سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل قلم‌های سری X در مک  (دفعات بازدید: 5399 بار)

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
مشکل قلم‌های سری X در مک
« : مه 16, 2010, 02:19:08 am »
با سلام،

من وقتی از قلم‌های سری X برای نوشتن پایان‌نامه‌ام استفاده می‌کنم، حروف از هم جدا می‌شوند. این مشکل با قلم‌های سری دوم X یعنی XB ها وجود ندارد. به نظرم میرسد ممکن است مشکلی در اسکریپت این قلم‌ها باشد.

در واقع میخواهم از فونت X Nazanin استفاده کنم که الآن مجبور شده‌ام از XB Niloofar استفاده کنم. سیستم من مک است با توزیع TeXLive 2009.

آیا این مشکل طبیعی است یا راه حلی دارد؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : مشکل قلم‌های سری X در مک
« پاسخ #1 : مه 16, 2010, 08:37:43 am »
با سلام،

من وقتی از قلم‌های سری X برای نوشتن پایان‌نامه‌ام استفاده می‌کنم، حروف از هم جدا می‌شوند. این مشکل با قلم‌های سری دوم X یعنی XB ها وجود ندارد. به نظرم میرسد ممکن است مشکلی در اسکریپت این قلم‌ها باشد.

در واقع میخواهم از فونت X Nazanin استفاده کنم که الآن مجبور شده‌ام از XB Niloofar استفاده کنم. سیستم من مک است با توزیع TeXLive 2009.

آیا این مشکل طبیعی است یا راه حلی دارد؟
می‌توانید نمونه قلم را بفرستید یا لینک دانلودش را قرار بدهید. شاید این قلم از تکنولوژی AAT استفاده می‌کند. آیا با قرار دادن این دستور قبل از \begin{document} مشکل حل می‌شود. بنابراین اگر مشکل حل شد باید انتخاب و گزینه‌های بیشتری را به زی‌پرشین افزود.
\makeatletter
\renewcommand*\settextfont[2][]{%
\newfontfamily\persianfont[Mapping=parsidigits,#1]{#2}
\let\rmdefault\zf@family
  \normalfont
}
\makeatother

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : مه 16, 2010, 11:02:12 am »
می‌توانید نمونه قلم را بفرستید یا لینک دانلودش را قرار بدهید. شاید این قلم از تکنولوژی AAT استفاده می‌کند. آیا با قرار دادن این دستور قبل از \begin{document} مشکل حل می‌شود. بنابراین اگر مشکل حل شد باید انتخاب و گزینه‌های بیشتری را به زی‌پرشین افزود.
\makeatletter
\renewcommand*\settextfont[2][]{%
\newfontfamily\persianfont[Mapping=parsidigits,#1]{#2}
\let\rmdefault\zf@family
  \normalfont
}
\makeatother

این فونت‌ها را از سایت ایرماگ آورده‌ام،
http://wiki.irmug.org/index.php/رده:قلم%E2%80%8Cهای_فارسی
همانطور که فرمودید قلم‌های سری اول تکنولوژی AAT دارند و قلم‌های سری دوم، به هردوی AAT و OpenType مجهز هستند.

در ضمن با افزودن خطوطی که فرموده بودید، مشکل حل نشد. آیا ممکن است این مسأله ناشی از سیستم عامل باشد یا اینکه منحصرا به همان تکنولوژی قلم برمی‌گردد؟ آیا فونت‌های سری اول، روی بقیه پلتفرم‌ها هم این مشکل را دارند؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : مه 16, 2010, 11:12:05 am »
این فونت‌ها را از سایت ایرماگ آورده‌ام،
http://wiki.irmug.org/index.php/رده:قلم%E2%80%8Cهای_فارسی
همانطور که فرمودید قلم‌های سری اول تکنولوژی AAT دارند و قلم‌های سری دوم، به هردوی AAT و OpenType مجهز هستند.

در ضمن با افزودن خطوطی که فرموده بودید، مشکل حل نشد. آیا ممکن است این مسأله ناشی از سیستم عامل باشد یا اینکه منحصرا به همان تکنولوژی قلم برمی‌گردد؟ آیا فونت‌های سری اول، روی بقیه پلتفرم‌ها هم این مشکل را دارند؟

متأسفانه من دسترسی به سیستم عامل apple ندارم و نمی‌توانم کمک زیادی کنم. با دستوری که دادم قبل از \begin{document} وارد کنید باید مشکل شما حل می‌شد. لطفاً فایل تک خود و همچنین فایل log را ارسال کنید.

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : مه 16, 2010, 11:39:12 am »
متأسفانه من دسترسی به سیستم عامل apple ندارم و نمی‌توانم کمک زیادی کنم. با دستوری که دادم قبل از \begin{document} وارد کنید باید مشکل شما حل می‌شد. لطفاً فایل تک خود و همچنین فایل log را ارسال کنید.

در مورد سیستم عامل با توجه به اینکه من به ویندوز یا لینوکس دسترسی ندارم، سؤال بنده این است که آیا روی سیستم‌های دیگر هم همین مشکل هست؟ نمیدانم آقای محسن رحمانیان از چه سیستمی استفاده می‌کنند. ورود ایشان به این پست کمک خواهد بود.

فایل‌ها را ضمیمه کردم. قبلا مشکل این بود که اسکریپت فارسی در فونت وجود نداشت. بعد از اضافه کردن خطوط شما، این مسأله قاعدتا حل شده، اما هنوز خروجی مشکل دارد.

البته یک نکته هم اینکه قلم XB Niloofar کاملا خوب است و انگیزه من از ایجاد این پست، پیشرفت بیشتر و کم نقص تر کردن کار است.

پی نوشت: از بسته خوب شما تشکر می‌کنم، که بنده را از شر مایکروسافت وورد خلاص کرد، مخصوصا در رشته ریاضی. در زمینه توسعه xepersian هم اگر کاری از دستم بر بیاید خوشحال می‌شوم بتوانم انجام دهم.

آفلاین محسن رحمانیان

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 7
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : مه 16, 2010, 12:26:37 pm »
سلام

من از اوبونتو نسخه ۱۰.۰۴ و وبرایشگر  texmaker 1.9.9-5  استفاده می کنم. اون دستورات رو من هم وارد کردم ولی درست نشد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : مه 16, 2010, 06:51:56 pm »
سؤال بنده این است که آیا روی سیستم‌های دیگر هم همین مشکل هست؟ نمیدانم آقای محسن رحمانیان از چه سیستمی استفاده می‌کنند. ورود ایشان به این پست کمک خواهد بود.
خیر. زی‌تک به جز قلم‌های سنتی تک، دو نوع opentype و AAT را نیز پشتیبانی می‌کند. AAT فقط مخصوص apple است و در دیگر سیستمهای عامل کار نمی‌کند.
نقل قول
فایل‌ها را ضمیمه کردم. قبلا مشکل این بود که اسکریپت فارسی در فونت وجود نداشت. بعد از اضافه کردن خطوط شما، این مسأله قاعدتا حل شده، اما هنوز خروجی مشکل دارد.
متأسفانه فایلی که شما فرستادید کمکی نمی‌کند چون خطایی می‌گیرد که اصلاً بی‌ربط است. لطفاً فایل تکی را که من ضمیمه کرده‌ام امتحان کنید و نتیجه را اطلاع بدهید.

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : مه 16, 2010, 09:32:28 pm »
خیر. زی‌تک به جز قلم‌های سنتی تک، دو نوع opentype و AAT را نیز پشتیبانی می‌کند. AAT فقط مخصوص apple است و در دیگر سیستمهای عامل کار نمی‌کند.متأسفانه فایلی که شما فرستادید کمکی نمی‌کند چون خطایی می‌گیرد که اصلاً بی‌ربط است. لطفاً فایل تکی را که من ضمیمه کرده‌ام امتحان کنید و نتیجه را اطلاع بدهید.

به نظرم می‌رسد که مشکل جدی از خود قلم است. در سیستم مک، این قلم با اوپن آفیس و حتی دیگر پردازنده‌های متنی هم، حروف را جدا نمایش می‌دهد. در ویندوز، زی تک و مایکروسافت وورد جدا نمایش می‌دهند اما اوپن آفیس درست کار می‌کند.

مشکل زی تک با این قلم هم مربوط به خود زی تک است و بدون استفاده از زی پرشین هم مشکل برقرار است.

و یک نکته دیگر: من می‌خواستم از قلم لوتوس استفاده کنم و برای استفاده از قلم B Lotus مشکل داشتم و خروجی پی دی اف به وجود نمی‌آمد. تا دیروز فکر می‌کردم که مسأله از خود قلم است، اما متوجه شدم که ایراد از کاراکتر
هٔ
بوده است و با حذف علامت ٔ درست شد، اما یک مشکل هست: این قلم حروف انگلیسی ندارد و مهم‌تر اینکه صورت ایتالیک نیز ندارد. آیا قلم مشابه آن هست که با زی تک کار کند و این نواقص را نداشته باشد؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : مه 17, 2010, 06:39:51 am »
و یک نکته دیگر: من می‌خواستم از قلم لوتوس استفاده کنم و برای استفاده از قلم B Lotus مشکل داشتم و خروجی پی دی اف به وجود نمی‌آمد. تا دیروز فکر می‌کردم که مسأله از خود قلم است، اما متوجه شدم که ایراد از کاراکتر
هٔ
بوده است و با حذف علامت ٔ درست شد، اما یک مشکل هست: این قلم حروف انگلیسی ندارد و مهم‌تر اینکه صورت ایتالیک نیز ندارد. آیا قلم مشابه آن هست که با زی تک کار کند و این نواقص را نداشته باشد؟
نسخه‌ای از قلم LOTUS به نام MBZ Lotus وجود دارد که کار آقای مسعود بابئ‌زاده است و بسیار کامل است. این قلم حروف انگلیسی ندارد و نیازی هم به آن نیست زیرا که در زی‌پرشین متن انگلیسی با قلم انگلیسی و متن فارسی با قلم فارسی حروف‌چینی می‌شود. من اجازهٔ توزیع و تکثیر این قلم را ندارم ولی شما اگر آن را برای استفادهٔ شخصی خودتان می‌خواهید می‌توانید با آقای بابائی‌زاده تماس بگیرید و این قلم را دریافت کنید. ایمل ایشان mbzadeh@yahoo.com می‌باشد.

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : مه 17, 2010, 10:51:19 am »
نسخه‌ای از قلم LOTUS به نام MBZ Lotus وجود دارد که کار آقای مسعود بابئ‌زاده است و بسیار کامل است. این قلم حروف انگلیسی ندارد و نیازی هم به آن نیست زیرا که در زی‌پرشین متن انگلیسی با قلم انگلیسی و متن فارسی با قلم فارسی حروف‌چینی می‌شود. من اجازهٔ توزیع و تکثیر این قلم را ندارم ولی شما اگر آن را برای استفادهٔ شخصی خودتان می‌خواهید می‌توانید با آقای بابائی‌زاده تماس بگیرید و این قلم را دریافت کنید. ایمل ایشان mbzadeh@yahoo.com می‌باشد.
تشکر از کمک شما. در مورد اینکه قلم حروف انگلیسی داشته باشد، همانطور که فرمودید مسأله اصلا مهم نیست و من فقط‌ می‌خواستم حالت‌هایی را پوشش دهم که کلمات منفرد انگلیسی بین متن ظاهر می‌شوند و بتوان بدون نیاز به محیط لاتین، آنها را حروف‌چینی کرد. مشکل جدی حروف ایتالیک است که مثلا محیط‌هایی مثل قضایا را به هم می‌ریزد و نیاز می‌شود که برای ایتالیک، از قلم دیگر استفاده کرد.

با تشکر از معرفی شما. حتما با ایشان تماس خواهم گرفت.

مشکل با bidibeamer

نویسنده mohammad.yانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 1
مشاهده: 2545
آخرين ارسال اكتبر 13, 2009, 02:49:51 pm
توسط vafa
مشکل اعداد و mathfalse

نویسنده habib_seifانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3512
آخرين ارسال اكتبر 23, 2009, 11:13:39 am
توسط habib_seif