سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: اشکال لینک‌ به پیوست‌ها در toc‌ (زی‌پرشین v1.0.5)  (دفعات بازدید: 8899 بار)

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
من تا چند روز پیش از ورژن ۱.۰.۴ زی‌پرشین استفاده می‌کردم و این مشکل را نداشتم بعد از گرفتن نسخه ۱.۰.۵ زی‌پرشین ( commit 8 ) به این مشکل برخوردم.
وقتی در فهرست مطالب روی شماره صفحه پیوست اول (در واقع اولین لینک در قسمت پیوست‌ها) کلیک می‌کنم صفحه متناظر با اولین فصل (یا بطور دقیق‌تر همان اولین لینک فهرست مطالب) باز می‌شود و همین‌طور دومین لینک ... .(یک مثال ساده ضمیمه کردم)
در ضمن miktex من قدیمی است.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
من تا چند روز پیش از ورژن ۱.۰.۴ زی‌پرشین استفاده می‌کردم و این مشکل را نداشتم بعد از گرفتن نسخه ۱.۰.۵ زی‌پرشین ( commit 8 ) به این مشکل برخوردم.
وقتی در فهرست مطالب روی شماره صفحه پیوست اول (در واقع اولین لینک در قسمت پیوست‌ها) کلیک می‌کنم صفحه متناظر با اولین فصل (یا بطور دقیق‌تر همان اولین لینک فهرست مطالب) باز می‌شود و همین‌طور دومین لینک ... .(یک مثال ساده ضمیمه کردم)
در ضمن miktex من قدیمی است.
در نسخهٔ 1.0.4 یک fix ناقص انجام دادم که این مشکل تقریباً حل شده بود اما وقتی وحید استفاده کرد گفت که مشکل با لینک به معادلات هنوز در پیوست باقی است و بنابراین fix را در نسخه 1.0.5 فعلاً حذف کرده‌ام تا راه‌حل مناسبی پیدا کنم. مشکل از تعریف ابجد در زی‌پرشین است و اگر آن تعریفات را حذف کنید، مشکل لینک به پیوست وجود نخواهد داشت. هر چند باید یک راه‌حل مناسب را فکر کنم براش.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
مشکل از باگ موجود در بسته hyperref بود. مؤلف hyperref این باگ را در نسخه جدید hyperref درست کرده است و من هم با تغییرات کوچکی که در xepersian انجام داده‌ام این موضوع کاملاً حل شده است. نسخه جدید hyperref و یک مثال را ضمیمه کرده‌ام که می‌ةوانید امتحان کنید. در ضمن باید xepersian را از bitbucket هم دانلود کنید تا همه چیز درست کار کند.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
سلام. من آخرین نسخه‌های زی‌پرشین , bidi را برداشتم ولی ظاهراً باید فایل ltxcmds.sty از بسته oberdiek نیز باید بروز باشد. به علاوه به جز فایل hyperref.sty به فایل hxetex.def نیز نیاز است.
من در حال دانلود کامل بسته hyperref هستم. امیدورام درست شود.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
سلام
من bidi و xepersian و بسته hyperref را به روز کردم، و علاوه بر آن مجبور شدم کلاف oberdiek را هم بروز کنم (شايد چون miktex قديمي دارم ) اما حالا یک اشکال پیش آمده است! یک فایل مثال به‌همراه log آن ضمیمه کردم.
اگر \lr{test1} قبل از \section{\lr{test}} را بردارم، فایل به درستی کامپایل خواهد شد.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
سلام
من bidi و xepersian و بسته hyperref را به روز کردم، و علاوه بر آن مجبور شدم کلاف oberdiek را هم بروز کنم (شايد چون miktex قديمي دارم ) اما حالا یک اشکال پیش آمده است! یک فایل مثال به‌همراه log آن ضمیمه کردم.
اگر \lr{test1} قبل از \section{\lr{test}} را بردارم، فایل به درستی کامپایل خواهد شد.
من تعریف \lr و \rl را عوض کرده‌ام ولی این یک باگ نیست. وقتی فایلی که شما ضمیمه کرده‌اید را کامپایل کنیم (فقط یک \lr داشته باشیم که داخل \section) و بقیه \lrها را کامنت کنیم در خروجی روی ترمینال داریم:
Package hyperref Warning: Token not allowed in a PDF string (Unicode):
(hyperref)                removing `\afterassignment' on input line 8.

(hyperref)                removing `\errmessage' on input line 8.

(hyperref)                removing `\aftergroup' on input line 8.

(hyperref)                removing `\endL' on input line 8.

(hyperref)                removing `\beginL' on input line 8.

(hyperref)                removing `\let' on input line 8.

(hyperref)                removing `\<let>-command' on input line 8.

(hyperref)                removing `\n@xt' on input line 8.

بنابراین ما دو قسمت داریم یکی pdf string است و دیگری TeX string که در این حالت هر دو یکی شده‌اند و تعریف ماکروی \LR برای pdf string بی‌معناست زیرا که این PDF است نه تک بنابراین تمام ماکروهای موجود را همانطور که در کد بالا نشان داده شده است نادیده می‌گیرد و خطایی که شما به آن اشاره کردید به همین خاطر رخ می‌دهد.

اما راه‌حا چیست. خود راهنمای hyperref می‌گوید که اگر می‌خواهید از ماکروهای تک داخل \section و غیره استفاده کنید که hyperref آن را در toc و یا bookmark قرار می‌دهد باید از ماکروی \texorpdfstring استفاده کنید و برای نمونه فایل ضمیمه شده درست رفتار می‌کند. لذا باگی وجود ندارد. اگر مخالفتی دارید، لطفاً بیان کنید.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
اما راه‌حا چیست. خود راهنمای hyperref می‌گوید که اگر می‌خواهید از ماکروهای تک داخل \section و غیره استفاده کنید که hyperref آن را در toc و یا bookmark قرار می‌دهد باید از ماکروی \texorpdfstring استفاده کنید و برای نمونه فایل ضمیمه شده درست رفتار می‌کند. لذا باگی وجود ندارد. اگر مخالفتی دارید، لطفاً بیان کنید.
در مورد راهنمایی و اطلاعات جدیدی که دادید ممنون. من همیشه این warningها را می‌دیده‌ام ولی چون اشکالی پیش نمی‌آمد به آنها توجه نمی‌کردم.  ;D

اما دو نکته که من متوجه نشدم:

نکته اول: در مثال من وقتی \lr قبل از \section را برداریم اما داخل \section از \lr استفاده کنیم خطایی رخ نمی‌دهد! اما در واقع نباید خطا رخ می‌داد؟

نکته دوم: اگر تعریف قدیم \lr این حالت را می‌پوشانده، دلیل استفاده از یک تعریف جدید چه بوده؟

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
نکته اول: در مثال من وقتی \lr قبل از \section را برداریم اما داخل \section از \lr استفاده کنیم خطایی رخ نمی‌دهد! اما در واقع نباید خطا رخ می‌داد؟
خیر.
نقل قول
نکته دوم: اگر تعریف قدیم \lr این حالت را می‌پوشانده، دلیل استفاده از یک تعریف جدید چه بوده؟
دلیل تعریف جدید \lr این بوده که با \lr قدیمی نمی‌توانستیم مثلاً \verb را حروف‌چینی کنیم ولی تعریف \LR بسته bidi اجازه می‌داد بنابراین ایده این بود که یک دستور \lr واحد داشته باشیم که برای همه چیز کار کند. دستور \lr قدیمی هم مشابه اخطارهایی را که گفتم می‌داد و احتمال خطا در آن هم بود.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
ضمن تشکر بابت اصلاحات جدید، با نسخه‌های زی‌پرشین و bidi که امروز دانلود کردم و بروزرسانی بسته‌های hyperref و oberdiek و تغییرات کوچکی در ،xepersian-thesis این کلاس به خوبی کار می‌کند.
در خط ۱۰۱ فایل xepersian-thesis قسمت زیر را حذف کردم:
\let\ol@chapter\@chapter
\def\@chapter{%
  \ifnum\c@chapter=0 \pagenumbering{arabic}\setcounter{page}{1}\fi
  \ol@chapter}
و دستورات زیر را به قبل از فصل اول اضافه کردم:
\pagenumbering{arabic}\setcounter{page}{1}
اکنون تمام لینکها در فهرست بدرستی کار می‌کنند، به استثنای لینک به مراجع که گرچه با دستور زیر در فهرست مطالب ظاهر می‌شود ولی لینک آن درست نیست که حق هم دارد:
‎\addcontentsline{toc}{chapter}{\bibname}‎

۱- آیا برای این مورد -که لینک مراجع درست باشد- راه‌حلی وجود دارد؟
۲-  پیشنهاد می‌کنم xepersian-thesis را دوباره به زی‌پرشین اضافه کنید، خیلی لازم است. الان مشکلی ندارد.
« آخرين ويرايش: مه 12, 2010, 08:41:11 pm توسط محمود امین‌طوسی »

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
به پیوست یک نمونه تز را مشاهده می‌فرمایید. با اجازه آقای چهارسوقی از چهارفصل اول ایشان استفاده کردم.
به لحاظ تغییرات کوچکی که در کلاس xepersian-thesis داده‌ام آنرا تغییر نام دادم.
به جز تغییرات فوق، به جای report  از book استفاده کردم و به جای maketitle از makepersiantitle استفاده کرده‌ام (نمی‌دانم از اول کدام یکی بود).
می‌توان هر قسمت را که به نظر اضافه می‌رسد حذف نمود و اگر قسمت‌هایی مانند استاد مشاور نیاز است را اضافه نمود.

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
فکر کنم اگه از بسته tocbibind استفاده کنین، مشکلی حل می‌شه. با این بسته، علاوه بر اضافه شدن مراجع به
فهرست مطالب، نمایه هم (که الان توی فهرست مطالب نیست) اضافه می‌شه.

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
به پیوست یک نمونه تز را مشاهده می‌فرمایید
آقای امین‌طوسی، ممنون به خاطر این فایل. اما به نظرم چند تا اشکال جزیی داره:
۱- صفحه اول فصل اول، با شماره ۳ شروع می‌شه که باید با شماره ۱ شروع بشه.
۲- کلمه «نمایه» توی فهرست مطالب ظاهر نشده.
۳- فایل خروجی به صورت twoside آماده شده که باید به صورت oneside باشه. چون تقریبا همه جا، پایان‌نامه‌ها تک‌رو پرینت گرفته می‌شن.
۴- بهتره از گزینه openany هم استفاده بشه تا اون صفحه‌های خالی، حذف بشه.
راستی دقت کردین که شماره صفحات الف، ب، ج و... توی Adobe acrobat درست نمایش داده شده و مثل قبل، درهم‌ ریخته نیست؟ می‌شه
بگین چه جوری این کار رو انجام دادین؟

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
فکر کنم اگه از بسته tocbibind استفاده کنین، مشکلی حل می‌شه. با این بسته، علاوه بر اضافه شدن مراجع به فهرست مطالب، نمایه هم (که الان توی فهرست مطالب نیست) اضافه می‌شه.
با این بسته هم درست نشد!
آقای امین‌طوسی، ممنون به خاطر این فایل. اما به نظرم چند تا اشکال جزیی داره:
۱- صفحه اول فصل اول، با شماره ۳ شروع می‌شه که باید با شماره ۱ شروع بشه.
۲- کلمه «نمایه» توی فهرست مطالب ظاهر نشده.
۳- فایل خروجی به صورت twoside آماده شده که باید به صورت oneside باشه. چون تقریبا همه جا، پایان‌نامه‌ها تک‌رو پرینت گرفته می‌شن.
۴- بهتره از گزینه openany هم استفاده بشه تا اون صفحه‌های خالی، حذف بشه.
راستی دقت کردین که شماره صفحات الف، ب، ج و... توی Adobe acrobat درست نمایش داده شده و مثل قبل، درهم‌ ریخته نیست؟ می‌شه
بگین چه جوری این کار رو انجام دادین؟
هدف اصلی از ارائه آن این بود که آقا وفا قبول بفرمایند و xpersian-thesis را مجدداً در زی‌پرشین قرار دهند.
۱- بله، درست می‌فرمایید. نمی‌دانم چگونه باید درست شود.
۲- من Makeindex را روی سند اجرا نکرده بودم.
۳- بله درست می‌فرمایید. البته من تا قبل از نسخه نهایی پشت و رو پرینت می‌گیرم. برخی دستگاههای زیراکس این قابلیت را دارند.
۴- بلد نبودم. متشکرم.
در مورد شکل درست الف در آکروبات، نه من آنرا با آکروبات باز نکرده بودم. گفته شما صحیح است. من کاری نکرده‌ام، احتمالاً مربوط به نسخه جدید hyperref است.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
ضمن تشکر بابت اصلاحات جدید، با نسخه‌های زی‌پرشین و bidi که امروز دانلود کردم و بروزرسانی بسته‌های hyperref و oberdiek و تغییرات کوچکی در ،xepersian-thesis این کلاس به خوبی کار می‌کند.
در خط ۱۰۱ فایل xepersian-thesis قسمت زیر را حذف کردم:
\let\ol@chapter\@chapter
\def\@chapter{%
  \ifnum\c@chapter=0 \pagenumbering{arabic}\setcounter{page}{1}\fi
  \ol@chapter}
و دستورات زیر را به قبل از فصل اول اضافه کردم:
\pagenumbering{arabic}\setcounter{page}{1}
اکنون تمام لینکها در فهرست بدرستی کار می‌کنند، به استثنای لینک به مراجع که گرچه با دستور زیر در فهرست مطالب ظاهر می‌شود ولی لینک آن درست نیست که حق هم دارد:
‎\addcontentsline{toc}{chapter}{\bibname}‎

۲-  پیشنهاد می‌کنم xepersian-thesis را دوباره به زی‌پرشین اضافه کنید، خیلی لازم است. الان مشکلی ندارد.
جواب منفی است. به زی‌پرشین مانند لاتک به عنوان یک بسته عمومی نگاه کنید. فراهم کردن کلاس وظیفهٔ زی‌پرشین نیست بلکه وظیفهٔ هر دانشگاهی است تا یک کلاس برای حروف‌چینی پایان‌نامهٔ دانشگاهش درست کند. آقای امیدعلی هم دارند یکی درست می‌کنند. در ادامه کلاس xepersian-thesis یا همان sharif-thesis فارسی‌تک ماکرونویسی خوبی ندارد

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
سلام
من هم با صحبت های آقا وفا موافق هستم. تا اونجا که من فهمیدم فرمت پایان نامه‌های دانشگاه ها با هم تفاوت‌هایی داره که شاید نوشتن یک متن واحد برای همه آنها کار سختی باشه و شاید بهتر این باشه که هر دانشگاهی برای خودش یکی درست کنه.

اما شاید دو کار بتوان کرد:

ر۱. رفت وزارت خونه و باهاشون مشورت کرد و پروژه ای رو برداریم که در اون یک استایل کلی برای کل دانشگاه‌های ایران بنویسیم و همه مجبور باشن اونجوری بنویسند.
ر۲. هر دانشگاهی برای خودش طراحی کنه اونوقت برای گروه بفرسته و اگر خوب و درست طراحی شده بود به اسم همون  دانشگاه در کنار بسته زی پرشین می ذاریم یا اینکه اصلاً یک جایی در CTAN اینها رو می‌گذاریم. نمی دونم این کار شدنی است یا نه ولی دیدم دانشگاه‌هایی مثل هاروارد و یا انتشارات‌هایی مثل elsevier فایل‌هاشون روی CTAN هست.

و اما چند مشکل:

م۱. آقا من یه مشکل اساسی دارم. همونطور که حمید جان هم گفتن اکثرا پایان نامه‌ها تک رو هست. من نمی فهمم چرا. کلی کاغذ مصرف میشه. آیا واقعاً دلیل خاصی برای این هست؟ من که نتونستم دانشگاه خودمون رو هنوز قانع کنم که تک رو نباشه و دو رو باشه به نظر من خیلی هم قشنگ تر هست. انشاالله یه روزی موفق می شم

م۲. به نظر من فرمت a4 زشت و گنده هست فرمت‌های کتاب خیلی قشنگ‌تر هستند. ولی مشکل اینجاست که a5 هم خیلی کوچک است و فکر کنم که باید از سری B استفاده بشه. دوستان می‌دونن با پرینتر معمولی میشه کاغذ B پرینت گرفت یا نه؟

ممنون

چند اشکال تایپی در راهنمای زی‌پرشین نسخه ۱۲ آزمایشی

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1335
آخرين ارسال اكتبر 22, 2012, 04:03:11 pm
توسط vafa
اشکال در ساخت pdf بعد از تبدیل فارسی‌تک به زی‌پرشین

نویسنده وستاانجمن فارسی‌تک FarsiTeX

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3665
آخرين ارسال اوت 19, 2014, 12:54:36 pm
توسط محمود امین‌طوسی
اشکال در نوشتن متون فارسی با زی‌پرشین (عضو تازه وارد)

نویسنده ایران ماانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 20
مشاهده: 5045
آخرين ارسال اوت 29, 2014, 02:56:11 am
توسط ایران ما
نوشتن کدهای MATLAB در زی‌پرشین

نویسنده kmazraeeانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 11
مشاهده: 5197
آخرين ارسال اوت 23, 2014, 10:13:34 am
توسط محمود امین‌طوسی
زی پرشین در میک تک 2.8