سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تک‌لایو ۲۰۰۹ و اوبنتو ۱۰.۰۴  (دفعات بازدید: 6825 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
تک‌لایو ۲۰۰۹ و اوبنتو ۱۰.۰۴
« : مارس 27, 2010, 11:37:21 am »
تک‌لایو ۲۰۰۹ در مخازن اوبونتو ۱۰.۰۴ یا همان lucid موجود خواهد بود.

http://packages.ubuntu.com/lucid/tex/

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
پاسخ : تک‌لایو ۲۰۰۹ و اوبنتو ۱۰.۰۴
« پاسخ #1 : مارس 27, 2010, 04:41:08 pm »
یوووووووووووهووووووووووووووو  :D  :D  :D

پس یعنی همه به آسانی می‌توانند در اوبونتو زی‌پرشین را نصب کنند. این جوری نصب زی‌پرشین در اوبونتو از ویندوز بسیار آسان‌تر می‌شود. کافی است بستهٔ texlive-xetex را نصب کنیم. یعنی در ترمینال بنویسیم:

sudo apt-get install texlive-xetex

در این صفحه صریحاً نام زی‌پرشین هم آمده است.
« آخرين ويرايش: مارس 27, 2010, 04:53:53 pm توسط امیرمسعود »

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : ژوئن 13, 2010, 12:56:35 am »
البته زی‌پرشین به بسته‌های دیگه‌ای هم نیاز داره. چند تا بستهٔ دیگه از texlive رو هم باید نصب کرد که الان نامشون یادم نیست.

آفلاین habib_seif

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 15
  • ارسال: 59
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : ژوئن 13, 2010, 05:19:52 pm »
به دلیل اینکه خود بنده مشکلاتی را برای نصب زی پرشین توی اوبونتوی ۱۰.۰۴ داشتم گفتم شاید بد نباشه که یک راهنمای سریع برای اینکار در این پست بگذارم. شاید به درد یکی دیگه هم بخوره:

همانطور که خانم زهرا گفتند تک لایو اوبونتو به ۲۰۰۹ تغییر پیدا کرده. بنابراین از این جهت مشکلی وجود نداره. البته بهتره به همراه تک لایو texlive-latex-extra هم نصب بشه.

بعد از اون نوبت به نصب زی لاتک می رسه که برای این کار باید بسته texlive-xetex نصب بشه. پس از نصب این بسته متوجه شدم که حتی بسته زی پرشین هم باهاش نصب شده. خیلی کنجکاو شدم ببینم چه نسخه ای از زی پرشین نصب شده. با دستور \xepersianversion متوجه شدم نسخه زی پرشین ۱.۰.۳ هست. بنابراین از آنجایی که آقا وفا خیلی تاکید دارند که آخرین نسخه زی پرشین را نصب کنیم تصمیم گرفتم آن را به نسخه ۱.۰.۸ به روز کنم.

برای این کار باید بسته های xepersian iftex و bidi از سایت http://bitbucket.org/vafa/ کپی بشه. بعد از این کار باید این فایل ها در مکان مناسب باز بشه. از آنجایی که در این بسته ها مکان مناسب فایل ها وجود نداره مکان مناسب را خدمت دوستان عرض می کنم:

۱- در xepersian یک شاخه به نام tex وجود داره که محتویات آن باید در شاخه ~/texmf/tex/xelatex/xepersian کپی بشه (چنانچه شاخه ها وجود نداره ایجاد کنید)
۲- در xepersian شاخه های به نام fonts وجود داره که محتویات آن باید در شاخه ~/texmf/fonts/misc/xetex/fontmapping/xepersian
کپی بشه
۳- در bidi شاخه ای به نام /bidi/tex وجود داره که محتویات آن باید در ~/texmf/tex/xelatex/bidi کپی بشه.
۴- در iftex شاخه ای به نام iftex وجود داره که محتویات آن باید در ~/texmf/tex/xelatex/iftex کپی بشه

حالا یک بار باید دستور texhash صادر بشه. از آنجایی که فایل های ~/texmf از /usr/share/texmf اولویت بیشتری دارند فایل های کپی شده مورد دسترسی قرار خواهند گرفت و به این ترتیب بدون دستکاری فایل های نصب شده توسط اوبونتو نسخه زی پرشین به جدیدترین نسخه به روز می شود

در نهایت ضمن تشکر از تمامی مسئولان سایت و آقا وفا از آنها خواهش دارم هر کجای مطالب بالا اشتباه است اصلاح فرمایند

با تشکر
سیف زاده

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : ژوئن 15, 2010, 01:39:48 pm »
خیلی ممنون از راهنمایی خوبی که نوشتید. کار من هم راه افتاد. من نمی‌دانستم که می‌شود در پوشهٔ home هم بسته‌های تک را کپی کرد. برای همین بسته‌ها را در usr/share کپی می‌کردم. ولی مشکل این بود که فرمان texhash به این مسیرها سر نمی‌زد و در نتیجه کارم به نتیجه نمی‌رسید.

تنها اشکالی که به ذهنم می‌رسد این است که جای بستهٔ bidi در ساختار CTAN عوض شده است. الان دیگر bidi زیرشاخه‌ای از xetex و xelatex نیست. بلکه زیرشاخه‌ای از latex است. این کار را وفا برای این کرده که bidi را مستقل از موتور xetex بکند تا بتواند بعدها در همین بسته تنظیمات موتور تازهٔ luatex را هم انجام دهد و بسته‌ای به نام luapersian را هم در آینده بسازد.

آفلاین sun

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 48
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : ژوئن 15, 2010, 04:18:29 pm »
ولی مشکل این بود که فرمان texhash به این مسیرها سر نمی‌زد و در نتیجه کارم به نتیجه نمی‌رسید.
تو home بزارید خیلی بهتره. میتونید با همون texhash بهش path بدید
sudo texhash /home/blabla/your_tex_foledr

آفلاین vnikoofard

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 9
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : ژوئیه 21, 2010, 01:37:50 am »
سلام
اول از همه میخواستم از این راهنما که نوشتین تشکر کنم. راستش من کاملا مبتدی هستم تو لینوکس. یعنی بعد از اینکه معتاد TeX شدم به چیزای اعتیادآورتری مثل لینوکس معتاد شدم!
غرض از مزاحمت اینکه این شاخه هایی که باید فایلها رو توش ک‍‍پی کنم کجا هستن؟ تو فولدر usr به من اجازه ساخت هیچ فولدری نمیده. یعنی کلا من تو file system هیچ کاری نمیتونم بکنم. من این شاخه هایی که گفتین رو تو فولدری که به اسم user خودم هست ساختم. یعنی تو یکی از زیر شاخه های home. اما وقتی دستور texhash رو میدم همچین پیغامی میده.
texhash: /usr/local/share/texmf: directory not writable. Skipping...
من از آخرین ورژن اوبونتو استفاده میکنم.
آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : ژوئیه 21, 2010, 08:39:55 pm »
سلام
اول از همه میخواستم از این راهنما که نوشتین تشکر کنم. راستش من کاملا مبتدی هستم تو لینوکس. یعنی بعد از اینکه معتاد TeX شدم به چیزای اعتیادآورتری مثل لینوکس معتاد شدم!
غرض از مزاحمت اینکه این شاخه هایی که باید فایلها رو توش ک‍‍پی کنم کجا هستن؟ تو فولدر usr به من اجازه ساخت هیچ فولدری نمیده. یعنی کلا من تو file system هیچ کاری نمیتونم بکنم. من این شاخه هایی که گفتین رو تو فولدری که به اسم user خودم هست ساختم. یعنی تو یکی از زیر شاخه های home. اما وقتی دستور texhash رو میدم همچین پیغامی میده.
texhash: /usr/local/share/texmf: directory not writable. Skipping...
من از آخرین ورژن اوبونتو استفاده میکنم.
بنویسید sudo texhash که این خطا رو نده. sudo رو پیش از هر فرمانی که بگذاریم، آن فرمان را با دسترسی مدیریتی اجرا می‌کند. از این نظر باید با احتیاط با آن کار کنید.

آفلاین vnikoofard

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : ژوئیه 23, 2010, 01:15:17 am »
امیرمسعود جان ممنون از جوابت. ما دورادور به شما ارادت داریما. از مطالب وب سایتت یه زمانی خیلی استفاده کردم.
من میخواستم بدونم این فولدرهایی که habib_seif فرمودن رو کجا باید بسازم. تا بعدشم برسم به اجرای دستور texhash. توی home به من اجازه create folder نمیده!
ببخشید که اینقدر سوالام ساده هستش. اما معتاد لینوکس شدم دیگه!

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
« پاسخ #9 : ژوئیه 23, 2010, 02:25:15 am »
...
من میخواستم بدونم این فولدرهایی که habib_seif فرمودن رو کجا باید بسازم. تا بعدشم برسم به اجرای دستور texhash. توی home به من اجازه create folder نمیده!
در  ‎~/texmf‎‎‎
دقت کنید در لینوکس ~ خلاصه‌ای برای  ‎/home/user_name‎  است که user_name همان نام کاربری شماست.

متاسفانه در فونت پیش فرض علامت مد «~» به صورت اشتباه «~» دیده می‌شود.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : ژوئیه 23, 2010, 01:16:06 pm »
امیرمسعود جان ممنون از جوابت. ما دورادور به شما ارادت داریما. از مطالب وب سایتت یه زمانی خیلی استفاده کردم.
شما لطف داری.
ببین من حدس می‌زنم شما سر یه چیزی دچار سوءبرداشت شدی. شاخه‌ای هست در لینوکس به نام /home که همهٔ کاربرهای مختلف تنظیماتشون توی اون انجام میشه.  کاملاً طبیعیه که شما توی این شاخه حق نوشتن هیچ چیز رو نداشته باشی. ولی در این شاخه یک پوشه هست هم‌نام با نام کاربری (user) شما. مثلاً این پوشه: /home/vnikoofard. این پوشه کاملاً مال شماست و هر چیزی رو می‌تونید توش بنویسید. این همان پوشه‌ای است که در اوبونتو با کلیک روی منوی Places و بعد روی Home Folder باز می‌شود. شما این جا هر چیزی رو که بخوایید می‌تونید بنویسید.

پوشهٔ texmf رو باید توی این دومی بسازی و نه اولی. یعنی باید پوشهٔ /home/vnikoofard/texmf رو بسازی. یا این که ترمینال رو باز کنی و بنویسی:
mkdir /home/vnikoofard/texmf
یا به جاش همون طور که سیدرضی گفت
mkdir ~/texmf

آفلاین vnikoofard

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : ژوئیه 23, 2010, 03:13:32 pm »
سلام دوستان.
خیلی ممنون که به سوالای ابتدایی من جواب میدید. همین چیزا هستش که آدم رو بیشتر به لینوکس علاقه مند میکنه.
من این کارایی که گفتین رو انجام دادم ولی وقتی quick build رو اجرا میکنمُ واسه من فایل پی دی اف نمیسازه. من log رو ضمیمه میکنم. اگه زحمت بکشین و بازم راهنمایی کنین ممنون میشم. راستی من یه شاخه من یه شاخه .fonts هم توی \home\vnikoofard ساختم و فونتهای XB رو توش کردم. در مورد xetex هم همین دستوری رو که اول این بخش گفته شده رو اجرا کردم. ضمنا من برنامه cadabra رو که یه برنامه محاسباتی برای نظریه میدان هست رو نصب کردم. با نصب این برنامه TeXLive هم انگار نصب میشه. با تشکر

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : ژوئیه 23, 2010, 04:21:37 pm »
سلام دوستان.
خیلی ممنون که به سوالای ابتدایی من جواب میدید. همین چیزا هستش که آدم رو بیشتر به لینوکس علاقه مند میکنه.
من این کارایی که گفتین رو انجام دادم ولی وقتی quick build رو اجرا میکنمُ واسه من فایل پی دی اف نمیسازه. من log رو ضمیمه میکنم. اگه زحمت بکشین و بازم راهنمایی کنین ممنون میشم. راستی من یه شاخه من یه شاخه .fonts هم توی \home\vnikoofard ساختم و فونتهای XB رو توش کردم. در مورد xetex هم همین دستوری رو که اول این بخش گفته شده رو اجرا کردم. ضمنا من برنامه cadabra رو که یه برنامه محاسباتی برای نظریه میدان هست رو نصب کردم. با نصب این برنامه TeXLive هم انگار نصب میشه. با تشکر

شما بسته etoolbox را نصب ندارید و به نظرم bidi را هم نصب ندارید.
!!! ویندوز دوست قدیمی من. اوبونتو دوست جدید من.!!!

آفلاین sun

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 4
  • ارسال: 48
    • ديدن مشخصات
مشکل extract کردن در تکلایو
« پاسخ #13 : ژوئیه 30, 2010, 10:54:46 pm »
من با extract کردن فایل iso.xz تکلایو 2009 مشکل دارم. فایل texlive2009.iso.xz رو داونلود کردم و 7zip هم نصب هست. با دستور 7z x texlive2009.iso.xz متاسفانه نتونست از حالت فشدره خارج کنه. در ویندوز هم 7zip رو نصب کردم ولی فایل رو نمیشناسه و با راست کلیک و انتخاب 7zip و extract باز هم can not open file as archive رو نمایش میده.

کسی میدونه مشکل کجاست؟ فایل رو از خود CTAN بدون mirror  گرفتم و چندین باز داونلود رو قطع کردم  resume کردم. check hash  هم کاملا درست بود.

آفلاین هادی صفی‌اقدم

• ویرایشگر
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 1353
  • ارسال: 5,644
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : ژوئیه 30, 2010, 11:05:44 pm »
 من با 7zip نسخه  9.07 تست کردم و شد. احتمالاً 7zip شما نسخه قدیمی‌تر هست

نصب و به روز رسانی زی پرشین در linux بعد از نصب تک لایو

نویسنده محمد چهارسوقیانجمن زی‌تک