سلام، لطفا وارد شوید یا عضو شوید.

نویسنده موضوع: چرا اسلایدهایتان را با لاتک طراحی می‌کنید؟  (دفعات بازدید: 8253 بار)

آفلاین khajavi

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 2
  • ارسال: 27
    • ديدن مشخصات
    • کافهٔ گنو/لینوکس
راستش چند روزی هست شیفتهٔ بستهٔ لاتک شده ام، مخصوصاً برای نوشتن مقالات. یعنی شک ندارم هیچ نرم‌افزار دیگری به  قدرت لاتک و کلاً تک را در زمینهٔ حروفچینی مقالات ندارد.

حدود یک روز وقت داشتم که اسلایدهایم را آماده کنم، طبق معمول وقتی شیفتهٔ نرم افزاری می‌شوم دوست دارم تمام کارهام را با اون انجام بدم، شروع کردم به طراحی اسلایدهام با لاتک، پس از سر و کله زدن با کلاس‌های مختلف پکیج beamer و کلاس bidipersian؟! کلاً بیخیال ساخت اسلاید با لاتک شدم.

به نتیجه و اعتقاد رسیده‌ام که هر نرم‌افزاری کاربردی دارد و به نظرم لاتک هنوز مجهز به کلاس مناسبی برای ساخت اسلاید نشده، البته شاید اساتید از این حرف من خرده بگیرند، دلیلی که برای این حرفم دارم این هست که:

گرافیک و ظاهر و جذابیت اسلاید بسیار حساس‌تر و مهم‌تر از محتوای اسلاید هست. اسلاید معمولاً متون و عبارات خلاصه‌است که باعث یادآوری مطالبی برای ارائه کننده می‌شود، همین. حالا شما فرض کنید بخواهید به یک گرافیست بگید از این به بعد به جای کار با نرم افزار ویرایشگر عکس باید کد بزنی. آیا این  کار منطقیه؟

آخر سر هم یک اسلاید بسیار با کیفیت با OpenOffice.org طراحی کردم.

اگر کسی از من بپرسد چرا برای نوشتن مقالات به جای آفیس از لاتک استفاده می‌کنم؟ جواب خواهم داد چون نیازی نیست نگران ظاهر مقاله‌ام باشم، لاتک همهٔ کارها را برایم انجام خواهد داد.

حال اگر کسی از شما بپرسد چرا  به جای طراحی اسلایدهاتون با آفیس از لاتک استفاده می‌کنید چی جواب میدید؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
  • -دریافت شده: 2012
  • ارسال: 4,429
    • ديدن مشخصات
حدود یک روز وقت داشتم که اسلایدهایم را آماده کنم، طبق معمول وقتی شیفتهٔ نرم افزاری می‌شوم دوست دارم تمام کارهام را با اون انجام بدم، شروع کردم به طراحی اسلایدهام با لاتک، پس از سر و کله زدن با کلاس‌های مختلف پکیج beamer و کلاس bidipersian؟! کلاً بیخیال ساخت اسلاید با لاتک شدم.
به نتیجه و اعتقاد رسیده‌ام که هر نرم‌افزاری کاربردی دارد و به نظرم لاتک هنوز مجهز به کلاس مناسبی برای ساخت اسلاید نشده،
اصلاً ما کلاس bidipersian نداریم. خوب شما نمی‌تونید به این خاطر که نتونستید ازش استفاده کنید، لگد مالش کنید. م
نقل قول
گرافیک و ظاهر و جذابیت اسلاید بسیار حساس‌تر و مهم‌تر از محتوای اسلاید هست. اسلاید معمولاً متون و عبارات خلاصه‌است که باعث یادآوری مطالبی برای ارائه کننده می‌شود، همین. حالا شما فرض کنید بخواهید به یک گرافیست بگید از این به بعد به جای کار با نرم افزار ویرایشگر عکس باید کد بزنی. آیا این  کار منطقیه؟
اصلاً چه ربطی داشت؟
نقل قول
آخر سر هم یک اسلاید بسیار با کیفیت با OpenOffice.org طراحی کردم.
من حاضرم یا اسلاید با تک بسازم و اسلاید خودم رو با شما مقایسه کنم. به قول Knuth «من امیدوارم بمیرم، قبل از اینکه مجبور باشم از office استفاده کنم».
نقل قول
اگر کسی از من بپرسد چرا برای نوشتن مقالات به جای آفیس از لاتک استفاده می‌کنم؟ جواب خواهم داد چون نیازی نیست نگران ظاهر مقاله‌ام باشم، لاتک همهٔ کارها را برایم انجام خواهد داد.
اصلاً چه ربطی داشت؟ شما یک کلمه در مورد لاتک شنیدید و فقط الگوتون رو همین یک کلمه قرار می‌دهید در صورتی که اصلاً این موضوع مهم نیستت. موضوع مهم اینه که تک به شما کیفیت حروف‌چجینی بسیار عالی می‌دهد.
نقل قول
حال اگر کسی از شما بپرسد چرا  به جای طراحی اسلایدهاتون با آفیس از لاتک استفاده می‌کنید چی جواب میدید؟
من به شما پیشنهاد می‌کنم هیچ موقع از تک استفاده نکنید چون که شما تنها فرق تک و office را در این می‌بینید که با لاتک شما نیازی ندارید که نگران ظاهر نوشتتون باشید و تک این کار را می‌کند. این مثل این می‌مونه که یک نفر فکر کنه ریاضیات فقط در مورد اعداد و مجهولات است. در واقع این یک دید خیلی کوتاه و باریک نسبت به موضوع هست.

آفلاین khajavi

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
    • کافهٔ گنو/لینوکس
پیشاپیش منتظر چنین برخورد تندی از طرف شما بودم، از اینکه نظرتان در این مورد بیان کردید ممنون. چند نکنه:
۱- وقتی در نوشته‌ای نویسنده بعد از کلمه‌ای علامت ؟! قرار می‌دهد به این معناست که که او در بیان صحیح آن واژه شک و تردید دارد. بله الان با اطمینان می‌تونم صحیحش را به یاد بیارم: bidipresentation
۲- من قصد لگدمالی نداشتم، تنها نظرم را گفتم، اعلام هم کردم که ممکن است از من خرده بگیرید. اگر اشتباهی از بنده سر زده. عذر خواهی می‌کنم
۳- من همچنان از تک برای نوشتن مقالاتم استفاده خواهم کرد، به این دلیل که واقعا کارم را راحت می‌کند، مخصوصا سرعت کار و کیفیتش را بالا خواهد برد.
۵- همچنان منتظر نظرات بقیهٔ دوستان در ارتباط با این موضوع هستم. مخصوصا سوال آخر
پیروز باشید
« آخرين ويرايش: مه 06, 2010, 08:50:19 pm توسط khajavi »

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات

برای من مهم‌ترین دلیلش نوشتن فرمول‌هاست. اسلایدهایی که برای کارهای دانشگاهی می‌سازم پر از فرمول هستند و خیلی مکافات است که همهٔ فرمول‌هایی را که در یادداشت‌هایم با لاتک نوشته‌ام در آفیس دوباره وارد کنم.

آفلاین امیرمسعود

• مدیر تالار
  • Full Member
  • **
  • -دریافت شده: 42
  • ارسال: 235
    • ديدن مشخصات
من هم با حرف میلاد تا حد زیادی موافقم که قدرت لاتک بیشتر در نوشتن مقاله و کتاب خودش را می‌نمایاند و نه در ساخت اسلاید.

همیشه دوست داشتم لاتک می‌توانست با فضای عمودی هم همان انعطاف و قدرتی را نشان دهد که با فضای افقی می‌تواند. منظورم از فضای افقی این است که مثلاً وقتی دارید چیزی را می‌نویسید و طول نوشته از یک سطر بیشتر می‌شود، لاتک با الگوریتم‌های خیلی پیچیده‌ای تصمیم می‌گیرد که سطر را از کجا بشکند که نوشته زیباتر به نظر برسد. ولی بعضی از امکانات بدیهی در فضای عمودی را من در لاتک ندیده‌ام یا بلد نیستم. مثلاً در یک اسلاید سه سطر دارم و می‌خواهم لاتک خودش فاصلهٔ این سه سطر و اندازهٔ قلم‌شان را جوری تنظیم کند که کل صفحه به طور بهینه پر شود. یا فکر کنید که به جز این سه سطر، یک عکس هم دارم و می‌خواهم همهٔ آن‌ها را با هم در اسلایدم بیاورم. من نمی‌دانم چه‌طور (آیا) لاتک می‌تواند چنین کارهایی را بکند؟

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
  • -دریافت شده: 484
  • ارسال: 1,642
    • ديدن مشخصات
    • http://profs.hsu.ac.ir/mamintoosi

راستش چند روزی هست شیفتهٔ بستهٔ لاتک شده ام، مخصوصاً برای نوشتن مقالات. یعنی شک ندارم هیچ نرم‌افزار دیگری به ;قدرت لاتک و کلاً تک را در زمینهٔ حروفچینی مقالات ندارد.

از اینکه به جمع دوستان لاتک پیوسته‌اید بسیار خوشحالیم. من نمی‌دانم کدام ویژگیهایی از لاتک باعث شیفتگی شما شده است ولی مطمئن هستم به مرور علاقه شما بیشتر هم خواهد شد. مخصوصاً برای بروبچ کامپیوتر که با کد زدن سروکله دارند، بسیار دلچسب است.

حال اگر کسی از شما بپرسد چرا  به جای طراحی اسلایدهاتون با آفیس از لاتک استفاده می‌کنید چی جواب میدید؟

به شخصه معتقدم که برای هر کاری از هر نرم‌افزاری که بیشتر مناسب شماست استفاده کنید. تا وقتی نیازهایی نداشته باشید که مثلا آفیس جوابگو نباشد و لاتک جوابگو باشد دلیل محکمی هم برای استفاده از لاتک نخواهید داشت.
اما چرا من از لاتک برای اسلایدسازی استفاده می‌کنم:
۱- امکان استفاده از بسیاری از بسته‌ها و ویژگیهای لاتک هست.
۲-  اسلایدهای آماده شده با لاتک دارای ساختار هستند، همانند یک کتاب دارای بخش‌های مختلفی هستید. به عنوان نمونه می‌توانید اسلایدهای مرا در این صفحـــه ببینید.
۳- شاید برای یک ارائه که فقط حاوی چند نوشته باشد مزیت‌های لاتک چندان مشهود نباشد، اما وقتی می‌خواهم برای مقاله‌ام که پر از تصاویری است که لینک آنها در سورس مقاله وجود دارد اسلاید درست کنم، جدا از موارد قبل، ‌لاتک راحت‌تر است. کافیست سورس مربوطه را در سند لاتک کپی کنم و همه چیز -شاید با کمی تغییر- درست خواهد بود.
۴- ارجاع به مقالات با همان شیوه‌ای که در مقاله استفاده کرده‌ام قابل انجام است.
۵ - برخلاف مجموعه آفیس که با تغییر رنگ زمینه باید رنگ فرمولها را خود آدم عوض کند، اینجا چنین مشکلی نداریم.

این مورد سوم برای من آنقدر مهم هست که حتی برای تولید برخی صفحات HTML مرتبط با مقاله هم ترجیح می‌دهم کد لاتکم را به با یک اسکریپت به کد HTML تبدیل کنم تا اینکه از آفیس برای ایجاد صفحه HTML استفاده کنم. به جز مسئله لینک به تصاویر، اگر نیازی باشد که اندازه تصاویر را عوض کنم یا آدرس آنها را، به آسانی قابل انجام خواهد بود (با یک Find & Replace)‌، ولی چنین کاری در آفیس کلی مشقت دارد.
حضرت علی (علیه السلام):دوستی و محبت را از دل بپرسید، چرا که دلها گواهانی رشوه ناپذیرند.
‎کمک مالی به پارسی‌لاتک‎

آفلاین khajavi

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
    • کافهٔ گنو/لینوکس
با دیدن اسلایدهایی که آقای محمود امین طوسی ساخته‌اند شگفت زده شدم بسیار عالی ساخته شده بودند.
البته این کار بایستهٔ تلاش برای فراگیری دستورات ساخت اسلاید می‌باشد.
به شخصه معتقدم که برای هر کاری از هر نرم‌افزاری که بیشتر مناسب شماست استفاده کنید. تا وقتی نیازهایی نداشته باشید که مثلا آفیس جوابگو نباشد و لاتک جوابگو باشد دلیل محکمی هم برای استفاده از لاتک نخواهید داشت.
اوهوم، درسته، به نظرم میاد فعلاً مجوعهٔ اپن آفیس نیازهایم را در ساخت اسلاید برطرف می‌کند.

اما چرا من از لاتک برای اسلایدسازی استفاده می‌کنم:
۱- امکان استفاده از بسیاری از بسته‌ها و ویژگیهای لاتک هست.
۲-  اسلایدهای آماده شده با لاتک دارای ساختار هستند، همانند یک کتاب دارای بخش‌های مختلفی هستید. به عنوان نمونه می‌توانید اسلایدهای مرا در این صفحـــه ببینید.
۳- شاید برای یک ارائه که فقط حاوی چند نوشته باشد مزیت‌های لاتک چندان مشهود نباشد، اما وقتی می‌خواهم برای مقاله‌ام که پر از تصاویری است که لینک آنها در سورس مقاله وجود دارد اسلاید درست کنم، جدا از موارد قبل، ‌لاتک راحت‌تر است. کافیست سورس مربوطه را در سند لاتک کپی کنم و همه چیز -شاید با کمی تغییر- درست خواهد بود.
۴- ارجاع به مقالات با همان شیوه‌ای که در مقاله استفاده کرده‌ام قابل انجام است.
۵ - برخلاف مجموعه آفیس که با تغییر رنگ زمینه باید رنگ فرمولها را خود آدم عوض کند، اینجا چنین مشکلی نداریم.

این مورد سوم برای من آنقدر مهم هست که حتی برای تولید برخی صفحات HTML مرتبط با مقاله هم ترجیح می‌دهم کد لاتکم را به با یک اسکریپت به کد HTML تبدیل کنم تا اینکه از آفیس برای ایجاد صفحه HTML استفاده کنم. به جز مسئله لینک به تصاویر، اگر نیازی باشد که اندازه تصاویر را عوض کنم یا آدرس آنها را، به آسانی قابل انجام خواهد بود (با یک Find & Replace)‌، ولی چنین کاری در آفیس کلی مشقت دارد
دلایلی که آوردید خیلی برام جالب بودند. سپاس

راستی آیا امکانش هست نمونه‌ای از کد منبع اسلایدهایی را که ساخته‌اید روی ویکی قرار دهید؟

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
سلام.
از آنجا که سورس اسلایدها خیلی مرتب نیستند و همچنین به تصاویری در محل‌های مختلف روی دستگاهم لینک داده‌ام و فرصت جمع و جور کردن آنرا ندارم، سورس آنرا قرار نداده‌ام. جهت آشنایی شما فقط سورس اسلایدهای مربوط به مقاله کنفرانس کامپیوتر پارسال را بدون فایلهای مرتبط با آن در همینجا قرار می‌دهم.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
پیشاپیش منتظر چنین برخورد تندی از طرف شما بودم،
من برخورد تندی با شما قصد نداشتم بکنم از اینکه اینطور به نظر رسیده عذرخواهی می‌کنم. افرادی که اینجا هستند با خلق و خوی من آشنا هستند، من قصداً انجام نداده آم. چیزی که من به شما گفتم در جواب سؤالتان این بود که شما تنها دلیل استفاده‌تان برای لاتک این است که با لاتک شما لازم نیست نگران ظاهر نوشته‌تان باشید ولی  این حداقل چیزی است که لاتک دارد لذا شما تمام مزیتهای لاتک را فراموش یا انکار کرده‌آید و فقط به همین یک موضوع فکر می‌کنید. مزیت اصلی تک همانطور که قبلاً گفتم کیفیت بسیار عالی آن در حروف‌چینی است. از وجود تک حدود ۳۰ سال می‌گذرد ولی باز هم بهترین نرم‌افزار برای حروف‌چینی به شمار می‌ٰود حتی خود adobe indesign الگوریتم شکستن خط تک را کپی کرده‌آند.

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
من هم با حرف میلاد تا حد زیادی موافقم که قدرت لاتک بیشتر در نوشتن مقاله و کتاب خودش را می‌نمایاند و نه در ساخت اسلاید.

همیشه دوست داشتم لاتک می‌توانست با فضای عمودی هم همان انعطاف و قدرتی را نشان دهد که با فضای افقی می‌تواند. منظورم از فضای افقی این است که مثلاً وقتی دارید چیزی را می‌نویسید و طول نوشته از یک سطر بیشتر می‌شود، لاتک با الگوریتم‌های خیلی پیچیده‌ای تصمیم می‌گیرد که سطر را از کجا بشکند که نوشته زیباتر به نظر برسد. ولی بعضی از امکانات بدیهی در فضای عمودی را من در لاتک ندیده‌ام یا بلد نیستم. مثلاً در یک اسلاید سه سطر دارم و می‌خواهم لاتک خودش فاصلهٔ این سه سطر و اندازهٔ قلم‌شان را جوری تنظیم کند که کل صفحه به طور بهینه پر شود. یا فکر کنید که به جز این سه سطر، یک عکس هم دارم و می‌خواهم همهٔ آن‌ها را با هم در اسلایدم بیاورم. من نمی‌دانم چه‌طور (آیا) لاتک می‌تواند چنین کارهایی را بکند؟
۱- منظور شما احتمالاً hmode و vmode است.
۲- لاتک چیزی نیست جز یک سری ماکرو. تک به شما ابزار کاری را که می‌خواهید می‌دهد و این شما هستید که باید برنامه‌نویسی کنید و چیزی را که دنبالش هستید انجام دهید.
۳- اگر قرار باشد لاتک اندازه قلم را خودش تغییر دهد آن موقع اسلایدهای شما بسیار زشت و کریح خواهد بود لذا همانگی اندازه قلم در اسلایدهای شما وجود نخواهد داشت.
۴- لطفاً این فرض غلط «آیا لاتک می‌ةواند این کار را بکند؟» را ول کنید. لاتک کاره‌آی نیست. تک یک سری primitive به شما می‌دهد که می‌توانید هر کاری دوست داشتید بکنید به قول معروف تک یک turning machine است.
۵- همانطور که می‌دانید شکتن صفحه در تک غیر قابل پیش‌بینی است، تک خودش بهترین مکان را برای شکتن انتخاب می‌کند.

آفلاین khajavi

• Newbie
  • *
    • ديدن مشخصات
    • کافهٔ گنو/لینوکس
من برخورد تندی با شما قصد نداشتم بکنم از اینکه اینطور به نظر رسیده عذرخواهی می‌کنم. افرادی که اینجا هستند با خلق و خوی من آشنا هستند، من قصداً انجام نداده آم.
مهم نیست، یک سوء تفاهم بود، اشتباه برداشت کردم.
چیزی که من به شما گفتم در جواب سؤالتان این بود که شما تنها دلیل استفاده‌تان برای لاتک این است که با لاتک شما لازم نیست نگران ظاهر نوشته‌تان باشید ولی  این حداقل چیزی است که لاتک دارد لذا شما تمام مزیتهای لاتک را فراموش یا انکار کرده‌آید و فقط به همین یک موضوع فکر می‌کنید. مزیت اصلی تک همانطور که قبلاً گفتم کیفیت بسیار عالی آن در حروف‌چینی است. از وجود تک حدود ۳۰ سال می‌گذرد ولی باز هم بهترین نرم‌افزار برای حروف‌چینی به شمار می‌ٰود حتی خود adobe indesign الگوریتم شکستن خط تک را کپی کرده‌آند.
درست میگید، من خیلی ناقص متنم را نوشته بودم، امان از دست عجله. من منکر این کیفیت خروجی حروفچینی لاتک نیستم، چیزی که اصلاً باورش را نمی‌کردم، پس از گرفتن خروجی مقاله‌ام از زی‌پرشین و ارائهٔ آن، اکثر دوستان شگفت زده شده بودند.

تک یک سری primitive به شما می‌دهد که می‌توانید هر کاری دوست داشتید بکنید به قول معروف تک یک turning machine است.
با این حساب چنین مفهومی توی سرم تداعی میشه که تک دیگه نیازی به توسعه و رفع باگ نداره، همان‌طور که ماشین تورینگ نیازی به چنین کاری نداره. درست میگم؟

آفلاین vafa

• مشاور
  • Hero Member
  • *
    • ديدن مشخصات
با این حساب چنین مفهومی توی سرم تداعی میشه که تک دیگه نیازی به توسعه و رفع باگ نداره، همان‌طور که ماشین تورینگ نیازی به چنین کاری نداره. درست میگم؟
جواب این سؤال کمی سخته. چون دو موضوع وجود داره یکی موضوع توسعه و دیگری باگ.

اول بریم سر باگ. این بستگی داره که از چه موتور تکی استفاده می‌کنید. مثلاً موتور تک اصلی که Knuth نوشته باگ نداره یا اگر داشته باشه کمه. خود Knuth هر کسی که بتونه توی تک اصلی که اون نوشته باگ پیدا کنه، به پیداکنندهٔ باگ جایزه می‌دهد. اما موتورهای دیگه مثل PDFTeX یا XeTeX ممکن هست که باگهای زیادی داشته باشند که بعدش توضیح می‌دهم چجوری این با حرفی که گفتم TeX یک turning machine هست فرق داره.

در مورد توسعه، نه تک هنوز باید توسعه پیدا کنه. چون مسائلی هست که راه‌حل مناسبی براشون وجود نداره. مثلاً جدول چند صفحه‌ای در تک بصورت طبیعی وجود نداره و شما باید یک سری محاسبات (از طریق برنامه‌نویسی به زبان تک) انجام بدهید تا بتونید جدول چند صحفحه‌ای داشته باشید.

تک به شما دستورات primitive می‌دهد به این معنا که این دستورات خیلی سطح پائین هستند. برای مثال دستور \TeX یک دستور سطح بالا است که اینجوری تعریف شده:
\def\TeX{T\kern-.1667em\lower.5ex\hbox{E}\kern-.125emX}
که بر حسب دستورات \kern و \lower و \hbox تعریف شده که این سه تا دستور primitive هستند یعنی قابلیت تجزیه شدن این سه دستور ندارند. حالا اگر کسی در تعریف کردن دستور \TeX اشتباه کنه یک باگ درست می‌کنه اما این باگ مربوط به تک نیست بلکه کسی که دستور \TeX رو تعریف کرده، اشتباه کارش رو انجام داده. بنابراین این منطقی هست که وقتی دستورات سطح بالای پیچیده با استفاده از دستورات primitive تعریف کنیم، امکان استباه وجود داشته باشه. ولی خود تک که دستورات سطح پائین فراهم می‌کند.

در مورد توسعه تک درسته که شما می‌تونید بسیاری از مشکلات رو با استفاده از دستورات primitive حل کنید اما گاهی اوقات این موضوع خیلی پیچیده می‌شه یا شاید خیلی سخت باشه بنابراین اگر دستور primitiveی برای این کار باشه، کار ما خیلی راحت خواهد شد. در ثانی وقتی در مورد توسعه یا باگ تک صحبت می‌کنیم دو موضوع هست: ما داریم در مورد خود تک صحبت می‌کنیم یا داریم در مورد ماکروهای موجود مثل لاتک یا xepersian صحبت می‌کنیم؟

آفلاین ابوالفضل

• Newbie
  • *
  • -دریافت شده: 0
  • ارسال: 5
    • ديدن مشخصات
سلام.
از آنجا که سورس اسلایدها خیلی مرتب نیستند و همچنین به تصاویری در محل‌های مختلف روی دستگاهم لینک داده‌ام و فرصت جمع و جور کردن آنرا ندارم، سورس آنرا قرار نداده‌ام. جهت آشنایی شما فقط سورس اسلایدهای مربوط به مقاله کنفرانس کامپیوتر پارسال را بدون فایلهای مرتبط با آن در همینجا قرار می‌دهم.

اگه سورس اسلاید فارسی CSICC09_Presentation رو هم بفرستین خیلی ممنون می‌شم. فایل‌های ضمیمه لازم نیست.
می‌خوام با نحوه‌ی ساخت اسلاید و دستوراتی که استفاده کردین آشنا بشم.

آفلاین محمود امین‌طوسی

• Administrator
  • Hero Member
    • ديدن مشخصات
سلام، فایل مورد نظر شما پیوست شد. ولی از آن زمان تاحالا تغییراتی در بسته‌های زی‌پرشین و bidi صورت پذیرفته که گمان نمی‌کنم در حال حاضر قابل اجرا باشد.

آفلاین Jalil

• Full Member
  • -دریافت شده: 114
  • ارسال: 213
    • ديدن مشخصات
من هم با نظر آقای khajavi‌ موافقم. بااینکه با Beamer  می توان اسلایدهای زیبا با تم های مختلف را ایجاد کرد. اما beamer به همراه bidi و xepersian و یا bidipresentation برای من اصلا جذاب نیست. چرا که  کد نویسی بلد نیستم من نیاز دارم دستوراتی شبیه آنچه در Beamer ‌وجود دارد را برای اسلایدهای با نوشته های فارسی انگلیسی و دارای فرمول بکار ببرم. نه اینکه دایم  وقت خود را صرف یادگیری کد جدید  کنم. مثال جالبی را هم در اینجا برای اسلایدها ندیدم که دارای تم زیبا با نوشته های فارسی باشد. به غیر از مثال آقای امین طوسی که به گفته ی خود ایشان 
سلام، فایل مورد نظر شما پیوست شد. ولی از آن زمان تاحالا تغییراتی در بسته‌های زی‌پرشین و bidi صورت پذیرفته که گمان نمی‌کنم در حال حاضر قابل اجرا باشد.
دیگر با ویرایش جدید bidi  و xepersian قابل اجرا نیست.

من حاضرم یا اسلاید با تک بسازم و اسلاید خودم رو با شما مقایسه کنم.

اگر امکانش وجود دارد  لطفا یک مثال دوصفحه‌ای با نوشته های فارسی و انگلیسی به همراه theme و به همراه بلوک، ستونها  قضیه و فرمول مانند آنچه در beamer می‌توان انجام داد قرار دهید. و یا حداقل مثالی که با bidipresentation  وجود دارد  را با theme بکار ببرید تا افراد مبتدی مثل من بتوانند راحت تر آنرا برای منظور مورد نظرشان تغییر دهند.
با تشکر
« آخرين ويرايش: ژوئن 02, 2010, 08:05:33 pm توسط Jalil »

دیگه لاتک تایپ نکنید! نقاشی کنید! ‪http://detexify.kirelabs.org‬

نویسنده هادی صفی‌اقدمانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1791
آخرين ارسال مه 28, 2011, 03:35:53 pm
توسط هادی صفی‌اقدم
طراحی سؤال امتحانی با لاتک

نویسنده khajaviانجمن حروف‌چینی مستندات

پاسخ ها: 7
مشاهده: 6452
آخرين ارسال ژوئن 28, 2012, 01:33:23 pm
توسط vafa
از بین بیش از 7,469,274 قطعه کد ریاضی لاتک، کد خودتون رو پیدا کنید!

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن عمومی

پاسخ ها: 0
مشاهده: 1367
آخرين ارسال دسامبر 10, 2012, 01:29:44 am
توسط وحید دامن‌افشان
برای اصطلاحات لاتک انگلیسی زیر، چه واژه پارسی را پیشنهاد می‌کنید؟

نویسنده وحید دامن‌افشانانجمن عمومی

پاسخ ها: 4
مشاهده: 1912
آخرين ارسال دسامبر 27, 2012, 07:37:40 am
توسط هادی صفی‌اقدم
طراحی جلد کتاب با لاتک

نویسنده نسیم مرادیانجمن طراحی صفحه

پاسخ ها: 2
مشاهده: 4409
آخرين ارسال اكتبر 03, 2014, 07:49:54 pm
توسط vafa
منابع مهم و کاربردی برای لاتک