سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل mathbf  (دفعات بازدید: 10091 بار)

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : مشکل mathbf
« پاسخ #30 : ژانویه 26, 2010, 09:07:22 am »
شاید شما فکر می‌کنید که من دارم این رو علکی می‌گیرم ولی اینطور نیست. به قول معروف، «شما مو را می‌بینید، و من پیچش مو را«. این سؤال را در دو لیست xetex و texhax هم پرسیدم. جواب Boris را که یکی از نویسندگان بسته‌های pstricks هست ببینید. دقیقاً همان جوابی را داده که من به شما داده‌ام:

http://tug.org/pipermail/texhax/2010-January/014148.html

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #31 : ژانویه 27, 2010, 04:44:38 am »
آقای شکوهی من هنوز هم منتظر جواب شما هستم.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #32 : ژانویه 27, 2010, 12:37:21 pm »
تنها مشکل با mathbb نیست. تمام بسته‌هایی که قلم ریاضی تعریف می‌کنند با معرفی یک قلم ریاضی در زیپرشین بی‌اثر می‌شوند (البته تنها اعداد در آنها) مثلا بسته‌های mathdegign, mathrsfs,mathbbol,dsfont,bbm,mbboard. اگر بخواهیم تمام این بسته‌ها به صورت طبیعی حمایت شوند به نظرم راحت‌ترین راه همان است که در لیست زیتک گفتم: افزودن ارقام فارسی به یک قلم یونیکد ریاضی و استفاده از یک Mapping مناسب.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
« پاسخ #33 : ژانویه 27, 2010, 01:50:57 pm »
سلام زهرا خانوم
من قبلا هم گفتم. من اصلا علاقه‌ای به فارسی تک یا تک پارسی نداشتم و ندارم و هیچ وقت تو اونا تایپ نکردم. یادمه پایان نامه ارشدم رو اجبار کرده بودن با فارسی تک تایپ کنم که من قبول نکردم. و با آفیس تایپ کردم. اما اینقدر خوب شده بود که اونا فکر کردن من با فارسی تک تایپ کردم. بعد که فایلشو نشونشون دادم باور کردن با آفیس بوده. من هیچ وقت فارسی تک یا تک پارسی نداشتم و ندارم که امتحان کنم مشکل اونجا وجود داره یا نه. اما تمام پایان نامه هایی رو که دوستان تایپ کردن رو دیدم. این مشکل وجود نداشته. یا اگه داشته یه جوری حلش کردن.
حالا مساله اصلی اینکه که من تو mailling list xetex دارم نگاه می کنم . اونجا آقای کارن‌پهلو داره به جوابهای خوبی در این مورد می رسه. امیدوارم تلاش ایشون به نتیجه برسه. اگه می خوایید بدونید چه جوری میشه حلش کرد حتما اونجا یه سری بزنید.
شاید این وحی منزل رو بشه یه جوری درستش کرد.  ;) ;D

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #34 : ژانویه 27, 2010, 01:58:30 pm »
تنها مشکل با mathbb نیست. تمام بسته‌هایی که قلم ریاضی تعریف می‌کنند با معرفی یک قلم ریاضی در زیپرشین بی‌اثر می‌شوند (البته تنها اعداد در آنها) مثلا بسته‌های mathdegign, mathrsfs,mathbbol,dsfont,bbm,mbboard. اگر بخواهیم تمام این بسته‌ها به صورت طبیعی حمایت شوند به نظرم راحت‌ترین راه همان است که در لیست زیتک گفتم: افزودن ارقام فارسی به یک قلم یونیکد ریاضی و استفاده از یک Mapping مناسب.
می‌تونی با یک مثال نشون بدی؟ فقط اعداد و حروف داخل \mathbfو \mathit و \mathrm با قلمی که با \setdigitfont انتخاب کرده‌ای، حروف‌چینی خواهند شد.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #35 : ژانویه 27, 2010, 02:04:22 pm »
سلام زهرا خانوم
من قبلا هم گفتم. من اصلا علاقه‌ای به فارسی تک یا تک پارسی نداشتم و ندارم و هیچ وقت تو اونا تایپ نکردم. یادمه پایان نامه ارشدم رو اجبار کرده بودن با فارسی تک تایپ کنم که من قبول نکردم. و با آفیس تایپ کردم. اما اینقدر خوب شده بود که اونا فکر کردن من با فارسی تک تایپ کردم. بعد که فایلشو نشونشون دادم باور کردن با آفیس بوده. من هیچ وقت فارسی تک یا تک پارسی نداشتم و ندارم که امتحان کنم مشکل اونجا وجود داره یا نه. اما تمام پایان نامه هایی رو که دوستان تایپ کردن رو دیدم. این مشکل وجود نداشته. یا اگه داشته یه جوری حلش کردن.
حالا مساله اصلی اینکه که من تو mailling list xetex دارم نگاه می کنم . اونجا آقای کارن‌پهلو داره به جوابهای خوبی در این مورد می رسه. امیدوارم تلاش ایشون به نتیجه برسه. اگه می خوایید بدونید چه جوری میشه حلش کرد حتما اونجا یه سری بزنید.
شاید این وحی منزل رو بشه یه جوری درستش کرد.  ;) ;D
البته چیزی که Ross گفت، خیلی هم ساده نیست که انجام بشه. در ضمن ممکنه آثار سوئی هم داشته باشد.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #36 : ژانویه 28, 2010, 03:29:34 am »
قلمی طراحی کردم که به همراه استفاده از بستهٔ مفید mathdesign، قلم ارقام در mathbf و mathit به صورت مناسب تغییر می‌کند.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #37 : ژانویه 28, 2010, 04:29:58 am »
قلمی طراحی کردم که به همراه استفاده از بستهٔ مفید mathdesign، قلم ارقام در mathbf و mathit به صورت مناسب تغییر می‌کند.
من اصلاً از زی‌پرشین استفاده نکردم و معلوم شد که اصلاً این بسته‌ها با xetex درست کار نمی‌کنند یعنی منظورم اینه که درایو xdvipdfmx نمی‌تونه قلمهای این بسته‌ها را extract کنه و من خروجی PDF نمی‌گیرم. فقط هم بسته‌های اصلی که خودت load کرده بودی هست و هر چی که متعلق به زی‌پرشین بود را حذف کردم.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #38 : ژانویه 28, 2010, 10:36:07 am »
من اصلاً از زی‌پرشین استفاده نکردم و معلوم شد که اصلاً این بسته‌ها با xetex درست کار نمی‌کنند یعنی منظورم اینه که درایو xdvipdfmx نمی‌تونه قلمهای این بسته‌ها را extract کنه و من خروجی PDF نمی‌گیرم. فقط هم بسته‌های اصلی که خودت load کرده بودی هست و هر چی که متعلق به زی‌پرشین بود را حذف کردم.
منظورت کدام بسته‌ها است؟ اگر منظور mathdesign است که من خیلی وقت است از آن با زیتک استفاده می‌کنم و خروجی می‌گیرم. خروجی فایل بالا ضمیمه است.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #39 : ژانویه 28, 2010, 12:25:16 pm »
منظورت کدام بسته‌ها است؟ اگر منظور mathdesign است که من خیلی وقت است از آن با زیتک استفاده می‌کنم و خروجی می‌گیرم. خروجی فایل بالا ضمیمه است.
منظورم فایل ضمیمه شده است. log حاصل از pdftex و xetex را هم ضمیمه کردم.

وقتی از pdftex استفاده می‌کنم خطای زیر را می‌گیرم:

!pdfTeX error: pdflatex (file ugmm8a.pfb): cannot open Type 1 font file for rea
ding
 ==> Fatal error occurred, no output PDF file produced!

و وقتی از xetex استفاده می‌کنم خطای زیر را می‌گیرم:

kpathsea: Running mktexpk --mfmode / --bdpi 600 --mag 1+0/600 --dpi 600 ugmr8a.pfb
mktexpk: don't know how to create bitmap font for ugmr8a.pfb.
kpathsea: Appending font creation commands to missfont.log.

** WARNING ** Could not locate a virtual/physical font for TFM "ugmr8y".
** WARNING ** >> This font is mapped to a physical font "ugmr8a.pfb".
** WARNING ** >> Please check if kpathsea library can find this font: ugmr8a.pfb
** ERROR ** Cannot proceed without .vf or "physical" font for PDF output...

Output file removed.
(see the transcript file for additional information)
Error 256 (driver return code) generating output;
file test.pdf may not be valid.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #40 : ژانویه 28, 2010, 12:49:56 pm »
من با فایل زیر با زی‌پرشین هیچکونه مشکلی ندارم. گزینهٔ utopia بسته mathdesign را استفاده کردم. تا جایی هم که من می‌دونم شما داخل \mathbb عدد نمی‌تونید قرار بدهید و اگر قرار بدهید به symbol عددها را تیدیل خواهد کرد و این ربطی به وجود یا عدم وجود زی‌پرشین ندارد. در ثانی حروف فارسی را یا داخل \hbox قرار می‌دهند یا داخل \text نه داخل \mathbf و \mathrm و \mathit. اینگونه دستورات را فقط برای اعداد و حروف انگلیسی به کار می‌برند. مثلاً کابرد \mathbf بیشتر برای حروف‌چینی vectorها هست.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #41 : ژانویه 28, 2010, 02:09:45 pm »
خوب مشکل معلوم شد از کجاست. فونت Garamond اصلاً با تک‌لایو عرضه نمی‌شود و این قلم free نیست. ولی من با utopia مشکلی ندارم.

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #42 : ژانویه 28, 2010, 09:19:12 pm »
خوب مشکل معلوم شد از کجاست. فونت Garamond اصلاً با تک‌لایو عرضه نمی‌شود و این قلم free نیست. ولی من با utopia مشکلی ندارم.
به راهنمای بستهٔ mathdesign مراجعه کنید. این قلمها تحت مجوز
انتشار یافته‌اند. در فایل MD-urw-garamond-doc.pdf توضیح کامل داده شده است. ولی برای استفاده از آنها هم در همین راهنما توضیح داده شده است که باید قلمها را در کجا قرار داد. جدای از این مباحث، اصولا حق تالیف فونتها همیشگی نیست. معمولا این حق ۷ ساله یا ۱۵ ساله اعطا می‌شود و بعد از این زمانها قلمها آزاد می‌شوند. دلیل آن هم این است که کسی نمی‌تواند ادعا کند یک قلم را خودش طراحی کرده است چون یک قلم (typeface) در حقیقت یک میراث بشری است.
« آخرين ويرايش: ژانویه 28, 2010, 09:28:05 pm توسط مهدی امیدعلی »

d.edalat

• مهمان
« پاسخ #43 : ژوئیه 03, 2010, 02:25:46 pm »

اگر چه این موضوع قدیمی است اما
اشکال فونت از کجاست؟
متشکرم

مشکل با mathbf

نویسنده محسن رحمانیانانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 7
مشاهده: 3208
آخرين ارسال مه 17, 2010, 02:01:08 pm
توسط d.edalat
حل مشکل مربوط با \mathbf, \mathit و \mathrm

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3411
آخرين ارسال ژانویه 21, 2011, 08:33:35 pm
توسط h_nuri77
خطا و مشکل پس از آپدیت در دستورانی مانند mathbf mathrm و ...

نویسنده ebi2012انجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 2
مشاهده: 1627
آخرين ارسال آوریل 07, 2013, 08:20:06 am
توسط فرشاد ترابی
مشکل mathbf

نویسنده فرشاد ترابیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1200
آخرين ارسال آوریل 25, 2013, 05:26:13 pm
توسط vafa
مشکل با bidibeamer