سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: آموزش لاتک در دبیرستان  (دفعات بازدید: 3641 بار)

آفلاین محمدرضا حقیری

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 19
  • Your Future is our Past!
    • ديدن مشخصات
    • ذهن زیبا
آموزش لاتک در دبیرستان
« : ژوئن 28, 2013, 11:46:00 pm »
با سلام.

از اونجایی که در درس مبانی کامپیوتر، آفیس درس داده میشه و آفیس برای فارسی نویسی تنها در ویندوز کاربرد داره (ان شاء الله دوستانی که مک دارند با مشکلات آفیس مک و فارسی آشنا هستند) به نظرتون بهتر نیست پیشنهاد داده بشه تا لاتک رو بجای آفیس حداقل برای حروف چینی آموزش بدند؟
دلایل زیادی هم میتونه داشته باشه من جمله :
  • در هر سیستم عاملی قابل اجراست (مثلا من لینوکس و BSD استفاده میکنم ، یکی ویندوز و دیگری مک)
  • میتونه بیشتر با برنامه نویسی آشنا کنه دانش آموزان رو

و دلایل دیگر (که به ذهنم نرسید).

لطفا با نظراتتون در این امر یاری رسان باشید :)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
پاسخ : آموزش لاتک در دبیرستان
« پاسخ #1 : ژوئن 29, 2013, 12:07:31 am »
سلام
چه پیشنهاد خوبی!
البته من با جایگزین کردنش مخافم. چون هر دو کاربرد داره. و مهاجرت یک دفعه‌ای از افیس به لاتک نمیشه. مثل مهاجرت از ویندوز به لینوکس یا مک.
البته در دستور کار سازمان‌های بزرگ ایرانی هست ولی نامفوق و کند هست...

و دلیل محکم‌تر، (در حکومت و جامعه اسلامی ایران) این که نرم‌افزاری را نصب میکنن و استفاده میکنن که پولشو ندادن. یعنی دزدی هست.
بعضیا دلیشون اینه که خارجی هستن و پول نفت ما رو خوردن و جنگ تحمیل کردن و تحریم کردن و ...
اینا دلیل عقلی درستی نیست. کسانی که اینا رو نوشتن یک شهروند و شخصیت علمی هستن و سیاست‌مدار اون ممالک مبودن.
« آخرين ويرايش: ژوئن 29, 2013, 12:12:23 am توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین محمدرضا حقیری

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
    • ذهن زیبا
« پاسخ #2 : ژوئن 29, 2013, 01:02:12 am »
سلام
چه پیشنهاد خوبی!
البته من با جایگزین کردنش مخافم. چون هر دو کاربرد داره. و مهاجرت یک دفعه‌ای از افیس به لاتک نمیشه. مثل مهاجرت از ویندوز به لینوکس یا مک.
البته در دستور کار سازمان‌های بزرگ ایرانی هست ولی نامفوق و کند هست...

و دلیل محکم‌تر، (در حکومت و جامعه اسلامی ایران) این که نرم‌افزاری را نصب میکنن و استفاده میکنن که پولشو ندادن. یعنی دزدی هست.
بعضیا دلیشون اینه که خارجی هستن و پول نفت ما رو خوردن و جنگ تحمیل کردن و تحریم کردن و ...
اینا دلیل عقلی درستی نیست. کسانی که اینا رو نوشتن یک شهروند و شخصیت علمی هستن و سیاست‌مدار اون ممالک مبودن.
درسته. ولی نیاز مبرم من (به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی) به آفیس از سال دوم دبیرستان وقتی درس آمار پاش به میدون باز شد ، شروع شد. در صورتی که از همون موقع میشد نرم افزارهای بهتری رو بهمون معرفی کنند.
-----------
در مورد کرک و ... هم موافقم :). البته اگر نظراتی که در انجمنی مثل اوبونتو میاد، رو بخونید میبینید همچنان خیلیها متاسفانه در حماقت تمام به سر میبرند :(.

آفلاین مسعود فلاح‌پور

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 10
  • ارسال: 30
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : ژوئن 29, 2013, 08:16:40 pm »
اینکه یک نفر قبل از آشنایی با نرم‌افزارهای تایپ WYSIWYG مثل Word و OpenOffice سراغ حروفچینی با لاتک بره مثل این خواهد بود که یک نفر قبل از یادگیری مفاهیم پایه‌ای ریاضی بخواد مشتق و انتگرال حل کنه. البته این گفته من به این معنا نیست که نرم‌افزارهای نام برده پیش‌نیازی برای لاتک هستند اما یادگیری این نرم‌افزارها قبل از لاتک می‌تونه خیلی مفید باشه.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژوئن 29, 2013, 08:34:23 pm »
اینکه یک نفر قبل از آشنایی با نرم‌افزارهای تایپ WYSIWYG مثل Word و OpenOffice سراغ حروفچینی با لاتک بره مثل این خواهد بود که یک نفر قبل از یادگیری مفاهیم پایه‌ای ریاضی بخواد مشتق و انتگرال حل کنه. البته این گفته من به این معنا نیست که نرم‌افزارهای نام برده پیش‌نیازی برای لاتک هستند اما یادگیری این نرم‌افزارها قبل از لاتک می‌تونه خیلی مفید باشه.
میشه یک مثال بزنین که یادگیری اون قسمت لاتک با یادگیری کدوم قسمت ورد مثلا ربط داره؟!

آفلاین علیرضا بیکی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 13
  • ارسال: 94
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژوئن 29, 2013, 08:50:43 pm »
درسته. ولی نیاز مبرم من (به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی) به آفیس از سال دوم دبیرستان وقتی درس آمار پاش به میدون باز شد ، شروع شد. در صورتی که از همون موقع میشد نرم افزارهای بهتری رو بهمون معرفی کنند.

1- شما نمیتوانید آفیس را به راحتی کنار بگذارید. شما نمی‌توانید نرم‌افزارهای مجموعه آفیس را کم ارزش‌تر بدانید. اگر شما در دبیرستان برای آمار، احتمالاً با اکسل کار کردید. کارایی اکسل خیلی بیشتر هست که لاتک (زیاد مطمئن نیستم) ندارد. یا ماکروسافت پروجکت.
2- درس مبانی کامپیوتری که در دبیرستان آموزش داده میشود با فرض بر این است که مبانی اولیه کامپیوتر را آموزش دهد. لاتک جز مبانی اولیه محسوب نمیشود.
3- شما آفیش 2013 را با 2003 مقایسه کنید ببینید چقدر تفاوت دارد. آفیس هم پیشرفت داشته. اگر پیشرفتی نداشت شاید میشد حذفش کرد.
4- به نظر من کارگاه‌های آموزشی که در دانشگاه برای لاتک برگزار می‌شود خیلی بهتر هست.

میشه یک مثال بزنین که یادگیری اون قسمت لاتک با یادگیری کدوم قسمت ورد مثلا ربط داره؟!
ایشون هم نگفتند ربط داره. گفتند می‌تواند مفید باشد. مثال غیر لاتکیش هم اینه که اول دبستان قبل از اینکه حروف الفبا را یاد بگیریم بهمون تکلیف می‌دادند که یک صفحه یک سری خطوط را بکشیم هیچ کدامشون جز حروف الفبا نبود و ربطی هم نداشت ولی غیر مستقیم کمک می‌کرد. اینجا هم قضیه همینه.
شما نمی‌توانید توقع داشته باشد که کسی با ویندوزهای مایکروسافت کار می‌کند یکدفعه بیاید با لاتک کار کند.
« آخرين ويرايش: ژوئن 29, 2013, 09:03:18 pm توسط علیرضا بیکی »

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ژوئن 29, 2013, 09:00:57 pm »
1- شما نمیتوانید آفیس را به راحتی کنار بگذارید. شما نمی‌توانید نرم‌افزارهای مجموعه آفیس را کم ارزش‌تر بدانید. اگر شما در دبیرستان برای آمار، احتمالاً با اکسل کار کردید. کارایی اکسل خیلی بیشتر هست که لاتک (زیاد مطمئن نیستم) ندارد. یا ماکروسافت پروجکت.
2- درس مبانی کامپیوتری که در دبیرستان آموزش داده میشود با فرض بر این است که مبانی اولیه کامپیوتر را آموزش دهد. لاتک جز مبانی اولیه محسوب نمیشود.
3- شما آفیش 2013 را با 2003 مقایسه کنید ببینید چقدر تفاوت دارد. آفیس هم پیشرفت داشته. اگر پیشرفتی نداشت شاید می7شد حذفش کرد.
4- به نظر من کارگاه‌های آموزشی که در دانشگاه برای لاتک برگزار می‌شود خیلی بهتر هست.
شما چرا مطالب را قاطی کردین!؟ اکسل و پروجکت حروف‌چین هستن؟
بحث سر نرم‌افزارهای حروف‌چین‌ هست.

آفلاین علیرضا بیکی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 13
  • ارسال: 94
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ژوئن 29, 2013, 09:05:12 pm »
شما چرا مطالب را قاطی کردین!؟ اکسل و پروجکت حروف‌چین هستن؟
بحث سر نرم‌افزارهای حروف‌چین‌ هست.

نه قاطی نکردم. ایراد من به این جمله بود که با درس آمار نیاز پیدا کردند طبیعتاً برای آمار سراغ اکسل می‌روند. اگر منظور ورد بود خیلی قبل از آمار بهش نیاز پیدا می‌کردند.

آفلاین محمدرضا حقیری

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
    • ذهن زیبا
« پاسخ #8 : ژوئیه 05, 2013, 05:01:52 pm »
نه قاطی نکردم. ایراد من به این جمله بود که با درس آمار نیاز پیدا کردند طبیعتاً برای آمار سراغ اکسل می‌روند. اگر منظور ورد بود خیلی قبل از آمار بهش نیاز پیدا می‌کردند.

مثلا من که از لینوکس یا ‌BSD استفاده میکنم چطور؟ :). آفیس به ویندوز و مک محدود هست ، و مطمئنا در همون سیستم عاملها هم مشابه های بهتری براش وجود داره :).

آفلاین امیرحسین شرفی

• Full Member
  • -دریافت شده: 20
  • ارسال: 192
    • ديدن مشخصات
    • باشگاه ریاضی جم
« پاسخ #9 : ژوئیه 07, 2013, 11:19:14 pm »
دوست عزیز گویا دبیرستان شما خیلی پیشرفته بوده، چون من دو ساله که دارم آمار درس می‌دم ما فقط فرصت می‌کردیم که کتاب رو درس بدیم و اصلا وارد نرم افزار هم نمی‌شدیم، پروژه هم ندادم. بازم بچه‌ها همون کتاب رو هم نمی‌خوندن. ای‌کاش دانش‌اموزانی چون شما در کلاس پیدا بشن :(
ریاضیات را جذاب‌تر بیاموزیم - www.jammathclub.com

آفلاین محمدرضا حقیری

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
    • ذهن زیبا
« پاسخ #10 : ژوئیه 09, 2013, 08:23:14 pm »
دوست عزیز گویا دبیرستان شما خیلی پیشرفته بوده، چون من دو ساله که دارم آمار درس می‌دم ما فقط فرصت می‌کردیم که کتاب رو درس بدیم و اصلا وارد نرم افزار هم نمی‌شدیم، پروژه هم ندادم. بازم بچه‌ها همون کتاب رو هم نمی‌خوندن. ای‌کاش دانش‌اموزانی چون شما در کلاس پیدا بشن :(

دبیرستان ما هم از این خبرا نبود ;D . فقط یه جلسه اکسل رو درس داد و گفت برید پروژه تهیه کنید اینطور و اونطور و ...! . بعدش گفت کسی پروژه خوبی بده نمره ریاضی و هندسش رو هم میبرم بالا ;D .

مرجع‌های آموزش کدنویسی لاتک

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن حروف‌چینی مستندات

پاسخ ها: 9
مشاهده: 4525
آخرين ارسال اوت 07, 2010, 12:31:00 am
توسط هادی صفی‌اقدم
کارگاه آموزش لاتک و زی‌پرشین - هادی صفی‌اقدم - دوره ۸ تیر ۱۳۹۱

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن کارگاه‌های لاتک و زی‌پرشین

پاسخ ها: 12
مشاهده: 11687
آخرين ارسال آوریل 14, 2014, 12:46:51 am
توسط هادی صفی‌اقدم
کارگاه آموزش لاتک و زی‌پرشین - هادی صفی‌اقدم - دوره تابستان ۱۳۹۳

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن کارگاه‌های لاتک و زی‌پرشین

پاسخ ها: 10
مشاهده: 5019
آخرين ارسال اوت 24, 2014, 02:17:41 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
منابع مهم و کاربردی برای لاتک

نویسنده مهدی امیدعلیانجمن حروف‌چینی مستندات

پاسخ ها: 3
مشاهده: 6123
آخرين ارسال اكتبر 22, 2009, 12:45:56 am
توسط مهدی امیدعلی
تبدیل کد mathml به لاتک

نویسنده پویاانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 3
مشاهده: 3188
آخرين ارسال اكتبر 25, 2009, 06:00:49 pm
توسط وحید دامن‌افشان
آپلود راهنماهای زیپرشین، مقدمه‌ای نه چندان کوتاه بر لاتک دکتر امیدعلی و MathMode

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 1
مشاهده: 3297
آخرين ارسال اوت 14, 2010, 05:24:27 am
توسط محمود امین‌طوسی
مشکل به همریختگی دستورات لاتک موقع تایپ در انجمن

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2283
آخرين ارسال نوامبر 03, 2009, 12:59:08 am
توسط محمود امین‌طوسی
انتقال یک متن از میکروسافت ورد به لاتک