سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تدوین و تکمیل قانون‌های جدید تالار پارسی‌لاتک  (دفعات بازدید: 3958 بار)

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
بیزحمت هم مدیران تالار و هم بقیه کاربران عزیز، نظرات و پیشنهادات خود را در مورد قوانین تالار در اینجا درج کنند.
با شتکر قبلی از همه دوستان بابت توجهی که به این موضوع مهم خواهند داشت.
به امید هر چه بهتر شدم قانون‌ها و به تبع آن روند ادامه تالار پارسی‌لاتک
ضمنا جناب دکتر امید علی زحمت تدوین یا پست زدن قوانین را در پست «قوانین تالار» کشیده بودند که مطالب خوب و مفیدی هست. لینکش:
http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=14.0

که قوانین جدید در کنار آن قوانین قرار خواهند گرفت.
جمنا عاجزانه از جناب دکتر امیدعلی خواهشمندم که به تالار برگردند.
البته ایشام می‌آیند و کارهای خاصی که مربوط به فونت و ... (الان دقیقا یادم نیست) را انجام می‌دهند.
ولی عاجزانه خواهشمندم در مدریت تالار باز کمک‌مان کنند.

عنوان پست را هم اگر نگاه کنید عمدا انتخاب کردم که نگید کپی برداری از قوانین دکتر ایمد علی هست. منظورم اضافه کردن و تدوین قوانین جدید در کنار قوانین قبلی هست.
« آخرين ويرايش: اوت 14, 2011, 03:24:00 pm توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین محمد

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 19
    • ديدن مشخصات
با سلام
کوچکتر از آن هستم که بخواهم در این زمینه و در مقابل همه کسانی که برای این پروژه زحمت کشیده اند،حرفی بزنم اما به دلیل اینکه در این مدت اشنایی ام با این کار عظیم علمی نوعی وابستگی در من ایجاد شده است،نکاتی به ذهنم رسید که به آنها اشاره می کنم:

یک.اگر فردوسی ان کار بزرگ در زمینه جمع آوری و تدوین شاهنامه را انجام نمی داد،معلوم نبود،امروز چه بلایی بر سر زبان فارسی می آمد و آیا ما می توانستیم به همین شیوایی و شیرینی با هم حرف بزنیم یا نه؟...
بسی رنج بردم بدین سال سی
عجم زنده کردم بدین پارسی
پی افکندم از نظم کاخی بلند
که از باد و باران نیابد گزند
بناهای آباد گردد خراب
ز باران و از تابش آفتاب

دو.اصلا همه اش تقصیر ماست!...تقصیر من است...تقصیر توست...تقصیر اوست...ما به عنوان فرزندان فردوسی و وارثان شاهنامه،هیچ کاری برای حفظ زبان فارسی نکردیم...از همان روزی که دکتر امیدعلی از وب سایت کناره گرفت باید به فکر می افتادیم.آن روز حواسمان نبود که دکتر امیدعلی با ترجمه مقدمه ای نه چندان کوتاه برlatex2e چه گام بزرگی در معرفی لاتک و زی پرشین به جامعه علمی کشور برداشته اند.

سه.تنها راه حل این قبیل مشکلات،همانطور که دوستان هم اجمالا در سایر پست ها اشاره کردند،تعیین یک مرجع نهایی برای رفع و رجوع و حل مشکلاتی احتمالی است.

چهار.تدوین سند یا منشور برای اعضای سایت از طرف مدیران سایت به منظور پی بردن به اهمیت و جایگاه این پروژه عظیم علمی به منظور خدمت به زبان فارسی و جامعه علمی کشور.
با تشکر

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
یک مورد که به نظرم بهتره به قوانین تالار اضافه بشه این هست:
وقتی کاربری بدون مثال کمینه سوال پرسیده یا خیلی سوالش قابل درک توسط ما نیست، یعنی مثلا بدون فایل log هست و نمیشه فهمید میک‌تک هست یا تک‌لایو و چه نسخه‌ای و ...، هیچ کاربری حق نداشته باشد که پست بزنه و مثلا بگوید که:
۱- بیزحمت فایل کمینه بفرستید.
۲- بیزحمت فایل log ضمیمه کنید.
۳- بیزحمت دقیق تر بپرسید
۴- بیزحمت فایل ‌تون را کمینه‌تر کنید.
۵- بیزحمت فایل‌تون را در قالب یک فایل واحد بفرستید. از بخش بخش کردن و فایل‌های include شده بپرهیزید.
۶- و ...

بیزحمت همه این موارد قید شود که با پیغام خصوصی به آن کاربر خاطی یا هر کاربری که تازه‌کار هست یا حوصله درست کردن فایل کمینه را نداشته یا ... اطلاع داده شود.
چون وقتی پست جدید زده میشه و این مطالب نوشته میشه الکی در فهرست پست‌ها میاد و وقت همه کاربران برای خوندنش تلف میشه و اصلا ضرورتی نداره.

با تشکر قبلی

آفلاین امیرحسین شرفی

• Full Member
  • -دریافت شده: 20
  • ارسال: 192
    • ديدن مشخصات
    • باشگاه ریاضی جم
من کاملاً مخالف هستم زیرا کسانی که تازه کار هستند ممکن است مثلاً ندونند فایل log چیه و کجاست یا حتی معنی فایل کمینه رو هم نفهمند پس ما باید راهنمای‌شان کنیم در غیر این صورت ممکن است از tex زده شوند. البته من از صبر و حوصله‌ای که از شما در پاسخ دادن سراغ دارم این ناراحتی شما را اینجوری می‌فهمم که می‌خواهید تازه واردها و حتی بقیه را مجبور کنید درست پرسیدن را یاد بگیرند ولی به نظر من این راه درستی نیست بلکه سعه‌ی صدر دوستان سبب می‌شه که کم کم همه به راه بیایند . البته گاهی تذکر، اون هم به صورت خصوصی لازم است. گاهی اوقات هم افراد فکر می‌کنند تمام شرایط سئوال را رعایت کرده‌اند و ما باز هم نمی‌توانیم بر آنها خرده بگیریم فقط باید راهنمایی‌شان کنیم.
ریاضیات را جذاب‌تر بیاموزیم - www.jammathclub.com

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
من کاملاً مخالف هستم زیرا کسانی که تازه کار هستند ممکن است مثلاً ندونند فایل log چیه و کجاست یا حتی معنی فایل کمینه رو هم نفهمند پس ما باید راهنمای‌شان کنیم در غیر این صورت ممکن است از tex زده شوند. البته من از صبر و حوصله‌ای که از شما در پاسخ دادن سراغ دارم این ناراحتی شما را اینجوری می‌فهمم که می‌خواهید تازه واردها و حتی بقیه را مجبور کنید درست پرسیدن را یاد بگیرند ولی به نظر من این راه درستی نیست بلکه سعه‌ی صدر دوستان سبب می‌شه که کم کم همه به راه بیایند . البته گاهی تذکر، اون هم به صورت خصوصی لازم است. گاهی اوقات هم افراد فکر می‌کنند تمام شرایط سئوال را رعایت کرده‌اند و ما باز هم نمی‌توانیم بر آنها خرده بگیریم فقط باید راهنمایی‌شان کنیم.
خیلی ممنون که در بحث شرکت کردید. تشکر.
من مگه گفتم که بهشون یاد ندهیم که فایل log چیه و ...؟!
من گفتم هر چی میخواهید در این موارد به کاربر گوشزد کنیم و یاد بدهیم از طریق پیام خصوصی باشد تا صفحه اول سایت را پر نکنه و خودتون حساب کنید حدود ۴۰۰۰ کاربر داریم. کافیه فقط صد نفر بیایند و ببینند که یک پست یاددادن فایل log چیه زده شده، خب وقت این همه کاربر تلف شده. درسته؟
من پست در تالار را با پیام خصوصی جایگزین کردم. حذفش نکردم.

مطلب مهمی که فرمودید اینه که خرده نگیریم.  (تشکر) پس:
۱- مسخره کردن کاربران مبتدی
۲- دست انداختن کاربران مبتدی
۳- بی احترامی و کوچک کردن

جزو قوانینی باشه که نباید کسی انجام بدهد.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پس حتماً «مسخرگی و لودگی» هم باید جزو مقرارتی باشد که کاربران نبایستی انجام دهند!

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
پس حتماً «مسخرگی و لودگی» هم باید جزو مقرارتی باشد که کاربران نبایستی انجام دهند!
به نکته مهمی اشاره کردید آقای کارن‌پهلو.
مسخرگی و لودگی و خوشیرینی و بحث‌های غیر لاتکی و بحث در مورد متن مسخره بعضی امضاهای مسخره (که با پیغام خصوصی می‌تونند بپرسند) یا سوال در مورد امضای کسی که مطلب خوبی هست و مثلا میخاد منبعش را بگه (قبلا پیش امده است) و ...
باز موردی بود بفرمایید بیزحمت. خوشحال میشویم.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
هر فردی می‌تواند فقط یک یوزر کاربری داشته باشد.
بیزحمت از ایجاد یوزر کاربری‌های متعدد پرهیز کنید.
در صورت فراموشی پسورد خود، به جای ایجاد کاربری جدید از لینک «رمزعبور خود را فراموش کردید؟» موجود در صفحه اصلی سایت، برای درخواست رمز جدید برای کاربری خود استفاده کنید.

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 271
  • ارسال: 812
    • ديدن مشخصات
با سلام
بحث دوباره دارد به جاهای باریک کشیده می شود
از آقای امین طوسی و بقیه دیگر مدیران سایت خواستارم یک راه حلی برای این مشکل پیدا کنند

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
سلام

من پیشنهادم این هست که خیلی پیچیده اش نکنیم. هر اجتماعی یکسری قوانینی دارد که باید رعایت شود. البته بهتر است این قوانین ساده و کارا و مشخص باشند. بنابراین همینطور که الان هم هست یک قسمت قوانین داریم که کاربران باید قبل از هر کاری آن را مطالعه کنند.

در همانجا می‌توان تعریف کوچکی از فایل کمینه و فایل لاگ آورد و گفت که اگر کاربری این را رعایت نکرد و یا پست تکراری فرستاد با پاک شدن پست خود مواجه خواهد شد. مگر اینکه پیغامی که فرستاده باشد جدای از این موارد باشد.

بعدش با خیال راحت می توان پست‌ها رو پاک کرد.

در نهایت هم میشه گفت که لطفا در تالار تنها در مورد مسائل تک و لاتک صحبت کنید و مدیران مجاز هستند بخشی از پیغام یا همه پیغامی که خارج از مباحث تک باشد را بدون هماهنگی حذف کنند. به نظر من کاملا مشخص هست که یک جمله ای که نوشته شده در مورد تک هست یا نه.

مثلاً همین پیغامی که من الان نوشتم در آینده باید پاک شود.

موفق باشید
خدانگهدار

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
من قسمت قوانینی رو که آقا مهدی زحمتش رو کشیده بودند نگاه کردم و مشکل خاصی در اون ندیدم هم قوانین به وضوح توضیح داده شده بودند و هم اینکه در مورد فایل کمینه هم توضیح داده شده بود. و هم لینکی بود به توضیح مفصل و گویای آقا وحید در مورد فایل کمینه. البته من خودم احساس کردم خیلی قوانین با جزئیات گفته شده و یکم شاید زیاد باشه. حالا دوستان اگه صلاح دونستند میشه خلاصه‌اش کرد و کوچکش کرد تا اعضا راحت‌تر مطالعه کنند. گرچه فکر نمی کنم مطالعه یک صفحه خیلی کار سختی باشه.  :)

منتها فقط جملهٔ زیر را به رنگ قرمز با اجازهٔ دوستان به بخش ۲-۲

پیغام‌های بدون جواب کمینه حذف خواهند شد و یا بی پاسخ خواهند ماند.

و جملهٔ زیر را به به بخش ۲-۳ اضافه کردم:

مدیریت سایت بخش یا تمام پیغامی را که به هر نحوی با تک مرتبط نیست حذف خواهد کرد.

فکر نمی کنم جملهٔ ضایعی باشه.
بای
« آخرين ويرايش: اوت 16, 2011, 03:35:46 pm توسط محمد چهارسوقی »

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
با سلام
بحث دوباره دارد به جاهای باریک کشیده می شود
از آقای امین طوسی و بقیه دیگر مدیران سایت خواستارم یک راه حلی برای این مشکل پیدا کنند
کجا؟ کدوم مطلب دلیل بر این حرف شماست؟
قوانین باید تدوین بشه و تازه اول کار هست.
خیلی قوانین دیگه در حدود ۳۰ تا دارم آماده می‌کنم که بعد تصویب باید اجرایی بشه.

آقای چهار سوقی، دست شما درد نکند. ممنون ممنون که کمک کردید.
بله قوانینی که هست خیل خوب هستند و من باهاشون کاری ندارم.
من این پست را زدم که مواردی که در چند ماه و سال گشذته دیده‌ام که باعث بی نظمی و اختلال در کار تالار شده را جزو قوانین بیارم که یک تصمیمی در موردش گرفته بشه.
جسارت نشه، اما به نظرم همون نوشته بشه که حذف خواهد شد کافی است. بی پاسخ ماندن خوب نیست.
اینجوری کلی سوال بی پاسخ توی تالار جمع میشه و به مرور بعد چند ماه یا سال سوالات بی جواب داریم.

در پایان یادآور میشم که قوانینی که در این پست می‌آیند باید به تصویب مدیران گروه تالار پارسی‌لاتک برسد و بعدش اجرایی بشه. نوشتن قوانین توسط من یا بقیه دوستان دلیل بر درست بودن آن قانون نیست.
« آخرين ويرايش: اوت 16, 2011, 09:53:38 pm توسط هادی صفی‌اقدم »

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
من تصحیحش کردم.

با تشکر

انتخاب برنامه مدیریت تالار پارسی‌لاتک

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1585
آخرين ارسال اكتبر 13, 2011, 04:48:59 am
توسط هادی صفی‌اقدم
راهنمای ارسال (ضمیمه کردن) فایل در تالار پارسی‌لاتک موقع سوال پرسیدن

مشاهده: 1829
آخرين ارسال آوریل 20, 2012, 08:36:44 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
اطلاعیه در مورد آپدیت ویکی پارسی‌لاتک از روی مطلب‌های داخل تالار پارسی‌لاتک

مشاهده: 1319
آخرين ارسال ژوئن 28, 2014, 01:26:40 am
توسط هادی صفی‌اقدم
راهنمای پرسیدن سوال در تالار پارسی‌لاتک

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن انجمن تازه‌کاران

مشاهده: 1847
آخرين ارسال مه 01, 2012, 11:40:50 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
اتمام فعالیت من در تالار پارسی‌لاتک

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 15
مشاهده: 4919
آخرين ارسال ژوئن 26, 2012, 05:04:53 pm
توسط a_ebrahimi
راهنمای پرسیدن سوال در تالار پارسی‌لاتک

پاسخ ها: 2
مشاهده: 5630
آخرين ارسال مه 06, 2013, 07:10:49 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
از پاسخگویی به سوال‌های لاتک در تالار پارسی‌لاتک چقدر راضی هستید؟

مشاهده: 1575
آخرين ارسال ژوئیه 28, 2012, 01:23:18 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
آدرس‌های مختلف فید تالار پارسی‌لاتک و نسخه متنی تالار

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن عمومی

مشاهده: 2851
آخرين ارسال نوامبر 26, 2012, 03:00:43 pm
توسط وحید دامن‌افشان