سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: مشکل mathbf  (دفعات بازدید: 9710 بار)

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
پاسخ : مشکل mathbf
« پاسخ #15 : ژانویه 25, 2010, 06:17:05 am »
من فونت yas رو استفاده کردم. فرمولها رو شبیه فونت اصلی می نویسه اما اگر کمی دقت کنید می بینید خیلی هم شبیه نیست. کافی یه مثال خودتون اجرا کنید ببینید که تفاوت دارن. به هر حال این فونت مشکل الان من رو حل می کنه. ای کاش بشه کاری کرد که موقعی که فونت yas  رو استفاده می کنیم تاثیری روی فونت انگلیسی فرمولها نزاره
با تشکر
بسته زی‌پرشین حروف را در حالت عادی تغغیر نمی‌دهد، تنها حروف داخل \mathbf و \mathit و \mathrm تغییر خواهند کرد زیرا که نمی‌توان حروف و اعداد را داخل  این دستورات با قلمهای جداگانه حروف‌چبنی کرد یعنی نمی‌توانید برای مثال داخل \mathbf حروف را با یک قلم و اعداد را با قلم دیگری حروف‌چینی کنید. این مطلب تا به حال بیشتر از n بار توضیح داده شده است ولی شما هیچ تلاشی برای فهم این موضوع نمی‌کنید. من هم از این به بعد هر موضوعی که ربط به این موضوع داشته باشد، من نادیده خواهم گرفت.

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
« پاسخ #16 : ژانویه 25, 2010, 09:32:38 am »
سلام
چرا عصبانی هستید. این آیه نازل شده نیست که نشه تغییرش داد. برنامه نویسی هست. می شه تغییرش داد. اگه شما بلد نیستید تغییرش بدید دلیل نداره بگید غیر قابل تغییر هست. n بار دیگه هم اگه بگید قابل تغییر نیست حرف درستی نزدید. چون برنامه هست. نوشته یه شخص. پس میشه درستش کرد. اگه لازم باشه n^n بار دیگه هم من این مطلب رو بیان می کنم شاید شما متوجه بشید که این آیه نازل شده نیست که نشه تغییرش داد

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #17 : ژانویه 25, 2010, 10:02:19 am »
بله. من بلد نیستم انجام بدهم. معذرت هم می‌خواهم. شما هم حقوق این ماه من را ندهید...!

d.edalat

• مهمان
« پاسخ #18 : ژانویه 25, 2010, 10:48:02 am »
بله. من بلد نیستم انجام بدهم. معذرت هم می‌خواهم. شما هم حقوق این ماه من را ندهید...!
چقدر شبیه آقای کارن‌پهلو می‌نویسید زهرا خانوم :)

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #19 : ژانویه 25, 2010, 11:56:24 am »
سلام
چرا عصبانی هستید. این آیه نازل شده نیست که نشه تغییرش داد. برنامه نویسی هست. می شه تغییرش داد. اگه شما بلد نیستید تغییرش بدید دلیل نداره بگید غیر قابل تغییر هست. n بار دیگه هم اگه بگید قابل تغییر نیست حرف درستی نزدید. چون برنامه هست. نوشته یه شخص. پس میشه درستش کرد. اگه لازم باشه n^n بار دیگه هم من این مطلب رو بیان می کنم شاید شما متوجه بشید که این آیه نازل شده نیست که نشه تغییرش داد
شما قبلاً گفته بودید که تک‌پارسی یا فارسی‌تک این مشکل را ندارند. درسته؟ می‌تونید یک فایل نمونه PDF بفرستید که با تک‌پارسی یا فارسی‌تک درست شده باشه. داخل دستور \mathbf اعداد و حروف قرار بدهید. حالت صحیح این است که اعداد حالت bold فارسی باشند و حروف هم حروف پیش‌فرض از قلم تک. اگر شما تونستید همچنین نمونه‌ای با یکی از نرم‌افزارهای فارسی شده تک درست کنید، اونموقع معلومه که شدنیه. و الا جایی برای بحث اضافه نخواهند ماند.

تا جایی که یادم هست تک‌پارسی اعداد را با \mathord تعریف می‌کند که اشتباه است و داخل \mathbf عدد فارسی بصورت معمولی خواهد درآمد نه bold ولی خوب قلم پیش‌فرض حروف همان پیش‌فرض تک است. بنابراین تک‌پارسی هم نتوانسته همچین کاری بکنه.

در مورد فارسی‌تک نمی‌دانم، شاید بقیه بتونند از رفتار فارسی‌تک گزارش بدهند.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #20 : ژانویه 25, 2010, 12:01:01 pm »
چقدر شبیه آقای کارن‌پهلو می‌نویسید زهرا خانوم :)
به قول شهریار:

در وصل هم ز عشق تو ای گل در آتشم                              عاشق نمی‌شوی که ببینی چه می‌کشم

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #21 : ژانویه 25, 2010, 01:49:16 pm »
سلام
برنامه نویسی هست. می شه تغییرش داد.... چون برنامه هست. نوشته یه شخص. پس میشه درستش کرد.
سلام.
مطلب فوق کمی ایراد دارد. مسئله این است که این برنامه (تک و زیرمجموعه آن) نوشته یک شخص نیست، بلکه حاصل تلاش افراد بسیاری است. فرد توسعه دهنده یک بسته همانند زی‌پرشین فقط می‌تواند در حدی که پلاتفرم اجازه می‌دهد جلو برود. برخی موارد وجود دارند که تغییر آنها مستلزم اصلاحاتی در لایه‌های پایین‌تری است که به گمان من از دست آقای کارن‌پهلو خارج است.

در هر صورت در این گروه هر کس به اندازه‌ای که می‌تواند و دوست دارد کمک می‌کند. اگر لاتک و زی‌پرشین ایراداتی داشته باشند باز هم امثال ما که در این گروه هستیم آنرا بهتر از ورد می‌دانیم و حاضر نیستیم از آن دل بکنیم. هیچ کس جلوی افرادی که به این گروه یا به هر نحوی به گسترش لاتک فارسی کمک کنند را نمی‌گیرد و توجه داشته باشیم که بیان برخی مشکلات از طرف ما به گونه‌ایی نباشد که صاحب کرم را پشیمان کند.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #22 : ژانویه 25, 2010, 03:36:30 pm »
سلام
سؤالم را حتی آسانتر می‌کنم:

شما یک بسته لاتک به من معرفی کنید که قلم داخل \mathbf در آن دو نوع قلم است، حروف را با یک قلم و اعداد را با قلم دیگر حروف‌چینی می‌کند. یا ساده‌تر بگویم شما یک بسته لاتک به من معرفی کنید که قلم را در ریاضی عوض می‌کند اما حروف داخل \mathbf همان پیش‌فرض لاتک است. آیا می‌تونیدیه همچین بسته‌ای پیدا کنید؟

آفلاین فرهاد شکوهی

• Jr. Member
  • **
  • -دریافت شده: 11
  • ارسال: 74
    • ديدن مشخصات
    • http://faculties.sbu.ac.ir/~f_shokoohi
« پاسخ #23 : ژانویه 25, 2010, 07:14:42 pm »
سلام
لطف کنید یه سری به پایان نامه هایی که با فارسی تک یا تک پارسی نوشته شده نگاه کنید. نه فونت انگلیسی فرمولها عوض شده و نه فونت اعداد انگلیسی هست. هیچ دستکاری اضافی هم انجام نشده.
در ضمن من برای پیشرفت کار اشکالاتی که به ذهنم می رسه رو می گم. تا الان هم خیلی خوب بوده. افراد بزرگی مثل آقای امین طوسی خیلی از مشکلات رو با سعه ی صدر حل کردن. من هم خیلی ممنون هستم. اما اگر کاری هم نتونستن در بعضی موارد انجام بدن خاضعانه پذیرفتن. اما شما دارین مساله رو شخصی می کنید. قرار نیست شما موضع بگیرید و شلوغ کنید. کسی شما رو مقصر نمی دونه که این مشکل وجود داره. راحت بگید مشکل هست اما کسی اگه می تونه حلش کنه . و شما قادر نیستید حلش کنید. کسی هم انتظار نداره شما حلش کنید. چون نه شما پول می گیرید برای این کارا نه من نه دیگر دوستانی که خیلی زحمت می کشن برای بهتر شدن زی پرشین. فقط بحث علاقه هست و بحث رسیدن به کمال.
من تا قبل از اومدن زی پرشین با اینکه تو فارسی تک خوب بودم اما هیچ چیزی رو با اون تایپ نمی کردم. و به صورت تخصصی با آفیس کار می کردم. اما به محض اومدن زی پرشین فقط با اون تایپ می کنم. این دلیل نمی شه که چون چند تا مشکل وجود داره من ازش دل بکنم. شما هم با حرفاتون و نحوه ی برخوردتون تازه کارها رو از کار با زی پرشین زده می کنید. یکی مثل من با این بحث ها دست از زی پرشین بر نمی داره اما تازه کارها رو فراری ندین. با حوصله برخورد کنین. صادق باشین و موضع هم نگیرین. 

آفلاین مهدی امیدعلی

• Administrator
  • Sr. Member
  • -دریافت شده: 109
  • ارسال: 337
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #24 : ژانویه 25, 2010, 07:52:17 pm »
سلام
لطف کنید یه سری به پایان نامه هایی که با فارسی تک یا تک پارسی نوشته شده نگاه کنید. نه فونت انگلیسی فرمولها عوض شده و نه فونت اعداد انگلیسی هست. هیچ دستکاری اضافی هم انجام نشده.
در ضمن من برای پیشرفت کار اشکالاتی که به ذهنم می رسه رو می گم. تا الان هم خیلی خوب بوده. افراد بزرگی مثل آقای امین طوسی خیلی از مشکلات رو با سعه ی صدر حل کردن. من هم خیلی ممنون هستم. اما اگر کاری هم نتونستن در بعضی موارد انجام بدن خاضعانه پذیرفتن. اما شما دارین مساله رو شخصی می کنید. قرار نیست شما موضع بگیرید و شلوغ کنید. کسی شما رو مقصر نمی دونه که این مشکل وجود داره. راحت بگید مشکل هست اما کسی اگه می تونه حلش کنه . و شما قادر نیستید حلش کنید. کسی هم انتظار نداره شما حلش کنید. چون نه شما پول می گیرید برای این کارا نه من نه دیگر دوستانی که خیلی زحمت می کشن برای بهتر شدن زی پرشین. فقط بحث علاقه هست و بحث رسیدن به کمال.
من تا قبل از اومدن زی پرشین با اینکه تو فارسی تک خوب بودم اما هیچ چیزی رو با اون تایپ نمی کردم. و به صورت تخصصی با آفیس کار می کردم. اما به محض اومدن زی پرشین فقط با اون تایپ می کنم. این دلیل نمی شه که چون چند تا مشکل وجود داره من ازش دل بکنم. شما هم با حرفاتون و نحوه ی برخوردتون تازه کارها رو از کار با زی پرشین زده می کنید. یکی مثل من با این بحث ها دست از زی پرشین بر نمی داره اما تازه کارها رو فراری ندین. با حوصله برخورد کنین. صادق باشین و موضع هم نگیرین.
این مشکل ارقام به صورت خیلی پایه‌ای با طراحی یک قلم مناسب قابل حل است. پیشنهاد این کار رو به وفا داده‌ام. به نظر من قلم ریاضی مناسبی مانند Asana Math را باید ابتدا مجهز به ارقام فارسی کنیم و اسم قلم رو تغییر بدیم و اجازه بدیم افراد مختلف اون رو بررسی کنن و اشکالاتش رو بیان کنند تا برطرف بشن. بعد تغییرات لازم رو به توسعه دهندگان اصلی قلم مذکور بدیم تا به صورت رسمی منتشر بشه.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi
« پاسخ #25 : ژانویه 25, 2010, 11:31:55 pm »
جناب آقای شکوهی از لطف شما ممنونم اما من آنچنانی هم که شما تصور کرده‌اید نیستم.  باید توجه داشته باشید که چند فایل استیل تغییریافته توسط من اصلا قابل مقایسه با زی‌پرشین و bidi نیستند. اگر هم توانسته‌ام کمکی کنم با حمایت‌های آقا مصطفی، آقا وفا و  آقا مهدی بوده است. زمانی که این دوستان سرگرم کار بر روی farsixetex و زی‌پرشین بودند، من فقط با فارسی‌تک کار کرده بودم، حتی نمی دانستم منظور از وبلاگ فارسی‌لاتک چیست. و از یکی از این دوستان پرسیده بودم «من می‌خواهم با فارسی‌لاتک کار کنم، از کجا دانلودش کنم؟»  ;D

آقای کارن‌پهلو قبلا هم صورت مسئله را توضیح داده بودند و گفته بودند که هر کس راه حلی بلد است بگوید. در مورد فارسی‌تک هم گفتند که نمی‌دانند و هر کس می‌تواند رفتار فارسی‌تک را گزارش کند. حتی گفتند که «بلد نیستم و معذرت می‌خواهم».

من مبحث را قفل نمی‌کنم و خواهش می‌کنم که دوستان لطف کنند و از ادامه این مبحث خودداری نمایند؛ مگر اینکه یک راه حل داشته باشند.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #26 : ژانویه 26, 2010, 02:40:54 am »
سلام

۱- من پایان‌نامه با فارسی‌تک یا تک‌پارسی رو از کجا باید گیر بیارم. شما گفتید که تک‌پارسی و فارسی‌تک مشکلی ندارند حالا من میگم ثابت کنید ولی شما نمی‌کنید پس دلیلی برای ادامهٔ بحث نمی‌مونه.

۲- بازم سؤالم رو می‌پرسم: شما یک بسته لاتک به من معرفی کنید که همچین کاری رو می‌کنه من هم اون موقع قبول می‌کنم که این کار شدنیه اما من نمی‌تونم.

منتظر جوابتون هستم. اگر جواب دادید به سؤال من بصورت درست یا یک نمونه از فارسی‌تک یا تک‌پارسی فرستادید که اداعای شما را ثابت کرد، اون موقع همه چیز منطقی است و ما خیلی منطقی می‌تونیم با هم صحبت کنیم .

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #27 : ژانویه 26, 2010, 03:01:27 am »
این مشکل ارقام به صورت خیلی پایه‌ای با طراحی یک قلم مناسب قابل حل است. پیشنهاد این کار رو به وفا داده‌ام. به نظر من قلم ریاضی مناسبی مانند Asana Math را باید ابتدا مجهز به ارقام فارسی کنیم و اسم قلم رو تغییر بدیم و اجازه بدیم افراد مختلف اون رو بررسی کنن و اشکالاتش رو بیان کنند تا برطرف بشن. بعد تغییرات لازم رو به توسعه دهندگان اصلی قلم مذکور بدیم تا به صورت رسمی منتشر بشه.
همانطوری که در لیست XETeX جواب دادم، این راه‌حل جواب مشکل نیست ودلیلش را هم ذکر کردم. من همهٔ این راه‌ها را امتحان کرده‌ام. در مورد قلم هم پیشنهادم را چندین مرتبه گفته‌ام. قلم پیش‌فرض تک را بردارید، فقط اعداد فارسی را به آن اضافه کنید و سپس از آن قلم به عنوان قلم پیش‌فرض ریاضی برای زی‌پرشین استفاده کنید و مشکل حل خواهد شد. باز هم تکرار می‌کنم زی‌پرشین حروف و ریاضی را در حالت عادی تغییر نمی‌دهد فقط حروف را داخل دستورات \mathbf و \mathit و \mathrm تغییر می‌دهد.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #28 : ژانویه 26, 2010, 03:21:44 am »
من دنبال نمونه تولید شده‌ای مثل فایل ضمیمه می‌گردم. حالت صحیح این است که:

۱- همهٔ اعداد  فارسی باشند.

۲- اعداد داخل \mathbf حتماً باید bold باشند و بصورت فارسی باشند.

۳- قلم حروف داخل دستور \mathbf همون قلم پیش‌فرض تک باشه.

حالا به خدا من عاجزانه دنبال یک نمونه فارسی‌تک یا تک‌پارسی هستم که مثل فایل ضمیمه شده این سه تا نکته را مو به مو درست انجام می‌دهد. به خدا من اذیت نمی‌کنم، اگر واقعاً انجام شدنیه یک نمونه بفرستید تا من هم باورم بشه. دیگه نمی‌دونم با چه زبونی بگم تا باور کنید.

آفلاین vafa

• Moderator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #29 : ژانویه 26, 2010, 08:51:55 am »
خوب من با تک‌‌پارسی امتحان کردم و همانطور که قبلاً گفته بودم تک‌پارسی باگ‌دار است. اعداد داخل دستور \mathbf بولد نیستند. علتش را هم که قبلاً گفته بودم. پس حرف آقای شکوهی تا اینجا در مورد تک‌پارسی که این کار را به درستی انجام داده است و این کار شدنی است، به وضوح نادرست می‌باشد. فایل ضمیمه دلیل و مدرک من است.

حال باید رفتار فارسی‌تک را دید. لطفاً دوستانی که به فارسی‌تک دسترسی دارند، گزارشی از رفتار آن با فرستادن فایل PDF و jتک کنند.

همانطور هم که قبلاً گفتم، زی‌پرشین رفتار صحیح دارد.

مشکل با mathbf

نویسنده محسن رحمانیانانجمن ریاضیات و علوم

پاسخ ها: 7
مشاهده: 3076
آخرين ارسال مه 17, 2010, 02:01:08 pm
توسط d.edalat
حل مشکل مربوط با \mathbf, \mathit و \mathrm

نویسنده vafaانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 4
مشاهده: 3206
آخرين ارسال ژانویه 21, 2011, 08:33:35 pm
توسط h_nuri77
خطا و مشکل پس از آپدیت در دستورانی مانند mathbf mathrm و ...

نویسنده ebi2012انجمن انجمن تازه‌کاران

پاسخ ها: 2
مشاهده: 1506
آخرين ارسال آوریل 07, 2013, 08:20:06 am
توسط فرشاد ترابی
مشکل mathbf

نویسنده فرشاد ترابیانجمن زی‌تک

پاسخ ها: 1
مشاهده: 1090
آخرين ارسال آوریل 25, 2013, 05:26:13 pm
توسط vafa
مشکل با bidibeamer