سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: اشکالاتی در مورد نوشتن پایان نامه با زی پرشین  (دفعات بازدید: 16026 بار)

s_mireh

• مهمان
سلام
چند تا سوال داشتم که امیدوارم بتونید کمکم کنید.
من در نوشتن پایان نامم با زی پرشین با مشکلات زیر مواجه شدم:
1) یک کلمه انگلیسی که داخل متن فارسی میاد سایزش بزرگه و فونتش مثله پانویسه. با چه دستوری سایز و فونتش تغییر میکنه؟

2) وقتی از دستور\mathbf استفاده میکنم بدون خطا اجرا میشه ولی اون حرف داخل \mathbf  رو در pdf نشون نمیده.
3) وقتی از دستور \subsubsection استفاده میکنم فقط اون تیترو پررنگ و بزرگ مینویسه و به اون شماره زیرزیربخش رو نمیده.
4) اندازه حاشیه دور یه صفحه  مناسب و استاندارد در پایان نامه چند باید باشه؟ یعنی در دستورهای  \setlength\topmargin{??in}  و \setlength\textheight{??in}و
\setlength\textwidth{??in}چه عددایی قرار بگیره؟

از ایجاد این نرم افزار خیلی جالب و این سایت بسیار تشکر می کنم.
با تشکر
« آخرين ويرايش: اكتبر 27, 2009, 10:24:20 pm توسط s_mireh »

آفلاین آسیه

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 5
  • ارسال: 56
    • ديدن مشخصات
3) وقتی از دستور \subsubsection استفاده میکنم فقط اون تیترو پررنگ و بزرگ مینویسه و به اون شماره زیرزیربخش رو نمیده.

برای این سوال موضوع زیرزیربخش ، قسمت عمومی را مشاهده کنید.

4) اندازه حاشیه دور یه صفحه  مناسب و استاندارد در پایان نامه چند باید باشه؟

ضمیمه را ببین.

آفلاین وحید دامن‌افشان

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 718
  • ارسال: 2,107
    • ديدن مشخصات
    • http://www.damanafshan.ir
سلام
چند تا سوال داشتم که امیدوارم بتونید کمکم کنید.
من در نوشتن پایان نامم با زی پرشین با مشکلات زیر مواجه شدم:
1) یک کلمه انگلیسی که داخل متن فارسی میاد سایزش بزرگه و فونتش مثله پانویسه. با چه دستوری سایز و فونتش تغییر میکنه؟

2) وقتی از دستور\mathbf استفاده میکنم بدون خطا اجرا میشه ولی اون حرف داخل \mathbf  رو در pdf نشون نمیده.
4) اندازه حاشیه دور یه صفحه  مناسب و استاندارد در پایان نامه چند باید باشه؟ یعنی در دستورهای  \setlength\topmargin{??in}  و \setlength\textheight{??in}و
\setlength\textwidth{??in}چه عددایی قرار بگیره؟

از ایجاد این نرم افزار خیلی جالب و این سایت بسیار تشکر می کنم.
با تشکر
۱) در دستور
‎‎‎
\setlatintextfont[Scale=1‎‎]{Junicode}‎‎‎
با تغییر دادن مقدار Scale، می‌تونی سایزشو عوض کنی. در مورد فونتش، فونت کدوم یکی رو می‌خوای عوض کنی؟
۲) این دستور رو باید داخل علامت $  $ بکار ببری. در ضمن، واسه نوشتن متن‌های ریاضی در حالت کلی، باید بسته‌های amsthm,amssymb,amsmath رو فراخوانی کنی.
۳)دستورهای زیر رو در سرآغاز وارد کن
‎\setcounter{secnumdepth}{3}‎
‎\setcounter{tocdepth}{3}‎
۴)اندازه حاشیه برای دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کنه ولی معمولا چون پایان‌نامه باید یک‌رو باشه و از سمت چپ، صحافی میشه، حاشیه سمت چپ باید ۳ سانت و حاشیه سمت راست باید ۲ سانت باشه.

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 55
  • ارسال: 330
    • ديدن مشخصات
    • سایت شخصی محمد چهارسوقی
سلام
من در حال طراحی استایل پایان نامه برای دانشگاهمون هستم. یه اتفاق عجیبی برام افتاده که می خواستم ببینم آیا کسی می تونه به من کمک کنه؟
من تا حدود ۱ ماه پیش طراحی استایل رو تا انتها پیش برده بودم و فقط واژه نامه مونده بود که چون خیلی دستکاری کردم میکتکم پوکید و دوباره نصب کردم و bidi و xepersian رو آپدیت کردم. وقتی اجرا می کنم صفحه اول پایان نامه بسیار ناقص تولید می شه ولی صفحه title انگلیسی به خوبی ظاهر میشه.

من از فونت xb niloofar استفاده می کردم که احساس کردم که یک وارنینگی در این مورد بهم میده فونت رو زر کردم ولی باز هم وارنینگ هست. شاید هم ایراد از این نباشد. به هر حال من فایل های source را برای اطلاع دوستان گذاشتم به همراه فایل log

۲. راستی قبلا برای چاپ صفحه چکیده از دستورات زیر استفاده می کردم
\begin{abstractpage}
\input{abstractfile}
\end{abstractpage}
استفاده می کردم که این بار خطا می داد و زمانی که دستورات رو به صورت زیر تغییر دادم مشکل حل شد!!!
\newpage
\begin{abstract}
\input{abstractfile}
\end{abstract}
ممنون
« آخرين ويرايش: آوریل 29, 2010, 07:20:13 pm توسط محمد چهارسوقی »

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
پیرو پست قبلی من فایل خروجی pdf ای را که تولید کردم در زیر پیوست کردم.

لطفا صفحه اول و آخر را با هم مقایسه کنید
« آخرين ويرايش: آوریل 29, 2010, 07:20:56 pm توسط محمد چهارسوقی »

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
پیرو پست قبلی من فایل خروجی pdf ای را که تولید کردم در زیر پیوست کردم.

لطفا صفحه اول و آخر را با هم مقایسه کنید
۱- نمونهٔ شما روی سیستم من بدون هشدار اجرا شد.
۲- امروز من تصمیم گرفتم که نمونهٔ فایلی برای پایان‌نامه بر اساس کلاف koma-script تهیه کنم تا برای همه قابل استفاده باشد. قصد دارم در آن کمی هم مورد نصب و ابزارهای جانبی تک که در این مدت در گروه گسترش یافته است و هنوز راهنمای درست و حسابی ندارند توضیح دهم. دوست داشتم این کار را با همکاری دیگران انجام دهم. به پیوست نمونهٔ سادهٔ من رو مشاهده می‌کنید. اگر کسی مایل به همکاری بود لطفا اعلام کند. اگر بتوان سورس را در روی سایت قرار داد تا بتوانیم همزمان همگی آنرا ویرایش و تکمیل کنیم بسیار خوب است.

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
یعنی شما خروجی سالمی داشتید و تمامی محتوای صفحه اول چاپ شده؟

ممکن است که ایراد از ویندوز باشد؟ چون من پریروز میکتک را یکبار uninstall و دوباره install کردم. ولی باز اشکال همچنان برقرار بود. آیا وقتی با استفاده از ویندوز uninstall می کنیم به طور کامل حذف می شود و یا لازم است به طریقی دیگری حذف کنیم؟
ممنون

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
یعنی شما خروجی سالمی داشتید و تمامی محتوای صفحه اول چاپ شده؟

ممکن است که ایراد از ویندوز باشد؟ چون من پریروز میکتک را یکبار uninstall و دوباره install کردم. ولی باز اشکال همچنان برقرار بود. آیا وقتی با استفاده از ویندوز uninstall می کنیم به طور کامل حذف می شود و یا لازم است به طریقی دیگری حذف کنیم؟
ممنون
نه در سیستم من هم صفحهٔ اول مشکل دارد ولی طبیعی است چون که زی‌پرشین تعریف maketitle را عوض می‌کند و بنابراین شما باید از چیزی شبیه makefarsititle استفاده کنید و باید آن را شبیه عنوان انگلیسی در فایل سبک خود تعریف کرده باشید.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
۱- نمونهٔ شما روی سیستم من بدون هشدار اجرا شد.
۲- امروز من تصمیم گرفتم که نمونهٔ فایلی برای پایان‌نامه بر اساس کلاف koma-script تهیه کنم تا برای همه قابل استفاده باشد. قصد دارم در آن کمی هم مورد نصب و ابزارهای جانبی تک که در این مدت در گروه گسترش یافته است و هنوز راهنمای درست و حسابی ندارند توضیح دهم. دوست داشتم این کار را با همکاری دیگران انجام دهم. به پیوست نمونهٔ سادهٔ من رو مشاهده می‌کنید. اگر کسی مایل به همکاری بود لطفا اعلام کند. اگر بتوان سورس را در روی سایت قرار داد تا بتوانیم همزمان همگی آنرا ویرایش و تکمیل کنیم بسیار خوب است.
اگر از koma script استفاده می‌کنید حتماً لازم نیست که از دستور \setsansfont برای تغییر قلم section و امثالش استفاده کنید. این کلاس دستوراتی را فراهم می‌کند که به راحتی می‌توانید قلم‌ها را عوض کنید برای مثال برای تغییر قلم section می‌توانید از دستور \setkomafont{sectioning}{\bfseries} استفاده کنید. تمام این موارد در راهنمای koma-script در صفحهٔ 59 قسمت changing Fonts ببینی. حتی می‌توانید با این دستورات رنگ دلخواهی (به غیر از سیاه) را برای اجزاء مختلف نوشتهٔ خود انتخاب کنید مثلاً رنگ قرمز تیره برای عناوین section ها.

کلاس memoir هم بسیار خوب است و امکانات مشابهی دارد.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
اگر کسی مایل به همکاری بود لطفا اعلام کند. اگر بتوان سورس را در روی سایت قرار داد تا بتوانیم همزمان همگی آنرا ویرایش و تکمیل کنیم بسیار خوب است.
می‌توانید یک repository روی github یا bitbucket برای این منظور اجرا کنید. github از git و bitbucket از mercury استفاده می‌کند و تقریباً امکانات مشابهی را فراهم می‌کند.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
نه در سیستم من هم صفحهٔ اول مشکل دارد ولی طبیعی است چون که زی‌پرشین تعریف maketitle را عوض می‌کند و بنابراین شما باید از چیزی شبیه makefarsititle استفاده کنید و باید آن را شبیه عنوان انگلیسی در فایل سبک خود تعریف کرده باشید.
یا اینکه تعریف خود را اینگونه بنویسید:
\AtBeginDocument{\def\maketitle{....}}

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
من در حال طراحی استایل پایان نامه برای دانشگاهمون هستم.
بسیار عالی است. اگر با همکاری سایر دوستان و مخصوصا آقا مسعود و آقا وحید که قبلاً فایلهایی برای پایان نامه درست کرده بودند و آقا وفا و آقا  مهدی، بتوان یک استیل مناسب شبیه استیل اولیه‌ای که آقا وفا تهیه نموده بود فراهم شود بسیار خوب خواهد شد.
من فکر می‌کنم استفاده از زی‌پرشین برای پایان‌نامه فراگیرتر از سایر امور است.
 این ایده آقای چهارسوقی که متن نمونه پایان‌نامه ایشان شامل معرفی مختصر تک، زی‌پرشین و نحوه آماده‌سازی پایان‌نامه با آن است بسیار جالب است.
نقل قول
۲. راستی قبلا برای چاپ صفحه چکیده از دستورات زیر استفاده می کردم
\begin{abstractpage}
\input{abstractfile}
\end{abstractpage}
استفاده می کردم که این بار خطا می داد و زمانی که دستورات رو به صورت زیر تغییر دادم مشکل حل شد!!!
\newpage
\begin{abstract}
\input{abstractfile}
\end{abstract}
ممنون
من همین مشکل را با کلاس تز قبلی داشتم. احتمالاً آقا وفا بدانند که منشأ مشکل از کجاست.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
یک نکته دیگر در مورد کلاس تز:
اگر دیده باشد برخی دانشگاهها استیل پایان‌نامه دانشگاهشان را در CTAN قرار داده‌اند، مانند ut-thesis و utthesis مربوط به دانشگاههای تورنتو  و تگزاس.
چطور است که توسعه یک استیل  عمومی تز فارسی در یکی از سایتهایی که آقا وفا پیشنهاد نمودند انجام پذیرد و به عنوان یک بسته به CTAN داده شود مثلا با نام parsilatex-thesis؟
یا اینکه یک بسته مثلا با نام parsilatex-tools داشته باشیم و استیلهای مختلف یا فایلهای مختلف را در آنجا قرار دهیم؟

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات
اگر از koma script استفاده می‌کنید حتماً لازم نیست که از دستور \setsansfont برای تغییر قلم section و امثالش استفاده کنید. این کلاس دستوراتی را فراهم می‌کند که به راحتی می‌توانید قلم‌ها را عوض کنید برای مثال برای تغییر قلم section می‌توانید از دستور \setkomafont{sectioning}{\bfseries} استفاده کنید. تمام این موارد در راهنمای koma-script در صفحهٔ 59 قسمت changing Fonts ببینی. حتی می‌توانید با این دستورات رنگ دلخواهی (به غیر از سیاه) را برای اجزاء مختلف نوشتهٔ خود انتخاب کنید مثلاً رنگ قرمز تیره برای عناوین section ها.

کلاس memoir هم بسیار خوب است و امکانات مشابهی دارد.
بله حق با شماست می‌توان قلم‌ها را معین کرد ولی  قلم سانز رو تعریف کردم تا اگر جایی دیگه مورد استفاده قرار می‌گیره مشکلی پیش نیاد. در مورد رنگ قلم به این فکر کرده‌ام که گزینهٔ مثلاً screen داشته باشیم که رنگامیزی در آن فراوان باشه و مناسب نمایش روی کامپیوتر باشه ولی باید پیشفرض باید بدون رنگامیزی باشد چون برای چاپ مناسب نیست.
سایت‌هایی رو که معرفی کردید بررسی می‌کنم.

آفلاین محمد چهارسوقی

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • ديدن مشخصات

یک دنیا ممنون
قبلا اینجوری نبود ولی به هر حال این کار رو کردم و کار کرد. من از اصطلاح makepersiantitle استفاده کردم.

در مورد همکاری برای طراحی پایان نامه من در خدمت شما هستم. البته من خیلی وارد نیستم و این پایان نامه رو هم از روی فایل های قبلی که داشتم با مقداری تغییرات ایجاد کردم.

راستی من از بسته ifthen استفاده کردم و یک تریکی زدم که خودم خوشم اومد. همانطور که می دونید بعضی ها علاوه بر استاد راهنما استاد مشاور هم دارند. من آمدم استایل را بگونه ای نوشتم که اگر شخص استاد مشاور ندارد اگر بیاید و خط فرمان مخصوص به استاد مشاور را غیر فعال کنند در این صورت در صفحه اول پایان نامه دیگر اصلا عبارت استاد مشاور: چاپ نمی شود و اگر خط مورد نظر را فعال کنند و اسم استاد مشاور چاپ خواهد شد و اسم شخص در جلوی آن خواهد آمد.

می توانید به سورس فایلی که نوشته ام مراجعه کنید.

کلاس‌های مختلف برای نوشتن پایان نامه

نویسنده habib_seifانجمن سبک نوشتار

پاسخ ها: 10
مشاهده: 5159
آخرين ارسال اوت 14, 2010, 11:40:37 am
توسط habib_seif
مشکل از راست به چپ نوشتن مراجع و پاورقی لاتین در پایان نامه

نویسنده pichak65انجمن مراجع و بیب‌تک BibTeX

پاسخ ها: 13
مشاهده: 11725
آخرين ارسال ژانویه 19, 2011, 11:20:45 pm
توسط هادی صفی‌اقدم