سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: تعویض قلم مثالها  (دفعات بازدید: 12115 بار)

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : تعویض قلم مثالها
« : ژوئیه 20, 2014, 08:58:55 am »
از پاسخ شما ممنونم.
منظورم اصلاح قلمهای آقای موحدیان نبود.
در مورد اکتفا به قلم پیش‌فرض زی‌پرشین، سعی ما بر همان است، اما گاهی - مثلا در خصوص پایان‌نامه‌ها - مجبوریم قلمهای دیگری را بکار ببریم و چون قلمها زیاد و متنوع هستند دادن همه آنها به CTAN هم منطقی به نظر نمی‌رسد.

در این موضوع چند مشکل را مطرح کرده بودم که احتمالا مشکلات را به روشنی بیان نکرده‌ام. چون خودم دلیل و راه حل احتمالی را نمی‌دانستم از شما کمک خواستم.
مشکلات اصلی به قرار زیرند:
   ۱. اگر فایل OutputFonts.txt را ملاحظه فرمایید خواهید دید که استخراج متن از فایلی که با قلم یاس آماده شده است از همه بهتر است. پس از آن قلم Persian Modern بعد از آن قلم IR Nazanin و سپس قلمهای سری XB,HM.
از متن با قلم یاس عبارات «شرح حال محمود امین طوسی» به درستی استخراج می‌شود ولی در Persian Modern و IRNazanin به صورت «شمرححمحاولد امین طوسی» در می‌آید. با ملاحظه آن فایل تفاوتها بهتر مشخص می‌شود. اولا آیا شما هم این مشکل را  در استخراج متن از فایلهای پیوست دارید یا مشکل از مثلا ویندوز و AdobeReader است؟ دوما اگر این مشکل مربوط به قلمهاست آیا قابل رفع است؟ اگر ممکن است علت را بیان فرمایید تا از شورای عالی اطلاع رسانی بخواهیم مشکل را حل کنند. برای مشکلات قلمهای سری XB و HM حتی اگر علت را هم بدانیم، آقای موحدیان پاسخی نداده‌اند.
   ۲. اگر چند فایل خروجی را از نظر حجم مقایسه فرمایید خواهید دید که حجم فایلی که از قلم Persian Modern استفاده شده است از همه بیشتر است. علت چیست؟
   ۳. اگر از قلم IRNazanin استفاده کنید، مطالب هر بخش، بلافاصله پس از عنوان بخش یا عنوان می‌آیند! یعنی از خط بعد شروع نمی‌شوند!! مثال به پیوست است.
   ۴. در استفاده از قلم IRLotus با مشکلی که اشاره کردم مواجه شده‌ام:
   مشکل: وقتی قلم IRLotus را به عنوان قلم متن معرفی می‌کنم، حروف توپر به صورت توپر نمایش داده نمی‌شوند! مجبور شدم از دستور زیر برای معرفی قلم استفاده کنم تا حروف توپر بدرستی نمایش داده شوند:
\settextfont[ BoldFont={IRLotusBold.ttf}, BoldItalicFont={IRLotusBold.ttf}, ItalicFont={IRLotusIranic.ttf},Scale=1.2]{IRLotus.ttf}
آیا به جز ایجاد حالت BoldItalic برای این قلم راه حل دیگری در لاتک وجود ندارد؟ این موضوع نیز در مثال پیوست قابل بررسی است.

از اینکه چند مطلب را در یک موضوع مطرح کردم پوزش می‌طلبم. اگر بحث جداگانه‌ای برای هر یک لازم بود، موضوعات را جدا خواهم کرد.
۱) با تک‌لایو بروز شده ۲۰۱۴ که از نسخه 0.7 قلم‌های Persian Modern استفاده می‌کند:
\documentclass{article}
\usepackage{xepersian}
\begin{document}
شرح حال محمود امین طوسی
\end{document}
کپی و پیست از متن PDF به درستی انجام می‌شود. حال من نمی‌دانم منظور شما از استخراج متن همان کپی و پیست بوده یا چیز دیگری؟ برای اینکه این ویزگی بخوبی کار کند، یک قلم باید جدول opentype به نام cmap داشته باشد. برای توضیحات بیشتر صفحه زیر را بخوانید:

http://www.microsoft.com/typography/otspec/cmap.htm

۲) فایل pdf حاصل خروجی:
\documentclass[12pt]{article}
\usepackage{ptext}
\usepackage{xepersian}
\begin{document}
\ptext
\end{document}
حجمش 25 کیلوبایت است اگر از قلم Arial استفاده کنم حجمش ۲۱ کیلوبایت و اگر از قلم Times New Roman استفاده کنم، حجمش ۲۲ کیلوبایت است. نمی‌دانم حجم فایل قلم‌هایی که شما استفاده می‌کنید چقدر است؟ علت بیشتر بودن حجم هنگام استفاده از قلم‌های Persian Modern این است که این قلم‌ها اطلاعات خیلی زیادی در خود دارند، قسمتی از این اطلاعات فقط مربوط به سیستم عامل mac است. اگر جدول‌های opentype قلم Persian Modern را extract کنید این لیست جدول‌ای opentype آن است:
Dumping 'GlyphOrder' table...
Dumping 'head' table...
Dumping 'hhea' table...
Dumping 'maxp' table...
Dumping 'OS/2' table...
Dumping 'hmtx' table...
Dumping 'LTSH' table...
Dumping 'VDMX' table...
Dumping 'hdmx' table...
Dumping 'cmap' table...
Dumping 'fpgm' table...
Dumping 'prep' table...
Dumping 'cvt ' table...
Dumping 'loca' table...
Dumping 'glyf' table...
Dumping 'kern' table...
Dumping 'name' table...
Dumping 'post' table...
Dumping 'gasp' table...
Dumping 'GDEF' table...
Dumping 'GPOS' table...
Dumping 'GSUB' table...
Dumping 'TSIV' table...
Dumping 'feat' table...
Dumping 'just' table...
Dumping 'morx' table...
Dumping 'prop' table...
حال اگر قلم‌هایی که حجمشان از قلم‌های Persian Modern را extract کنید، تعداد جدول‌های opentype آن کمتر است.

مورد ۳ و ۴ مشکلات قلمی هستند که ازشون استفاده می‌کنید. متأسفانه باز من وقت نگاه کردن به قلم‌های دیگران را ندارم و مولف اونها باید مشکلات قلمش رو حل کنه. در مورد ۴ وقتی قلم‌ها رو نصب می‌کنید به علت نبودن اطلاعات موجود در قلم، یسستم عامل به درستی نمی‌تواند همه خانواده‌های این قلم رو تشخصی بده (نمی‌تونه حالت bold قلم رو تشخیص بده).

کاربرانی که از پست شما تشکر کرده‌اند را دنبال کنید:

ظاهر شدن مربع توپر در پایان قضایا یا مثالها و ....

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 3
مشاهده: 2770
آخرين ارسال سپتامبر 10, 2010, 11:33:40 am
توسط h_nuri77
ریست کردن مثالها در هر بخش

نویسنده Mohsen Avajiانجمن حروف‌چینی مستندات

مشاهده: 1297
آخرين ارسال سپتامبر 10, 2012, 06:24:15 am
توسط هادی صفی‌اقدم
تعویض جای کلمه فصل

نویسنده zahra.انجمن طراحی صفحه

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1326
آخرين ارسال مارس 14, 2013, 03:00:25 pm
توسط zahra.
تعویض ستون در سبک چندستونی

نویسنده s_karimiانجمن حروف‌چینی مستندات

پاسخ ها: 5
مشاهده: 2623
آخرين ارسال اوت 07, 2013, 11:16:52 am
توسط فرشاد ترابی
تعویض نام دستور enumerate\ ‌به نام mlist\

نویسنده arzareانجمن ریاضیات و علوم

مشاهده: 1144
آخرين ارسال دسامبر 31, 2013, 11:40:04 am
توسط s_karimi
نظرخواهی در مورد تعویض/بهبود برنامه مدیریت تالار

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 23
مشاهده: 5953
آخرين ارسال ژانویه 10, 2014, 09:01:40 am
توسط موسوی‌ندوشنی
شماره مثالها در هنگام اجرا به جای نقطه با کاما جدا می شود.

نویسنده raheleh mousaviانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 11
مشاهده: 2427
آخرين ارسال مه 04, 2014, 02:58:33 am
توسط هادی صفی‌اقدم
درخواست راهنمایی اضافه کردن تعویض زبان با زدن $ و \ و tag بیشتر به تک‌میکر رسمی

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن Texmaker

پاسخ ها: 5
مشاهده: 4101
آخرين ارسال ژوئیه 11, 2014, 02:27:56 pm
توسط ابوالفضل دیانت