ابزارهای جانبی > قلم‌ها Fonts

مشکل فونت XB Zar در تراز کردن متن قسمت

<< < (2/3) > >>

vafa:
یک راه دیگر بحز کشیدگی هم وجود داره که شاید برای شما بهتر باشه. این راه اینه که به تک بهمانیم کلمه‌های طولانی چجور مجاز هستند که شکسته بشند برای این کار باید تعدادی hyphenation exception تعریف کنید. به عنوان نمونه برای فایل نمونه شما کافی است من بگویم:

--- کد: ---% Set \lccode
\global\lccode"200C="200C %ZERO WIDTH NON-JOINER

\hyphenation{
طیف‌-سنجی
}

--- End code ---
در اینصورت تک می‌دونه که مجاز هست کلمه طیف‌سنجی را بعد از طیف‌ بشکنه و سنجی را در خط بعد قرار بده. حالا اینکه hyphenation توی فارسی پذیرفته شده هست یا نه رو من نمی‌دونم.

فرشاد ترابی:

--- نقل قول از: وفا کارن‌پهلو در اكتبر 11, 2012, 02:54:51 am ---فایل PDF پیوست توسط simurgh حروف‌چینی شده که رفتار درست را نشان می‌دهد (از راست بیرون‌زدگی وجود ندارد اما از چپ بیرون‌زدگی وجود دارد).

--- End quote ---

خوب اینهم رفتار کاملاً درستی نیست. یعنی اصولاً بیرونزدگی نباید باشد.
در فارسی چون کشیدگی وجود داره، باید با تنظیم کشیدگی این موضوع حل بشه. درست نمیگم؟

فرشاد ترابی:
من با گزینه Kashida هم چک کردم. فایل زیر تولید شد که همانگونه که مشاهده میشه، فونتهای آن بهم ریخته شده.  :(
این موضوع با فونتهای دیگر نظیر Yas هم همین مشکل را ایجاد میکنه. حتی Persian Modern هم همین مشکل را داره
فقط مقدار آن خیلی خیلی کمتر است که شاید قابل صرف نظر کردن باشد. ولی وجود دارد.

vafa:

--- نقل قول از: Farschad در اكتبر 11, 2012, 09:32:06 am ---من با گزینه Kashida هم چک کردم. فایل زیر تولید شد که همانگونه که مشاهده میشه، فونتهای آن بهم ریخته شده.  :(
این موضوع با فونتهای دیگر نظیر Yas هم همین مشکل را ایجاد میکنه. حتی Persian Modern هم همین مشکل را داره
فقط مقدار آن خیلی خیلی کمتر است که شاید قابل صرف نظر کردن باشد. ولی وجود دارد.

--- End quote ---
بهم‌ریختگی وجود نداره مشکل از خواننده PDF شما (Adobe Reader) می‌باشد.

vafa:

--- نقل قول از: Farschad در اكتبر 11, 2012, 09:28:40 am ---خوب اینهم رفتار کاملاً درستی نیست. یعنی اصولاً بیرونزدگی نباید باشد.

--- End quote ---
بستگی داره رفتار درست را چی تعریف کنیم؟ در تئوری شاید اما در عمل استفاده از کلمات طولانی در خطی که بسیار کوتاه هست شکستن خط را بسیار دشوار می‌کند.

--- نقل قول ---در فارسی چون کشیدگی وجود داره، باید با تنظیم کشیدگی این موضوع حل بشه. درست نمیگم؟

--- End quote ---
من hyphenation را ترجیح می‌دهم.

کنترل

[0] صندوق پستی

[#] صفحه بعدی

[*] صفحه قبلی

Go to full version