سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: نرم افزار TeXshop-64  (دفعات بازدید: 9139 بار)

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
نرم افزار TeXshop-64
« : اوت 04, 2011, 05:49:38 pm »
سلام دوستان
آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار TeXshop تحت سیستم عامل Mac OS X Lion  چند روز پیش ارایه شد که قابلیت‌های بسیار فوق العاده‌ی جدید Lion مانند Fullscreen, Versions, Autosave رو در خود دارد و با نام TeXshop-64 برای بارگیری آماده است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : نرم افزار TeXshop-64
« پاسخ #1 : اوت 05, 2011, 03:42:39 am »
سلام دوستان
آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار TeXshop تحت سیستم عامل Mac OS X Lion  چند روز پیش ارایه شد که قابلیت‌های بسیار فوق العاده‌ی جدید Lion مانند Fullscreen, Versions, Autosave رو در خود دارد و با نام TeXshop-64 برای بارگیری آماده است.
حالا به چه دردی می‌خورند؟  تک‌شاپ مشکل زیاد دارد مهمتر از همه اینکه پرانتزها، علامت نقل‌قول‌ها و علامت مشابه یونیکدی را برعکس چاپ می‌کند!

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : اوت 05, 2011, 04:11:35 am »
به هیچ وجه چنین مشکلاتی که شما میگویید ندارد. من فقط با TeXshop کار می کنم و هیچ مشکلی ندارم بلکه بسیار بهتر از Texmaker و دیگر ویرایشگرها کار می کند.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : اوت 05, 2011, 06:46:32 am »
به هیچ وجه چنین مشکلاتی که شما میگویید ندارد. من فقط با TeXshop کار می کنم و هیچ مشکلی ندارم بلکه بسیار بهتر از Texmaker و دیگر ویرایشگرها کار می کند.
عجب پس حتماً من شر و ور می‌گم! در صفحه کلید استاندارد فارسی یا همان Isri 2901 شما با L علامت راست نقل قول فارسی و با K علامت چپ نقل فارسی را تایپ می‌کنید اما در تک‌شاپ اینها برعکس چاپ می‌شوند. در ادامه اگر شما دستوری را فارسی بنوسید مثل \شروع{نوشتار} به جای اینکه در سمت راست قرار بگیرد، در سمت چپ هست و حتماً باید خودتان به تک‌شاپ بفهمانید که آقاجان جون مادرت بیا این رو ببیر سمت راست!

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : اوت 05, 2011, 07:26:05 am »
حالا شما چه علاقه‌ای دارید به خودتون بی احترامی می‌کنید. کسی نگفت شما حرف بدی می‌زنید اما این مساله خیلی وقته حل شده. قبلا به درخواست بنده Prof Koch گزینه‌ای رو در TeXshop قرار دادند که با انتخاب اون به محض نوشتن فارسی به صورت خودکار متن از سمت راست شروع میشه. جهت ارایه‌ی یک نمونه به تصویرهای ضمیمه نگاه کنید.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : اوت 05, 2011, 07:38:56 am »
اما این مساله خیلی وقته حل شده. قبلا به درخواست بنده Prof Koch گزینه‌ای رو در TeXshop قرار دادند که با انتخاب اون به محض نوشتن فارسی به صورت خودکار متن از سمت راست شروع میشه.
این رو می‌دونم.
نقل قول
جهت ارایه‌ی یک نمونه به تصویرهای ضمیمه نگاه کنید.
من این رو نگفتم بلکه من گفتم شما در یک سطر بنویسید \زیرنویس حالا به جای اینکه این در سمت راست قرار بگیره میاد سمت چپ.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : اوت 05, 2011, 06:58:52 pm »
خیر این مساله که شما می‌گویید درست نیست. در جوابتون من این رو امتحان کردم و براتون نتیجه رو در ضمیمه فرستادم. هیچ مشکلی با دستور زیرنویس وجود ندارد.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : اوت 05, 2011, 08:52:06 pm »
سلام
در مورد اینکه دستورات فارسی از چپ شروع می‌شوند من با Prof Koch تماس گرفتم و ایشان اعلام کردند که نحوه شناسایی اینکه باید متن از راست شروع شود در تکشاپ به صورت زیر است. اگر کسی می‌تواند به اصلاح Patch یا اصلاحیه‌ای برای آن درست کند تا هرگاه دستوری مانند \شروع{...} هم نوشته شود متن در ویرایشگر تکشاپ از راست نوشته شود. کد به پیوست ارسال شده است.
« آخرين ويرايش: اوت 05, 2011, 08:58:27 pm توسط فرهاد شکوهی »

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : اوت 05, 2011, 09:40:50 pm »
سلام
در ادامه‌ی صحبت‌های من با Prof Koch ایشان به مطلب زیر اشاره کردند. لطفا ببینید کدوم پیشنهاد برای شما بهتر است تا ایشان اعمال کنند
I've been thinking a little bit more about your problem.

If I remember correctly, the original TeXShop code right justified any line containing at least some
Persian text.

Then someone from Iran complained that TeX commands with some Persian were right justified, and
it would be better if they were left justified. For exaple

\chapter{Introduction}

where "Introduction" is in Persian but "'\chapter" is in English.

Maybe both of you would be satisfied if the algorithm stated that a line is right justified
if either the first or second character is in Persian. Then fully Persian commands would
be right justified, but English TeX commands with Persian parameters would not be.

You need to talk this over with other users and decide what is best. Notice the options
are somewhat limited because syntax coloring must be very faster or else it will slow
down editing. Thus solutions which involve actually parsing the command are too
slow.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #9 : اوت 06, 2011, 12:08:43 am »
سلام.
درخصوص راست به چپ یا چپ به راست بودن متون در یک ویرایشگر دوجهته مخصوص تک، قبلا بحثهای مختلفی در
گروه گوگل  انجام شده است. اگر عبارات «دوجهته»، «Bidirectional» یا  TeXShop را در آن جستجو کنید موضوعات مختلفی را خواهید دید. از آنجا که این مورد را آقای سیدرضی علوی‌زاده برای تک‌میکر انجام داده‌اند بهتر است با ایشان تماسی داشته باشید. ایشان روشهای مختلفی به این منظور پیاده‌سازی نموده‌اند.
ضممنا موضوع را از مبحث زی‌پرشین به مبحث TeXShop‌انتقال دادم.
« آخرين ويرايش: اوت 06, 2011, 12:10:57 am توسط محمود امین‌طوسی »
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #10 : اوت 06, 2011, 07:28:50 am »
من آخرین گونه تک‌شاپ را روی مک‌بوک‌ام که حاوی گونه ۱۰.۶.۸ سیستم عامل مک هست نصب کردم و تصویری از اون رو ضمیمه کردم تا مشکلاتی را که من باهاشون مواجه شدم به شما هم نشان بدهم و اگر شما بتوانید این مشکلات را با مولف تک‌شاپ مطرح کنید تا بتواند این مشکلات را حل کند، خیلی عالی خواهد شد:

۱- در خط دوم اگر نوشته را با علامت نقل‌قول فارسی شروع کنیم، متن به جای اینکه در سمت راست باشد در سمت چپ قرار می‌گیرد (مطمئن نیستم حتی اگر علامت نقل‌قول چپ و راست فارسی بصورت درست قرار می‌گیرد یا نه)

۲- همچنین خط بعدی اگر نوشته با پرانتز شروع شود، متن به نادرستی در سمت چپ قرار می‌گیرد.

۳- مشابهاً خط بعدی و یک خط بعدتر.

۴- علامتهای نقل قول چپ و راست فارسی برعکس قرار می‌گیرند. تک‌ورکز در مک این مشکل را ندارد.

۵- \راحت به نادرستی به جای اینکه در سمت راست باشد، در سمت چپ است.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : اوت 06, 2011, 07:38:17 am »
مشکل دیگر آنکه دستورات فارسی، فقط حرف اولشون highlight می‌شود نه همشون.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : اوت 06, 2011, 07:55:50 am »
سلام
در ادامه‌ی صحبت‌های من با Prof Koch ایشان به مطلب زیر اشاره کردند. لطفا ببینید کدوم پیشنهاد برای شما بهتر است تا ایشان اعمال کنند
I've been thinking a little bit more about your problem.

If I remember correctly, the original TeXShop code right justified any line containing at least some
Persian text.

Then someone from Iran complained that TeX commands with some Persian were right justified, and
it would be better if they were left justified. For exaple

\chapter{Introduction}

where "Introduction" is in Persian but "'\chapter" is in English.

Maybe both of you would be satisfied if the algorithm stated that a line is right justified
if either the first or second character is in Persian. Then fully Persian commands would
be right justified, but English TeX commands with Persian parameters would not be.

You need to talk this over with other users and decide what is best. Notice the options
are somewhat limited because syntax coloring must be very faster or else it will slow
down editing. Thus solutions which involve actually parsing the command are too
slow.
نمی‌شه از روی صفحه‌کلید تشخصی داد؟ اگر صفحه کلید فارسی فعال است از راست بنویس در غیر اینصورت از چپ بنویس.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #13 : اوت 06, 2011, 07:58:13 am »
نمی‌شه از روی صفحه‌کلید تشخصی داد؟ اگر صفحه کلید فارسی فعال است از راست بنویس در غیر اینصورت از چپ بنویس.
اگر این امکان‌پذی نیست، اگر بعد از \، کاراکتر بعدی فارسی بود، آن را در سمت راست قرار بده، در غیر اینصورت در سمت چپ که فکر کنم همان پیشنهاد دوم اوست.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #14 : اوت 06, 2011, 08:22:10 am »
من قبلا در مورد تکمیکر دوجهته با ایشون بحث کردم. این کار به دلایلی که الان یادم نیست امکان پذیر نشد. اما روش کدگذاری رنگی رو که ایشون پیشنهاد دادند امکان پذیر هست. و اگه بخواهید همین رو می تونن اعمال کنند که اگه حرف اول یا دوم فارسی بود از طرف راست شروع شود.
در ضمن علامتهایی مانند > » در همه جای سیستم من به صورت غلط تایپ میشه و این ربطی به Texshop نداره. همین الان که من این علامت ها رو نوشتم کلید برعکس اینا رو زده بودم اما اینا ظاهر شدن. پس مشکل از مک هست نه از Texshop. چون تا جایی که یادم هست Texshop رو روی TextEdit مک نوشتن. و از اون پیروی میکنه.
پیشنهادات رو براشون میفرستم ایشون معمولا سریعا اعمال می‌کنن.

نرم افزار texshop 2.29

نویسنده فرهاد شکوهیانجمن Texshop

پاسخ ها: 18
مشاهده: 10023
آخرين ارسال دسامبر 07, 2010, 10:33:37 pm
توسط meim007
رسم نمودار با نرم افزار qtiplot و خروجی به تک

نویسنده e.roknabadiانجمن گرافیک، جدول و شکل

پاسخ ها: 0
مشاهده: 4269
آخرين ارسال اكتبر 02, 2009, 09:04:26 am
توسط e.roknabadi