنید، کار کلیدهای چپ و راست برعکس می‌شود.)

کاربر اگر بخواهد با سرعت در نوشته‌اش پایین بیاید، می‌تواند کلید پایین را فشار دهد.
« آخرين ويرايش: مه 08, 2010, 12:34:49 pm توسط امیرمسعود »

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
« پاسخ #11 : مه 07, 2010, 07:34:38 pm »
سلام
یه سوالی؟ آیا امکانش هست این ورژن جدید به صورتی باشه که فقط یه فایل exe باشه و لازم نباشه که مثلا قبلش ورژن ۱۹ آوریل را نصب کنیم؟
اینجور که من فهمیدم قبلش نیاز به نصب ورژن ۱۹ آوریل هست و در اون ورژن هم باید یکسری فایل dll رو بارگذاری کنیم. شاید هم من دارم اشتباه می کنم.

یادم هست قبلا ورژن نصبی برای ویندوز بود که فقط کافی بود اجرا می کردیم مثل ورژن ۲۳ اکتبر

البته من نمی دونم این کار چقدر وقت گیر هست. اگر خیلی وقت گیر هست که هیچی.
ممنون

آفلاین diyanat

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 26
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : مه 08, 2010, 10:35:39 am »
با سلام
به نظر من این که فرمول ها از راست به چپ نوشته می شوند
به نوعی آدم قاطع می کند

d.edalat

• مهمان
« پاسخ #13 : مه 08, 2010, 02:12:35 pm »
با سلام
به نوعی آدم قاطع می کند

راهنمای نسخه‌ی جاری را خواندید؟

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #14 : مه 08, 2010, 07:46:17 pm »
با سلام
به نوعی آدم قاطع می کند
سلام
هر روشی نکات مثبت و منفی خودش را دارد،
مثلا در تک‌میکر دوجهته با روش قبلی اینکه فرمولها را می‌توانستید از چپ به راست بنویسید یک مزیت بود و اینکه در متن سند کاراکترهای کنترلی یونیکد اضافه می‌شدند یک نکته منفی که گاهی مشکل ایجاد می‌کرد از جمله مشکل در redo/undo و
در تک‌میکر دوجهته با شیوه جدید راست به چپ بودن فرمولها کمی آزاردهنده است اما برای مثال هیچ کاراکتری به متن اضافه نمی‌شود و undo/redo تقریبا بی‌اشکال کار می‌کند.

سؤال: تفاوت TexMakerX 1.9.9 با تک‌میکر دوجهته ۰۴ می ۲۰۱۰

نویسنده d.edalatانجمن Texmaker

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1874
آخرين ارسال ژوئن 19, 2010, 04:14:39 am
توسط سیدرضی علوی‌زاده
آخرین نسخهٔ تک‌میکر دوجهته کجاست؟

نویسنده امیرمسعودانجمن Texmaker

پاسخ ها: 2
مشاهده: 3147
آخرين ارسال اكتبر 10, 2009, 02:00:36 pm
توسط امیرمسعود