سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: چه تفاوتی بین Tex و bibTex و MikTex و ... وجود داره؟  (دفعات بازدید: 3275 بار)

آفلاین reyhaneh

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
باعرض سلام و روز بخیر خدمت کلیه اعضاء محترم گروه پارسی لاتک
من تازه امروز به صورت اتفاقی زمانی که داشتم Search می کردم با این سایت آشنا شدم و عضو آن شدم.میخواستم از دوستان عزیز  در رابطه با MikTex کمک بگیرم، اینکه تاریخچه آن چیست؟ علت بوجود آمدنش؟تفاوتش با  LaTex , Texlive ,..
Pdf آموزشی فارسی در رابطه با MikTex و دستوذات آن وجود داره؟(من چیز خوبی پیدا نکردم)
طریقه فارسی نوشتن در MikTex به چه صورت است؟
پیشاپیش از کمک ها و راهنمایی های شما تشکر میکنم. :)

علت ویرایش: ویرایش عنوان موضوع.
« آخرين ويرايش: اوت 14, 2013, 09:56:29 pm توسط وحید دامن‌افشان »

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
با سلام و خوش‌آمد گویی به تالار. امیدوارم در این تالار بتوانیم در کنار هم و خدمت هم باشیم.

MiKTeXُ، TexLive  و موارد دیگر از این قبیل همگی توزیع‌های مختلف LaTeX  و TeX هستند و همگی این واژه‌پرداز را پشتیبانی می‌کنند. به عبارت دیگر چنانچه
شما هرکدام از آنها را داشته باشید، می‌توانید متن‌های خود را با لیتک پردازش کنید.

اما MikTeX  به نسبت texlive  در زمینه فارسی مشکلات بسیار زیادی دارد که استفاده از آن اصلا توصیه نمی‌شود. شما بهتر است
texlive  را نصب کنید. آخرین نگارش تکلایو مخصوص ۲۰۱۳ است که با یک جستجوی ساده در گوگل آنرا می‌توانید دریافت کنید. حجم فایل iiso  در حدود ۲.۵ گیگابایت است.

بعد از نصب تک‌لایو، با استفاده از بسته‌ی زی‌پرشین که توسط آقای وفا کارن‌پهلو تهیه شده، امکان نوشتن به زبان پارسی نیز وچود دارد. پس ابتدا
شما تک‌لایو را نصب کنید تا بعد در خدمت شما باشیم.

در ضمن، برای آشنایی بیشتر با این مقوله، بد نیست که فیلم‌های آموزشی مبتدیان که لینک آن در سایت وچود دارد را یک نگاهی بیاندازید.

شاد و موفق باشید

آفلاین reyhaneh

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
سلام آقای ترابی
از آشنایی با شما فوق العاده خوشبخت هستم و ار اینکه جواب پیام من را دادین صمیمانه تشکر میکنم.
من از طریق یکی از همکارانم قبلآ با سایت شما آشنا شده بودم و ایشون اسلایدشوهای شما که در رابطه با آموزش TexLive بود را در اختیار من قرار دادند و من 5 عدد از اونهارو خوندم و داخل MikTex دستوراتش را تست میکردم، ولی متأسفانه نمی تونم داخلش فارسی تایپ کنم(Basic MikTex 2.9 را دانلود کرده ام)
من به دلخواه MikTex  را انتخاب نکردم، این موضوع تحقیقی هست که استادم به من داده و من بازهم متأسفانه خیلی زمان برای وقت گذاشتن و Search کردن در رابطه با اونو ندارم که بتونم باهاش خیلی کار کنم و با محیطش آشنا بشم(چون من تا به امروز اصلآ با این نرم افزارها آشنایی نداشتم و با هیچ کدام کار نکرده ام)
کامل نمیدونم چه تفاوتی بین Tex و bibTex و MikTex و ... وجود داره.

آفلاین فرشاد ترابی

• مدیر تالار
  • Hero Member
  • **
  • -دریافت شده: 474
  • ارسال: 1,779
    • ديدن مشخصات
مطالبی که اینجا می‌گم برای درک مسأله است و اصطلاحاتی که استفاده می‌کنم دقیق نیستند.
اینجوری تصور کنید که:
1. TeX زبان پایه‌ی برای نگارش متون است و ابتدا نگارش با  آن انجام می‌شد. اما این زبان سخت بوده و کار با آن ساده نیست.
2. بر مبنای قابلیت ماکرونویسی که در TeX وجود داشته، ماکروهای ساده‌کننده‌ای به آن اضافه کردند و یک مجموعه‌ی ساده‌تر به نام LaTeX‌ طراحی شده تا با آن بتوان
    متن نوشت.
3.  LaTeX  برخلاف نرم‌افزارهای نگارشی دیگر نظیر ورو و غیره یک برنامه متعلق به یک شرکت خاص نیست. بلکه مجموعه قوانینی است که هر کس می‌تواند
     آن‌را پیاده‌سازی کند. اگر با زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا باشید، می‌توانید آنرا با یک زبان نظیر ++C  مقایسه کنید. این زبان متعلق به هیچ شرکتی نیست و هر شرکتی
      می‌تواند آن‌را پیاده‌سازی کند. مثلاً ما هم Microsoft C‌  داریم هم Intel C‌ و هم Borland. حالا شما یک برنامه C‌ که داشته باشید، با هرکدام از آنها که خواستید می‌توانید
      برنامه‌تان را پردازش کنید و خروجی‌های آنها هم مانند هم است.
       در مورد LaTeX‌ هم توزیع‌های متفاوتی وجود دارند نظیر MikTeX،  texlive  و غیره که همگی قابلیت پردازش فایل‌های نوشته شده با LaTeX‌ را دارند و با هرکدام که
       خواستید می‌توانید متن خود را پردازش کنید و بالطبع نتیجه هم باید یکسان باشد.
4.  BibTeX  یک مقوله‌ی دیگر است و با موارد بالا قاطی نکیند. برای آنکه به بحث لطمه نزند فقط عرض کنم که BibTeX  برای نگارش مرجع در یک متن است. فعلا با آن کاری نداریم.
5.  مواری که در بالا بیان شده همگی برای نگارش فایل‌های انگلیسی قابل اجرا است.  نگارش متن‌های فارسی با LaTeX  توسط بسته‌هایی که معروف‌ترین
      و بهترین آنها (در حال حاضر) بسته‌ی زی‌پرشین یا xepersian  است صورت می‌گیرد. این بسته توسط آقای دکتر کارن‌پهلو نوشته شده و به طور آزاد در اختیار همه قرار گرفته است.
      برای نگارش متن‌های فارسی با این بسته به همان سایت من مراجعه کنید و فیلم‌های Persian را ملاحظه کنید.
6.  متأسفانه توزیع MikTeX  با بسته‌ی زی‌پرشین مشکل دارد و من خودم قبلاً‌  با آن کار می‌کردم اما با توجه با توصیه‌ی آقای کارن‌پهلو آنرا کنار گذاشتم. توزیع texlive بسیار
     پایدار بوده و نه با انگلیسی و نه با فارسی مشکلی ندارد.

امیدوارم مطالب بالا واضح بوده باشد. برای نصب texlive  باید به سایت آن مراجعه کنید که این هم در فیلم‌های سایت من موجود است. حجم فایل دانلودی در حدود
2.4 گیگا بایت است. اگر اینترنت پرسرعت دارید می‌توانید آنرا دانلود و نصب کنید. اگر مشکل دانلود دارید از آقای صفی‌اقدم در مورد نحوه‌ی دریافت آن مذاکره کنید.

آیا امکان اجرای ‎xelatex‎ بجای ‎pdflatex وجود داره؟

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن عمومی

پاسخ ها: 3
مشاهده: 1266
آخرين ارسال مه 26, 2012, 06:41:32 am
توسط vafa
آیا فونتی به اسم XB Nazanin وجود داره؟

نویسنده فرشاد ترابیانجمن قلم‌ها و حروف

پاسخ ها: 11
مشاهده: 7623
آخرين ارسال نوامبر 04, 2012, 11:52:33 am
توسط مهران
روشی وجود داره که خروجی کارمون با نرم‌افزار زی‌پرشین به جای پی دی اف، ورد باشه