سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تک‌میکر ۲.۱ و synctex  (دفعات بازدید: 3694 بار)

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
تک‌میکر ۲.۱ و synctex
« : نوامبر 03, 2010, 10:50:34 pm »
چند روز پیش ورژن جدید تک‌میکر ارائه شد، تغییر مهم اضافه شدن حمایت از synctex به نمایش‌گر PDF داخلی تک‌میکر است.
صفحه دانلود
برای Inverse Search:
کافیست در PDF Viewer بر روی متن رایت کلیک و گزینه «Click to jump to the line» را انتخاب کنید.
برای Forward Search:
من از راهنما به جایی نرسیدم، لطفا اگر کسی راهش رو فهمید اینجا اطلاع بده.
لینک به راهنما

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
پاسخ : تک‌میکر ۲.۱ و synctex
« پاسخ #1 : نوامبر 04, 2010, 07:35:07 am »
به نظر من و تا جایی که فهمیدم، با توجه به توضیحات راهنما که درزیر آورده‌ام، Inverse Search برای Yap و xdvi که viewer داخلی میک‌تک هستند گفته شده و برای viewer داخلی تک‌میکر نگفته شده است.

Some dvi viewers can jump to (and visually highlight) a position in the DVI file that corresponds to a certain line number in the (La)TeX source file.
To use this feature, you can use the @ character in the syntax of the dvi viewer command ("Configure Texmaker" -> "Commands").
Examples ("Forward search"):

To launch yap from texmaker : "C:/Program Files/MiKTeX 2.7/miktex/bin/yap.exe" -1 -s @%.tex %.dvi
To launch xdvi from texmaker : xdvi %.dvi -sourceposition @:%.tex
To launch kdvi from texmaker : kdvi "file:%.dvi#src:@ %.tex"
For the opposite operation ("Inverse search") :
To launch texmaker from yap : "C:\Program Files\Texmaker\texmaker.exe" "%f" -line %l (the program arguments : "%f" -line %l )
To launch texmaker from xdvi : xdvi -editor "texmaker %f -line" %.dvi -sourceposition @:%.tex

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #2 : نوامبر 04, 2010, 12:58:57 pm »
به نظر من و تا جایی که فهمیدم، با توجه به توضیحات راهنما که درزیر آورده‌ام، Inverse Search برای Yap و xdvi که viewer داخلی میک‌تک هستند گفته شده و برای viewer داخلی تک‌میکر نگفته شده است.

Some dvi viewers can jump to (and visually highlight) a position in the DVI file that corresponds to a certain line number in the (La)TeX source file.
To use this feature, you can use the @ character in the syntax of the dvi viewer command ("Configure Texmaker" -> "Commands").
Examples ("Forward search"):

To launch yap from texmaker : "C:/Program Files/MiKTeX 2.7/miktex/bin/yap.exe" -1 -s @%.tex %.dvi
To launch xdvi from texmaker : xdvi %.dvi -sourceposition @:%.tex
To launch kdvi from texmaker : kdvi "file:%.dvi#src:@ %.tex"
For the opposite operation ("Inverse search") :
To launch texmaker from yap : "C:\Program Files\Texmaker\texmaker.exe" "%f" -line %l (the program arguments : "%f" -line %l )
To launch texmaker from xdvi : xdvi -editor "texmaker %f -line" %.dvi -sourceposition @:%.tex
آقا هادی اگر خوب دقت کرده باشی و من هم گفتم مشکلی با Inverse Search نیست، مشکل با Forward Search و روش گفته شده در راهنما بخش ۳.۳ که لینک گذاشتم است، آن چیزی که من دریافتم این بود که هر خطی که در ویرایشگر انتخاب شده است، با زدن View PDF فایل PDF بعد از باز شدن به همان نقطه خواهد رفت، اما عملا این اتفاق نمی‌افتد!

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : نوامبر 04, 2010, 02:19:26 pm »
آقا هادی اگر خوب دقت کرده باشی و من هم گفتم مشکلی با Inverse Search نیست، مشکل با Forward Search و روش گفته شده در راهنما بخش ۳.۳ که لینک گذاشتم است، آن چیزی که من دریافتم این بود که هر خطی که در ویرایشگر انتخاب شده است، با زدن View PDF فایل PDF بعد از باز شدن به همان نقطه خواهد رفت، اما عملا این اتفاق نمی‌افتد!

من منظورم این بود که در نسحخه جدید کلا Forwrad Search  و Inverse Search را برای yap و ...
گفته و خواستم بگویم که می توانیم به جای viewer داخلی تک‌میکر از Yap استفاده کنیم. چون تنظیمات Forward search  و InverseSearch  برای Yap هست

من هم موردی که گفتید را تست کردم ولی اون اتفاقی که باید می افتاد (رفتن به اون خط در فایل PDF) اتفاق نیافتاد

البته من نسخه‌ی پرتابلش را تست کردم و ممکن است در نسخه پرتابل این مشکل است.  نسخه‌ی نصبی را هم دانلود و تست خواهم کرد

آفلاین meim007

• Full Member
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 108
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : نوامبر 05, 2010, 11:13:19 pm »
راستی تکمیکر فارسی برای سیستم عامل MacOsX را هم داریم؟

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : نوامبر 06, 2010, 06:48:57 am »
راستی تکمیکر فارسی برای سیستم عامل MacOsX را هم داریم؟

نمی‌دانم تا وقتی ویرایش‌گری مثل TeXShop روی مک هست، چرا باید سراغ چیز دیگری رفت. اما به هر حال دوستان زحمت تک‌میکر فارسی برای مک را هم کشیده بودند که در قسمت دانلودها موجود است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : نوامبر 06, 2010, 10:53:50 am »
نمی‌دانم تا وقتی ویرایش‌گری مثل TeXShop روی مک هست، چرا باید سراغ چیز دیگری رفت. اما به هر حال دوستان زحمت تک‌میکر فارسی برای مک را هم کشیده بودند که در قسمت دانلودها موجود است.
نمی‌دانم تا وقتی ویرایش‌گری قدرتمند مثل gedit روی مک هست، چرا باید سراغ texshop رفت. ;D
« آخرين ويرايش: نوامبر 06, 2010, 11:01:47 am توسط vafa »

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : نوامبر 06, 2010, 01:18:55 pm »
نمی‌دانم تا وقتی ویرایش‌گری قدرتمند مثل gedit روی مک هست، چرا باید سراغ texshop رفت. ;D

این صحبت شما جدی بود یا شوخی؟!!؟ gedit قوی هست اما اصلا فکر نمی‌کنم سادگی تکشاپ را داشته باشد. البته من با gedit کار نکرده‌ام تا توانایی‌های آن را ببینم اما فکر می‌کنم وقتی هدف فقط تک باشد، قاعدتا تکشاپ خیلی ساده‌تر و کارآتر است. اگر اشتباه می‌کنم لطفا امکانات خاصی که gedit نسبت به تکشاپ را دارد بیان کنید تا ببینم اگر به کار من هم می‌آید با gedit کار کنم. البته من شخصا سادگی را خیلی می‌پسندم و به همین دلیل تکشاپ را به تکمیکر ترجیح می‌دهم. آیا gedit امکان synctex را هم به سادگی می‌دهد؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : نوامبر 06, 2010, 01:36:05 pm »
این صحبت شما جدی بود یا شوخی؟!!؟ gedit قوی هست اما اصلا فکر نمی‌کنم سادگی تکشاپ را داشته باشد. البته من با gedit کار نکرده‌ام تا توانایی‌های آن را ببینم اما فکر می‌کنم وقتی هدف فقط تک باشد، قاعدتا تکشاپ خیلی ساده‌تر و کارآتر است. اگر اشتباه می‌کنم لطفا امکانات خاصی که gedit نسبت به تکشاپ را دارد بیان کنید تا ببینم اگر به کار من هم می‌آید با gedit کار کنم. البته من شخصا سادگی را خیلی می‌پسندم و به همین دلیل تکشاپ را به تکمیکر ترجیح می‌دهم. آیا gedit امکان synctex را هم به سادگی می‌دهد؟
اینکه gedit بهتر از texshop است را جدی گفتم. من عاشق نحوهٔ highlight کردن کدهای زبانهای مختلف در gedit هستم که texshop فاقدش است. برای مثال در texshop رنگ \newcommand و \renewcommand یکی است اما در gedit فرق دارد که کار را راحت می‌کند. gedit بسیار برای ماکرونویسی مخصوصاً برای کار کردن با فایلهای dtx راحت است که texshop اصلاً قابل مقایسه با gedit نیست. از نظر سادگی gedit هزاران بار ساده‌تر از texshp است. امکان synctex را که texshop نمی‌دهد بلکه synctex خودش یک موتور است. من از gedit ساده و از خط فرمان برای کامپایل اسناد استفاده می‌کنم اما یک latex plugin برای gedit هست که همهٔ امکانات دارد.

آفلاین meim007

• Full Member
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 108
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : نوامبر 06, 2010, 02:58:49 pm »
سپاس از پاسختان نمیدانستم این ویرایشگرها را داره (تازه  دارم با مک کار میکنم)
این ویرایشگرها امکان دوطرفه کردن و تغیر زبان هم دارند(منظور چپ و راست کردن مکان نما در انگلیسی -فارسی و تغییر زبان بعد از $ یا /) مثل تک میکر فارسی که علوی زاده زحمتش را کشیده.

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : نوامبر 06, 2010, 04:24:21 pm »
اینکه gedit بهتر از texshop است را جدی گفتم. من عاشق نحوهٔ highlight کردن کدهای زبانهای مختلف در gedit هستم که texshop فاقدش است. برای مثال در texshop رنگ \newcommand و \renewcommand یکی است اما در gedit فرق دارد که کار را راحت می‌کند. gedit بسیار برای ماکرونویسی مخصوصاً برای کار کردن با فایلهای dtx راحت است که texshop اصلاً قابل مقایسه با gedit نیست. از نظر سادگی gedit هزاران بار ساده‌تر از texshp است. امکان synctex را که texshop نمی‌دهد بلکه synctex خودش یک موتور است. من از gedit ساده و از خط فرمان برای کامپایل اسناد استفاده می‌کنم اما یک latex plugin برای gedit هست که همهٔ امکانات دارد.

منظور من از سادگی تکشاپ همین بود که برای یک کار ساده و دم دست، نه مثلا کاری مثل ماکرونویسی، فکر کنم بهتر باشد. شاید برای من و شما استفاده از خط فرمان راحت باشد اما یک کاربر عمومی ترجیح می‌دهد که کارهایش را در یک محیط انجام دهد. در مورد synctex هم منظور من خود این امکان نبود، بلکه راحتی استفاده از آن با توجه به پیش‌نمایش بسیار کارآ و راحت تکشاپ بود.

در مجموع با فرمایشات شما موافقم و کلا فکر کنم برای کاربر حرفه‌ای، استفاده از ابزاری مثل gedit راحت‌تر است، اما برای عموم کاربران، تکشاپ خوب و کافی است. البته من شاید هنوز باید این latex plugin را هم نگاه کنم و با آن کار کنم.

آخرین نسخهٔ تک‌میکر دوجهته کجاست؟

نویسنده امیرمسعودانجمن Texmaker

پاسخ ها: 2
مشاهده: 3815
آخرين ارسال اكتبر 10, 2009, 02:00:36 pm
توسط امیرمسعود
مشکل نسخه آخر تک‌میکر با ویندوز ویستای ۶۴ بیتی

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن Texmaker

پاسخ ها: 5
مشاهده: 5470
آخرين ارسال اكتبر 19, 2009, 09:31:44 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
درخواست نسخه نصبی تک‌میکر بهینه شده

پاسخ ها: 3
مشاهده: 3717
آخرين ارسال اكتبر 12, 2009, 12:45:39 pm
توسط مهدی امیدعلی
مشکل نسخه آخر تک‌میکر با خیلی از ویندوزها

پاسخ ها: 15
مشاهده: 8235
آخرين ارسال اكتبر 15, 2009, 04:30:48 pm
توسط محمود امین‌طوسی
آشنایی با دو امکان جالب در ویرایشگر تک‌میکر

پاسخ ها: 10
مشاهده: 7146
آخرين ارسال ژوئیه 10, 2011, 02:52:24 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
تک‌میکر جدید

نویسنده سیدرضی علوی‌زادهانجمن Texmaker

پاسخ ها: 29
مشاهده: 11915
آخرين ارسال دسامبر 05, 2009, 01:17:28 pm
توسط سیدرضی علوی‌زاده
چگونه می‏توان در تک‏میکر نیم‏فاصله را تایپ نمود؟

نویسنده mohsen.khaxarانجمن Texmaker

پاسخ ها: 3
مشاهده: 10455
آخرين ارسال نوامبر 08, 2009, 11:26:24 pm
توسط محمود امین‌طوسی
لطفا لینوکسی‌ها روی تک‌میکر تست کنند

نویسنده سیدرضی علوی‌زادهانجمن Texmaker

پاسخ ها: 9
مشاهده: 3106
آخرين ارسال نوامبر 30, 2009, 11:32:22 pm
توسط سیدرضی علوی‌زاده