سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل در راه‌اندازی میک‌تک همراه (portable miktex) برای کار با تک‌میکر (texmaker)  (دفعات بازدید: 9646 بار)

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
من می‌خواهم میک‌تک همراه را (به خاطر این که به‌روزرسانی‌اش آسان‌تر است) در یک سمینار به تازه‌کاران بدهم. در کنارش می‌خواهم تک‌میکر دوجهته را هم برای کار با میک‌تک تنظیم کنم.

اولش فکر می‌کردم که میک‌تک همراه برای کار با تک‌میکر هیچ تنظیمی نیاز ندارد و تنها کافی است که تک‌میکر را به طور عادی نصب کنیم و  miktex-portable.cmd را هم اجرا کنیم تا موتورهای حروف‌چینی از جمله xelatex در مسیر اجرایی سیستم قرار بگیرند و تک‌میکر بی هیچ مشکلی نوشته را پردازش کند. ولی بعد فهمیدم که وقتی ما میک‌تک همراه را اجرا می‌کنیم، xelatex در مسیر اجرایی کل سیستم قرار نمی‌گیرد و فقط در command promt که از منوی میک‌تک (در system tray ویندوز) در دسترس است می‌توان xelatex را اجرا کرد.

همچنین تنها می‌توان ویرایشگر texworks را (که آن هم از منوی میک‌تک قابل دسترسی است) برای پردازش به کار برد و تک‌میکر را اگر به طور عادی نصب کنیم، نمی‌تواند نوشته‌ها را پردازش کند (پیغامی می‌دهد مانند وقتی که اصلاً میک‌تک نصب نیست، یعنی اصلاً xelatex را نمی‌شناسد).

برای حل این مشکل جستجو کردم و به این
http://jimstitzel.com/2010/01/configuring-texmaker-usb-with-miktex-portable/
صفحه رسیدم که گفته است چه طور می‌شود میک‌تک همراه و تک‌میکر را با هم راه انداخت. در این صفحه راه‌حل ساده‌ای پیشنهاد شده: تک‌میکر را در پوشه‌ای کنار میک‌تک کپی کنیم و مسیر موتورهای حروف‌چینی را صریحاً در تنظیمات تک‌میکر وارد کنیم. یعنی مثلاً در Quick Build بنویسیم:
"../miktex-portable/miktex/bin/xelatex.exe" -interaction=nonstopmode %.tex
(یعنی بگوییم برو به یک پوشه بالاتر، از آنجا برو به پوشهٔ miktex-portable و در آنجا xelatex را پیدا کن.)

این کار را همان طوری که آن صفحه گفته انجام دادم. ولی این اتفاق می‌افتد:

- می‌توانم در تک‌میکر با موتورهای دیگر مانند pdflatex نوشته‌های انگلیسی را پردازش کنم و خروجی pdf را هم ببینم.
- ولی نمی‌توانم در تک‌میکر یک نوشته را با xelatex پردازش کنم.

- می‌توانم هر نوشته‌ای را (چه با pdflatex و چه با xelatex) در texworks پردازش کنم.
   - از این نتیجه می‌گیرم که میک‌تک سالم است.

- در تک‌میکر وقتی نوشته را پردازش می‌کنم، xelatex واقعاً اجرا می‌شود و فایل log ساخته می‌شود و حتی اگر ورودی‌ام مشکل داشته باشد پیغام خطا می‌دهد.
   - از این نتیجه می‌گیرم که مسیر xelatex را درست وارد کرده‌ام.
- ولی در آخرین سطر از فایل log چنین پیغامی می‌نویسد:

Error 1 (driver return code) generating output;

file 2-Minimalistic-article.pdf may not be valid.

و فایل pdf ساخته نمی‌شود. تا پیش از این پیغام، فایل log کاملاً عادی به نظر می‌رسد و هیچ خطایی ندارد.

لطفاً کمک کنید! برای سمینار زی‌پرشین در دانشگاه شریف به راه‌افتادن این سیستم نیاز دارم!

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پیشنهاد می‌کنم با مؤلف میک‌تک تماس بگیری. من خودم حدود ۳ سال هست که از ویندوز و میک‌تک استفاده نمی‌کنم. ایمل مؤلف میک‌تک support@miktex.org است.

لطفاً در سمینار خود توضیح کوتاهی در مورد صفحه‌های پروژه‌های bidi و xepersian و نحوهٔ گزارش باگ قرار بده.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
آقا مسعود، برای چک کردن آن باید دستگاه خالی از میک‌تک داشته باشیم که من فعلا ندارم. من مشکل مشابهی در راه‌اندازی سیستم آن‌لاین روی سایتمان داشتم که با استفاده از مطلب اینــــجا و راهنمایی‌های آقا وفا مشکل حل شد. به جای یک دستور xelatex از دستورات زیر استفاده کرده‌ام:
xelatex -no-pdf filename.tex
xdvipdfmx -E -vv filename.xdv

اگر در فرصتی که دارید، مشکل برطرف نشد، با همان texworks هم می‌توان آموزش داد، فقط یادتان باشد که برای فارسی کردن Ctrl+Shift سمت راست و برای انگلیسی کردن ترکیب سمت چپ این دو کلید را بزنید. از این نظر که نصب برنامه جداگانه تک‌میکر از روند آماده‌سازی حذف می‌شود، یک مزیت محسوب می‌شود. اگر فردی نیاز به ویرایشگر پیشرفته‌تر داشت می‌تواند از تک‌میکر استفاده کند. می‌توان گفت میک‌تک پرتابل، حالت مسافرتی دارد و هر کس روی دستگاه خودش می‌تواند برنامه‌های کامل را داشته باشد.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
پیشنهاد می‌کنم با مؤلف میک‌تک تماس بگیری. من خودم حدود ۳ سال هست که از ویندوز و میک‌تک استفاده نمی‌کنم. ایمل مؤلف میک‌تک support@miktex.org است.

لطفاً در سمینار خود توضیح کوتاهی در مورد صفحه‌های پروژه‌های bidi و xepersian و نحوهٔ گزارش باگ قرار بده.

ممنون از راهنمایی‌تان. اسلایدها تا حد زیادی ساخته شده (پیوست کردم). نشانی xepersian.berlios.de را در اسلاید آورده‌ام. ولی هنوز روش گزارش باگ را ننوشته‌ام.

هر پیشنهادی اگر دربارهٔ اسلایدها دارید بفرمایید. البته قول نمی‌دهم همهٔ پیشنهادها را عملی کنم!

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
لطفاً کمک کنید! برای سمینار زی‌پرشین در دانشگاه شریف به راه‌افتادن این سیستم نیاز دارم!
سلام یعنی تا کی؟
ورژن جدید تک‌میکر دوجهته با رفع باگهای زیادی تقریبا آماده شده است، تاریخ رو می‌خوام ببینم می‌رسه به این کاری که شما می‌خواهید، در ضمن یک راهنما هم آماده کردم.

برای مشکل ذکر شده راه خل کامل‌تر را امشب بعد از اینکه خودم تست کنم می‌فرستم ولی راه حلی که الان روی سیستم خودم هست:
من Texmaker را در یک پوشه در داخل میک‌تک portable کپی کرده‌ام و تنظیم Quick Build را هم به صورت :
xelatex.exe -interaction=nonstopmode %.tex
قرار داده‌ام و سپس با اجرای command prompt میک‌تک texmaker را در این محیط اجرا می‌کنم

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
سلام یعنی تا کی؟
ورژن جدید تک‌میکر دوجهته با رفع باگهای زیادی تقریبا آماده شده است، تاریخ رو می‌خوام ببینم می‌رسه به این کاری که شما می‌خواهید، در ضمن یک راهنما هم آماده کردم.

برای مشکل ذکر شده راه خل کامل‌تر را امشب بعد از اینکه خودم تست کنم می‌فرستم ولی راه حلی که الان روی سیستم خودم هست:
من Texmaker را در یک پوشه در داخل میک‌تک portable کپی کرده‌ام و تنظیم Quick Build را هم به صورت :
xelatex.exe -interaction=nonstopmode %.tex
قرار داده‌ام و سپس با اجرای command prompt میک‌تک texmaker را در این محیط اجرا می‌کنم

وای چه خوب! اگر به سمینار برسد که عالی می‌شود. تاریخ دقیق سمینار را هنوز مشخص نکرده‌ایم. تازه کار تهیهٔ محتوایش تمام شده است. حدس می‌زنم بین یک تا دو هفتهٔ دیگر برگزار شود.

راستی، باید بگویم که این سمینار را من و علی روستایی و فرشاد عبدالله‌نیا برگزار می‌کنیم.

بی‌صبرانه منتظرم راه حل شما را هم ببینم. راستش از راه command prompt می‌دانم که می‌شود این کار را کرد، ولی دلخواهم این است که برای تازه‌کاران همه چیز تمیز و بی‌دردسر باشد.

راستی، من این را هم دیده‌ام، ولی نتوانستم استفادهٔ زیادی ازش ببرم، ولی شاید کمک کند به یافتن راه حل:
ftp://tug.ctan.org/pub/tex-archive/info/MiKTeX+Ghostscript+GSview+USB-drive-HOWTO.txt

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
آقا مسعود، برای چک کردن آن باید دستگاه خالی از میک‌تک داشته باشیم که من فعلا ندارم. من مشکل مشابهی در راه‌اندازی سیستم آن‌لاین روی سایتمان داشتم که با استفاده از مطلب اینــــجا و راهنمایی‌های آقا وفا مشکل حل شد. به جای یک دستور xelatex از دستورات زیر استفاده کرده‌ام:

اگر در فرصتی که دارید، مشکل برطرف نشد، با همان texworks هم می‌توان آموزش داد، فقط یادتان باشد که برای فارسی کردن Ctrl+Shift سمت راست و برای انگلیسی کردن ترکیب سمت چپ این دو کلید را بزنید. از این نظر که نصب برنامه جداگانه تک‌میکر از روند آماده‌سازی حذف می‌شود، یک مزیت محسوب می‌شود. اگر فردی نیاز به ویرایشگر پیشرفته‌تر داشت می‌تواند از تک‌میکر استفاده کند. می‌توان گفت میک‌تک پرتابل، حالت مسافرتی دارد و هر کس روی دستگاه خودش می‌تواند برنامه‌های کامل را داشته باشد.

به زودی راه شما را می‌آزمایم. شدیداً امیدوارم که کار کند! خیلی خیلی خیلی ممنون از راهنمایی.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
آقا مسعود سلام.
ممکن است پرسیده شود که آیا  مؤسساتی هستند که خروجی‌های زی‌پرشین را پذیرفته باشند؟
من  در ایـنــجـــــــــــــــــا سه تا از مقالاتم که با زی‌پرشین آماده نموده‌ام و کنفرانسهای مربوطه پذیرفته‌اند را قرار داده‌ام. اگر دوستان دیگری نیز نمونه‌هایی دارند در همان قسمت قرار دهند. بدینوسیله امیدوار خواهیم شد که کم‌کم کنفرانسها و دیگر مؤسسات خروجی pdf را بپذیرند.
البته با برخی از این کنفرانسها کلی کل‌کل کرده‌ام که پذیرفته‌اند. متاسفانه بیشتر کنفرانسها فقط فایل Word را می‌پذیرند.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
آقا مسعود سلام.
ممکن است پرسیده شود که آیا  مؤسساتی هستند که خروجی‌های زی‌پرشین را پذیرفته باشند؟
من  در ایـنــجـــــــــــــــــا سه تا از مقالاتم که با زی‌پرشین آماده نموده‌ام و کنفرانسهای مربوطه پذیرفته‌اند را قرار داده‌ام. اگر دوستان دیگری نیز نمونه‌هایی دارند در همان قسمت قرار دهند. بدینوسیله امیدوار خواهیم شد که کم‌کم کنفرانسها و دیگر مؤسسات خروجی pdf را بپذیرند.
البته با برخی از این کنفرانسها کلی کل‌کل کرده‌ام که پذیرفته‌اند. متاسفانه بیشتر کنفرانسها فقط فایل Word را می‌پذیرند.
دیروز خیلی اتفاقی مقاله‌های یک گردهمایی خصوصی دربارهٔ فیزیک را که چند نفر از استادان فیزیک دانشگاه‌های کشور در آن شرکت کرده بودند می‌دیدم. دیدم یکی از مقاله‌ها مشکوک می‌زند! بلافاصله Alt+Enter (یا همان Ctrl+D در ویندوز) را زدم و دیدم که بـــــــــــله! مقاله را با زی‌پرشین نوشته‌اند! کم‌کم زی‌پرشین دارد بین دانشگاهیان حسابی معروف می‌شود. خوشحالم!

راستی چرا این موضوع را اینجا نوشته‌اید؟ چرا یک موضوع تازه برایش در بخش عمومی تالار نساختید؟

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
دیروز خیلی اتفاقی مقاله‌های یک گردهمایی خصوصی دربارهٔ فیزیک را که چند نفر از استادان فیزیک دانشگاه‌های کشور در آن شرکت کرده بودند می‌دیدم. دیدم یکی از مقاله‌ها مشکوک می‌زند! بلافاصله Alt+Enter (یا همان Ctrl+D در ویندوز) را زدم و دیدم که بـــــــــــله! مقاله را با زی‌پرشین نوشته‌اند! کم‌کم زی‌پرشین دارد بین دانشگاهیان حسابی معروف می‌شود. خوشحالم!

راستی چرا این موضوع را اینجا نوشته‌اید؟ چرا یک موضوع تازه برایش در بخش عمومی تالار نساختید؟
ولی من فکر نمی‌کنم گذاشتن اصل مقاله لازم باشد. کافی است تنها نام آن کنفرانس را بنویسیم. مقاله‌ها را اگر لازم باشد می‌توان به عنوان پروندهٔ نمونه قرار داد.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات

حل شد آقا محمود! حل شد! یک دنیا ممنون!

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
کم‌کم زی‌پرشین دارد بین دانشگاهیان حسابی معروف می‌شود. خوشحالم!
مایهٔ بسی خوشحالی است.
اول قصد داشتم، مطلب را در موضوعی جدا بنویسم ولی چون بی‌ارتباط به ارائه شما نبود در همینجا نگاشتم.
ولی من فکر نمی‌کنم گذاشتن اصل مقاله لازم باشد. کافی است تنها نام آن کنفرانس را بنویسیم.
به نظر من هر چه آدرس محل نشر دقیق‌تر باشد بهتر است، ممکن است مثلاً کنفرانس سال آینده کامپیوتر به فرد مدعی پذیرش خروجی زی‌پرشین در کنفرانسهای قبلی بگوید مدرکت کو؟
مقاله‌ها را اگر لازم باشد می‌توان به عنوان پروندهٔ نمونه قرار داد.
الف- ممکن است صاحب مقاله یا تألیف مایل نباشد که سورس مقاله‌اش را هم قرار دهد.
ب- ممکن است سورس آن مستلزم پیوست نمودن کلی فایل باشد.
ج- ممکن است سورس با نسخه‌های قبلی زی‌پرشین باشد و قرار دادن آن در قسمت پرونده‌های نمونه مستلزم بروزرسانی است.
د- فکر می‌کنم همان دو نمونه مقالهٔ قسمت پرونده‌های نمونه برای آموزش کفایت کند.
حل شد آقا محمود! حل شد! یک دنیا ممنون!
الحمدلله رب العالمین  :)

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
بی‌صبرانه منتظرم راه حل شما را هم ببینم. راستش از راه command prompt می‌دانم که می‌شود این کار را کرد، ولی دلخواهم این است که برای تازه‌کاران همه چیز تمیز و بی‌دردسر باشد.
امیر جان به خطوط زیر توجه کن:
@echo off
rem Change MIKTEX to MIKTEX-PORTABLE's BIN directory.
set MIKTEX=Miktex-Portable\miktex\bin
rem *************************************************
rem Change TEXMAKER to MIKTEX-PORTABLE's BIN directory.
set TEXMAKER=Miktex-Portable\Texmaker\texmaker.exe
rem The following line sets path environment
set PATH=%cd:~0,3%%MIKTEX%;%PATH%
rem The following line runs Texmaker
start %cd:~0,3%%TEXMAKER%
exit
در خط 3 و 7 دو متغیر تعریف کرده‌ام که باید بنابر مسیرهای texmaker.exe و پوشه BIN تغییر دهی (مسیر کامل بدون مثلا  e:\ ) و در یک فایل متنی مثلا
 texmaker-start.cmd ذخیره کنی، اکنون با اجرای این فایل texmaker اجرا می‌شود.
دقت کن این فایل می‌تواند در هر کجا مثلا پوشه BIN باشد و کافیست یک میان‌بر از آن در جای مناسب قرار دهی و آیکونی برای آن در نظر بگیری.
من فایل را هم ضمیمه می‌کنم.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
... و آیکونی برای آن در نظر بگیری.
این روش مشکل آیکون دارد  ??? اگر مسیرهای موردنظر MIKTEX و TEXMAKER را به من بدهید می‌توانم یک فایل اجرایی با آیکون تک‌میکر بسازم و برایتان بفرستم.

آفلاین علی روستا

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 3
  • ارسال: 13
    • ديدن مشخصات
کارگاه روز دوشنبه ۲۴ اسفند برگزار می‌شود انشاءالله
با تشکر از تمامی دوستانی که برای آماده شدن کار کمک کردند
پوستر کارگار هم پیوست شده است

ساخت برابر فارسی برای دستورهای تک و مشکل استفاده از نسخه‌ی همراه میک‌تک

نویسنده a.gانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3