ابزارهای جانبی > Xindy

دلیلی یکی شدن گروه حروف «آ» و «ا» در نمایه

(1/7) > >>

وحید دامن‌افشان:
چند روز پیش، آقای دکتر ترابی، در یک تاپیکی گفتند که گروه حروف «آ» و «ا» در نمایه، یکی شده است. از طرفی، چند وقت پیش، آقای کارن‌پهلو این پست رو منتشر کردند که در اون دیده می‌شه که آقای دکتر امیدعلی عمداً گروه حروف «آ» و «ا» رو یکی کردند. می‌خواستم بدونم آیا دلیل خاصی برای این یکی شدن وجود داره؟
اگر فرهنگ‌ لغت‌هایی مثل «عمید» رو نگاه کنید، می‌بینید که حروف «آ» و «ا» جدا از همدیگه هستند. از طرفی، همون‌طور که در فایل پیوست شده، می‌بینید، چون این دو حرف، یکی شدن، بعضی وقت‌ها، کلمه‌هایی که با این دو حرف، شروع می‌شن، در لابلای همدیگه قرار می‌گیرن که ظاهر قشنگی نداره.

s_karimi:
با سلام
خروجی فایل شما در ویرایشگر bidiTeXmaker که سنجاق است!

وحید دامن‌افشان:
منظور من، مشکل در گروه‌بندی حروف الفبا بود. شما از گزینه گروه‌بندی استفاده نکردید.

vafa:

--- نقل قول از: وحید دامن‌افشان در اكتبر 10, 2013, 12:22:11 pm ---چند روز پیش، آقای دکتر ترابی، در یک تاپیکی گفتند که گروه حروف «آ» و «ا» در نمایه، یکی شده است. از طرفی، چند وقت پیش، آقای کارن‌پهلو این پست رو منتشر کردند که در اون دیده می‌شه که آقای دکتر امیدعلی عمداً گروه حروف «آ» و «ا» رو یکی کردند. می‌خواستم بدونم آیا دلیل خاصی برای این یکی شدن وجود داره؟
اگر فرهنگ‌ لغت‌هایی مثل «عمید» رو نگاه کنید، می‌بینید که حروف «آ» و «ا» جدا از همدیگه هستند. از طرفی، همون‌طور که در فایل پیوست شده، می‌بینید، چون این دو حرف، یکی شدن، بعضی وقت‌ها، کلمه‌هایی که با این دو حرف، شروع می‌شن، در لابلای همدیگه قرار می‌گیرن که ظاهر قشنگی نداره.

--- End quote ---
شما داری با موضوع سلیقه‌ای برخورد می‌کنی در صورتی که ا و آ هر دو الف هستند.

فرشاد ترابی:
اگرچه فرمایش جناب آقای کارن‌پهلو صحیح است و «ا» و «آ» هردو الف هستند و ما در پارسی حرفی به نام «آ» نداریم
(منظورم این است که الف‌بای پارسی اینجوریه الف-ب-پ... و نه آ-الف-ب ...) اما من تا حالا هیچ مرجعی را ندیدم که این دو حرف را با یکدیگر به‌طور قاطی
نمایه کند. حرف مَد که روی الف می‌آید، یک حالت کشیده به آن می‌دهد و بیشتر این ذهنیت را دارد که دوتا حرف «ا» پشت سرهم باشد. به همین دلیل «آ» مانند «ا ا» است و همواره
باید جلوتر از «اب» قرار بگیرد. من در برخی از نمایه‌ها دیدم که عنوان کلی را «ا» قرار دادند اما ابتدا تمامی «آ»ها را مرتب کرده و سپس دنبال «ا» رفتند. امیدوارم این موضوع
به‌طور منطقی حل شود. آیا دوستان کسی جایی دیده که «آ» و «ا» باهم و قاطی نمایه شده باشد؟

کنترل

[0] صندوق پستی

[#] صفحه بعدی

Go to full version