سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: خواهش عاجزانه (لطفاً تحت هیچ عنوانی از biditexmaker استفاده نکنید)  (دفعات بازدید: 8398 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
با سلام خدمت جناب کارن‌پهلو
سلام
نقل قول
نمی‌دونم چرا شما باید ناراحت شده باشید!
من چیزی گفتم که نشون می‌ده من ناراحت شدم؟
نقل قول
به هر حال بنده به هیچ شخصی توهین نکردم، فقط از هزاران باگی که زی‌پرشین داره ناراحتم،
شما تا به حال این هزار باگ را گزارش کردید؟ نکردید، وقتی من نمی‌دانم این هزار باگ کدامها هستند، از من چجوری انتظار دارید که درستشون کنم؟ در حال حاضر تعداد محدودی باگ وجود داره که اون هم باگ زی‌پرشین نیست بلکه محدودیت زی‌تک هست که با امدن سیمرغ حل خواهند شد. به هرحال من خیلی خوشحال می‌شم اگر این هزار باگ را گزارش کنید تا مشکل سایرین هم اگر باشد، آنها را درست کنم. بنابراین شما بی‌علت ناراحت هستید.
نقل قول
غالباً هم به طور موازی از تکس‌ورک هم استفاده می‌کنم، اما تا حالا ندیدم که فرقی داشته باشه، حتی متن لاگ خروجی هم غالباً یکیه.
ویرایشگر تفاوتی در log ایجاد نمی‌کند. اگر ویرایشگری کاراکترهای کنترلی وارد کند مانند biditexmaker کامپایا سند با مشکل مواجه می‌شود. یک نمونه هم همین نمونه‌ای است که در پست اول این موضوع مطرح کردم (مثال آقای دیانت). البته این مثال با texstudio درست شده است ولی بهرحال منظور من را می‌رساند. آیا شما به آن مثال با دقت و توضیحات من نگاه کرده‌اید؟ اگر واقعاً توضیحات من را متوجه نمی‌شوید، دلیلی برای شکایت و ناراحتی شما نمی‌بینم. شما اول باید متوجه موضوع بشید تا بتونید ناراحت بشید یا اینکه شکایت کنید.

اگر در سایت tex stack exchange سوالات مربوط به زی‌پرشین را نگاه کنید، می‌بینید که افراد دیگر (غیر ایرانی) هم همین حرف‌های من را زده‌اند. اسنادی که با biditexmaker درست شده‌اند در خیلی از موارد غیر قابل پردازش هستند. یک نمونه:

http://tex.stackexchange.com/questions/87892/why-cant-this-table-compile

یک نمونه دیگر:

http://tex.stackexchange.com/questions/82818/latex-error-missing-begindocument

بازم شما اصرار دارید که من اشتباه می‌کنم؟
نقل قول
سؤال: بعد از به روزرسانی زی‌پرشین دیگه نمی‌تونم اونو اجرا کنم، البته با متن بدون فرمول اجرا می‌شه، اما یه متن خالی که فقط چیزی مثل $a$ در اون باشه اجرا نمی‌شه، چرا؟ اگه باگ از نسخه‌ی جدید زی‌پرشین هست آیا میشه نسخه‌های قبلی اونو پیدا کرد، من خیلی گشتم نبود.
با تشکر.
زی‌پرشین باگی ندارد شما به احتمال قوی از میک‌تک استفاده می‌کنید. توضیحات من را در این صفحه بخوانید. امیدوارم توضیحات من را با دقت بخوانید و آنها را متوجه بشید چون به نظرم شما کمی در فهمیدن موضوعات مشکل دارید:

http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=4488.0

قسمت یاداشت مهم را بخوانید. همچنین پست زیر را ببینید:

http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=4586.0

همچنین پست زیر در سایت tex stack exchange را بخوانید:

http://tex.stackexchange.com/questions/111691/xepersian-package-prints-persian-text-but-does-not-recognize-formulas-and-gives

یک نمونه دیگر:

http://tex.stackexchange.com/questions/112069/problem-with-footnote-in-xepersian-undefined-control-sequence-small-by-me-f

امیدوارم مطالب فوق به شما کمک کند تا موضوع را بفهمید.
« آخرين ويرايش: مه 25, 2013, 02:55:51 pm توسط وفا خلیقی »

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
من مشتاقانه منتظر لیست هزاران باگ زی‌پرشین که شما پیدا کرده‌اید هستم.

آفلاین موسوی‌ندوشنی

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 78
  • ارسال: 177
    • ديدن مشخصات
با سلام خدمت جناب کارن‌پهلو
نمی‌دونم چرا شما باید ناراحت شده باشید! به هر حال بنده به هیچ شخصی توهین نکردم، فقط از هزاران باگی که زی‌پرشین داره ناراحتم،
با تشکر.
کاربر محترم
با سلام و عرض ادب

بنده این تاپیک را از ابتدا تا انتها مطالعه نموده‌ام. به نظر می‌رسد که باید نکاتی خدمت شما تقدیم گردد.
1- اگر بسته و یا نرم‌افزاری مشتمل بر هزاران باگ است، تصور نمی‌کنید که عقل سلیم حکم می‌کند که انسان نباید با آن کار کند؟!
2- اگر بسته و یا نرم‌افزاری مشتمل بر هزاران باگ است، چطور افرادی زیادی با آن مشغول نوشتن مقاله، پایان‌نامه، گزارش و کتاب و ... هستند؟!
3- اگر از واژه هزاران باگ به‌عنوان تفنن ادبی استفاده کرده‌اید. تالار جایی است که در آن سخن به جِدّ می‌گویند و سخن از سر تسامح مسموع نیست.
4- شما کسی که سالها است که عمر گرانبهای خود را بی مزد و منت مصروف این امر مهم نموده است مورد خطاب قرار می‌دهید که چرا ناراحت شده‌اید و بعد مدعی هستید که محصول شما هزاران باگ دارد!
5- از این هزاران باگ چندتای آنها را در مکان مناسب‌اش گزارش فرموده‌اید؟
در خاتمه خواهش بنده این است که در نوشته‌های خویش تامل بیشتری مبذول فرمایید تا نوشتار شما متین‌تر و استوارتر گردد.
پیروز باشید.
« آخرين ويرايش: مه 25, 2013, 05:02:15 pm توسط سیدسعید موسوی‌ندوشنی »

آفلاین dma8hm1334

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 21
  • ارسال: 63
    • ديدن مشخصات

با سلام

نمی‌دونم چرا شما باید ناراحت شده باشید!

کاربر عزیز شما فقط وقتی جواب سئوال خود را خواهید دانست که چند خط برنامهٔ مفید بنویسید و آن را
 بصورت رایگان در اختیار سایرین قرار دهید. البته کاری به گستردگی Xepersian و Bidi که جای خود دارد.

نقل قول
فقط از هزاران باگی که زی‌پرشین داره ناراحتم،

حتی اگر فرمایش شما صحیح باشد، در مقایسه با دامنهٔ وسیع تحت پوشش Xepersian و Bidi به نظر نمی‌رسد که
 مشکل اساسی باشد و شما هم نباید ناراحت باشید. ضمن آنکه وجود باگ در برنامه‌ها طبیعی است اما مهم آن است
 که مؤلف اثر در پی رفع آنها باشد که در مورد Xepersian و Bidi، بروزرسانی‌های پی‌درپی گواه این مدّعاست که
 تلاشی مستمر و پیگیر در جریان است و در این ارتباط باید قدردان زحمات بی‌شائبهٔ ایشان باشیم. ضمن آنکه بسیاری
 از کاربران استفادهٔ ناصحیح از نرم‌افزار را متأسفانه با باگ اشتباه می‌گیرند. همچنین شما که تا کنون حتی یک
 سئوال در مورد Xepersian و Bidi در این تالار مطرح نفرموده‌اید و این تعداد باگ را تشخیص داده‌اید، به‌نظر
 می‌رسد که احتمالاً باید ماکرونویسی قوی باشید که در اینصورت آیا بهتر نیست که شما هم با تلاش در رفع این باگ‌ها
 در توسعهٔ این دو نرم‌افزار سهیم شوید؟

در پایان، وقتی که ایشان نمونهٔ کاراکتر اضافه شده را در یک فایل ضمیمه به عیان نشان داده‌اند، واقعیت آن است
 که ما نمی‌دانیم شما از چه چیزی در ارتباط با موضوع مورد بحث ناراحت بوده‌اید؟

با سپاس

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
سؤال: بعد از به روزرسانی زی‌پرشین دیگه نمی‌تونم اونو اجرا کنم، البته با متن بدون فرمول اجرا می‌شه، اما یه متن خالی که فقط چیزی مثل $a$ در اون باشه اجرا نمی‌شه، چرا؟ اگه باگ از نسخه‌ی جدید زی‌پرشین هست آیا میشه نسخه‌های قبلی اونو پیدا کرد، من خیلی گشتم نبود.
با تشکر.
لطفا یک مثال در تالار قرار دهید تا این موضوع را نشان داده باشد. تاکنون هزاران هزار صفحه با زی‌پرشین تولید شده که حاوی فرمول‌های بسیار است.
این فرمولی که شما نوشتید اصلاً درحدی  نیست که باعث رنجش خاطر شود. لطفاً یک فایل نمونه بفرستید تا مشکل شما مشخص شود.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
همچنین شما که از زی‌پرشین استفاده می‌کنید حتماً می‌دانید این نرم‌افزار تحت مجوز LPPL است. قسمتی از این مجوز می‌گوید:
NO WARRANTY
===========

There is no warranty for the Work.  Except when otherwise stated in
writing, the Copyright Holder provides the Work `as is', without
warranty of any kind, either expressed or implied, including, but not
limited to, the implied warranties of merchantability and fitness for a
particular purpose.  The entire risk as to the quality and performance
of the Work is with you.  Should the Work prove defective, you assume
the cost of all necessary servicing, repair, or correction.

In no event unless required by applicable law or agreed to in writing
will The Copyright Holder, or any author named in the components of the
Work, or any other party who may distribute and/or modify the Work as
permitted above, be liable to you for damages, including any general,
special, incidental or consequential damages arising out of any use of
the Work or out of inability to use the Work (including, but not limited
to, loss of data, data being rendered inaccurate, or losses sustained by
anyone as a result of any failure of the Work to operate with any other
programs), even if the Copyright Holder or said author or said other
party has been advised of the possibility of such damages.
بنابراین حتی اگر هزاران باگ هم وجود داشته باشه، جایی برای اعتراض وجود ندارد. متأسفم اما زی‌پرشین یک نرم‌افزار تجاری نیست و من بابت کاری که انجام می‌دهم نه از شما بلکه از هیچ کسی پولی نمی‌گیرم که مسئولیتی داشته باشم. بنابراین نمی‌دونم شما تو چه فکری می‌کنید.
« آخرين ويرايش: مه 26, 2013, 12:05:53 pm توسط وفا خلیقی »

آفلاین محسن شریفی تبار

• همکاران
  • Full Member
  • -دریافت شده: 46
  • ارسال: 104
    • ديدن مشخصات
سلام به همگی دوستان. واقعا یک جمله ساده که هیچ ارزش علمی و عملی ندارد، ارزش این مقدار وقت گذاشتن دوستان برای جواب دادن را ندارد. کافی است یک جواب ساده به چنین جملاتی داده شود و بعد از مدتی هم سؤال و جواب هر دو حذف شود. اینکه گفتم ارزش علمی و عملی ندارد از این بابت است که فکر کنم تمام ایراداتی که از تمام نرم‌افزارهایی که یک فرد در طول مدت زمان طولانی از آنها استفاده کند، جمعا به هزار نرسد. پس معلوم است چنین جمله‌ای کاملا احساسی بیان شده و بعید است تأثیر خاصی در شنوندگان بگذارد. به هر حال اگرچه واقعا دوستان قصد حمایت از زحمات جناب وفا کارن‌پهلو را دارند، اما بهتر است این حمایت، در کمک به ایشان به جوابگویی به سؤالات علمی باشد. همگی موفق و پیروز باشید.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
من هم به همین دلیل تا این پست را دیدم سریع آنرا پاک کردم تا بیشتر از این وقت دوستان را نگیرد.
خواهش می‌کنم دیگه دنبال این قضیه نباشیم تا وقت مان در راه‌های مفید صرف شود.
ممنون از همگی

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
با سلام
باگ مورد اشاره رفع شده است، به «پست انتشار» مراجعه کنید.

لطفاً تحت هیچ عنوانی از biditexmaker استفاده نکنید یا حداقل برای فایلهایی که در این تالار یا در github برای گزارش مشکلات بسته‌ها درست می‌کنید استفاده نکنید. این ویرایشگر بیش از حد باگ داره و برای من بسیار مشکل‌سازه چون یک دفعه یک مشکل رو می‌بینم که دو ساعت وقت صرف می‌کنم برای debug کردن مشکل اما آخر سر متوجه می‌شم که مشکل از biditexmaker هست. یک مثال می‌زنم. در نسخه 12.7 بسته زی‌پرشین فایل glossaries-xepersian.def با توجه به تغییر در نسخه جدید بسته glossaries بروز شده. امروز خواستم مثال آقای دیانت رو دوباره امتحان کنم، ببینم مشکلی وجود داره یا نه. مثال ایشون رو می‌تونید از پست اول لینک زیر دریافت کنید:

http://www.parsilatex.com/forum/SMF/index.php?topic=4454.0

فایل رو با texshop باز کردم و xelatex را روش اجرا کردم اما با کمال تعجب دیدم که یک صفحه خالی قبل از فهرست مطالب تولید میشه. بعد از دوساعت کلنجار رفتن، آخر فایل رو با emacs باز کردم و دیدم بله یک کاراکتر قبل از \pagenumbering{tartibi} وجود داره. تصویر ضمیمه را بینید.

بنابراین خواهش می‌کنم تحت هیچ عنوانی از biditexmaker استفاده نکنید و در اسناد تک خودتون از اینجور کاراکترها وارد نکنید.
سلام بر وفای عزیز
در جواب شما جواب خودتان را به dadsetani تکرار می‌کنم، تا به بنده که توسعه‌دهنده هستم باگی گزارش نشود (مقصود در issue tracker و نه پستی در اینجا) چطور میتوانم آن را رفع کنم، باگ ذکر شده در اینجا با ۶ خط کد حل شد (که البته این پست را کاملا شانسی در شروع یک سفر و بخاطر گزارش مدیریتی که داشت دیدم و گرنه متوجه این باگ نمیشدم!) و اصلا مشکل عظیم و غیرقابل حلی نبود. (پس پیشنهاد میکنم موضوع پست را به «خواهش عاجزانه دارم درصورت استفاده از bidiTeXmaker از آخرین ویرایش آن استفاده کنید» عوض کنید)  ;)

و نظر بنده در مورد کارکترهای کنترلی: همانطور که احتمالا می‌دانید اینها کاراکترهای استانداردی هستند که در الگوریتم دوجهته استاندارد کاربرد دارند و هدف این است که کاربران زبانهای از راست به چپ «RLT» از این کارکترها در اسنادشان استفاده کنند اینکه ویرایشگری از این کارکترها و ذخیره کردن آنها پشتیبانی نکند به دلیل ضعف آن ویرایشگر است که البته با توجه به اینکه اکثر ویرایشگرها بوسیله اشخاصی با زبان مادری از چپ به راست «LTR» نوشته شده‌اند این امری عادی و معمول است.

با سلام
من به شخصه خودم با نرم افزارهای texworks، texmaker، biditexmaker، kile، gedit
برای نوشتن Latex استفاده کردم.
اما هنوز خلا جدی یک editor مناسب با پشتیبانی از زبان فارسی احساس می‌شود.
حتی texworks هنوز به طور کامل برای فارسی نوشتن به نظر من آماده نیست.
به نظر من بهتر است برای توسعه یک editor مناسب و نوین با پشتیبانی کامل از زبان فارسی یک گروه از دوستان در پارسی لاتک تحت نظر آقای علوی‌زاده تشکیل شود.
باتشکر
با سلام
مشکل ویرایشگر این است که در ایران جامعه متن‌باز به اندازه کافی جا نیفتاده است که چند برنامه‌نویس حرفه‌ای وقت خیلی زیادی را روی آن گذاشته و آن را متن باز و احتمالا رایگان منتشر کنند و اینکه گروهی برنامه نویس را استخدام کنیم هم هزینه‌ای لازم دارد خیلی بیشتر از حد توانایی فعلی گروه است، مگر اینکه به امید حمایتهای دولتی از یک پروژه متن باز باشیم.

در بین ویرایشگرهایی که نام بردید kile و texmaker هر دو یک پایه کد را دارند چون نویسنده kile  هم در ابتدا پاسکال بوده است و البته ناگفته نماند که کدهای texmaker به شدت شلوغ و غیر بهینه شده است و بهمین دلیل هم bidiTeXmaker دیگر بروزرسانی نخواهد شد. gedit هم بصورت پایدار فقط بر روی لینوکس در دسترس است. texworks تروتمیزتر است اما رابط کاربری آن به هیچ‌وجه مورد پسند بنده نیست به علاوه از QTextEdit استفاده می‌کند که به اندازه کافی قوی نیست، امید بنده فقط به QCE3 است که هرچه زودتر از مرحله آلفا به بتا وارد شود.
« آخرين ويرايش: ژوئن 04, 2013, 08:53:27 pm توسط سیدرضی علوی‌زاده »

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 271
  • ارسال: 812
    • ديدن مشخصات
با سلام و تشکر از شما
یکسری تماس هایی با مولف texstudio انجام شد. و ایشان برخی از مشکلات مربوط به زبان فارسی و texstudio را حل کردند. که در نسخه جدید texstudio خواهد آمد.
۱ - برخی مشکلات مربوط به فونت هایی مثل XB niloofar در editor
۲- مشکل جابه جایی  آکولادها، استفاده از محیط LRM، در قسمت bidi در تنظیمات adv Evidtor (به عکس پیوست شده مراجعه کنید. )
۳ -  می‌توان اسکریپتی اضافه نمود که محیط ctrl+. که برای نوشتن موارد انگلیسی در biditexmaker بود را به texstudio اضافه کرد. ایشان این اسکریپت را نیز دادند.
من خودم چند مدتی است که از نسخه آزمایشی آن استفاده می‌کنم و کاملا راضی هستم.
باتشکر

آفلاین سیدرضی علوی‌زاده

• مدیر تالار
  • Sr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 213
  • ارسال: 434
    • ديدن مشخصات
    • پـُژ
با سلام و تشکر از شما
یکسری تماس هایی با مولف texstudio انجام شد. و ایشان برخی از مشکلات مربوط به زبان فارسی و texstudio را حل کردند. که در نسخه جدید texstudio خواهد آمد.
۲- مشکل جابه جایی  آکولادها، استفاده از محیط LRM، در قسمت bidi در تنظیمات adv Evidtor (به عکس پیوست شده مراجعه کنید. )
۳ -  می‌توان اسکریپتی اضافه نمود که محیط ctrl+. که برای نوشتن موارد انگلیسی در biditexmaker بود را به texstudio اضافه کرد. ایشان این اسکریپت را نیز دادند.
باتشکر
با سلام
برنامه texstudio برمبنای QCE2 است که یک مشکل با رندر کردن خطوط فارسی داشت که بصورت اتفاقی و غیرمشخص اتفاق می‌افتاد که اگر این باگ رفع شود و با توجه به نکاتی که شما گفتید اضافه خواهد شد، می‌تواند ویرایشگر خوبی باشد.

آفلاین fatemeh1600

• Full Member
  • -دریافت شده: 51
  • ارسال: 167
    • ديدن مشخصات
من  حدود ۲ یا ۳ سال است که از تک‌میکر استفاده می‌کنم (نسخه قدیمی ورژن ویندوزی). تنها مشکلی که دارد (ابته برای من و به نظر من) این است برخی اوقات بجای علامت $ ، ریال را تایپ می‌کند. هر بار که نسخه جدیدی بیرون آمده آن را امتحان کردم و متاسفانه مشکلاتش طوری بوده که مجبور شدم باز به عقب برگشته همان نسخه قدیمی را نصب کنم. آخرین بار هم همین دیروز بود که
bidiTeXmaker-2013r2_msvc را دانلود و نصب کردم و متاسفانه بعد از یک دقیقه  باز هم مجبور شدم آن را حذف کنم چون
۱- در تایپ کارکترها خیلی کند عمل می‌کرد.
۲- بدون درج هیچ کاراکتر انگلیسی گاهی اوقات  متن فارسی  را از چپ تایپ می‌کرد. (این مشکل در تمام ورژن‌هایی که مجبور به حذف آن شده‌ام وجود دارد)

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
با سلام و تشکر از شما
باتشکر
مدت زیادی است که این پست را جناب آقای دیانت گذاشته‌اند. من هم مدتی است که گاهی با TeXStudio کار می‌کنم و در آخرین راهنمای دی‌وی‌دی پارسی‌لاتک که مهرماه درست کرده بودم به TeXStudio اشاره کرده بودم ولی متوجه مورد دومی که آقای دیانت ذکر کرده بودند نشده بودم.
قابل توجه آنکه قسمت Adv. Editor تا زمانی که در گوشه پایین سمت چپ پنجره Configure TeXstudio، گزینه Show Advanced Options تیک زده نشود دیده نمی‌شود.
تک استودیوی من نسخه 2.6.2 است.

۱- جناب آقای دیانت آیا ممکن است قبول زحمت فرموده و توضیحات مناسبی در خصوص این ویرایشگر و نحوه استفاده از آن برای اسناد فارسی را در ویکی پارسی‌لاتک درج فرمایید؟
۲- درخصوص مورد سومی که اشاره کرده‌اید، این گزینه به تک‌استودیو اضافه شده است؟ در نسخه من چنین چیزی نبود.
۳- با فعال کردن گزینه LRM، دستورات لاتین به درستی در میان متن فارسی قرار می‌گیرند :) ولی اولا جابجا شدن مکان نما و انتخاب متن مشکلاتی دارد و دوماً در حالت تصویر پیوست،‌خروجی مطابق تصویر بعدی مشکل‌دار است، کروشه‌ها اینجوری: ][ برعکسند. یعنی به نظر می‌رسد کل cite به عنوان محیط لاتین درنظر گرفته شده است. به نظرتان کار من مشکل دارد؟
۴- هنوز هم مشکلاتی در درج لاتین بین فارسی وجود دارد. سه خط مانده به آخر از تصویر بعدی را ملاحظه فرمایید.
در هر صورت در وضعیت فعلی، نمایش ظاهری آن جالب است و بهتر از تصویری است که من از همان متن در نوت‌پد++‌ در ویکی قرار داده‌ام.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 271
  • ارسال: 812
    • ديدن مشخصات
با سلام
آخرین نسخه این نرم افزار TeXstudio 2.6.6 است، که در آن گزینه‌های BIDI‌ اضافه شده است، این گزینه مشکل قرار دادن آکولاد در متن را حل کرده است. در ضمن مشکل جابه جایی مکان نما نیز حل شده است. مشکل فونت را هم که قبلا اشاره شده بود حل کردند.

برای مشکل عدم رفتن مکان نما بعد از اتمام دستور انگلیسی به آخر خط، نویسنده texstudio‌گفت که بعد از زدن دستور latex در متن فارسی باید دوبار کلید End را زد.
نه اون موردی که گفتم به صورت پیش فرض در texstudio نیست. من سعی می‌کنم از نویسنده texstudio بخواهم که این را به طور پیش فرض اضافه کند. البته ایشان در آخرین میلی که زدند گفتند
You can probably do that yourself by copying the {} from biditexmaker to macro in texstudio and than assign the ctrl+. shortcut to that macr[code]o.
[/code]
فقط من نمی دانم این مایکروی ctrl+. کجاست؟ آقای علوی زاده باید کمک کنند.

مورد که در مورد \cite‌ فرمودید کاملا درست است من هم همین مشکل را دارم، اما جواب نویسنده Texstduio این گونه بود.
The LRM inserted to invert the }, also invert the () for some reason.

The easiest would be to write \lr{(hello)}, then they are fine

>Point: I think this problem is not Xepersian package problem, because all thing are true in Texmaker

Because texmaker does not insert LRMs. If you disable the bidi options, it will also work in texstudio

But I would like to know, why the parenthesis are inverted by xepersian.
I do not think, it should invert them, when they are not shown inverted in the tex file.

Although I can perhaps change it to convert the parenthesis to English parenthesis, when a command is inserted within thems

I cannot reallz figure out what it does; it does everything differently..

من برای citation راه حلی که الان استفاده می کنم زدن \cite‌در یک خط جداگانه است که عبارت فارسی در آن نباشد.

در ضمن همان طور که نشان دادید مشکل دو کلمه پشت سر هم هنوز باقی مانده، یک راه این است که یک tab بزنید یک راه هم این است که هر دو کلمه برود خط بعدی.

در کل texstudio ویرایشگر بسیار مناسبی است، من این چند مدت که با آن کار می‌کردم خیلی خوب کار می کرد. خیلی امکانات خوبی برای نوشتن جدول، ارجاع دهی، وارد کردن شکل و ... دارد.
در مورد فارسی نویسی در آن به نظرم دو مشکل وجود دارد یکی همین مشکل آکولادها است و یکی مشکل دو دستور  پشت سر هم، هر دو مشکل را می توان با بردن دستورات انگلیسی در خط بعد اصلاح نمود. ولی راه بهتر آن است که یا این محیط crtl+. تعریف شود. و یا اساسا این مشکل حل شود.

من تخصصی ندارم که بدانم دقیقا این مشکل کجاست، ولی آقای علوی زاده این مشکل را در biditexmaker نسخه جدید که من امتحان می کردم به طور کامل حل کرده بودند، فکر کنم اگر ایشان بتوانند کمکی به تیم texstudio بکنند، texstudio‌ هم به عنوان یک ویرایشگر خوب برای فارسی نویسی می تواند مطرح شود.

در مورد wiki‌چشم حتما متنی را تا این هفته آماده می کنم.

باتشکر

« آخرين ويرايش: ژانویه 14, 2014, 01:05:24 pm توسط ابوالفضل دیانت »

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
در مورد wiki‌چشم حتما متنی را تا این هفته آماده می کنم.
از جنابعالی بابت پیگیری موضوع و قبول زحمت تشکرمی‌کنم.
 یک نکته: با توجه به اینکه ایجاد این موضوع به دلیل درج کارکترهای کنترلی توسط تک‌استودیو در سند و ایجاد مشکلات بعدی بوده است، به نظر دوستان آیا باید استفاده از آنرا تشویق کنیم و در ویکی هم درج کنیم یا دیگران را به استفاده از آن ترغیب نکنیم؟

رسم شکل های مربوط به سیستمهای دینامیکی با استفاده از نرم‌افزارهای ریاضی

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 10
مشاهده: 10346
آخرين ارسال نوامبر 30, 2012, 10:42:51 am
توسط Jalil
مشکل با استفاده از lr\ در section\ در beamer

نویسنده محمود امین‌طوسیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 7
مشاهده: 4979
آخرين ارسال اكتبر 20, 2009, 09:41:31 am
توسط mohammad.y