سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل در راه‌اندازی میک‌تک همراه (portable miktex) برای کار با تک‌میکر (texmaker)  (دفعات بازدید: 9644 بار)

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
آقا مسعود سلام،
اطلاعیهٔ قشنگی شده است، دست شما و همکارانتان درد نکند.
۱- اگر شرکت در کارگاه برای عموم افراد آزاد است، لطفاً اطلاعیه را در صفحه اول سایت نیز قرار دهید.
۲- همچنین اگر موافقید می‌توان یک ایمیل مبنی بر برگزاری گارگاه به تمام کاربران این تالار فرستاد.
۳- اگر ممکن است هر وقت اسلایدهایتان آماده شد، آنها را به همراه اطلاعیه در سایت قرار دهید.
۴- آیا در هنگام ارائه دسترسی به اینترنت هم دارید و طریق نصب را به صورت آنلاین نشان می‌دهید؟

حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین فرشاد عبدالله‌نیا

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 3
  • ارسال: 33
    • ديدن مشخصات
امیر جان به خطوط زیر توجه کن:
@echo off
rem Change MIKTEX to MIKTEX-PORTABLE's BIN directory.
set MIKTEX=Miktex-Portable\miktex\bin
rem *************************************************
rem Change TEXMAKER to MIKTEX-PORTABLE's BIN directory.
set TEXMAKER=Miktex-Portable\Texmaker\texmaker.exe
rem The following line sets path environment
set PATH=%cd:~0,3%%MIKTEX%;%PATH%
rem The following line runs Texmaker
start %cd:~0,3%%TEXMAKER%
exit
در خط 3 و 7 دو متغیر تعریف کرده‌ام که باید بنابر مسیرهای texmaker.exe و پوشه BIN تغییر دهی (مسیر کامل بدون مثلا  e:\ ) و در یک فایل متنی مثلا
 texmaker-start.cmd ذخیره کنی، اکنون با اجرای این فایل texmaker اجرا می‌شود.
دقت کن این فایل می‌تواند در هر کجا مثلا پوشه BIN باشد و کافیست یک میان‌بر از آن در جای مناسب قرار دهی و آیکونی برای آن در نظر بگیری.
من فایل را هم ضمیمه می‌کنم.

رضی جان ممنون از راه حل خوبت.
اسکریپت خیلی خوب بود،‌ فقط به نظر میامد با اون دستورات باید شاخه‌های تکمیکر و میک‌تک همراه نسبت به ریشه‌ی درایو جاری (مثلاً حافظه‌ی فلش) ثابت باشد  و اگر کسی شاخه را در جایی دیگر مثلاً روی دستکتاپ کپی کند با مشکل مواجه خواهد شد. برای همین من فایل شما را به شکل زیر تغییر دادم
@echo off

set MIKTEX=\miktex\bin

set TEXMAKER=\Texmaker\texmaker.exe

set PATH=%cd%%MIKTEX%;%PATH%

start %cd%%TEXMAKER%

exit

و بعد آن را به همراه تک‌میکر در شاخه‌ی میک‌تک پورتابل قرار دادم. به‌نظر موفقیت‌آمیز بود. متشکرم.

فقط یک مشکل کوچک این‌که اگر در اسم شاخه کاراکتر فاصله (space) وجود داشته باشد فرمان start با مشکل مواجه خواهد شد و من نتوانستم آن را با قرار دادن " " حل کنم چون آن را به شکل دیگری تعبیر می‌کند. اگر روش دیگری دارد ممنون می‌شوم بفرمایید.

آفلاین فرشاد عبدالله‌نیا

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
در ضمن ما برای سمینار می‌خواهیم میک‌تک همراه را - که بسیار خلاصه‌تر از میک‌تک کامل است- به همراه مجموعه‌ی مناسبی از بسته‌های لازم برای کامپایل پایان‌نامه‌های رایج عرضه کنیم. اگر دوستان پیشنهادی برای قرار دادن بسته یا بسته‌های خاصی دارند ممنون می‌شوم که بیان بفرمایند.

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
فرض من بر این بود که اسکریپت را در هر کجا بگذارید اجرا شود.
فقط یک مشکل کوچک این‌که اگر در اسم شاخه کاراکتر فاصله (space) وجود داشته باشد فرمان start با مشکل مواجه خواهد شد و من نتوانستم آن را با قرار دادن " " حل کنم چون آن را به شکل دیگری تعبیر می‌کند. اگر روش دیگری دارد ممنون می‌شوم بفرمایید.
برای این مشکل از کد زیر استفاده کنید:
@echo off
set MIKTEX=\miktex\bin
set TEXMAKER=\Texmaker\texmaker.exe
set PATH="%cd%%MIKTEX%";%PATH%
explorer "%cd%%TEXMAKER%"
exit
اما با فرض همین دو مسیر می‌توانید از اسکریپتی که با AutoHotKey نوشته و کامپایل کرده‌ام استفاده کنید.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
آقا مسعود سلام،
اطلاعیهٔ قشنگی شده است، دست شما و همکارانتان درد نکند.
۱- اگر شرکت در کارگاه برای عموم افراد آزاد است، لطفاً اطلاعیه را در صفحه اول سایت نیز قرار دهید.
۲- همچنین اگر موافقید می‌توان یک ایمیل مبنی بر برگزاری گارگاه به تمام کاربران این تالار فرستاد.
۳- اگر ممکن است هر وقت اسلایدهایتان آماده شد، آنها را به همراه اطلاعیه در سایت قرار دهید.
۴- آیا در هنگام ارائه دسترسی به اینترنت هم دارید و طریق نصب را به صورت آنلاین نشان می‌دهید؟

لظف دارید. اطلاعیه را علی روستایی طراحی کرده است. دستش واقعاً درد نکند.

شرکت در کارگاه برای عموم آزاد نیست. راستش در دانشگاه هم عمداً زیاد تبلیغ نکرده‌ایم تا خیلی شلوغ نشود. ظرفیت سالن ارائه ۵۰ نفر است. امیدواریم بتوانیم (و قرار است) با تجربه‌های این کارگاه در آینده کارگاه بزرگ‌تری برگزار کنیم.

یک نسخه از اسلایدها را که تقریباً نهایی بود در همین موضوع قبلاً فرستاده‌ام. پس از برگزاری کارگاه حتماً همهٔ مستندات را در گروه قرار خواهیم داد.

نمی‌دانم در هنگام ارائه اینترنت داریم یا نه. این را علی بهتر می‌داند. ولی ما در کارگاه به اینترنت نیاز جدی نداریم. مگر این که بخواهیم روش به روز رسانی و نصب بسته‌های تازهٔ میک‌تک را نشان بدهیم که فکر بدی هم نیست! ممنون! ولی فکر کنم منظورتان را نفهمیدم.

آفلاین فرشاد عبدالله‌نیا

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
دست شما درد نکند.
فرض من بر این بود که اسکریپت را در هر کجا بگذارید اجرا شود.برای این مشکل از کد زیر استفاده کنید:
بله اسکریپت از هر جایی (داخل درایو میک‌تک و تکمیکر) اجرا می‌شود، اما مشکل این‌جاست که مسیر کامل (بدون مثلاً e:\) ِ میک‌تک و تک‌میکر ثابت نیست، و لزوماً بلافاصله بعد از سه کاراکتر اول شاخه‌ی جاری (یعنی شاخه‌ی اسکریپت) قرار ندارد، بلکه ممکن است کاربر مجموعه را در زیرشاخه‌ی دلخواهی قرار داده باشد.
باز هم ممنون.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
سرانجام تصمیم گرفتیم که روش آقای علوی‌زاده را به‌کار ببریم، چون به نظر مطمئن‌تر می‌رسید. (البته سپاس ما از آقا محمود جای خودش باقی است.)

الان ما تک‌میکر نسخهٔ ۳ دسامبر را به کار می‌بریم. یعنی پوشهٔ Texmaker را که پس از نصب این نسخه در Program Files ساخته شده را برداشته‌ایم و کنار میک‌تک همراه گذاشته‌ایم. می‌دانم که این کار از نظر فنی کار درستی نیست، چون این نسخه از تک‌میکر واقعاً همراه نیست و اگر کاربر پیش‌تر تک‌میکر را نصب کرده و تنظیمات را تغییر داده باشد، کار با این نسخه به مشکل می‌خورد. هر چند که احتمال این قضیه کم است.

آقای علوی‌زاده، آیا شما تا حالا نسخهٔ همراه تک‌میکر دوجهته را ساخته‌اید که به ما بدهید؟

آفلاین علی روستا

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
    • ديدن مشخصات
کارگاه روز دوشنبه ۲۴ اسفند با موفقیت انجام شد
در ابتدا آقای مسعود پورموسی به ارائه تاریخچه تک، مقایسه تک و نرم‌افزارهای ویزی‌ویگ
پرداختند و سپس چندین مثال مختلف از نحوه کار با زی‌پرشین را به صورت زنده به حضار
نشان دادند. پس از آن من نحوه استفاده از قالب آماده شده پایان‌نامه برای دانشگاه صنعتی
را آموزش دادم. الحمدلله کارگاه بسیار خوب بود و
از نکات قابل توجه این کارگاه این که:

۱- دقیقا سر ساعت ۱۰.۳۰ که اعلام شده بود برقرار شد
۲- استقبال افراد بیش از آنچه بود که تصور  می‌کردیم و تقریبا تمام صندلی‌ها پر شده بود!

امیدواریم که با رفع اشکالات و استفاده از تجربه بدست آمده کارگاه‌های بعدی را بهتر و
مفیدتر اجرا کنیم

ساخت برابر فارسی برای دستورهای تک و مشکل استفاده از نسخه‌ی همراه میک‌تک

نویسنده a.gانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2058
آخرين ارسال دسامبر 26, 2009, 07:26:36 am
توسط vafa
نسخه‌ی همراه درست کردن از SumatraPDF برای استفاده همزمان در وین ادیت و تک‌میکر

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1602
آخرين ارسال مارس 16, 2012, 05:08:07 am