سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: معرفی (کاربران xepersian)  (دفعات بازدید: 19111 بار)

آفلاین taha

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 1
  • ارسال: 55
    • ديدن مشخصات
پاسخ : معرفی (کاربران xepersian)
« پاسخ #15 : سپتامبر 26, 2011, 01:36:19 pm »
با سلام
توکلی هستم.

در ‍‍پایان‌نامه دوره لیسانس با این نرم‌افزار آشنا شدم و از بسته pstricks آن استفاده کردم.
بسیار علاقه مندم در توسعه xepersian فعالیت کنم تا سهمی از این کار بزرگ دوستان داشته باشم.
« آخرين ويرايش: مارس 04, 2012, 08:31:48 pm توسط taha »

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #16 : سپتامبر 26, 2011, 05:30:37 pm »
از این نرم‌افزار اطلاعاتی دارید؟. من فقط اسمش را شنیده‌ام اما هرگز نتوانسته‌ام آن را امتحان کنم.

نرم افزار ریاضی نگار به نظر من در زمان خودش یکی از بهترین برنامه ها بود و در آن زمانها که هیچ جایگزینی برای ورد
نبود بهترین گزینه محسوب می شد. من الان یک نسخه از آنرا دارم که از خود آقای دکتر معصوم نیا گرفتم و بدون قفل است
و ایشان کاملاً مجوز تکثیر آنرا صادر کردند. مشخصاتی که این برنامه داره اینه
1. از LaTeX 2.09 پشتیبانی میکنه و بنابراین از LaTeX 2e خبری نیست.
2. به نظر من فونت طراحی شده در این نرم افزار یکی از زیباترین فونت هایی بود که دیده بودم و هنوزم هیچ فونتی را به این قشنگی ندیدم.
3. به علت اینکه این برنامه در محیط DOS اجرا میشه از حافظه کمی برخوردار است و برای نوشتن متنهای بسیار بزرگ مشکلات بسیار زیادی دارد.
4. از وقتی که ویندوز XP ساپورت DOS را کم کرد و در ویندوز Vista کلا ساپورت نکرد، دیگر ادیتور
ایشان اجرا نمیشد و من برای آنکه بتوانم کارهای خودم را انجام دهم، یک ادیتور BiDi به زبان C# نوشتم که هنوزم
از آن برای نوشتن استفاده می کنم. البته روی این ادیتور، از بسته xepersian استفاده می کنم.
5. کلا چیزی که ریاضی نگار را برای من جالب کرده بود، استفاده از دستورهای فارسی مناسب و همچنین
تولید استایل های بسیار زیبایی بود که آقای معصوم نیا طراحی کرده بودند.

البته آقا وفا ناراحت نشن یه وقتی استایل های xepersian هم قشنگه

اما از همه اینها گذشته، من همیشه این سوال واسم مطرح بود که آیا میشه فونت ریاضی نگار را عیناً طراحی کرد و در
XEPERSIAN به کار برد؟

در آخر هم اینکه اگر آقا وفا بخواهند یک نسخه از ریاضی نگار را برایشان ارسال میکنم. التبه از آنجا که خود آقای
دکتر معصوم نیا مشکلی ندیدند، هرکس دیگر هم بخواهد می توانم آنرا برایش ارسال کنم.

با تشکر

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #17 : سپتامبر 26, 2011, 07:08:30 pm »
نرم افزار ریاضی نگار به نظر من در زمان خودش یکی از بهترین برنامه ها بود و در آن زمانها که هیچ جایگزینی برای ورد
نبود بهترین گزینه محسوب می شد. من الان یک نسخه از آنرا دارم که از خود آقای دکتر معصوم نیا گرفتم و بدون قفل است
2. به نظر من فونت طراحی شده در این نرم افزار یکی از زیباترین فونت هایی بود که دیده بودم و هنوزم هیچ فونتی را به این قشنگی ندیدم.
3. به علت اینکه این برنامه در محیط DOS اجرا میشه از حافظه کمی برخوردار است و برای نوشتن متنهای بسیار بزرگ مشکلات بسیار زیادی دارد.
4. از وقتی که ویندوز XP ساپورت DOS را کم کرد و در ویندوز Vista کلا ساپورت نکرد، دیگر ادیتور
ایشان اجرا نمیشد و من برای آنکه بتوانم کارهای خودم را انجام دهم، یک ادیتور BiDi به زبان C# نوشتم که هنوزم
از آن برای نوشتن استفاده می کنم. البته روی این ادیتور، از بسته xepersian استفاده می کنم.
5. کلا چیزی که ریاضی نگار را برای من جالب کرده بود، استفاده از دستورهای فارسی مناسب و همچنین

اما از همه اینها گذشته، من همیشه این سوال واسم مطرح بود که آیا میشه فونت ریاضی نگار را عیناً طراحی کرد و در
XEPERSIAN به کار برد؟

در آخر هم اینکه اگر آقا وفا بخواهند یک نسخه از ریاضی نگار را برایشان ارسال میکنم. التبه از آنجا که خود آقای

با تشکر
من بیشتر علاقه‌مندم که پرونده‌های cls و sty و کلاً پرونده‌هایی که وظیفه حروف‌چینی فارسی و راست به چپ را انجام می‌دهند، ببینم. اگر شما بتوانید این پرونده‌ها را در جایی بگذارید تا من دانلود کنم، ممنون می‌شوم. در مورد قلم، بایستی آن را به یک قلم true type یا open type تبدیل کنید مانند کاری که من با قلم علمی فارسی‌تک انجام دادم. منظورتان از استایل‌های زیبای ریاضی‌نگار چیست؟

البته من هیچ موقع این ادعا رو جایی بیان نکردم که زی‌پرشین بهترینه. مطمئناً زی‌پرشین از تجربیات نرم‌افزارهای مشابه استفاده کرده است. اگر ریاضی‌نگار چیز به‌دردبخوری داشته باشد، می‌توانیم آن را به گونه آینده زی‌پرشین (که قرار است اوایل دسامبر روی CTAN باشد)اضافه کنیم و نگران ماکروهای LaTeX 2.09 آن نباشید زیرا که می‌توان این ماکروها را به سادگی به LaTeX2e تغییر داد اما اول باید دید آیا ریاضی‌نگار ماکروهای به‌دردبخوری دارد و آیا مولف ریاضی‌نگار موافق این کار هست یا نه؟ از آن‌جایی که زی‌پرشین برخلاف ریاضی‌نگار یک نرم‌افزار آزاد است، استفاده از ماکروی ریاضی‌نگار درست نیست اما اگر مولفش با این کار مشکلی نداشته باشد، آن موقع می‌توانیم این کار را انجام دهیم.
« آخرين ويرايش: سپتامبر 27, 2011, 07:30:43 am توسط وفا خلیقی »

آفلاین حسن ذاکری

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 379
  • ارسال: 667
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #18 : سپتامبر 26, 2011, 11:48:55 pm »
من از قدیمها با برنامه ریاضی نگار جناب آقای دکتر معصوم نیا رساله کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را
به اتمام رساندم.

سلام

منظور شما دکتر معصوم نیا استاد (سابق) کنترل دانشگاه شریف نیست؟
این نرم افزار رو خود ایشون طراحی کردن؟
لطفاً صفحه قوانین تالار را مطالعه فرمایید، بخصوص اگر اولین ارسال‌هایتان را انجام می‌دهید.
به سوالی که مطابق با قوانین پرسیده نشود، جوابی داده نخواهد شد.

در صورتی که به تازگی عضو تالار شده‌اید، در صفحه معرفی اعضای جدید برای شما ایجاد شده است.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #19 : سپتامبر 27, 2011, 07:10:57 pm »
سلام

منظور شما دکتر معصوم نیا استاد (سابق) کنترل دانشگاه شریف نیست؟
این نرم افزار رو خود ایشون طراحی کردن؟

با سلام
چرا منظور خود آقای دکتر محمدعلی معصوم نیا است.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #20 : سپتامبر 27, 2011, 07:12:53 pm »
من بیشتر علاقه‌مندم که پرونده‌های cls و sty و کلاً پرونده‌هایی که وظیفه حروف‌چینی فارسی و راست به چپ را انجام می‌دهند، ببینم. اگر شما بتوانید این پرونده‌ها را در جایی بگذارید تا من دانلود کنم، ممنون می‌شوم. در مورد قلم، بایستی آن را به یک قلم true type یا open type تبدیل کنید مانند کاری که من با قلم علمی فارسی‌تک انجام دادم. منظورتان از استایل‌های زیبای ریاضی‌نگار چیست؟

من خودم شخصا برنامه قفل شکسته را از ایشان دریافت کردم و خودشان به من گفتند که دیگر علاقه ای به
منفعت این برنامه ندارند و آنرا به صورت آزاد در اختیار من قرار دادند. به همین دلیل فکر نکنم که
استفاده از استایل های ایشان دیگر مشکلی داشته باشند.

بزودی تمامی پوشه حاوی این برنامه را در جایی قرار میدهم و آدرس آنرا به شما ایمیل خواهم کرد.
یک نکته اینکه من خودم اصلا بلد نیستم که چطور می توان فونت را تبدیل کرد. اگر امکان تبدیل
فونت ایشان به ttf باشد بسیار جالب می شود.

با تشکر

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #21 : سپتامبر 27, 2011, 09:09:57 pm »

من خودم شخصا برنامه قفل شکسته را از ایشان دریافت کردم و خودشان به من گفتند که دیگر علاقه ای به
منفعت این برنامه ندارند و آنرا به صورت آزاد در اختیار من قرار دادند. به همین دلیل فکر نکنم که
استفاده از استایل های ایشان دیگر مشکلی داشته باشند.

بزودی تمامی پوشه حاوی این برنامه را در جایی قرار میدهم و آدرس آنرا به شما ایمیل خواهم کرد.
یک نکته اینکه من خودم اصلا بلد نیستم که چطور می توان فونت را تبدیل کرد. اگر امکان تبدیل
فونت ایشان به ttf باشد بسیار جالب می شود.

با تشکر
ممنون که آن را برای من فرستادید. متأسفانه من هیچ ماکروی قابل استفاده‌ای در آن پیدا نکردم. اینطور که به نظر می‌رسد، ریاضی‌نگار بسیار محدود است شما حتی نمی‌توانید ستون‌های جدول‌هاتان را از راست به چپ حروف‌چینی کنید.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #22 : سپتامبر 28, 2011, 12:19:34 am »
ممنون که آن را برای من فرستادید. متأسفانه من هیچ ماکروی قابل استفاده‌ای در آن پیدا نکردم. اینطور که به نظر می‌رسد، ریاضی‌نگار بسیار محدود است شما حتی نمی‌توانید ستون‌های جدول‌هاتان را از راست به چپ حروف‌چینی کنید.

قطعا همینطور است. محدودیت های ریاضی نگار با توجه به آنکه از LaTeX2e پشتیبانی نمیکنه بسیار زیاد است.
بزرگترین مشکل آن کمبود حافظه بود که با آن مثلا نمی شد کل یک کتاب یا رساله را پردازش کرد. برای اینکار
و برای آنکه cross reference ها درست باشند، مجبور بودیم که کتاب یا رساله را فصل به فصل
پردازش کنیم و برای پردازش بخش جدید، فایل aux را به صورت دستی به فایل aux جدید کپی کنیم که
خلاصه خیلی زحمت داشت.

چیزی که در مورد ریاضی نگار برای من بسیار جالب بود، فونت آن بود که هنوزم دنبال چنین
فونتی هستم. مخصوصا عدد صفر در محیط ریاضی و علامت ممیز فارسی آن بسیار قشنگ بود.
من خیلی دنبال آن هستم که بتوان فونت آنرا به صورت ttf در آورد. آیا امکان آن وجود دارد؟

البته فونت ریاضی نگار یک مشکل اساسی داره که ttf نیست و به همین علت هنگامی که متن
با آن نوشته می شود نوشته ها دندانه دار هستند. ولی شکل ظاهری خوبی دارند. در صورت امکان
می توانم یک نمونه از متن تایپ شده با ریاضی نگار را ارسال کنم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #23 : سپتامبر 28, 2011, 07:30:48 am »
قطعا همینطور است. محدودیت های ریاضی نگار با توجه به آنکه از LaTeX2e پشتیبانی نمیکنه بسیار زیاد است.
بزرگترین مشکل آن کمبود حافظه بود که با آن مثلا نمی شد کل یک کتاب یا رساله را پردازش کرد. برای اینکار
و برای آنکه cross reference ها درست باشند، مجبور بودیم که کتاب یا رساله را فصل به فصل
پردازش کنیم و برای پردازش بخش جدید، فایل aux را به صورت دستی به فایل aux جدید کپی کنیم که
خلاصه خیلی زحمت داشت.

چیزی که در مورد ریاضی نگار برای من بسیار جالب بود، فونت آن بود که هنوزم دنبال چنین
فونتی هستم. مخصوصا عدد صفر در محیط ریاضی و علامت ممیز فارسی آن بسیار قشنگ بود.
من خیلی دنبال آن هستم که بتوان فونت آنرا به صورت ttf در آورد. آیا امکان آن وجود دارد؟

البته فونت ریاضی نگار یک مشکل اساسی داره که ttf نیست و به همین علت هنگامی که متن
با آن نوشته می شود نوشته ها دندانه دار هستند. ولی شکل ظاهری خوبی دارند. در صورت امکان
می توانم یک نمونه از متن تایپ شده با ریاضی نگار را ارسال کنم.
البته منظور من از محدودیت اصلاً latex2.09 یا کمبود حافظه نیست. محدودیت از نظر من محدودیت خیلی زیاد در حروف‌چینی اسناد راست به چپ است. ای کاش می‌توانتسم قلم آن را به true type یا open type درست کنم اما دریغ که هم خسته‌ام و هم وقت چندانی ندارم!

آفلاین مهدی نیاکان ‍پاک

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 40
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #24 : مه 19, 2012, 02:12:30 pm »

XEPERSIAN به کار برد؟

با تشکر
با سلام. می‌شود خود این نرم‌افزار، راه‌نماهای آن  و ادیتور خود را برای من نیز بفرستید. اگر چند نمونه‌ی متن پردازش‌شده‌ی این برنامه را نیز برای‌ام بفرستید تا قلم آن را ببینم ممنون می‌شوم. ‍شاید روی ویندوز من کار نکرد. ای‌میل من mpniakanmath@gmail.com است. و اگر آن را بر شبکه گذارده‌اید نشانی آن را بیان نمایید تا من آن را دان‌لود کنم. پیشاپیش ممنون‌ام.
« آخرين ويرايش: مه 19, 2012, 03:24:31 pm توسط مهدی نیاکان ‍پاک »

آفلاین ابوالفضل دیانت

• همکاران
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 271
  • ارسال: 812
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #25 : نوامبر 01, 2012, 05:45:31 pm »
با سلام
ابوالفضل دیانت هستم. دانشجوی دکترای کامپیوتر گرایش نرم افزار در دانشگاه تهران. از دوره فوق با xepersian آشنا شدم. الان تقریبا تمامی نوشتارهای خود و حتی ارایه های خود را با بسته xepersian و bidi می زنم. بسیار به tex علاقه مند شدم. و امیدوارم هر کمکی که از دستم بر بیاید انجام دهم. یه گروه کوچکی نیز از علاقه مندان به latex داریم و تاکنون استایل‌های مختلفی از جمله استایل تز، استایل گزارش،  ارایه ، استایل برای تمرین و ... ایجاد کرده ایم. نمونه ای از این استایل ها را برایتان اتج کردم.
باتشکر

آفلاین امیرحسین حدادی

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 6
  • ارسال: 11
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #26 : آوریل 03, 2013, 02:38:27 am »
با سلام

امیرحسین حدادی هستم دانشجوی (سابق) آقای دکتر فرشاد ترابی و شاگرد حال حاضر ایشان

بنده در دوره‌ی کارشناسی کار با لاتک و زی‌پرشن رو از دکتر ترابی آموختم و پایان نامه‌ی دوره‌ی کارشناسی رو هم با استفاده از زی‌پرشین آماده کردم
امروز هم که مشغول به تحصیل در رشته‌ی مهندسی سیستم‌های انرژی در دانشگاه صنعتی شریف هستم تمامی کارهای روزمره‌ی خود را با زی‌پرشین انجام می‌دهم
همچنین اخیرا سعی در توسعه‌ی این بسته و به طور کلی لاتک در میان دانشحویان دانشگاه صنعتی شریف داشته‌ام

آفلاین آرش فهیم

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 33
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #27 : آوریل 06, 2013, 07:37:32 pm »
آرش فهیم هستم از دانشگاه میشیگان. حدود سه سال پیش برای تهیه ی اسلاید هایم در یک ورکشاپ در ایران از زیپرشن استفاده کردم. حتما از آن زمان زی پرشین پیشرفت های زیادی کرده. اما همان موقع هم از هر جهت از پاور پوینت و دیگر نرم افزار های مشابه بهتر بود. در آینده نزدیک تصمیم دارم برای تهیه ی جزوه های درسی در حوزه ی تخصصی خودم از زی پرشین استفاده کنم. اگر در ایران کلاسی تخصصی برگذار کنم، حتما نوت های آن کلاس را با زی پرشین تایپ خواهم کرد.

آفلاین Amin K.B

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 5
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #28 : ژوئن 19, 2013, 12:01:08 pm »
سلام
امین کایدی هستم، کارشناس ارشد ریاضی کاربردی از دانشگاه تربیت مدرس تهران. اولین مرتبه از LaTeX برای نوشتن مقاله‌ای به زبان انگلیسی بهره بردم ولی خیلی زود و به لطف زحمات دوستان (آقایان کارن‌پهلو و امیدعلی و ...) و مطالعه متون مربوطه تونستم سمینار خودم رو با لولاتک و به زبان فارسی ارائه بدم که نتیجه نهایی خیلی خوب شد. در ادامه با زی‌پرشین چند مقاله و در نهایت پایا‌ن‌نامه‌ام رو نوشتم. در حال حاظر به کمک بسته زی‌پرشین دارم روی کتابی کار می‌کنم که تقریباً تمام اجزاش به طور مطلوبی تنظیم شده (تنظیم سربرگ اختصاصی، سر فصل مناسب، بازنویسی بسته الگوریتم به دلخواه و تنظیم شخصی list ها و ... ) و در کل از این بسته راضی هستم.
با تشکر

سخني نه‌ چندان کوتاه با کاربران XePersian

نویسنده محمدرضا کاظمیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1809
آخرين ارسال ژانویه 20, 2010, 03:05:14 am
توسط محمدرضا کاظمی
معرفی دی.وی.دی میک‌تک و نرم‌افزارهای موردنیاز کاربران در صفحه اول تالار و سایت

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1725
آخرين ارسال ژوئن 10, 2010, 12:25:43 pm